Dağ bisikleti mi hibrit mi?

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Öncelikle düz maşalı fitnes bir bisiklet kullanıyorum. Kilom 75 civarı. Haftalık turlarda yükle beraber 100 kiloya yaklaşıyor kaldı ki kilosu ve yükü benden ağır olan onlarca turcu var. Bu bisikletlerle kilometrelerce tırmandığımız sonrasında da indiğimiz oluyor. Mevzu kilonuz ise çok problem olacağını sanmam sadece kullanıma dikkat edin. Kaldırımlardan falan inmemeye çalışın mesela. Bazen hanımın dağ bisikletini alıyorum ama ısınamadım bir türlü, düz yolda mtb ızdırap geliyor. Yine de son karar sizin ve ek olarak lastiklerin taşıma kapasitesine bakın derim onlar da herbiri 80 90 kilo civarı oluyor yanılmıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: oguz169
Scudo

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@S.Koca
tasima kapasitesi tam olarak nasil oluyor herbiri 80 kilo olan 2 sinin 160kg kaldirir anlamindamı yoksa max 80 mi

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@oguz169 lastik başına 80 ise toplam 160 oluyor. Bahsettiğim rakamlar lastiklere göre değişiyor, siz sadece düz yolda sürdüğünüz Zaman bu rakamlar geçerli olur ama yüksek bir kaldırımdan indiğinizde lastikler üzerinde oluşan yük sizin ağırlığınızdan fazla olacaktır. Çok ince lastik tercih etmeyin diye belirttim bunu. Bisikletin üzerinde gelen lastiklerle bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca bisikletin taşıyacağı yük türünden çok kullanılan malzeme ile işçilik kalitesi ile daha çok ilintili. Yol yarış bisikleti sürenler de var sizin kilonuza yakın olup. Özetle sizin herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmam. Şehir bisikleti ile sürtünme ve akıcılık nedeni ile daha az yorulacağınızı bu sebeple de daha uzun mesafeler gidebileceğinizi düşünmekteyim.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Ön süspansiyonlu hibrit bir bisiklet alın. 1 2 yıl kullanın zaten bu arada kilo da verirsiniz hafta da 4 5 kez binerseniz rahatça ve güzelce kilo verirsiniz. Karatay diyetine başlamanızı öneririm normal diyetisyenlerin yazdığı günde 10 dilim ekmek vs. onla uğraşmayın yağdan bir şey kaybetmezsiniz kas ve de karbonhidrat deponuz boşalır sadece. Karatay diyetini yapın. Ben 110 kilodan 98 kiloya indim 1 1.5 ayda.
Hibrit bisikleti alın neden.
Hem kitlenebilen süspansiyonu var hem de dağ bisikletinden ince olan tekerleri var.
1 yıl veya daha uzun süre binin bu sure zarfında kendinizi hangisine yakın hissederseniz ona geçiş yapın.
Ben fitness bisikleti kullanıyorum. 1000 kmden sonra tur bisikletine dönüştüreceğim bisikletimi buna karar verdim. 2000 bin km den sonra da grup set değişimi yapacağım.
Trek Fx 7.0 bisikletim.
Şu an 350 km de. Ben bindikçe karar versim bisikletin üzerinde anladım. Mesela düz maşadan vazgeçmem dedim v frenden vaz gecmem dedim brooksa kelebek gidona gececeğim dedim kilitli ya da kalli pedala geçeceğim dedim vs.
Siz hibriti alın.
Sonra karar verirsiniz isterseniz mtb isterseniz full suspansiyon isterseniz yol ısterseniz tur...

• Beğen

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
birde sedona 420 ve 330 modellerini buldum
420 de suspansiyonsuz duz maşa var ama vites takımı hosuma gitti daha iyi.gibi
sedonanin kadrolari carrarodan daha saglam diyorlar varmidir bunun bir dogrulugu
simdilik seceneklerim
sedona 420
sedona 330
carraro sportive 227

sedonalar 1800 ve 1900 küsür ama carraro 1390 tl diyor satici oyle de bi fark var

Tepki
92
İsim
Onur
Bisiklet
Cannondale
110 kg ile yol bisikleti aldım, kaldırımlara cıkıp iniyorum, cukurların hicbirini ıskalamıyorum. henuz hicbir sorun yasamadım :)

• Beğen
Tepkiler: Triban ve oguz169

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur İstanbul boyle mesajlar gordukce daha cok hevesleniyorum saolun :)

Tepki
92
İsim
Onur
Bisiklet
Cannondale
heveslenin heveslenin :)
bir kucuk sisman tavsiyesi vereyim bu arada, amortisorlulere pek bulasmayın hani deniyor ya bisikletteki 3 kg a ne takılıyorsun sende 30 kilo fazla var diye. o is oyle degilmis :)

surdugunuz yeri bilmiyorum ama eger bayır dolu mekanlarda yasıyorsanız amortisorsuz ve ince tekerlekli bir bisiklet oneririm. bende on amortisorlu (kilitlenebilir) bir bisiklet de var ve su anki bisikletim ile arasındaki fark inanılmaz (surekli bayır cıkmam gereken bir yerde oturuyorum)

bizim gibi siskoların neler cektigini bu 70 kg arkadaslar anlayamazlar :p

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende amortisorlu dusunuyordum hatta carraro sportive 227 yi
bu arada ince tekerler sorun yaratiyormu . fazla agirliktan bi problem cikarmaz degilmi

Tepki
92
İsim
Onur
Bisiklet
Cannondale
su an 700x25 lastikler kullanıyorum henuz agırlıktan sıkıntı olmadı :p

• Beğen

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur İstanbul :)saolun desteginiz icin insallah yakin zamanda alicam bisikletimi vurucam kirbaci : ))