dağ bisikleti ile düz yolda 60 km/s mümkün mü?

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@ADSL
Veledrom vardı da basmadık mı :)

Bu arada mantıklı hızlara imkansız diyen arkadaşlar; kime neye göre imkansız ? Etrafta bu hızları yapabilecek arkadaşlarınız vardır. Istanbul - Ankara - İzmir; sağlam binen adamlar var.

Ama gene aynı şeyi söylüyorum, en hızlı giden olsanız ne olacak?

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner
Scudo

Merih Demirkol

Aktif Üye
Tepki
43
Race King 2.2 lastiklerle bayır aşağı 63.3 Km' yi gördüm... Devamında düz yolda ise var gücümle pedal basarak ancak 50 Km' yi yakalamıştım tabi çok kısa bir süre içinde bu hız eridi bitti neticede bende insanım :p

Düz yol 60 Km ve 27 viteste haydi bir nevze inandırıcı geliyor ama kalın lastikle bayır aşağı 90 Km imkansıza çok yakın... Bayır aşağı 90 Km' yi yapsa yapsa anca 6-7 kiloluk karbon bisiklete sahip profesyonel yarışçılar yapabilir düşünüyorum ki onun bile biraz çabalaması lazım...

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Düz yolda kalın lastikle zor gibi gözüküyor.Yapmışta olabilir.İmkansız diye bir şey yoktur:D.Yokuş aşağı bir şey diyemem 90 km bile geçebilir.Çünkü çok dik yokuşlarda, olabilir.Bisiklet için tehlike çanları çalmaya başlar.

pala

Aktif Üye
Tepki
359
breh breh... forumda en sevdiğim topic konusu
Yine monitör karşısında saçlarım uçuştu, topiğin rüzgarından.

Bazı arkadaşlar velodrom vardı da biz mi okumadık demiş.
Yılmaz hocam doğru tespiti yapmış. Maksimum hızı ölçmenin doğru yolu velodromdur.

Düz dediğin yolda MTB ile 60 km hız yaptıysan,
aynı yolda geri dönersin, aynı güzergahda dönüşde yine 60 km hız yaparsan tamamdır.
Bu kadar basit. Al sana velodrom.

Ankara'da yaşayanlar bilir, ORAN mevkinden Gölbaşı tarafına giden Kepekli yokuşu vardır.
Oradan sal bakalım yokuş aşağı yol bisikletini 3 haneli rakamları görürsün!

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@murat beyaz

Rekor halâ eğer ondaysa ; Paolo Salvodelli - 135km/s Giro d'Italia'da bir inişte telemetre ile ölçüm...

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
hangisi ???
1-önün açık rüzgara karşı düz yolda 60 km/h yapmak var.
2-kamyon gibi ağır vasıta aracın hava boşluğuna giripte 60 km/h yapmak var.
birde yokuş aşağı 90 km/h hız yaptığınada kanaat getirmiyorum. çünki tekerler kalın olduğundan hıza elverişli değildir. İddia eden şahısa km saatinin düzgün ölçüp ölçmediğini sor !

(dağ bisikletine 53/11 dişli tak yinede açık düz yolda 60 km/h hız yapılamaz...)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@PALA
Veledrom vardı da biz mi binmedik :)

Bu arada insanlar halâ yapardı yapamazdı noktasındalar... Ben yaparım demiyorum ama bazı mantıklı rakamlar o kadar ulaşılmaz gelmiş ki arkadaşlara tutturmuş durumdalar imkansız diye... Hız felakettir, kim ne derse desin. Beni üzen bu arkadaşların bağnazca "olmaz, imkansız" demesi.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@onur ilkkan

Diyelim ki bu arkadaş gözümüzün önünde 60'ı bırak 80 yaptı; ne olacak o zaman? Ben onu çok merak ediyorum...

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
@Umut SEFLEK
:Ahhh-1660
sürdüğün yol sanki trafik olmayan 15 derece eğimli bir yol......:Ahhh-1660 hemde istanbul gibi bi şehirde....:box2:

Tepki
27
@turanza

Evet fazla uzatmadan acıklayayım :cool: Bunlar palavra arkadaşlar .Adam gelip endomondo veritabanından sana kayıt gösterip "siteyi kırmadım heralde bak kapı gibi tur kaydım" var dese bile inanmayacaksın. Bir kere ben arabada 130-140'ı görünce tedirgin olup istemeden frene dokunan adamım (şehir icinde tabiki). bisiklete 102 yapmak bana pek gelmez yani :)

Peki bu kayıt neyin nesi derseniz? orası benim işimle evim arası güzergahım ve haftaici her gün 4 tekerlekli bir bisikletle gittiğim bir yol (Getz :eek: ). Birgün arabada giderken dedimki bir de evimle işim arasındaki kilometreyi GPS ile ölceyim :) GPS acıp telefonu ön cama koydum hayret verici bir şekilde kavacık ve bostancı arasındaki yolun az trafikli olduğu (iş cıkış saatlerinde hemde) bir günde 20 dk'da evime geldim. Güzergaha baktım mükemmel kaydetmiş. Ama ayar cycling de kalmış (ki zaten araba bir spor olmadığı icin endomondoda yok, sonucta F1 arabası kullanmıyoruz, kullanan zaten endomondo kullanmaz, o yüzden yok) :) Baktım kayıt güzel görünüyor "iyi dursun dedim" ve bugüne kadar ne övündüm ne de birine gösterdim. Sonra konuyu görünce aklıma geldi geyik muhabbeti amacıyla buraya koydum.

Yoksa ne konuyu yablış anladığımdan ne de 17 yaşındaki mahallenin delikanlıları gibi övünmek amacım yoktu :)

Yaptığım en yüksek hızda zannedersem, 37 KM'yi gecmemiştir henüz :eek: (yüzüm kızardı, ama ne yapim mtb ile benim sınırım bu kadar oluyor) bazen gece sürüşlerinde yokuştan salıyorum kendimi, baya hızlandığımı zannediyorum. zar zor bakıp gördüğüm ışıksız km saatimde en fazla gördüğüm 37 Km'iydi şimdiye kadar. Belki göremediğim zamanlarda en fazla 40 Km olmuştur.

Kısaca milletin ağzı var konuşuyor. Arkadaş sizi kandırmaya calışmış, ama şu konuyu okusa kendi yüzü kızarır bu kadar tecrübeli insanların yorumunda destek göremeyince :)
Ona bakarsanız ben gecen gün büyükada'da tek başıma tur yaptım, 5 dk sürmedi hem de büyüktur yaptım derim. Ne olur, inansan ne olur inanmasan neolur. Sadece övünen adamı kücümsersin belki, hatta zahmet edip onu bile yapmazsın :)

Neyse işte belgelerin gösterdiği ve alınacak ders: olmaz öyle şey, kasmayın kendinizi yormayın, keyifli sürün bisikletinizi.

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Kendini uçurumdan attığında kaç yapabilirsen bisikletle de o kadar yapabilirsin... Sonucu da sanırım aynı olur :)

dur sana 30km ile giderken zincir atması sonucu beynimin patlamasını engelleyen kaskın fotoğrafını göstereyim. :)

http://img829.imageshack.us/img829/9544/20120918175049.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/9814/20120918175109.jpg

şimdi sence hız 50 yada 60 olsaydı o kasktaki delik büyür müydü? pekmez akar mıydı? :)

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Bunu neden paylaşıyorum. 60 la gitmek için mtb oranları ile çılgın gibi pedal çevirmek ve her pedalda da inanılmaz güç vermek gerekir bu durumda hem zincire çok yükleneceksiniz hem de deli gibi çevirdiğinizden dengesiz olacaksınız. Olaki bir zincir atması durumunda yere kapaklanış hızınız düz yolda mtb hızınızı geçer :)

Bence yapılabilse bile yapılmamalı yani

Tepki
27
Benimde kaskım Sedona :) artık 25 falan maks hızım, idealide 20 olur :in:
Bu arada gecmiş olsun, alınan darbeye bağlı olarak, etkinin nasıl olacağı cok değişiyor, 60 km'de dayanacak şey 30 km'de dayanmayabiliyor. Ya da kafanızı koruyorsunuz, darbe yinede Allah kourusun kafanıza zarar verebiliyor. Altımızdaki dünyanın en iyi makinesi olabile ama bir yanda da kullanıcısını en savunmamz bırakan makinelerden birisi. Hızı yüksek olmadığı icin, yinede 4 tekerli canavarlar kadar ölümcü değildir belki, ama işte yinede kaza sırasında yaralanma riski baya yüksek.

Bence cok güvenip, 100 yapacak biri olsanız bile, bilincli sürmek en ideali.

oğuzhan dalgıç

Aktif Üye
Tepki
18
evet mümkün. ben 55 km yapmıştım düz yolda dağ bisikleti ile lastikleri de gayet dişliydi :) yani biraz daha zorlasam 60 ı görürdüm ama trafik lambaları vardı durmak zorunda kaldım.

• Beğen
Tepkiler: Mutlu Köksal

Serhan Çeki

Aktif Üye
Tepki
15
Arkadan kuvvetli rüzgar eserse düz yolda 60km/h'ın anlık olarak görülebileceğini düşünüyorum.