Dağ Bisikleti Yarışlarında Amortisör Olmazsa Olmazlardan mı ?

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Merhaba,
Ben Delta Bisiklet Gold Tour yarışlarına katılmayı düşünüyorum. Bisikletim de ön amortisör vardı ama işlevselliğini kaybetti diye çıkardım. Yarış için takmalı mıyım ? Ağırlığı bisikletin hareketini etkiler mi ? Ayrıca RST adlı amortisör markası iyi midir ?

Scudo

Ege Örs

Üye
Tepki
24
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben mümkün olsa çift süspansiyon bisiklet alırım. Ama sen gidip onu DAĞ bisikleti yapan maşayı değiştirmişsin. Tabiki takman gerekir,bisiklet dağılsın istemiyorsan.

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
sadece bisiklet değil kol bacak kafa hatta beyin bile dagilabilir

PIERzig

Üye
Tepki
16
Gelen darbelerin emilmesi lazım
Maşa düz olduğunu düşün o darbelerin hepsi sende hissedilecek :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
dag bisikleti yarislarina arka ve ön armotisör gerekiyor, sadece ön masali bisikletlen olmaz, bu tür bisikletler sadece tour ve hafif cakili yollar icin uygundur. RST'ye gelince arazi yarislarina dayanmaz o tür masalar düsük kalitelerdir ve sadece ucuz bisikletlerde kullanilir. Agirlik arazide tabiki önemlidir, nekadar hafif olursa okadar rahat ve hakimiyeti daha iyi olur. Bisikletinz nedir? Her dag bisikleti dag yarislarinda kullanilmaz (mesela markasi belli olmayan 300-400euroya satilan dag bisikletleride var ama ben o bisikletlerlen daga degil ormana bile gitmem). Eger masa almayi düsünüyorsan DT Swiss, Rock Shox, Fox, Boss gibi masalari tavsiye ederim bunlarlan daga degil istersen uzaya gidebilirsin. :) Birde dag yarislari icin tercüben varmi eger yoksa önce uzun zaman tercübe edinmeni tavsiye ederim. Bunlar tabiki tamamen benim yarislarda kazandigim tercübelerime dayanarakdan söyled önerdigim kendi düsüncelerim. Lutfen kesinlikle yanlis anlasma olmasin.

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
@Sertaç EKİCİ

anlamadım abi. her yeri inip yürüyerek gecmesi lazim bir sey olmaması icin. Ayrica rst ile de xct ile de yarisa girilir yeter ki çalışsın. Ama sabit masa ile yürüyüş yaparak gecer anca. Alanya yarışında once antrenman yaparken sabit masa ile parkuru gezmeye gelen biri vardi. yokus yukari biniyordu yokus aşağı elinde devam ediyordu. :)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Alperen ERTEN

Bu tamamen o kişinin becerisi ile ilgili.Demek ki tekniği iyi değilmiş.O arkadaş beceremiyor diye başka birinin yapamayacağını düşünmemelisin.Yoksa inebilecek adama ne versen iner.

Arkadaşın amortisörü çalışmıyormuş,çalışmayan bir amortisörün sabit maşayla farkı nedir?

Aşağıdaki videoları izlemeni tavsiye ederim.Önemli olanın insan olduğunu,bisikletin sadece sürüşe yardımcı olduğunu unutmamak için:

İnecek adama 16" bisiklette yeter:

• Beğen
Tepkiler: The Ertuğrul

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
@murat cömez

Bisikletim bu ; (link) Dağ yarışı tecrübem yok. Katılacağım yarışta amatör Gold Tour Junior yarışına katılmayı düşünüyorum.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@Sertaç EKİCİ

bencede eğer normalden fazla yeteneğe sahipsen herşeyin üstesinden de gelebilirsin ama performansına negatif olarak yansır bu.