Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ bisikletine yol lastiği takarsam :)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ikarus tarafından paylaşıldı.

1. ikarus

ikarus Üye

Seviye:
    Dağ bisikletimde haliyle oldukça dişli bir dağ lasteiği var.

Ancak bazen gayet düzgün yollarda turlar yapıyoruz ve bazı yerlerde dişsiz lastiklerin önemli performans/hız yararı olduğu söyleniyor.

1) cidden önemli fark yaratır mı?
    2) kış geliyor, hangi lastiği önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler :)

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Anıl Kuşaksız, ikarus ve Sinto bunu beğendi.
  3. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Şöyle diyeyim 1.95 oldukça dişli lastiğimle gittiğim asfalt ve düzyolu aradan 2 gün geçtikten sonra aynı yolu 1.40 slick lastiklerle gittim 10 km/s farketti :) Abartı değil gerçek ;)

4. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende Michelin XC Hardterrain almayı düşünüyorum.Hem hafif lastikler hem de yaz-kış kullanılacak türden.Sanırım kaya lastikleri grubunda yer alıyor bunlar.

Mehmet Boran ve ikarus bunu beğendi.
  5. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    1. soru için

16 km'lik yolu IRC advantage pro 1,50'lik lastikle ortalama 28 km/s yapıyorum ama
    schwalbe jimmy 2,10'luk lastikle ancak 19,5-20 km/s arası yapabildim. asfalt yollar için düz lastik şart:in:

Mehmet Boran ve ikarus bunu beğendi.
  6. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    otomobil sporlarında yarışcılar başarıyı veya başarısızlığı hep lastik seçimine baglar.O kadar önemlidir lastik seçimi.

7. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bunları söküp, bunları taktım, çok mutluyum. daha iyilerini alıp takarsan, daha mutlu olursun muhtemelen :)

ikarus bunu beğendi.
  8. Mert Kabtan

Mert Kabtan Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Dag bisikletlerinde arazi lastigi kullanımı cok yaygındır ; ancak genellikle sehir içi ulaşım amaçlı yani asfaltta kesinlikle slick lastik öneriyorum .Arazi lastikleriyle asfaltta 20 km hız ile yorulurken simdi ortalama 30 ile hiç yorulmadan gidiyorum .Bisikletinize Slick lastik hem performans hemde görünüş olarak bir şıklık kazandırıyor.Eger imkanınız var ise MAXXIS DETONATOR alın derim.Slick lastiklerin arazi lastiklerine göre daha uzun süre kullanıldıgınıda düşünrüsek zaten aynı fiyata geliyor.Buda dag bisikletimin yol lastikli hali ..

Hayırlı sürüşler

Kenan YALNIZ ve lindemann bunu beğendi.
  9. fatal

fatal Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bisikleti şehir içi kullanırken kross lastiklerle kullanıyorum bariz farkedilecek düzeyde fark yaratıyor.

10. Çakır

Çakır Üye

Seviye:
    dişli lastikler karda iyi oluyor ince ve düz lastikler asvaltta iyi olluyor. özellikle toprak zeminde gidecek isen de dişli lastiğin yerini düz lastik tutmaz. ayrıca dikende falan dişli patlamaz düz lastik patlar ayrıca dişli lastiğe alışan birisi düz lastikte hızlı gider.... bir de tavsiyem olacak asla düz lastikte fazla kaydırma çünkü lastik çok kolay eriyor.

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  11. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben şimdi kış olduğu için dişli lastik kullanıyorum, karlar eridikten sonra düz lastiğe geçeceğim. ne zaman asfaltta, ne zaman arazide gideceğin belli olmuyorsa da ön lastiğin dişli, arka lastiğin düz lastik olacak şekilde ayarlayabilirsin. bunun da 2 sebebi var:

1) bisiklet genelde önden kayar ve fren yaptığında da ağırlığın büyük bölümü ön lastiklere biner, o nedenle her türlü zemine kolayca tutunabilecek bir ön lastik hayat kurtarır.
    2) fren yapmadığın tüm zamanlarda ağırlığın büyük kısmı arka lastiktedir, o nedenle bu lastiğin rahat dönebilmesi önemlidir. basıncı yüksek bir düz lastik, işini olduka kolaylaştırır ;)

Volkan Bilirli ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  12. ozantuna

ozantuna Forum Bağımlısı

Seviye:
    MAXXIS DETONATOR eser mikterda cam kırığıyla bile karşılaşsa patlıyor.Geçen yaz kullandım hayatımda hiç bukadar yama yapmadım yeni iç lastik almadım.Her yerde bir cam kalıntısı olan yurduma hiç uygun değil bence.Her turum bir eziyet oldu.O kadar dikkat etmeme rağmen durmadan patladı almayı düşünen arkadaşlar uyarımı dikkate alsınlar.

Kenan YALNIZ ve nime bunu beğendi.
  13. swat

swat Aktif Üye

Seviye:
    1.=Arkadaşlar bende dişli 2.10 lastik kullanıyorum.Bunun yerine 1.90 gibi lastikler taksam fark yaratırmı.
    2=Takarsam iç lastiğinde deişmesi gerekiyor mu?
    3=Ve ne kadar tutar?
    Bisikletimi genelde asfaltta kullandığım için böyle bir düşünceye kapıldım..
    Biraz fazla sordum sanırım.Kusura bakmayın.Önerilerinizi bekliyorum.İyi forumlar..

14. bisikletcanavari

Seviye:
    Şöyle bir deneyimim var.

Bir gün Ordu-Giresun arası gidiş-geliş yaptım (50 KM) 1.95 oldukça dişli Tıoga factry lastikler vardı.Hızım 25 km civarı idi. Bir gün arayla tekrar aynı yolu katettim. Bu sefer 1.40 michhelin xc road slick lastiklerim vardı. Ve hızım 35 km civarına çıkmıştı. Aynı tempo ve hemen hemen aynı hava şartlarında 100 km civarında testim sonucunda ortalama 10 km kadar hız farkı yarattığını söyleyebilirim.

15. livestong

livestong Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende aynı lastiği yaklaşık 550 km dir kullanıyorum ve şu ana kadar dört farklı slick lastik eskitmeme rağmen aralarında en iyisi diyebilirim yanal yol tutuşu ve özellikle hafif ve rahat akışıyla çok iyi bi lastik hiç lastik patlatmadım arkadaşımda aynı lastiği 5000 km kadar kullandı oda bir kez patlattı ki çok normal diyebilirim çok sık patlaması bence yanlış hava basıncından kaynaklanabilir ben şiddetle tavsiye ederim eğer asfaltta kullanıyorsanız yağmurda da yumuşak hamurlu bi lastik olmasından dolayı oldukça iyi tutunuyor diyebilirim

Mert Kabtan ve Mehmet Boran bunu beğendi.
  16. ilyasss

ilyasss Forum Bağımlısı

Seviye:
    bütçen kısıtlıysa al bir çift ırc avantage pro sana yeter artar.
    ama biraz daha paraya ama maxxis detonator alırsan daha iyi olabilir.

17. tunermurat

tunermurat Kıdemli Üye

Seviye:
    peki arkadaşlar ıslak zeminde dönüş yaparken silik lastikler problem oluyor buna ne dersiniz?

18. bisikletcanavari

Seviye:
    Eğer tüm zemin şartlarında en iyi performansı sunan bir lastik üretildiyse söyle onu kullanalım ;)

Mehmet Boran bunu beğendi.
  19. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ülkemiz yolları malum ben Schwalbe Marathon XR 2.00 kullanıyorum patlama derdi yok yanaktan bir darbe almazsa, dişli bir lastik ama o kadar abartılı bir şekilde yormuyor üzerindeki dişlerin tasarımının geniş olmasından dolayı ve uzun ömürlü bir lastik, ıslak havada da performansı çok iyi diyebilirim ,ülkemizde kullanılabilecek en güzel lastik bence.Ağırlık konusunda endişen yoksa alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

bisikletcanavari bunu beğendi.
  20. salihhh

salihhh Üye

Seviye:
    slmmm bende schwalbe marathon xr 2.00 önerırım sehır ıcınde cok rahat ayrıca toprak ve stabılıze yollardada kullandım lastıgın en onemlı ozellıgı taban kısmının dış kosullara karsı cok dayanaklı olusu sana soyle soyleyım yaz boyunca 1500 2000 km yol kat ettım bır kez lastıgım patladı oda akort telı kırıldı ve tel bası iç lastıgi patlattı ;) alırsan guvenle kullanabılırsın..

Mehmet Boran bunu beğendi.