Dachau Nazi Toplama Kampı

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret KurtcebeJFK olayı başlı başına ayrı bir muamma silah şirketleri petrolcüler gizli servisler ne ararsan var gibi Kudrey bey....

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Nazi Almanlar eğer kaybetmeseydi, şu an dünya nasıl bir dünya olurdu bunu merak ediyorum ya :)

kurgu yapabiliriz ama kimse yalnış anlamasın kimsenin tarafını tutmuyoruz,
abd nin en büyük kozu atom bombasını bulması ,şimdi aynı zamanda almanyada çalışmalar var idi ,onlarda bulsa idi ne olacaktı detant iş bitti ,şimdi bu durum kritik bi durum generaller hitlere şunu diyecek idi abd de atom bombası var bizde de var karşılıklı yok oluruz o vakit anlaşma aynı rusya -abd soğuk savaşı gibi,,hitlerin çılgınlık krizi tutarsa tabi dünya yok olur idi ,bu arada japonya ne yapacaktı petrole ihtiyacı var o zaman müttefiki almanya ile diplomasi üzerinden baskı yapacaklardı ,abd japonya ya petrol verecek ya da savaşa girecekti ve yok olunacaktı ,bu savaşta galip olmayacağını japonyada almanyada ve abd de görecekti illaki anlaşacaklardı,o zaman abd -almanya -japonya masaya oturacak ve savaş patlamayacaktı ,ingiltere ise kaderine terkedilecek ve adb ingiltereye güle güle sana diyecekti ingiltere savaşı kaybedecek almanyaya teslim olacaktı garip senaryo oldu,,:)

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kudret bey 1918 yılında kanal harbinde ( süveyş yada filistin cepheside deniliyor ) 16.Tümenin 48.Alayın Osmanlı askerleri Mısırın İskenderiye yakınlarındaki Seydi Beşir esir kampında kalıyorlar yaklaşık iki sene ....Rahmetli dedem o zamanları anlatırdı ben 6-7 yaşlarındaydım esir kampında çok eziyet çektiklerini böcek yediklerini v.b... Dedem subaydı adı Sami soyadını yazmıyorum çünki benimkiyle aynı zaten topçu albay olarak emekli olmuş esirken rütbesi mülazımevvel yani asteğmenmiş o zamanlar teğmen olarak mezun olamıyormuşsun asteğmen olarak harp okulundan çıkıyormuşsun... Dedem cephede sıtmaya yakalanıyor kendini bilmez bir halde revirde esir ediliyor ....Şunu demek istiyorum sadece soykırıma uğrayan esir kamplarında yok edilenler yahudiler değil bizlerde ecdadımızda yok edildi katledildi....Okumanızı tavsiye ederim (link)

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Öncelikle geçimiş olsun Soner bey. Allah (c.c) acil şifalar versin. Böyle bir yere gitip bizler için fotoğrafladığınız için ayrı teşekkür ederim. Hitleri anlamak mantık dışı bir olay.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Tur çok harika olmuş. Sağlıklı pedallamalar diler tebrik ederim. Şu dikkatimi çekti. Yol bitti demişiniz ve 15 dakika geri döndüm demişsiniz. Sonraki fotoğraf çok hoştu açıkçası otoban gibi yolda birtanede bisiklet yolunun olması :)

Bu arada şunu fark ettim yazılan yorumların çoğunu okumadım ama çok fazla cevap yazılmış. Sanırım bunlar da çoğunluklar Nazi ve yahudiler ile ilgili çektikleri acılar..

Arkadaşlar her millet bir çok acı çekmiştir. Bunları biliyoruz lakin başka bir millet üzerine bu kadar çok muhabbet yapılmış sanırım bunlar bizim şanlı ecdadımız üzerine yapılsa çok çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. En ufak örnek Çanakkale'den..

Mesela 19 Mayısı ele alalım hemen.. 19 Mayıs nedir ? Ne olarak biliyoruz biz bunu ?
- Gençlik ve spor bayramı değil mi ?

Peki 19 mayısın diğer bir yönünü biliyormuyuz ? İstanbul üniversitesi ve istanbul lisesinin talebelerinin Çanakkale muharebeleri sırasında düşmanın üzerine hiç korkmadan koşması..

O zaman o eller silahı doğru düzgün tutamıyordu mesela. Çünkü o eller kalem tutan ellerdi...

19 Mayısta Anzak birliklerini tamamen denize dökme fikrinin olması fakat bu fikrin düşman tarafından istihbarat edilip hazırlık yapılması ve Sonuç olarak 18 mayısı 19 mayısa bağlayan gece saat 03:30 da 13.000 şehidimizin olduğunu biliyormuyuz ?

Bu facia sonrası Atatürk'ün buraya gelip Biz burada bir darülfünün kaybettik dediğini biliyormuyuz ? çünkü bu taarruzda taarruz eden tek bir tümen vardı o da 2. Tümen ( çoğunluğu liseli ve üniversiteli olan tümen).

Demek istediğimi lütfen kimse yanlış anlamasın. Benimde 2. dünya savaşına ilgim vardır. Mesela bir omaha sahiline çıkartma yapılması ( normandiya çıkartması) Pearl harbour nazi toplama kamplarını araştırırım meraktan. Lakin lütfen önceliğiniz kendi ecdadımız olsun. Burada sadece çanakkale yok. Sarıkamış var Yemendeki esir kampları var hiç bilinmeyen kutul amare zaferımız var.

Dediğim gibi ilk olarak kendi ecdadımızı tanıyalım ve bilmeyenlerede tanıtalım :)

Saygılarımla. Bir hatam varsa söyleyin lütfen. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hakan ÇELİK

Acı çekenlerin kimin ecdadları olduklarının bir önemi yok benim için. Soykırımın, eziyetin, işkencenin; dil, din, ırk ayırt etmediğini bilirim. Bugün bunları öğrenen, yarın merak eder bir başkasını öğrenir. Bunlar merak uyandıran bilgi ve belgelerdir. Keza, hiç bilgi sahibi olmadığım detaylar var ve bunları okurken başka şeylere de gözüm kayacak. Kim bilir neler öğreneceğim de ufkum açılacak. :)

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Soner Közen

aynı şey japonya için de geçerli. iki atom bombası atılmış ve bugünlere gelebilmiş. aynı şekilde almanya da iki dünya savaşından yenik ayrılmış. ve hatta doğu batı diye ikiye ayrılmış, birleşmiş ve bugünlere gelmiş. ab bir lafına bakıyor almanyanın düze çıkabilmek için. bunlar tabi çok okumayla. bizdeki gibi günde tek bir diziye 3 saat ayırdıklarını sanmıyorum.

@Kudret Kurtcebe

bununla ilgili internet sitesi, makale veya kitap var mı önerceğiniz? ilgimi çekti gerçekten. müthiş bir iddaa bu.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Konu başlığı da içeriği de Türkiye tarihiyle alakalı değil. Eğer öyle olsaydı, o da konuşulurdu.

Haklısınız. Sadece bir an şöyle bir şey sezdim bu olaya çok önem verilmiş sanırım. Konu başlığı Türkiye tarihi ile ilgili olsaydı o da konuşulurdu umarım. Yakın zamanda böyle birşey yapıp detaylı bir şekilde anlatım yapmayı planlıyorum. Umarım buraya gösterilen ilgi oraya da gösterilir :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Hakan ÇELİK
Hakan kardeşim hassasiyetini çok iyi anlıyorum ama emin ol ki hiçbir şey atalarımızın,ecdadımızın yaşadıklarının bize verdiği üzüntünün üstünde olamaz.Tabi şunu da unutmamak lazım biz acı yarıştırmıyoruz.Sadece dünyanın yönünü değiştiren büyük bir olayın bazı yönlerini tartışıyoruz.Yarın bir gün yapacağın çalışma sayfalarca tartışılmaz ise senin bunun üzerinde sonuç çıkarman yanlış olur ki emin ol ben şahsen merakla bekliyor olacağım.Maalesef bisiklet ateşi çocukluktan sonra tekrar almanyaya geldikten sonra canlandı ve buralarda çalışma yapabiliyoruz.Hassasiyetin ve bilincin gerçekten hoşuma gitti.Çalışmalarında şimdiden başarılar.(umarım samimi dilim yanlış anlaşılmamıştır,kesinlikle saygısızlıktan değil,bir kardeşle muhabbet gibi gördüğümden senli benli yazdım.ama düzeltebilirim :)

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Soner Bey sağlığınıza en kısa sürede kavuşmanızı dilerim.

Bu zor dönemlerde bisiklet dostunuz olmuş sanırım.

Gezdiğiniz yer ve benzerleri insanların doğu batı ayırt etmeden barbar yapılarının olduğu güzel örneklerden.

Almanların tarihlerinde bu kara lekeyle yaşaması onların bir laneti olarak kalacaktır .

Ayaklarınıza sağlık.

• Beğen

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bırakın Hitler manyaktı,deliydi laflarını adam Birinci Dünya savaşında ülke onurunun beş paralık olduğu antlaşma bir trende imzalandıktan 20 30 yıl sonra aynı trende Fransayı madara ediyor.Savaşta en önemli nokta olarak'da Otobanlardan bahsediliyor,amerikan generalleri otobanları ilk defa bu ülkede görüyor ve bu yollar olmasaydı işimiz çok zor olurdu diyor.Manyak bir adam düşünün Ülkesini yoksulluktan sefaletten kurtaracak(gerçi yahudileri ücretsiz çalıştırıp),Aynı Türk ulusları gibi geçmişte kendilerine yapılan hakareti yıllar sonra onlara ödetecek,Avrupaya diz çöktürecek,askeri düzen bir saat gibi işleyecek,halk arabaları üretecek,dünyada tv olayı gelişmemişken Almanlar televizyondan Olimpiyatları izleyecek vs. vs. aklıma gelmiyen daha nice şeyler.Amerika ise bildiğiniz;biri yapsın üzerine ben oturayım tipli dünya tarihine son 100 200 yılda dahil olmuş ülkeye giden ne idüğü belirsiz ırklar,tiplemeler yüzünden dünyaya son yüzyılda şekil vermiş bir yapı.III.REİCH'IN tek hatası savaşta birden fazla devletle çarpışması şuan düşünün ki Amerika Körfez savaşında Irak'a tek girmeye yanaşamamış girmesine girmiş ama maliyetleri hep Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ödetmiş.Şuan düşünüyorumda binlerce tanklar,uçaklar üretilip Rusya,İngiltere,amerika gibi ülkelere kafa tutmak çok büyük bir olay.Hayranlık duyuyorum sadece. Wehrmach,Nazi,Panzer,SS gibi kelimeler şuanda bile insana korku verebilecek güçte.He soykırım konusuna gelirsekte,Fransanı Cezayire,Amerikanın;Irak,Afganistan,Vietnam,Rusyanın;Afganistan,çeçenistan,Çinlilerin Uygurlara yaptığı soykırımlardan bir Allahın kulu bahsetmez.Bir Türk kavmi olduğumuz halde dünyadaki Türklerden çok Ne idüğü belirsiz Araplardan daha çok haberimiz var.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Can bey hem manyak hem de dahi olabilir ne var bunda :) ki bence öyleydi.yani normal bir insan değildi bir çok yönden.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cemali Avcı

goggle ' a yazın ss ler ve uçan dairerler deyince bir çok site gelecekte ama tabi sağlıklı siteler önemli ,bu sitelerden doğru olabilecekleri incelemek lazım ..tabi bu konuda en fazla araştırmayı netteki sitelerden yaptım ,,

(link)

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
@Soner Közen

Çok çok teşekkür ederim :) Olayı şimdi şimdi anlamaya başladım. Bu yüzden kusuruma bakmayın lütfen :) Çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum. daha önce dediğim gibi 2. Dünya savaşına benimde ilgim var baya. Nasipse bende erasmus ile nisanda Stuttgart'a geliyorum. Sizin gibi bu yerlere de gitmek isterim açıkçası. :) Kendinize çok çok iyi bakın. Allah'a emanet olun :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ne derece olurdu bu nasıl olurdu bilmiyorum ama Hitler manyağın tekiydi.. Bence ABD'yi ezer geçerdi. İngiltere'de işini bitirip de Rusya'ya girseydi, bence kazanırdı. İşte Hitler'in ABD'yi istila planı şu şekilde; Ama olmadı işte. Generallerin bir kısmı, "İngiltere'yi zaten alırız beklemeyelim", derken diğer kısmı "Bolşeviklere (Sovyet Rusya)'ya saldıralım" diyorlardı. Bir kısmı da "Türkiye'ye saldırmayacak mıyız" diyordu. Hitler İngiltere'ye saldırırken, "İngiltere'yi zaten alırız beklemeyelim" diyen generallerine uydu ve İngiltere istilası sürerken, Rusya'ya girdi, yarısına kadar işgal etti ama generallerinin unuttuğu bir şey vardı; SOĞUK HAVALAR. Naziler aslında soğukta da başarılı olurdu ama İngiltere'de işini tam bitirmedikleri için kaybettiler. Çünkü (sizin anlattıklarınızı da ekliyorum) ordularını böldüler, zafiyet gösterdiler. Üç kıtaya birden orduyu bölmek, güç kaybetmektir. Ama İngiltere'yi aldıktan sonra harekete geçselerdi, şu an dünya farklı bir durumda olacaktı belki sizin anlattığınız şekilde, belki de başka şekilde.. Onu oraya getiren güçler bile onu kontrol edemeyeceklerdi ki zaten çok zor durdurdular bu adamı.

ingiltere savaşının en stratejik icadı radardır ,ingiltere 24 saat hazır tuttu uçakları ve pilotları onları daha ingiltere sahillerine varmadan denizin ortasında avladılar almanlar bi şeyden süpheleniyor idiler ama anladıklarında çok zayiat verdiler uçakları düşürüldü ,göring olayı kaybetti alman hava kuvvetleri komutanı göring idi ,,evet bu radarın icadı ingilizlere çok avantaj sağlamıştır savaşı teknoloji kazanır teknolojiniz yok ise vay halinize ,,tabi şimdi haticelere bakmayacağız neticelere bakacağız ,yapılan hatayı söyleyeyim en büyük hatayı hitler stalingradda yapmıştır 350.000 kişilik orduyu salmış stalingrada ,ama araya destek kuvvetleri koymaz iseniz geniş rus topraklarında sizi çembere alırlar ve kaybedersiniz 7000 top kafalarında patladı, çember o kadar kuvvetli idiki yardıma gelen takviye kuvvetleri püskürtüldü kaderine bırakılan 350.000 kişilik alman ordusu stalingradda yok oldu ,hitler ne dedi önemli olan volgadan geçişi engelledik ,
engelledin ama ordun ile irtibatın kayboldu ve ordunu kızıl ordu çok fena bitirdi,evet 350.000 kişiden geriye sağ kalan sadece 5000 kişi olmuştur,,stalingrad almanyanın düşüşünün mihenk taşıdır ondan sonra tepetaklak gittiler ordunun morali sıfıra düştü generallerin hitlere olan öfkesi arttı biliyorsunuz suikastları,,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@can akıncılar

hitlerin manyak olduğunu bilemem ama bi gerçek var bu adam kitleleri büyüleme sanatına sahip ateşli bi konuşmacı hiç kimse onun gibi konuşamaz, hiç bir politikacı onun gibi ateşli ve içten konuşamaz, sakın yalnış anlamayın ha hitlere sempati felan duyduğum yok onun birçok konuşmalarını netten izledim, adam kendinden geçiyor, adeta kitle yok ,sadece o var öyle konuşuyorki, trans haline geliyor ,yerden havalandığını hissediyor,,bu bir yetenektir ,neden gobels onun gibi hitabet edemedi o propaganda bakanı idi ya da neden ss lerin başı himler değil onunda hitabet kabiliyeti yok idi...onun bu yeteneğini ilk başta anlayan sa 'ların lideri eski asker röhm dür,,
amerika oradan buradan göç etmiş insanlar ,40.milyon irlandalı 25 milyon italyan 23 milyon ispanyol ,30 milyon siyah tarhana çorbası gibi,,abd yi ayakta tutan 10 adamdır ve ona bağlı 300 kişi illümünati teşkilatı ,150 milyondan fazla insan mutlu bir azınlığının şirketlerinde çalışır köpek gibi..bu mutlu azınlık ,dünyanın yüzde 46 sını sömürür ve de kemirirler ,,
hitlerin en büyük hatası abd ye savaş açmasıdır halbuki japonlar saldırdı bu durum karşısında hitler akıllı bir diplomat gibi, bulanık havadan faydalanacak idi ,abd japonyaya savaş açınca almanya sessiz kalacak idi bekle gör politikası ,yalnız pearl harbour meselesi enteresandır adeta abd ,japonlara gel vur beni demiş, onu tuzağına çekmiş idi, abd kamuoyu savaş istemiyor idi ,evet kamuoyumu yaratıldı pearl harbourda ,şunuda unutmayalım abd japonyaya petrol veriyor idi, ama kestiler sonuçta, japonya petrol sahalarına tabi yönelecek idi ve istasyon belli idi petrol sahalarının bekçiliğini yapan pearl harbour üssü ,

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gördüklerinizi çok güzel anlatmışsınız. Bu geziyi bisikletle gerçekleştirmeniz de ayrı güzel. En yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M.atay

atay,
ps 2 oynadım bu oyunu, fantasya var idi biraz ,,en başarılı oyun ps 2 de sniper elite ..