DaĞ bİsİkletİ alirken asil dİkkat edeceĞİmİz noktalar ne olmali

Tepki
1
Merhaba arkadaşlar !! Genel geçerli olan bir deyim vardır hani,Ne kadar ekmek o kadar köfte..Alacağımız bisikletin fiatı arttıkça elbetteki donanımın kaliteside artmakda.Ama seçim yaparken bizi sıkıntıya sokan önemli bir konu,ayırdığımız nispeten kısıtlı bütçeye karşılık alacağımız bisikletler arasında beklentilerimize en iyi cevap verebilecek olanı seçebilmek.Şöyleki ben bisikletin 24-27-30 vitesli olması,vites dişlilerinin ve attırıcıların altus,alivo,deore yada herhengi başka bir marka ve model olmasından ziyade vites geçişlerinin sorunsuz olması hafif olması,kadro, amortisör,aynakol, teker seti, lastik ve görünmez parçalardan orta mil, furş yatağı vs donanım parçalarının dayanıklı olup mümkün mertebe tamircilere seyrek uğramak istiyorum.Bisiklet bileşenlerinin kalitesini irdeleyecek yeterli donanım bilgi ve tecrübem olmadığı için piyasada mevcut olan ve fiatları aşağı yukarı aynı olan marka ve modeller arasında seçim yapmak adeta çin işkencesine dönüştü.Siz sayın kıdemli ve deneyimli bisiklet kullanıcılarından ricam aşağı yukarı 1200 lira civarlarında derdime ilaç olacak marka ve model önerilerinizi nedenleriye bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.. Not:Bu işin ticaretiyle uğraşanlar beklentilerime uymayan yönlendirmelerde bulunmazlarsa minnet
tar olurum.

• Beğen
Tepkiler: Sait Hislioğlu
Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dağ bisikleti alırken ilk olarak "Dağda" geçirecek olduğumuz zamanın,yolda geçirecek olduğumuz zamandan belirgin olarak fazla olması,bir.İkincisi kadro kalitesi ve buna bağlı olarak garantisi.Üçüncüsü "Amortisör sistemi" kötüyse başınızı en çok ağrıtacak en pahalı eleman,iyiyse keyiften dört köşe olma hali.Dördüncüsü fren seçimi.Klasik v fren mi,disk fren mi yoksa hidrolik disk mi?
Buna göre sadece bahar ve yaz aylarında bisikleti ve kendinizi yormadan binecekseniz v yeterli.Yok ben dört mevsim ve her koşulda binerim diyorsanız hidrolik disk.

Ayrıca öyle her komponente güvenip Downhill tarzı sürüşler yapamazsınız.Dağda bayırda patikada sürülecekse Deore XT sınırdır ve bu sınır hayli pahalıdır.

Sonuç;Bisiklet markaları vardır.Bisiklet ve teknoloji üretirler.Cannondale,Trek,Scott,specialized ....vs bir de bisiklet üreticileri vardır.Bu gün bisiklet üretir,yarın dikiş makinası,öbür gün bakmışınız ne tabelası kalmış ne de bir muhatabı.İşte böyle.

• Beğen
Tepkiler: Emre G.