dağ bisikleti ile düz yolda 60 km/s mümkün mü?

mhmmt111

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Salcano
yorumları okudum bı yorumda ben yapım yenı aldıgım salcano 303srd michelin 2.00 lastikli dağ bisikletimle düz yolda bol kıyafetlerımle 45km/h yaptım gercekten ruzgar musade etmıyor ne kadar guclu bacaklarınız olrsa olsn düz yolda 60km/h yapmak kolay deıl ben profesyonel sürücü değilim belki ama günlük ortalama 20km yol yapıyorum kondisyonuma ve bacaklarıma guvenıyorum soylıyecegım benımde Yapabılecegım max hızın 50km/h yı gecmeyecegını dusunuyorum herkez birşey yazmıs bırde senın su 60km/h yapan arkadasın fiziksel durumu kondısyonu bacak performansı düşükse baştan sallıyodur zaten

Scudo
Tepki
18
Bisiklet
Felt
muhammet arkadaşım ben 11 aydır mtb ile çalışıyorum yaptığım antrenmanlar günlük 40 kmden aşağı değil extradan tırmanma,sürat ve arazi(teknik sürüş)çalışıyorum daha öncesinde yol bisikleti ile 3 sene yarışlara katıldım yani kondüsyon durumu nasıl olur bu hızlara nasıl cıkılır biliyorum bisiklette hiçbir seyde sınır yok ne kadar calışırsan o kadar iyi olursun biraz interval denilen antrenman yaparsanız bu hızlara nasıl kolay ulaşılır anlarsınız daha ne diyeyim kullandığım bisiklet whistle tonkawa karbon kadro reba maşa var deore 27 vites seti var jantlarda x-prod 1malzeme bu 48x11 dişli oranı var toplam ağırlığı da 10-10.5 kg arası bır sey pedallayınca kuş gibi ucuyor
:D

Ziya Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Bisiklet
Cannondale
@Eser Sevinç

Gereken cevap zaten verilmiş =)

eyup.ozcan

Aktif Üye
Tepki
17
80.44 hız mümkün biraz daha fazlasıda mümkün.Bahsettiğim gün 2 arkadaş gittik oda 80i gördü.Bozdağdan inmeye başlayınca sağdaki ilk çeşmenin orda hızı gördüğüm yer.Rüzgar arkamdan vuruyordu ve pedalsız olarak hız göstergesi 60 62 64 gibi seri bi şekilde hızlandım bende ilk şaşırdım max hıza bakamadım haliyle o hızlardayekn aşağı indiğimde max speed 80.44 yazıyordu.Diğer bianchi megalı arkadaşında max speed 80.02.O anda fotoğrafladık hala daha km göstergemde sıfırlamadım.Lastiklerim maxxiss crossmark 2.00 hem arazi hem yol lastiği havayı 55-60 psi yapın diğer lastiklerden bariz farkını göreceksiniz. Yapılamaz diyenler için yapılabilir bize imkansız gibi görünen şey yapılamaz anlamına gelmez arkadaşlar...

eyup.ozcan

Aktif Üye
Tepki
17
@Mehmet_Gürsoylu

80.44 hız mümkün biraz daha fazlasıda mümkün.Bahsettiğim gün 2 arkadaş gittik oda 80i gördü.Bozdağdan inmeye başlayınca sağdaki ilk çeşmenin orda hızı gördüğüm yer.Rüzgar arkamdan vuruyordu ve pedalsız olarak hız göstergesi 60 62 64 gibi seri bi şekilde hızlandım bende ilk şaşırdım max hıza bakamadım haliyle o hızlardayekn aşağı indiğimde max speed 80.44 yazıyordu.Diğer bianchi megalı arkadaşında max speed 80.02.O anda fotoğrafladık hala daha km göstergemde sıfırlamadım.Lastiklerim maxxiss crossmark 2.00 hem arazi hem yol lastiği havayı 55-60 psi yapın diğer lastiklerden bariz farkını göreceksiniz. Yapılamaz diyenler için yapılabilir bize imkansız gibi görünen şey yapılamaz anlamına gelmez arkadaşlar...

fatal.ozum

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Whistle
düz yolda mtb/kalın lastik kombinasyonuyla 60km/h yapan arkadaşların ya gözleri bozuktur ya da km/h ölçüm cihazları ayarsızdır :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Arkadaşlar tour de france a mtb ile katılsanıza cidden yol bisikleti hız ortalamasından hızlısınız :)
Son düzlükteki sprinte kalkmanızı düşünemiyorum bir yanınızda mark cavendish diğer yanınızda tyler ferrah ve ortada siz kalın lastikli 26 jantlı süspansiyonlu dağ bisikletiyle atağa kalkmışsınız hayali bile güzel haha.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Düz yolda mtb ile 65km/h gördüm (44 aynakol ve max. kadans ile) oda tabikide kamyon arkasıydı rüzgarından çıkınca anında 40km/h a düştüm :).

Tepki
5
Bisiklet
Carraro
Selamlar, Arkadaşınız yalan söylemiyor olabilir, bisiklet 26 janttır, km saati ise 28 yada 29 janta ayarlı ise o hızı gösterme ihtimali olabilir. arkadaşınız da kendini epey hızlı sanıyordur.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
bir zamanlar gerçektende çöp kamyonu arkasında 178 km/h hız yaptığını savunan birisi vardı ilk sayfadada görünce direk aklıma geldi :). iyi gülmüştüm o şahısa.

biz türkler genel olarak hız konusunu çok abartıyoruz. bugüne kadar bissürü yokuştan indim ince lastik kalın lastik (mtb üzerinde) kullandım vs. fakat işin açığı ben en son 67 yi görmüştüm. yokuş aşağı temiz asfaltlı bi yoldu. düz yolda ise mtbyle 55 in üstüne çıktığını ispatlayabilen varsa(3-5 saniyeden daha uzun süreli) bisikletimi olduğu gibi o arkadaşa verecem. teoride hesaplarsak bu hız olayını diyelimki 44*11 dişli kullanıyoruz. saniyede 2 tam pedal çevirirsek arka tekerimiz bir saniyede 8 tam tur atar. 26" bisiklet tekerinin çevresi (1" lastik boyu dersek fazladan) 215 santim. bir saniyede yaklaşık 1723 santim yol alırız. saat hesabına vurursak (saatde 28800 tam devir yapar) yaklaşık olarak hızımız 62.04 km/h yapar (17m/s de yaklaşık 62 km/h hız yapar). burada denebilecek tek şey eğer bir saniyede 44*11 lik sistemi saniyede 2 sefer veya daha fazla çeviririm "bacağıma" güvenirim diyen arkadaş varsa buyursun :) işte hendek işte deve, işte halep işte arşın. fakat gene bi yorumda belirtildiği gibi görüntü çok yanıltıcı olabiliyor. gaziantep-adana arasındaki otobanı kullanan arkadaşlar bu yolu bilirler narlı kavşağından sonra yokuş iniyo gibi görünürsünüz ama arabanız devirden düşer hızı kesilir.

ayrıca hız göstergelerinin güvenilirliğide tartışılır. en sağlamı gps den direk hız ölçen göstergelerdir. eğer normal mıknatıs sistemiyse bi arabanın yanında giderken kıyas yapabilirsiniz.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Düz yolda mtb ler ile 60 lar 70 ler falan...

Atma Ziyaaaa....:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
düz yolda mtb ile 60 km yi yapanı pek bilmem ..ama aytekin erzan dostum mtb de düz yolda 35 km yi görmüştür.ve volkan akboga ile gebze -suadiye arası 63 km de durmadan gidilmiş tek mola yapılmamış idi akabinde suadiyeden sonra 18 km lik rampalara dalınmıştır sadece suadiye de mola olmuştur ..bu forumda sürüş disiplini 160 km ye eşdeğer bi etapta ilk 60 km basan yoktur hemde durmadan ben raslamadım, bu anlayışı sadece anadolu performansın az elemanları dile getirmektedir anadolu yakada en ağır etaplarda 160-180 km ye eşdeğer etaplarda at koşturmuşuz ama hiç de bol kesden atmadık bostancıdan sene 2009 da ağustos ayında çıkarak her babayiğidin yapacağı işi 8 adam yapmıştır evren tuğutlu.aytekin erzan ali emre akcan suha onur er, harun ,volkan akboga ve koray ve ben 04.30 da start verilmiş ve tam 130 km sonra kartepenin 1640 ı na mtb leri dayamışızdır bu turun zorluğu 109 km sonra gelen acımasız 21 km lik rampalardır eğim 9 dur yol stabilizedir istanbuldan zora talip babayiğitler artık kalmadı düz yolda 60 km hızdan anlamam ama anladığım tek şey vardır zoru başarmak o da istanbuldan kartepe otele gitmek ve istanbula dönmektir toplam 273 km bi günde evet aranıyor kartepeciler ama mümkün değil artık yok oldular..

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Bende yol bisikleti var ve ben düz yolda 55 km'ye varan hız yapabiliyorum ancak. Kendimi geliştirip daha yüksek hızlara çıkacağım ileride ama şu halimle 55 km hızı yol bisikleti ile gördüm o MTB ile 60 görmüşse şayet ondaki nasıl bir kondisyondur öyle :D Herkesin de dediği gibi biraz ufak sallasın bence.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamibektas

katılıyorum çap küçülürse hız düşer çap büyürse hız artar...
, çaplar küçülür ise yani 26 jant olursa hız düşer şimdi en basit örnek benim...6-7 -10-19 eğim rampalardan oluşan dudullu -göçbeyli ,asfalt artı stabilize yolu, amortisörlü bisiklet ile 26 jant ile -ki 60 km ye eşdeğer idi .durmadan mola yapmadan tam 3 saatte finişe vardım ama bisikletimi modifiye edince amortisörü çıkartıp sayko kros şehir bisikletine dönüştürünce kazın ayağı değişti ,tabi aynı etabı bi daha yenilenmiş bisiklet ile koştum 2 saat 10 dakika, 50 dakika karım var bu da 28 janta çıktığım için ,etaplarım hem asfalt hem stabilizedir ,sadece asfaltta kalmam tarzıma en uygun bisikleti modifiye ederek gerçekleştirdim teker 1.32 maxxis over driver ve hafif yandan dişli su kanallı..

Tepki
5
Hocam dağ bisikletini yol bisikletine çevirmişsiniz, forumda detaylı paylaşmış mıydınız, link verirseniz sevinirim.

Tepki
5
Kudret hocam, çap büyüdükçe hız artar, peki 29" bisikletler bu mantığa göre daha da hızlı gider o zaman, ama bu sefer de daha fazla güç gerekmez mi?

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Benim standard MTB 26 jant, 21 vites.

Yaklaşık 30-35 km'den sonra pedallar boşa dönüyor. Bu bisikletle düz yolda 60 km/h bir hayal ve ötesi. Pedal boşa dönünce 35'i geçmez.

Kim ki bu ve benzeri standart bisiklette düz yolda 60 km yapıyorum diyor, ya atıyor/uçuyor ya da km saati bozuk derim.:)

Modifiye bisikletle durum değişir. Dişlileri değiştirin(önü büyütün, arkayı küçültün), lastiği 29 inch vs. yapın o zaman hızınız düz yolda artar ama her şey matematik hesap.

Farz edelim bisikletinizi teknik olarak düz yolda 60km/h hız yapacak şekilde ayarlasanız bile, bu hıza ulaşacak kas gücünüz ve enerjiniz var mı?? Yoksa MTB'ye bir de kıl gibi ince silik(dişsiz, kanalsız) lastik takın, sürtünmeyi azaltın.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
27 viteste 60 yaptım ama rampa aşağı korkutucu oluyor O hizlar ya duramazsan ey vahlar olsun düz yolda mümkün değil