Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ Bisikletçileri ve Yol/Yarış Bisikletçileri arasındaki Vücut Gelişim Farkları ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cyclopower tarafından paylaşıldı.

1. Cyclopower

Cyclopower Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Dağ bisikleti ve yol/yarış bisiklet sporuyla ilgilenen arkadaşların gözlemleri ve bilgileriyle bu iki daldaki bireylerin vücut gelişim farklılıklarını merak ediyorum. Bu konuda bizleri aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Örneğin, Yol/Yarış bisikletçilerinin bacak kasları, Dağ bisikletçilerine göre daha uzun ve daha ince midir?

akpinar, tuninger_haa ve d.berkay bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu büyük oranda vücut yapısı ve genetik yapı ile ilgili. Her iki disiplinde de kaslı yapılı ve ince tipli insanlar vardır. Burda önemli olan hangi vücut yapısının hangi sporda başarılı olacağıdır, dağ bisikletinde kilogram başına verilen güç kral olduğundan ince hafif yapılı insanlar daha başarılı olacaklardır, yine pist (velodrom) disiplininde yokuş olmadığı için kaslı sporcu şanslıdır. Yol bisikletinde başarı ise etabın hangi sporcunun vücut yapısına uyduğu ile ilgilidir, düzlükte sprinterler, dağlık etaplarda hafif sporcular daha şanslıdır.
    Sorunuzla ilgili olarak dağ bisikletçilerinin üst vücutları daha çok efor sarfediyor olabilir ama kas gelişim şekli büyük oranda genetik vücut yapısı ile ilgilidir...

3. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    ilave olarak antrenman şekli ile doğru orantılı olacaktır örneğin evamlı rampa çalışan sporcu veya devamlı düz yol çalışan bir sporcu kaçınılmaz belli bölgedeki kaslar daha gelişkin olacaktır.buradan şu çıkıyorki tek yönlü çalışmamak mantıklısı teşekkürler.

42FY ve Cyclopower bunu beğendi.
  4. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol bisikleti ve Dağ bisikleti kullanımları sırasında kasların kasılmaları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Dağ bisikletinde kaslar daha sık ve değişken kuvvetlere karşı çalışırken, yol bisikletlerinde kaslar daha dengeli ve genelde değişken olmayan kuvvetlere karşı çalışır.
    Dağ bisikleti kullananlarda kasların dinamik kasılması daha çok olmakta, yol bisikletinde ise (Cadans değerleri daha düşük olduğu için) kaslar dağ bisikletine göre daha statik çalışmaktadır.
    Statik çalışan kaslarla, dinamik çalışan kasların oksijen ihtiyaçları ve enerji üretim mekanizmaları arasında farklılıklar olmaktadır.

Benim ilk aklıma gelen farklar bunlar,

5. R@SYONEL

R@SYONEL Aktif Üye

Seviye:
    benimde merak ettiğim bi konuydu teşekkürler...

6. Şafak Atilla Akpınar

Şafak Atilla Akpınar Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sürekli düz bir yolda gitmek sizlerinde dediği gibi belli bölgedeki kasları geliştireceğinden hem rampalı hem de yeri geldiği zaman çok dik inişli yerleri seçtim ki birbirlerine denk gelsinler diye.Bazen yeri geliyor yolum olmasa bile rampaları atak bir şekilde çıkmaya çalışıyorum..Böyle böyle haftanın 5 günü,günlük 50 km geçkin antreman yapıyorum :)

7. Berkan Çifçi

Berkan Çifçi Aktif Üye

Seviye:
    ben yokuş çalıştım 1 ay kadar, üst bacak kasları gözle görünür hale geldi

8. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Buna ek olarak;

Sadece dağ ve yol olarak ayırmak yanlış olur. Çünkü yol yarışları çeşitli olabilir. Tırmanma ile biten bir etapta dağ bisikletinden gelenler başarılı olabilir. Çünkü dayanıklılık ön plandadır. Ama sprint ile biten bir etapta sprinter olmayan bir bisikletçinin (dağ yada yol farketmez) hiç şansı yoktur.

Yani kas tipini ikiye ayıracaksak, sprinter, yani patlayıcı kuvveti fazla olan ve dayanıklılık özelliği fazla olan diye ayırabiliriz. Yol-Dağ diye ayırmak yetersiz olur.

Yol ile dağ bisikletçiliği arasında temelde fark yoktur, fark olsaydı zaten dağ bisikletinden gelenler yol bisikletinde başarılı olamazdı (ama oluyorlar).

tuninger_haa ve Melih Daltaban bunu beğendi.
  9. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ben direk biyolojik bilgi veremeyecegım de yarışların surelerını goz onune alarak sankı yorum yapabılırız. mesela farkı bıraz daha acarsak maraton koşucular genelde zayıf bir vücuda sahipken 100m kosucuları daha kaslı bir vucuda sahıp oluyorlar. ama tabi bisiklette bu kadar fark oldugunu sanmıyorum.

güzel bir noktaya değinmişsiniz. peki acaba yoldan dağa gecen yok mu?(başarılı olarak)

...... bu arada güzel soru, hiç aklıma gelmemıstı :)

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Gürol, tek tek cevap verecek olursam genelde söylediklerinin aksini düşünüyorum.
    Tırmanma ile biten bir etapta dayanıklılıktan ziyade FTP (functional treshhold power) olarak kg başına en yüksek watt ı veren sporcu alır . Sprint ile biten bir etapta sprinter olmayan yarışçı önceden fırsatını bulup kaçabilirse şansı olur, tabii son düzlükten önce kaçamadıysa şansı yok :)
    Yol ve dağ bisikletçiliği arasında her yönden büyük farklar var, dağ da neredeyse iri yarı cüsseli sprinter adamlar pek ekmek yiyemezler, öte yandan genellikle tırmanış ve teknik performans ağırlıklı olduğundan hafif ve kilogram başına verdiği gücü iyi olanlar iyi bir teknikle çok şanslıdır, yine ne kadar hafif olunursa vo2max o kadar artacaktır, bu da mtb gibi pek dinlenme şansı olmayan bir disiplinde çok önemli. Kanımca mtb de çok hafif ve iyi tekniği olan iyi zamana karşıcılar en şanslılar. Yolda işin içine taktik gurup dinamikleri, zekayı ve takımı iyi kullanma gibi çok farklı argümanlar katılıyor, yine kas ve vücut tipi olarak yol bisikletinde sporcunun başarısını vücut ve kas yapısına göre parkur şekli belirliyor.

tuninger_haa, Cyclopower ve R@SYONEL bunu beğendi.
  11. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    teşekürler hocam çok güzel bir konuya değinilmiş

seda ak bunu beğendi.
  12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Kanımca yolda daha çok para olduğundan proflar pek geçmez dağa, ama Lance Armstrong sanırım hobi olarak mtb koşuyor ve başarılı da olmaya başladı hatırladığım kadarıyla.

tuninger_haa ve Cyclopower bunu beğendi.