Dachau Nazi Toplama Kampı

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Soner Közen tarafından paylaşıldı.

1. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kudret Abi, Pearl Harbour denen hadise, kanımca entrikalar tarihinin mihenk taşlarından biri. Bir halk nasıl olur da öyle ya da böyle savaşa ikna edilir, nasıl durduk yere bir savaşın için sokulur, nasıl dünyadan bu derece yalıtılır ve kandırılır, onu gördü herkes. Japon generallerinin dayanılmaz aptallıkları yüzünden, "Amerika'nın sonu geldi" derken, tarih müthiş bir geri dönüşe, ecnebilerin deyişiyle "comeback"e sahne oldu. Bir gemiyi batırmamanın, elden kaçırmanın cezasını, toplum olarak esaretle ödedi Japonlar. İhmal sonucu esir düşen bir toplum. :)

Bu arada yukarıda teknolojiden bahsedilmiş, ilerlemelerden bahsedilmiş. Neye hayranlık duyduğunuzun farkında olmanızı diliyorum. :) Askerî alandaki gelişmelerin, dünyada teknoloji alanındaki tüm gelişmelerin fitilini ateşlediğini, teknoloji denen şeyin ilerlemesindeki yegane unsurun, askerî alandaki gelişmeler olduğunu savunan görüşler mevcut. Teori olarak ileri sürülecek kadar ciddi savlar bunlar. Fakat olaya "yeah anasını, adamlar aşmış" gibi sığ bir pencereden bakarsak, işler sarpa sarar. Buharlı lokomotif denen icat da kapitalizmin sembolüdür mesela. İnanılmaz bir icattır. Dünyanın çehresi değişmiştir bu icatla fakat gelinen nokta ortadadır arkadaşlar. O raylar ne pahasına döşendiler, uğrunda neler feda edildi, bunlar unutulmamalı. Bahsettiğiniz buluşların, ne pahasına kullanıldıklarını da lütfen aklınızdan çıkarmayın. İnsanoğlu uzaya çıktı fakat "siz de uzaya çıkabilirsiniz, insanlık iyiye gidiyor" demek için çıkmadı. Gövde gösterisi için çıktı.

Bugün cebinizde 5 kuruş yokken gidip Evkur'dan iPhone 5 alabiliyorsanız, bunun bir bedeli vardır. Parayla pulla ölçemeyeceğiniz bir bedel. Bunların farkında olalım, sonra hayranlık kısmına geçeriz diye düşünüyorum.

tekkir ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet o japon generalleri sağ duyudan yoksun idi, kukla bi imparator ve dikkat edersen bi tane uçak gemisi yoktu pearl harbourda ,neden çünki abd derin devleti biliyor idi saldırıyı ,uçak gemileri sefere çıktı ,amiral yamamato söyle dedi, uçak gemilerini vurdunuzmu yanıt hayır ,uçak gemileri yok idi ,yamamato cevaplar, evet malesef uyuyan bir devi uyandırdık ,devin sadece tırnaklarını kırdılar ama abd japonyayı atomlarına ayırdı.
    bu pearl harbour komplosunda ingiltere işin işinde olabilir, ingiliz gizli istihbaratı, çörçil konuşsa keşke ama öldü,,,evet doğru dersin öyle pek savaş teknolojileri felan filan en başta bi mesaj atmış idim ,1 milyon yıl önce, ilkel insanın elinde domuzun kalça kemiği var idi hem cinsine bunla saldırdı ve öldürdü ,şimdi füzelerimiz var değişen ne hiç bi şey bu insanlık adam olurmu onuda değerli dostlarıma bırakıyorum,,

ERTUNGA bunu beğendi.
  3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kudret Abi, millet Yahudi bilmem ne falan diye girişiyor her konuya ama, senin de yazdığın gibi, İngilizler'i nedense esgeçiyorlar. :) O İngilizler ki, Enigma denen zıkkımın mucitleri ve Almanlar'ın Birinci Dünya Savaşı'nda bir anda tepetaklak hale gelmelerinin sebebi. İngilizler dünyada dış politikanın en büyük oyuncuları. Yüzlerce yıllık dış politika hedefleri var ve kesinlikle sapmıyolar. Komşularla sıfır sorun deyip, ertesi gün hepsiyle kanlı-bıçaklı olabilmiş bir ülke olarak, bazı şeylerden nasiplenemediğimizi görüyorum. Bugün bir Musul bölgesi bile, İngilizler'in bazı konularda ne kadar inatçı ve kararlı olduklarını gösteriyor. Dünya 150 yıldır petrol üzerinden dönüyorsa, bu adamlar da 150 yıldır petrolün dibine çöreklenmiş durumdalar. Daha açık nasıl anlatılabilir ki? Bölgesel güç olmak için illa ki o bölgede toprağınız olması gerekmiyor. Yüzlerce yıldır da gerekmedi. Fakat biz bölgede olduğumuz halde bir türlü stabil konuma gelemedik. Bir gün bir tarafın yanındayız, öbür gün başka tarafın yanında. Konuda Almanlar örnek, biz yazdık İngilizler, biri gelir başka örnek verir. Fakat değişen bir şey yok.

Bu arada modernizm ile faşizm arasındaki bağlantıya da dikkat çekmek isterim. Modernleşmek, gelişmek, yükselmek; bunlar bir dönemler faşizmin kol gezdiği ülkelerin tekelinde olan şeylerdi. En büyük örnekleri de Almanya ve Japonya'dır. Müthiş bir ivmelenme ile birlikte, müthiş bir özgüven, müthiş bir faşizan yönetim anlayışı da beraberinde gelmiştir. Belki düzenin sağlanması açısından bunu gerekli görüyorlardı, bilemiyorum fakat o ihtişam, o yükselişin güllük-gülistanlık bir ülkede yaşandığının düşünülmemesi gerekir. Polis devleti, jandarma devleti gibi kavramlar (lütfen polis ve jandarma kelimelerini düz mantıkla düşünmeyelim) bu dönemlerde tavan yapmışlardır. Her şeyin bedeli olduğunu görüyoruz.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Enigma Almanların Ahmet bey bildiğim kadarıyla Wehrmacht Enigma yı 2 Dünya savaşında kullanıyorlar Almanlar en etkin kullandıkları yerde denizaltıları yani U-Bot larla haberleşmede kullanıyorlar....Zaten enigma sifre çözücü bir araç alınan şifreli mesajları çözüp iletiyor bizimde bir zamanlar kullandığımız semaç gibi bir cihaz...Savaşın sonlarına doğru amerikalılar sağlam elegeçirdikleri bir Enigma sayesinde Enigmayı kırmayı başarıyorlar.Semaç hakkında bilmeyenlere bilgi vereyim havadaki haberleşme altyapılarını kullanarak sinyal gönderip alıyor fakat öyle şifreliyorlar ki, daha bugüne kadar ne terörist gruplar ne de bir istihbarat örgütü herhangi bir Semaç mesajını kırabilmiş değil..Semaç orjinal Aselsan yapımıdır..

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
    Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ahmet bey bilmiyorum bu cümleniz beni de kapsıyor mu ama ben olaya o şekilde bakmıyorum.Savaşa ve savaş teknojilerine karş olan biriyim ama almanlar ya da japonlar sadece bu konularda ilerlemiş ve gelir elde ediyor değiller ki.Mesela ben münihteyim ve inanılmaz bir sanayi var.Milyon dolarlık cnc makinaları vs vs.Yani bunları düşünüp gıpta etmek hayranlıksa evet hayranım :) Ayrıca kendi hayatımda olabildiğince sade yaşamayı severim,Kapitalizme bir yerden bulaşmamamız mümkün değil ama mesela telefonum 100 euroluk bi şey.Marketten indirimden aldım.Herşey var mı var,yeter.Yeri gelmişken bahsedeyim.Eşim 25 yaşında ve burada ki münüh teknik ünüversitesinden teklif aldı.Düşündük taşındık münihe taşınmaya karar verdik.Şu an doktorasını yapıyor.6 doktora öğrencisi ve başlarında inanılmaz çalışkan,zeki ve yol gösterici bir profesör var.Yani adamı tanısanız hayranlık duymamanız elde değil.Evet türkiyede de cok kıymetli hocalarımız var ama burada nitelikli iş yapma isteği ve akademiye bakış farklı.Destek süper.Neyse bu profesör büyük bir firmayla üretim verimliliğini arttırmak üzere 4 yıllığına 1 milyon euroya anlaştı.Henüz 4 ay geçmeden neredeyse tamamını eşimin yaptığı bir sistem ortaya çıktı.belki bir yıl sonra bu yöntemi kullanarak yıllık milyonlarca lira fazladan gelir edecekler belki on milyonlarca.Evet eşim bunun için cok ugrastı ama yol göstericisi olan profesör olmasa bunu yapması imkansızdı.Kısacası nitelikli bilim adamı sayıları gerçekten fazla ve akademik kariyeri memur olmak zihniyetinin ötesinde bir şey olarak görüyorlar.Ee devletleri de arkalarında.Daha ne olsun.Gelde gıpta etme

tekkir ve ERTUNGA bunu beğendi.
    Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim.Aynen dediğiniz gibi gidip görülecek çok yer var.Umarım oralarada gitmek nasip olur.

Ben teşekkür ederim asıl güzel sözleriniz için.Umarım şartlarınız olgunlaşır ve hayallariniz gerçekleşir.O zaman bir çayımı içmeye beklerim.Tabi önce güzei bir yemek :)

Zaman ayırmanız ve beğenmeniz beni çok mutlu etti.Teşekkür ederim.

Çok sağolun.Yani müze kısmında sadece yarım saat geçirebildim yine de beğenmenize sevindim.Umarım bir daha ki seferlere daha iyisini sunabilirim.

Çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için.Sağolun.

Amin.Sağolun.asıl ben teşekkür ederim ilginiz için.

Çok teşekkür ederim.Aynen dediğiniz gibi bisiklet bana çok şey kattı bu dönemde.tekrar sağolun.
    Çok sağolun hocam.Sizin çeyreğiniz kadar olsak yeter.

7. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Soner Bey ayaklarınıza bedeninize sağlık. Çok güzel bir tur, süper bir konu olmuş. Yorumların çoğu birbirinden güzel, içerik harika :) İnşallah böyle konulu paylaşımlar gelmeye devam eder...

Soner Közen bunu beğendi.
    Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok ama çok teşekkür ederim.Sizin gibi konuya ilgili kişiler olduğunu görmek beni gerçekten mutlu ediyor.Zaman ayırdığınız,değer verdiğiniz için tekrar sağolun.Devamı gelecek insallah ama kısa bir tedavi arası var.

9. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kusura bakmayın, heyecandan bulmayı, kırmayı, çözmeyi birbirine katıp karıştırmışız. :p Enigma'yı çözenler diyeceğim yerde, bulanlar demişim. Karışıklık olmasın, düzeltme için teşekkür ederim.

Estağfurullah, isteyen istediği şeye hayranlık duysun tabii ki, yukarıda bir arkadaş da belirtmiş zaten. Sadece sapla samanı ayırt etmek gerektiğini düşünüyorum. Hitler kişisi, belli başlı olayların müsebbibi olabilir fakat hakkının yenmemesi gereken, en az onun kadar önem arz eden birçok figür var Dünya Savaşları döneminde. Müthiş katkıları var olaylara. Hitler'in hitabetinden bahsedilmiş, saygı duyarım. Gerçekten eşi benzeri bulunmaz bir ölçüde iyi bir hatipmiş, onu görüyoruz. Teknolojiye hayran olmakta bir sakınca görmüyorum kendi adıma. Fakat insanlara herhangi bir sebepten ötürü hayran olmak, bence ecazet belirtisi. Hele ki bir faşiste... :) Kimse kusura bakmasın, benim de görüşüm budur, yazmakta beis görmem. Yoksa Münih'teki devasa CNC makinelerine lafım yok. Ben görsem, herhalde ağzım açık izlerim. Nikola Tesla'ya bile hayran değilim, sadece çok yetenekli olduğunu düşünüyorum. Kanımca dünyayı yerinden oynatacak kadar zeki bir insandı ama işte, insan. :) Anlatmak istediğim budur.

10. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    fırınlar hala kokuyor diyorlar ,zaten o kampta yahudiler kendilerini yaktılar,yahudileri köle gibi çalıştırıp birbirlerini yaktırdılar

11. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yukarıda siyah zemin üzerine işaretlediğim cümleleriniz ( Ecazet değil İcazet olmalı İcazetin anlamı müsade etmek ,izin vermek ) politik ve siyasi içerikli Ahmet bey biz burda kimseyi zümreyi grubu yargılamıyoruz zaten zamanında bu katliamları yapanlar Nürnberg Mahkemelerinde yargılandı ve cezalandırıldı...Bakınız http://www.ushmm.org/outreach/tr/article.php?ModuleId=10007722 Hele ki bir faşistse diye cümleyi bitiriyorsunuz sizin görüşünüze saygı duyarım ve herkesin görüşüne saygı duyarım sizinde diğer görüşlere saygı duymanızı beklerim...Bende şimdi misal olarak siz bu görüştesiniz demiyorum komünizm görüşünü benimsemiş ya da sosyalizme inananlara sizin gibi aynı cümleleri kursam Stalin'in, Lenin'in,ho çi minh'in,mao'nun kendi halklarına yaptığı katliamları irdelesek onlarında Hitlerden hiç bir farkları olamadıklarını görürüz uzun lafın kısası katliamcının faşisti,komünisti v.b olmuyor caninin görüşü fraksiyonu olmuyor...

12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İcazet değil, ecazet. Aciz olma durumundan bahsediyorum. :) Cümlelerimde bir saygısızlık olmadığı gibi, altını çizerek "bence" diye belirttim.

13. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    :)
    Türkçemizde ECAZET diye bir şey yok Ahmet bey elimizde İCAZET var...:)

14. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Siz o kısmı icazet olarak okuyun, fakat ortaya çıkan anlamdan ben sorumlu değilim. :) Yıllardır kullanırım, tavsiye ederim. Konuyu da dağıtmazsak sevinirim.

15. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yanlış kullandığınız ve bilmediğiniz için... Cümle içinde bilmedende kullanınca farklı anlamlar çıkıyor Ahmet bey yazıyorsanız yazının sahibi sizsiniz doğru ya da yanlış sorumluluğu size ait her platfomda ...Bencede dağıtmayalım evet toparlayalım.

16. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Müsterih olun, "ecazet"ten kaynaklı olan bir sorun içim sorumluluk alırım. "İcazet" diye okuyup, öyle yazdığımı iddia ederseniz, o kısmı da sizi bağlar. "Hayranlık duymak icazet belirtisidir" nedir Allah aşkına? :)

Saygısızlık kısmına da açıklama getirirseniz, müteşekkir olurum.

17. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ahmet bey :) Tamam kendi imaliniz Türkçe kelimeleriniz ve yine kendinize göre anlamları var eyvallah :) Yazdığım yazılarda Saygısızlık diye bir yazı yok siz nereden çıkardınız anlamadım bir tek saygı kelimesi şu cümlemde geçiyor bakın saygı diyorum saygısızlık demiyorum.Onuda aynen yazıyorum '' sizinde diğer görüşlere saygı duymanızı beklerim ''Cümle bu görmede ya da algıda bir karışma var gibi Ahmet bey :)

18. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Soner Közen bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  19. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Abi izliyorum şu an,cok güzele benziyor,görüntüler müthiş.İlk defa görüyorum çoğunu,bitince ayrıca yorumlarım.
    Dün beğeneceğini düşündüğüm bir tur paylaşımı yapacaktım,Haftaya yapmaya düşündüğüm bir turdu aslında.Yolda bazı sıkıntılar oldu,trenle dönecektim onu ayarlayamadım.Neyse artık haftaya paylaşırım inşallah.Sürpriz olsun (maginot line değil ama :) )

ERTUNGA bunu beğendi.