Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ bisikletinde arka bagaj ?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında ali kemal özdemir tarafından paylaşıldı.

1. ali kemal özdemir

ali kemal özdemir Yeni Üye

Arkadaşlar dağ bisikletinde arka bagajı monte edebileceğim sadece sele borusu var onun kapasitede 9 kg. heybeleri koyabilmem için kadroda civata yeri olmayan bisikletlerde kullanılmak üzere kelepçeli bi sistem varmıdır acaba??

2. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet , eğer bagaj takacak delikler kadroda mevcut değilse kadroya takılan kelepçeli aparatlar kullanılarak bagaj takılabiliyor :)

gok bunu beğendi.
  3. ali kemal özdemir

ali kemal özdemir Yeni Üye

Arkadaşım bana bir adres marka model yazabilirmisin, nereden bulabilirim ne zamandır arıyorum bulamadım

4. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    marka modelleri bilmiyorum ama ürün satan siteleri ve ya dükkanları araştırıp sorabilirsiniz ben de sadece böyle bişey olduğunu biliyorum sadece.

5. emin üzün

emin üzün Aktif Üye

Seviye:
    Muhtemelen hidrolik fren kullanıyorsundur.Tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyebilirim kesinlikle fren kaliperleri üzerindeki vidalara monte ettirme.Uzun yolda kadro esneme yaptığından rotorlara sürtme yapıyor.

Erol Guzoğlu bunu beğendi.
  6. Erol Guzoğlu

Erol Guzoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Hidrolik disk frenim var, uzun yola cıkıcam nasıl bir bagaj kullanmalıyım peki ?

7. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben mtb bisikletime ön tarafa sepet yaptırdım. Tabi ki ön taraf amotisörlü olunca değişik bir yol kullandık. Ön maşanın ortasına 4 mm delik açıldı ve sağlam metal bir aparat ile alttan montajlandı. Şimdi bütün amortisörlü bisiklet sahibi insanlar aynı tekniği kullanıyor.

Ne kadar teker yaylansa da sepete vurmuyor. Belki aynı ebatta bir çanta montajı yapılabilir diye yazdım. Bu fotoğrafta daha iyi anlaşılıyor sanırım.

Tolstoy ve Kuruzeytin bunu beğendi.
  8. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Zincir korumanız ilgimi çekti. sanırım siz yaptınız. Pantolonumun paçasını kıvırmaktan çok sıkıldım.

Aslında forumumuzun Atölye kısmında Kendin Yap adında bir başlık olsa, kişiler yaptıkları uygulamaları adım adım fotoğraflayarak ve anlatarak paylaşsa...

Eminim çok güzel şeyler ortaya çıkacaktır.

9. emin üzün

emin üzün Aktif Üye

Seviye:
    Yukarıda da söylediğim gibi kesinlikle fren üzerine takılan bagajlardan almayın.Şu şekilde bir model olabilir.

10. Rahat

Rahat Yeni Üye

Ben de aynı derstten muzdaribim. araştırdığım kadarıyla şöyle bir bagaj var : http://club.dx.com/reviews/photos/56323

öndeki delikler olmadığı için oraya da iki adet kelepçe olursa kullanılabilir.

Bu arada benim bisikletim Carraro 1012. Disk fren var ve diskin olduğu yerin üzerinde iki taraflı iki adet delik mevcut, yani bu bagajda tekerin göbeğine yakın kullanılan kelepçeleri ben yukarıda kullanabilirim. Sizinkinde hiç delik yoksa iki adet daha kelepçeyle kullanılabilir gibi...

11. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese merhabalar, selamlar, saygılar...

Hazırlıklarına başladığım tur için bagaja ihtiyacım var. Yeni konu açmadan önce burdan yardım isteyeyim dedim..
    2009 Sedona 761 kadro kullanıyorum. Malumunuz disk frenli ve bagaj için kadro deliği yok.
    Araştırdığım kadarıyla bu tip kadrolara sele kelepçesi vasıtasıyla bağlanıyormuş bagajlar..
    Peki bu bagajların sağlamlığı nedir? Bazı üyeler uzun turlarda bu alüminyum bagajların kırılmasından muzdarip olmuşlar.

Örneğin;
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/v2.0.2/aksesuar/bagaj/tw-arka-bagaj-disk-uyumlu.html

Linkteki bagaj disk fren uyumluymuş. Fakat 25 kg. kapasitesi olması kafamı karıştırıyor.
    1-1,5 aylık bir tur için bu bagaj ağırlığı kaldırmaz mı?
    Madem alüminyum bagajlar fazla dayanıklı değil, demirini nerden nasıl temin edeceğiz?

Sözün özü;

Bahsettiğim kadroya bu bagaj uyar mı?
    Böylesi bir turda dayanır mı?
    Yoksa, başka tavsiyeniz var mıdır?

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

12. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Trek'te satılıyor. Link: http://bontrager.com/model/08214
    İki gündür gidip gelip onu inceliyorum. Disk uyumlu. 29er uyumlu. Sele borusu için de sağlam çözümlerı var. Ama onun için de şu parçadan sipariş açmışlar 10-15 güne gelecek.
    http://bontrager.com/model/08427

Ama bu gelene. Kadar güzel çözümü var. Bahçeköy şubelerinde var. Denemeleri bolca yaptık onlarla. Aslında ben de haftaya demirciye gidip QR a takılan o L şeklindeki parcadan yaptırmaya çalışacağım. Bire bir ölçülerini aldım. Autocad çizimini de yaptım. Maketini yapıp denedim. Hafta yaptırmaya calısacagım. Sele kelepçesini de çözeceğim.

Emrah Pektaş ve Serkan Çoban bunu beğendi.
  13. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kimseden ses çıkmayacak galiba diye düşünüyordum, sağ olun..
    İnceledim, sağlam görünüyor. Arka göbek içinden geçiyor sanırım, bu da sağlamlığı artırıyordur muhakkak.

Yalnız fiyatı bana göre fazla. Acaba dediğim bagaj sağlam değil midir?
    Bahsettiğim tarz turlarda iş görmez mi?

14. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sele borusuna bağlanan bagaj hiç kullanmadım. Dolayısı ile fikrim yok. Açıkçası çok ta güvenemiyorum. Şehir içi kısa turlar için olabilir gibi ama uzun turlarda kapasite sıkıntısı olur gibi.

15. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benim de eski bisikletimde selenin altında bulunması gereken delikler yoktu ama ilginç bir şekilde arka göbeğin oradaki delikler bulunuyordu. (Madem alttaki delikleri yapıyorsun, üsttekileri de yap hacı!)
    Beşiktaş / Biike & Outdoor'daki arkadaş, bagajın üst taraftaki bacaklarını zımparaladı, bir şeyler yaptı ve bagajı doğrudan sele kelepçesine bağladı. (Tabii bu sırada alttaki bacaklar doğru yerlerine takılıydı.)
    Kız arkadaşımın bisikletine de aynısını yaptı. Assos turumuzda hiçbir sorun yaşamadık. Tam ağırlığını bilmiyorum ama bagajlarımızda bir hayli ağırdı.

Yani kısaca, demokrasilerde çareler tükenmez, ek bir aparat kullanmadan halledebildik bu sorunu =).

Hatta şöyle göstereyim;

Serkan Çoban bunu beğendi.
  16. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler.

Zaten üst kısımda delik olmadığında sele kelepçesiyle bağlanıyor. Onun başka çaresi yok galiba.
    Ben bu sitede görünen bagajı almak zorundayım gibi. Disk uyumlu bir tek bu var anladığım kadarıyla.
    Tek derdim malum 1-1,5 aylık bir turda gerekli eşyayı taşır mı taşımaz mı sorusuydu.
    Ama anladığım kadarıyla sorun olmuyor.
    Turun yarısında bagaj kırılması büyük sorun olur haliyle...

17. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Bagajın resmi bu ve sele kelepçesiyle bağlanacak, onda -mecburen- sıkıntı yok.
    Umarım dayanıklıdır... :rolleyes:

18. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba bisikletinizde bagaj takma deliği yok ise mandallı sele kelepçesi alın mandalın ortasındaki mile bagaj çubuklarını deliklerinden geçirin kilitleyin.( kadroya vidalanan çubuklar.)disc frene uyumlu bagaj alın önce kelepçeyi alın derim.kelepce ile alacağınız bagajın kadroya vidalanan kısımdaki deliklerin kelepçenin ortasındaki mile uyum sağlaması lazım . Sele borusu kelepcesi ucuz 5 tl civarı bu şekilde olur diyorum.Alacağınız kelepce milli olacak düz kelepce olmayacak Kolay gelsin Demir bagajlar çok ağır alumunyum topeak bagajlar iyi kullandım.İlle demir derseniz anadolu bisiklet sirkeciden bulabilirsiniz.

19. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler Semih Bey,

Topeak şimdi inceledim. 106 TL fiyatı.
    Acaba benim linkte verdiğim bagaj kötü müdür? (60 TL civarında) Her ikisinde de 25 kg kapasite diyor.
    Zaten yaptığımız turlarda da aşağı yukarı bu ağırlıkları taşıyoruz.
    Fiyat olarak daha uygun. Aradaki farkla üzerine biraz daha ilave edip selemi de değiştirmeyi düşünüyorum da...

20. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.spordunyasi.com/urun/efor-aluminyum-arka-bagaj-kw-620.aspx heybe çanta takılıyor.Seleye takılan kolay montajı var.Mandallı ibera çanta takıyorum.Bagaj aparatın bende vidalısı var.Bu daha kolay montajlı.Çantaların teki 30 lt kapasiteli,alışverişe bile çıkıyorum.Yağmur korumalı,reflektörlü.Mtb'ye takıyorum çok memnunum.Tavsiye ettiğim bagaj aparatı disk ve v-fren uyumlu hiç fark etmiyor.İstediğin bisiklete takılıyor.