Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ Bisikletçisi İçin İdeal Boy/Kilo Oranı ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hasan Oğuz tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Değerli arkadaşlar sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacım var özellikle de dağ bisikleti sporu ile uğraşan arkadaşların. 1.76 boyunda ve 79 kilo ağırlığındayım. Sizce bir dağ bisikletçisi olabilmek için ne kadar kilo vermem lazım veya bu kilo idealmidir?

2. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet arkadaşlar tavsiyesi olan kimse yokmudur?

3. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Genel bir karekter olsa da böyle bir oran yok. Bisiklet antrenmanını yaparsın, uzun dönemde kilon kararlılığa ulaşır. İşte senin dağ bisikleti için ideal kilon odur.

Bir arkadaşım var, aynı yaşta, aynı boydayız. Sürekli beraber binerken ideal kilolarımız arasında 10kg fark vardı. Bu yapı meselesidir.

4. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    ideal kilonu boyunun son 2 hanesinin + / - 10 kg ına kadar hesaplayabilirsin. Fakat + lar zarardır :) Ancak bisiklete binmeye başladıktan sona Gürol hocamında dediği gibi bir süre düzenli antrenmanların ardından kilon belli bir kararlılığa ulaşacaktır.

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Şimdi şöyle söyleyebilirim bu dediğim kati bir yargıdır zira epey bir süredir inceliyorum bu konuyu.
    Bisikletçilikte bacak gücünü ölçen cihazlar vardır, bunlarla bir saat boyunca basabileceğiniz en yüksek ortalama güç sizin FTP (functinal treshold power) olmaktadır ve sizin bisikletçi olarak temel performansınız ölçüsüdür (evet laktat ölçümü, ne nabız değeri, tek ölçüt bu olmaktadır). Tabii bu düz bir etaptaki ölçü olabilir. Bu ftp değeri kilogram başına bölünür ve kg başına düşen watt (güç) değeri en temel belirleyicidir bir bisikletçinin performansı için. Bu değer özellikle yokuşlu etapların fazla olduğu dağ bisikletçiliği için kral rolü oynar.

Özetle güç kaybetmeden (ölçümler yapılarak bu kontrol edilebilir) olabilecek en az kiloya inmelisiniz. Öyleki adeta bir "zombiye" dönmeye başladığınız, ailenizin annenizin sevgilinizin sizin için ciddi şekilde endişeleneceği bir kiloya yaklaştıkça dağ bisikletinde inanılmaz bir şekilde performansınız artacaktır. Zira vo2 max sınız çok artacaktır. Bir çok çok başarılı bisikletçi ve dağ bisikletçisi son derece incedir ve normal standartlara göre "sağlıksız" sayılan boy kilo oranlarındadır, bu onların en yüksek vo2max oranına ve en yüksek kg/güç oranına sahip olmalarını sağlar... Yine fazla kaslanmak da performansa zararlıdır zira bu da vo2max ı düşürecektir. Güçlü kuvvetli görünen bisikletçilere saatlerce fark atabilen bisikletçileri yakından bir inceleyin adeta bir deri kemik gibi, ince kollara bacaklara sahiptirler (sprinterler ve pist bisikletçileri bu yargının dışındadırlar).vo2max maksimum oksijen kapasitenizdir ve kg düştükçe otomatik olarak artar (şiddet antrenmanlarıyla da artar ama daha zordur ve az artar) vo2max yüksek bir eforu ne kadar uzun sürdürebileceğinizi belirler (örnek ben ve daha az kilolu birisi, ilk iki turu aynı sürede atarken üçüncü turda benim yavaşlamam ama onun devam edebilmesi onun daha yüksek vo2max değerine sahip olduğunu gösterir)

Bisikletçilikte ve özellikle dağ bisikletçiliğinde (parkur tekniği yeteneğini göz ardı ederek) performans artımı için genel geçer düstur: Gücü yükselt, kiloyu ve yağ oranını en aza indir.

Sizin durumunuza göre de özel yorum yaparsam (tamamen uzaktan kas kemik yapınızı görmeden yapıyorum) 1.76 boy ile çok iyi bir dağ bisikletçisi olabilmek için 60-65 kiloya kadar yolunuz var diyebilirim...
    Hakan Yazman

6. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hakan Bey çok teşekkür ederim. Meselenin teknik yönünde aydınlatıcı bilgiler verdiniz. vo2max konusunu iyice araştırıcam. Peki bu bahsettiğniz konuyla ilgili olarak yani vo2max ölçümü nerelerde yaptırılabilir.

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Labarotuarda ağza ve buruna takılan hava alış verişini kontrol eden sistemlerle ergonometre üzerinde ölçülüyor. Veyahut poların nabız saatlerin üst modellerinde aynı doğrulukta olmasada fikir verici ölçümler alınabiliyor.

ihsan ünal bunu beğendi.
  8. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    hakan abi fotodaki sensen sen o zombiliğe uymuyorsun :) seni bodyci klasında yarıştıralım

9. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler Hakan Bey.

Hakan Yazman bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben zaten müsabık bisikletçi olmadan önce 2-3 sene body yaptımdı, o kaslar başa bela :)) Ama bu eksikliğimi gidermek için çok çalıştım (bir keresinde bebek yokuşunu 32 kere çıkmıştım, gerçi sonrasında süranterene olmuştum feci halde :D ) ve boy kilo oranıma göre (1.60 m / 72 kg) gördüğüm en iyi tırmanıcıyım :D çoğu zaman uzun yokuşların bitiminde benden katlarca defa ince rakiplerimi en bitiminde atakla geride bırakabiliyorum, en güçlü yanlarımdan biri olarak yokuşların ayarlamasını çok iyi yapmam nerde basmam gerektiğini çok iyi ayarlayabilmem olarak görüyorum, hemen yokuşlarda geçtiğim rakiplerimin bmi leri benden çok çok daha iyi oluyor :)

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada gururumuz şampiyon koşumuz Elvan 38 kilo imiş (1.60 boy) ! :eek: (Aynı boyda benden 32 kilo daha az :) nerdeyse yarım kadar)
    Bu da kilo için söylediklemin pratik bir örneğini oluşturuyor .
    Elvan dağ bisikletçisi olmuş olsaydı dünya klasmanında çok önlerde olacağı hiç şüphesiz...

12. ozan kapancı

ozan kapancı Üye

Seviye:
    hakan abi selam seninle antreman yapmak istiyorum.

13. ozan kapancı

ozan kapancı Üye

Seviye:
    nerelerde antreman yapıyorsunuz?ben silivri'deyim sabah binip kahvaltı etmeden 3 şişe su ile 100 km çok rahat gidebiliyorum.

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben Alanya dayım malesef, tatile gelirseniz beklerim antrenmana

15. ozan kapancı

ozan kapancı Üye

Seviye:
    :( üzüldüm şimdi.spor ile bu kadar iç içe birilerini bulmak kolay olmuyor.birşeyler sormak istiyorum izninizle.
    Şimdiye kadar amatör olarak koşu(10 yıl) ve son 2 yıldır da bisiklet biniyorum.koşuya da devam.Uzun mesafe koşu ve bisiklette çok iyiyim diyebilirim.siz de dersiniz ki 'yarışa gir o zaman'.fakat buralarda gerekli altyapı olmadığından ve daha önceleri buralardan bisikletçi çıkmadığından bir yarışa nasıl hazırlanılır daha doğrusu bir yarışçı olabilmek için kabaca ne gerekir.sizden ricam bana kendimi ölçebileceğim bir küçük test salık vermeniz onu uygulayarak kendimi denemiş olabilirirm sanırım.en son turum 160 km,tek mola,mtb ile,kahvaltısız,öğlene doğru atıştırma ufak tefek. son koşum.10.000m.35 derece sıcağın altında su içmeden,yaklaşık 35 dk.ancak biraz fazla kilom var,boy 180 cm,kilo 81,
    fikirlerinizi merakla bekliyorum, saygılar..

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle kilo vermeniz gerekiyor genel olarak özellikle dağ bisikleti için, test olarak da çok kati bir yöntem olmamakla beraber şöyle diyebiliriz 20 km lik düz ve çok rüzgarlı olmayan bir parkur ayarlayın fazla duraksaması olmayan 20 km lik etapta ortalama hızınız 35 ve üzeriyse durumunuz fena değil diyebiliriz... Tabii en iyi deneyim yarışlara katılmanız ve rakiplerinize göre durumunuzu görmektir...

17. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:

2x elvan + 26kg + 38cm = BEN :D:D:D

18. ozan kapancı

ozan kapancı Üye

Seviye:
    ah şu kilo verme:)3 gündür 10.000m koşuyorum bu gece gene koşucam.Hakan abi bahsettiğin 20km'de 35 sabit hız benim için çok kolay bir test sayılır.geçen cumartesi 75 km'yi non-stop 2sa10dk.aldım dağ bisikleti ile(silivri-tekirdağ arası).benim acilen bi yarışa girmem gerek 6-7 kilo da verebilirsem iyi olacak dediğin gibi.yalnız bisiklete başladığımdan beri kilo sorunu yaptı iştah açtı tabi köylerde kahvaltı falan ama şimdi eski antreman sistemine dönücem.gece koşusu ve birşey yemeden gece yağ yakımını sağlamak.istanbul civarı yarışlar için yüksek tempo antremen yapan gruplar varmıdır bilginiz var mı ?saygılar..

19. karacasus

karacasus Üye

Seviye:
    yarışlara girmek gibi bir niyetim yok ama Hakan Bey in anlatımlarımdan anladığım kadarıyla standart ölçülerde bir bisikletçi olmak için ELVAN/2 kadar kilo vermem lazım benim :)

20. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    :)) Canın sağolsun Timuçin seni her halinle seviyoruz biz ;)