Dağ Bisikleti ile uzun yol

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yapılır... Çok da keyifli yapılır:) Araziye uygun, kalın dişli lastikler yerine, asfalt yola uygun lastikler kullanırsan gidilmeyecek yer yok. Eğer uzun süreli, çadırlı bir seyahate çıkacaksan, ince tekerli yol bisikletlerine göre daha da iyi olur. Vücut yapına uygun bir sele almanı da öneririm. 26", 2.00 Schwalbe Marathon kullanıyorum, yol bisikletini aratmıyor.
(link) adresinde, bu bisikletle yaptığım gezileri de inceleyebilirsin.
https://farm8.staticflickr.com/7364/9906744274_2c7170548d_b.jpg

Scudo

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
arkadaşımın dediği gibi mtb ile yapılan uzun turlar çok çok daha yorucu olmaz tecrübe ile sabittir.bugün sadece tur bisikleti yapan dünyanın en iyi bisiklet markalarına bakarsanız misalen santos markasının en ünlü modeli travelmaster baz modelde 26 inch tir.dünyayı gezen turcuların tercihide 26 dır.bunun sebebi daha dayanıklı olmasından kaynaklanmakta ve her yola gidebilmesinde gizlidir.ve şunu belirteyim 26 lık bir bisikletle rampaları 28 e nazaran daha rahat çıkarsınız.28 sadece düzde daha akıcıdır.şunu unutmayın sizi yoran düzde gittiğiniz yol değil rampalardır.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
aradaki farkın farkındayım gökhan bey.yazım eksik oldu.mtb derken 26 inch bisikletten bahsettim.gidon boğazı açısı ve yüksekliği ile oynayarak mtb bisikletide tur bisikleti kıvamına getirebilsiniz burada birde önemli olan bagaj bağlamak için deliklerin olmasıdır
insanların genelde yanıldığı nokta mtb nin yorucu olmasının sebebi 26 inch olmasından kaynaklanması gibi bir yanılgıdır.oysa mtb nin uzun yoldaki yoruculuğu geometrisinden kaynaklanmaktadır.yukarıda bahsettiğim gibi bisikletin açılarıyla oynanarak (gidon yüksekliği gidon boğazı gibi)mtb bisikletlerde bir tur canavarına dönüştürebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: PowerCore

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Yapılır yapılmasına ama herhangi bir bisiklet için söylüyorum bunu pedli tayt falan giyin sonra oturamazsınız uzun bi süre :p :) :)

• Beğen
Tepkiler: suat06

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Gayette güzel olur. Lastikleri değiştirip Uzun süreli sürüşlerde konfora ulaşırsan tamamdır.
http://i62.tinypic.com/2gvrbbq.jpg
http://i60.tinypic.com/2rfzrci.jpg
http://i61.tinypic.com/29xhwdk.jpg

• Beğen
Tepkiler: suat06

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@GÖKSUN ÖZKİRİŞCİ

Maalesef gidon yüksekliği, gidon boğazı, lastik değişimi gibi değişikliklerle bisikletin açılarını değiştiremezsiniz.
Bisikletin açıları dediğimiz şey, asıl olarak kadro açılarıdır.
Kadro açılarını da, kadroyu kesip biçmeden değiştiremezsiniz.

Dağ bisikleti neden tur için elverişli değildir, çünkü dağ bisikleti arazi performansı için tasarlanmıştır.
Asıl amacının arazide maksimum performans olduğu bir bisikleti lastik değişiklikleriyle anca kendi amacınıza yaklaştırmış olursunuz.

Bunların hiç biri dağ bisikletiyle tur yapılamaz demek değildir.
Fakat aynı konu yol bisikleti için de geçerlidir. Yol bisikletiyle araziye girilemez diye bir şey de söz konusu değildir. Hatta daha önce tur bisikletinden bozma cyclocross bisikleti ile dağ bisikleti yarışına katılıp düzgün bir yerde yarışı bitirmişliğim de vardır.

Benim asıl anlayamadığım, tura çıkmak için neden dağ bisikleti alındığıdır.
Yol bisikleti korkusunu biliyorum ama tur bisikletinin benim bilmediğim ne eksiği var da bu kadar korkuluyor.
Neyse, daha önce çok tartışıldığı için uzatmak istemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de merak ediyorum neden tur yapmayı planlayanlar mtb alıyor. Basit bir şekilde düşünürsek adı üzerinde, tur bisikleti .Bu iş için yapılmış bisiklet.
Mtb aldıktan sonra tur yapmaya karar verilip bazı şeyler değiştirilebilir ama tur yapmayı planlayarak mtb almakta ki mantık nedir bilmiyorum.
Şahsen şehir içi uzun turlar için şehir-tur bisikleti trek fx aldım, gayet memnunum. İlerleyen zamanlarda şehirlerarası turlarda da kullanacağım.

Mtb nin tek eksikliğini hissettiğim an, Belgrad ormanında arkadaşlar ormana-çamurun içine rahatça girerken, benim çamurluk-lastik arasının çamurla dolması yüzünden geri döndüğüm andır. Bu da gayet normal ki buna rağmen yolun yarısına da rahatça girmiştim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gökan dostuma katılıyorum ,
dağ bisikleti adı üstünde dağda işe yarar ,amortisör onun içindir,açıkcası 2008 mart ayı sonunda aldığım karbon scott scale 30 dağ bisikleti 10 kilo 700 gram idi ve fox yüzlüğü ise sıfırı 600 yuro idi
neden 600 yuro olduğunu en sert aydos yollarında anladım kendimi hummer gibi hissediyordum, korkusuzca daldım çatlak zeminli topraklara, bunu yol bisikleti ile yapmanız son derece risklidir ve de konforlu değildir ,
çatlak yarıklı topraklara dalın bakalım bi adet karbon yol bisikleti ile tekeriniz 23 hacim üstelik silik olsun tepetaklak olurmusunuz yoksa olmazmısınız onu bilemem, şu bi gerçekki aynen riske girersiniz ,asla mtb kadar konforlu olmayacağı aşikar
ha ne yaparsınız alırsınız bi adet cyclo cross dalarsınız düz toprak zeminlere ve yokuş aşağı 50 diş ile düz toprak zeminde sürat ile inersiniz hemde yarış gidonu ile bunun için kesin tecrübeniz lazım bi paniklerseniz öte aleme intikal edersiniz öyle kolay iş değil ..
bu pazar 200 km lik etap olacak 99 km sonra 16 km rampa çıkılacak etap kartepe,kısa mola anlayışı ve de tempo ,50 dişte scott yolda erkan inişte 5 km lik bozuk asfaltta riskte olacak ama daha önce yaptı bu işi ,23 hacim ile bozuk asfalttan inecek bazı yerlerde çukurlar var ve bu çukurlar toprak ,
evet tarzını belrleyeceksiniz bi kere ne tarz bisiklet süreceğinize baştan karar vereceksiniz ,
ben uzun yollara gitmek istiyorum derseniz ama asfalt olacak ya da çok az bozuk asfalt olacak derseniz ve zamanla bi derdiniz yok ise alın bi adet 28 jant şehir tur bisikleti keyfinize bakın teker hacmi 35 hacim olsun ,
ha arkadaş ben kaymak gibi yollara dalacam derseniz ( tabi bu ülkede kısıtlı bu yollar ) alacaksınız bi adet 50 diş ,
28 jant 23 hacim yol bisikleti,
tarz önemlidir yol ayırt etmek istemiyorum ama süratte olsun diyor iseniz alın o vakit cyclo cross
dalın stabil yollara oradan dalın düz toprak yollara oradan dalın asfalta ,,
dağ bisikleti tur için ağır kaçabilir karbonda olsa ,açıkçası bana hiç zevk vermemiş idi fox yüzlük asfalt yollarda ama sert arazide aklımı başımdan aldı o amortisör,
mountain bike - yani dağ bisikleti bunun adı bu ise bu bisiklet dağda işe yarar sert arazilerde ,,

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Gökhan Toros

Ben size açıklayayayım, Ben Trek 4300 D modelini 3 yıl önce aldım. İlk zamanlar İstanbul içinde kullanıyordum ve son zamanlarda tur sayılarını arttırdık. ve bununla beraber değişik ihtiyaçlar doğdu. Bisikletin üstünde gelen 26x2.1 Dişli lastik vardı. Kısa turlarda pek belli etmiyordu ama uzun turlarda yoruyordu. 26x1.75 Marathon plus aldım çok fark etti. 1.50'de alabilirdim ama istanbulda mazgallar çok tehlikeli olduğundan bir türlü cesaret edemedim. Tur bisikletlerinin lastiği mazgala girer bu birinci sebebim. Ayrıca mazgala istemeyerek bir kaç kezde girmiştim ince lastik olsaydı kötü kaza yaşayabilirdim. İstanbulda trafik yoğun olduğunda normal yol dışında her yerden gidebiliyorsunuz kıvraklık gerekli kaldırıma sert bir şekilde inip çıkma durumu. İstanbulda hafta sonları 70 - 130 Km arası turlar yapıyoruz pek araziye girmiyoruz ve bisikleti biraz hafifletmek adına ön maşayı değiştirip mtb geometrisine uygun surly sabit çelik maşa aldım. Uzun turlarda sele ile ilgili sıkıntılar yaşadığım için Brooks sele aldım. Brooks selelerin genelde önü biraz kalkık olur öne doğru kayma yapmasın diye böyle bir durumda brooks'ta rahat edebilmeniz için gidon sele hizasında veya yüksekte olmalı. Gidon yükseltme aparatına ihtiyaç çıktı. Böylelikle uzun sürüşlerde konfora ulaştım bel ve bilek ağrısı ortadan kalktı. Sonuç olarak istanbul içi ve dışı rahat güvenli sağlam bir bisiklet ortaya çıktı. 26" jant bisikletler 28" jant bisikletlere göre daha ağır yük taşıyabilir.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
gökhan bey benim bahsetmeye çalıştığım eldeki imkanları kullanmak.mtb ilede tur yapılabileceğinden bahsediyorum tabiki birebir tur bisikleti gibi olmaz sadece o kıvama yakınlaştırabilirsiniz .yıllardır uzun tur yapan insanlarız ki benim turlarda kullandığım bisiklet safkan tur bisikletidir ama adamın sadece mtb bisikleti varsa onunlada tur yapılabileceğinden bahsediyorum.yazımı iyi okumamışsınız galiba insanların yanıldığı nokta 26 inch le tur yapılmaması yanılgısıdır.Türkiyede ne yazıkki 26 deyince insanların aklına direk mtb gelmektedir.insanlar 26 noktasına takıldığından genelde tercih edilen tur bisikletlerinin 26 inch olduğunu anlatmaya çalıştım.gerçi 26 veya 28 tamamen insanların tercihine kalmış bir konudur.sizde biliyorsunuz ki tur bisikletlerinin hem 26 hem 28 inch olanları mevcuttur.yine tekrarlıyorum ben mtb tur bisikletidir demiyorum eldeki imkanlar dahilinde gidon açılarıyla oynayarak sürüş pozisyonunuzu değiştirebilir ve tur bisikletine yakınlaştırabilirsiniz diyorum.
Bir konuda dikkatinizi çekerim sevgili gürkan genç in dünya turunda kullandığı bisiklet dağ bisikleti kadrosundan tura çevrilmiş bisiklettir.

@Kerim BEŞER

çok güzel açıklamışsınız

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İki mesaja da beraber cevap vereyim.

Yukarıda yazdığım gibi, MTB ile tur yapılamaz diye bir konu yok. MTB ile de yol bisikleti ile de tur yapılır.
Burada önemli olan, amacına uygun bisiklet seçmektir.

Mazgal konusuna kesinlikle ama kesinlikle katılmıyorum. İstanbul'da kamyonlar da tehlikeli. Kamyona girmeyecek bisiklet mi almamız gerekiyor? Önünüze bakmazsanız, her bisikletle yaşarsınız bu sorunları.
Aynı mazgallara arabayla da girebiliyorsunuz. Ne yapalım, Hummer ile mi gezelim yani? Howercraft mı alalım.

2. olarak aynı konuda,
1.75" bir lastiğin genişliği 44mm. Tur bisikletlerine 40-44 hatta yanlış bilmiyorsam 48mm'e kadar lastik takabiliyorsunuz.
4mm'in sizi mazgaldan kurtarmayacağı bir dünyada, 40mm tur bisikleti lastiği oldukça yeterlidir.

Sizin Trek 4300D'ye yaptığınız, bana göre başlı başına bir katliam. O kısmını geçersek, aynı bütçe ile dağ bisikletinizi satıp, 26" (28" lastikten korktuğunuzu görüyorum) gayet güzel tur bisikletleri edinebilirdiniz.

Gürkan Genç'in dağ bisikletiyle tur yapıyor olması da, aynı turu tur bisikletiyle yapamayacak olması anlamına gelmez.
Katlanır bisikletle dünyayı dolaşan adamlar var. Yol bisikletiyle tur yapanlar var.
Sonuç olarak verilecek örnek doğru ile yanlışı birbirinden ayırmaz.

Tekrar altını çizerek söylüyorum.
Dağ ya da yol bisikleti ile tur yapılmaz diye bir şey yok.
Hepsiyle yapılır. Ama amacına uygun bisikletle yapmak gerekir.
Fakat tur yapmak isteyen kişiye "dağ bisikleti al" demek, markete alışveriş yapmaya 29er FS bisiklet ile gitmeye benzer.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/t1.0-9/1959942_10152039368593772_1202087099_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1482891_10151927934523772_686158773_n.jpg

Son olarak, bu 2 fotoğraf benim yol bisikleti ile antrenman yaptığım yerleri gösteriyor.
Eminim bu yol, sizin tur yaptıklarınızdan çok daha ağırdır, ve sizden çok daha hızlı geçtiğime eminim buralarda.
Bu yola %100 uyumlu mu, hayır. Endurance bir yol bisikleti gerekiyor belki bu yollar için. Ama sürülüyor mu, sürülüyor.

Tekrar başa dönmek gerekirse.
Amaç hangi bisikletle ne yapılabilir konusu değil. Önemli olan, ilk başta amacına uygun bisiklet seçimi yapılmasıdır.

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
1) Bisikleti Hafifleteceksin
2) Lastikleri Kevlar Yapacaksın 2.00 Olabilir (Çok Sert Hava Basacaksın) Psi'si 65 ise 60 Basacaksın.
3) Kendini Hafifleteceksin
4) Düzenli Bisiklet Süreceksin
5) Düzenli Su Tüketeceksin
6) Yeme İçmeye Dikkat Edeceksin
7) Erken Yatıp İyi Uyuyacaksın.
8) Sırt Çantası Taşımayacaksın.
9) Altlı+Üstlü Bisiklet Forma Takımı Giyeceksin (Üzerine Eşofman veya Capri Tarzı Birşey Giymeyeceksin)
10) Bisikletin Sele Boyu ve Kadro Boyuna Dikkat Edeceksin
11) SPD Pedal Kullanacaksın
12) Amortisörü (Maşayı) Kitleyeceksin
13) Akort Ayarlarını Kontrol Edeceksin
14) Bisikletin Bakımlarını Yapacaksın
15) bisikletin Ön Tarafına Rüzgar Kesici Çanta vs Takmayacaksın

Kısaca Bunlara Dikkat Edeceksin. Dikkat Ettiğin Sürece Uzun Yola MTB İle Rahatlıkla Gidebilirsin.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
@Gökhan Toros
sevgili gökhan kardeşim ben anlatamıyorum galiba:)kişinin amacı tur yapmak ise illaki tavsiyemiz tur bisikleti almasından yanadır ayrıca tur bisikleti 28 inch dir diye bir genelleme yapmakta yanlıştır.lakin daha önceden alınmış bir mtb varsa onunlada yapılabileceğidir ki burada hemfikiriz.

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER
Tepki
24
Bisiklet
Colnago
Daha önce yazmıştım aynısı tekrar paylaşıyorum ;Merhaba arkadaşlar , bu konuda herkesin kendine göre bir düşüncesi ve benimsediği bir görüş var ama burda esas önemli olan husus bence herkesin kendini bisiklet üstünde nasıl en rahat hissettiği, amacına yönelik kullanımın ne derece max. karşılığını alabildiği ,nasıl performansı'nın en üstünü elde ettiği ve bunu tur içinde nasıl kullandığı ..Benim bisikletim Sedona 741 dağ bisikleti ,alalı 7 ay oldu şuan 1500km yi çoktan geçti aldığımda üstüne blakjack dağ tekeri vardı ,ilk turlarımı hatırlıyorum İzmir'den Seferihisar'a gitmiştim bilen bilir bu yolu, çoğu yeri düz 2-3 tane tatlı rampa var, toplamda 90km mesafede zorluk çekmedim ama rampalarda ki performans bisikletin düz asfaltta dahi seri şekilde gitmemekte direnmesi ve tekerlerin çıkardığı ses (daha önceden yol bisikleti kullandığım için akıcılığı,performansı biliyorum ) beni etkiledi..Daha sonra aynı olayı 2-3 sefer daha yaşadım ,nitekim bisiklete schwalbe marathon 1.50 lastik aldım .Evim İzmir/Aliağa'da , burdan bisiklet gurubumuzla yeri geliyor düz yol gidiyoruz yeri geliyor 600-700 metrelere çıkıyoruz günlük 7-8 saatlik aktif bisiklet üstünde pedal bastığımız turlarımız oluyor Manisa çevresi ,köylerini dolaşıyoruz....Diyeceğim şu kısa keseyim ) . Yaptığım 1500km'nin 1300 'ü çapı 1.50 lik patlamaz schwalbe lastiklerle gerçekleşti (patlama derdi ,tasası yok),performans olarak geldiğim nokta günlük 2000m metre yükseklere rahatlıkla çıkabiliyorum , Manisa spil dağı(rakım 1517) çocuk oyuncağı kalıyor , bu performansları city bike/hybrid ile yapmanız gerçekten çok zordur, rampa tırmanmak gerçekten performans istiyorsanız kesinlikle benim yaptığım gibi dağ bisikleti alıp 1.50'lik teker takmanızı öneririm .Bu hafta triathon sporcu lisansı çıkarıyorum , ne demek istediğim biraz daha kolay anlaşılır umarım ) ,Mart'ta İzmir/Çiğli'de duatlon var(koşu+bisiklet) ona hazırlanıyorum , bisikleti aldığımla şuan ki arası dağlar, uçurumlar fark var ,geçen gün city bike/hybrid kullanan bir arkadaşım aldı benim bisikleti ,''bu bisiklet nasıl bu kadar seri gidebiliyor?'' diye soruyor ...Umarım size bu konuda biraz olsun fikir verebilmiş kendi tecrübelerimi anlatabilmişimdir, Saygılar. Yazılma tarihi :Şubat sonu , ......Tavsiyem ,uzun turda bile mtb'dir.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Soruyu tersten sorarsak cevap daha netleşebilir. Tur bisikletiyle araziye çıkılır mı? Evet çıkılır. MTB performansı verir mi? Hayır. Lastikleri değiş, seleyi değiş. Kırma bir şey olur ve yine tam bir MTB performansı vermez. Asıl amaca uygun tarz her zaman en iyi seçimdir.

Tepki
26
Bisiklet
Batus
(link)

Buda benim eski kamyonum anılarım canlandı şimdi :) Açıkcası mtb ile uzun yol gerçekten büyük fedakarlıklar istiyor ne kadarda yola uygun hale getirseniz bile.. Ama her koşulda da azda çokta olsa istenileni karşılamaya uygundur.

İsmail TARHAN

Daimi Üye
Tepki
405
Ben de arkadaşlara katılıyorum. Dağ bisikletiyle uzun turlara katılabilirsiniz. Zaten dağ bisikletinin tur bisikletinden en önemli farkı başta lastik çeşidi ve ebatları. Ha şu da var ki ben yaparım derseniz dağ bisikletinde herhangi bir değişiklik yapmadan da tura çıkabilirsiniz. Ama bir çok arkadaşın da dediği gibi biraz eziyet olur. Lastikler inceltilirse, bagaj temin edilirse, başta sele olmak üzere gerekli bir kaç değişiklik yapılırsa kimse tutamaz sizi. Ben öyle yapıyorum mesela.