Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dachau Nazi Toplama Kampı

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Soner Közen tarafından paylaşıldı.

1. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kısa bir giriş ve yol fotograflarını okumak istemeyenler kamp foto ve bilgileri için direk Kırmızı renkli başlığa inebilir.
    Bugün 4.kür kemoterapimi alacağımdan dolayı Salı günü bu geziyi yapmak için son şansımdı.(2 hafta boyunca ilaçlar ve kan değerleri yüzünden bisiklete fazla binemeyeceğim)Çok şükür hava da güzeldi ve yazın hayallerini kurduğum uzun tura giden ilk adımı bu gezi ile yaptım.40 km lik bu gezi beni 700 kmlik hayalim için daha da bir heveslendirdi.
    Ne yazık ki toplama kampını gezmek için sürem çok azdı.Olabildiğince çok fotoğraf çektim ama bana yeterli gelmedi.Burası saatlerce gezilmesi gereken bir yer.Müze kısmında olaylar kronolojik olarak sıralanmış ve kullanılan fotoğraflar adeta sizi o günlere götürüyor.Burayı mümkünse bir daha gezip ayrıntılı bir sunum yapacağım.
    Evet Dachau Almanyadaki ilk toplama kampı.Farklı ırk ve dinlerden onbinlerce insan burada çeşitli sebeplerden dolayı maalesef hayatını kaybetmiş.Bunların içinde az da olsa Türk vatandaşları da var.Ölümün soğuk yüzünü hissettiğim bu kampta çok değil 70 sene önce yaşanılanları düşünmek insanı gerçekten derinden sarsıyor.
    Gezimize başlayalım.Her ne kadar istemesemde,Almanya şartlarında lazım olabilecekleri düşünüp ufak bir sırt çantası hazırladım ve yola koyuldum.Bir çok güzel bisiklet yolu olmasına rağmen özellikle tarlaları ve ormanları rota olarak belirledim.
    Mısır tarlasının ortasından geçen yol.Gerçekten güzel bir rota belirlemişim :)
    Yolumun üzerinde yapay bir göle rastladım.Kayak sporcuları için yapılmış dikdörtgen şeklinde ve 2km uzunluğundaki bu göl yanındaki tesisler ve tribünü ile sporsever almanlara hizmet veriyor.
    Bu noktadan itibaren otoyol kenarındaki yola kadar çok keyifli bir sürüş oldu.Toprak zeminde belki çok hız yapamıyordum ama aldığım haz çok fazlaydı.Ee o kadar ameleliğini yapıyoruz ön amörtisörün bari bişeye yarasın :)
    Burada küçük bir hata yaptım ve tabelaları dinlemeyerek ormana daldım.Yolumu kısaltacağımı düşündüm ama yollar gitgide kötüleşti ve bir yerde son buldu.Mecburen 15 dk sonra geri dönmek zorunda kaldım ve otoyol kenarında rahat ve hızlı bir sürüş yaptım.
    Ve Kamptayız.
    ARBEIT MACHT FREI
    ÇALIŞMAK ÖZGÜRLEŞTİRİR.
    Bu kapı 2.dünya savaşı boyunca acı hatıraların başlangıc noktası olmuş.Buraya gelen insanlar herşeylerini kapının ardında bırakmışlar.Belki bir bilim adamısınız ama maalesef bu noktadan itibaren artık bir sayıdan ibaretsiniz.Her gün açlıktan ve hastalıktan ölen yüzlerce kişiden birisiniz mesela.
    Kamp önceleri siyasi suçlulara evsahipliği yapmış,daha sonra toplumun her kesiminden rejim karşıtı olabilecek insanlar buraya getirilmeye başlanmış.Papazlar,öğretmenler vs.Kristal geceden sonra yahudilerde topluca buraya gelmeye başlamış.
    kampta çekilen ilk fotoğraflardan biri.
    kampa yeni katılanlar.Geleceklerinin belirsizliği hakkında ne düşünüyorlardı acaba ?
    kampa katılan mahkumların ilk işi traş olmak. o zamanlar kullanılan traş takımları
    Mahkumların iyi ! günleri.Savaşın ilerlemesi ile birlikte diğer kamplardaki mahkumlar da Dachauya transfer edilmiştir,böylece 200 kişinin kalması gereken barakalarda 2000 kişi kalmaya başlamış,hijyenin olmadığı bu ortamda da her gün yüzlerce mahkum salgın hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmiştir.
    tuvalet ve lavabo
    resimde görülen barakalardan sadece en öndeki(biri sağ ve biri sol olmak üzere) 2 tanesi şuan halen ayakta.Geri kalanları yıkılmış.Aslında baraka sayısı önceleri çok az iken zamanla ihtiyaca yönelik sayıları arttırılmış ama yine de yeterli olamamış.Barakaları da tahmin edersinizki makhumlara yaptırmışlar zaten mahkumlar işçi olarak çok ağır şartlarda bir çok alanda çalıştırılmış.Çalışmaktan ölen yüzlerce insan var çünkü yeteri kadar beslenme yok hatta bazı mahkumların neredeyse hiç beslenmesi yok.Biraz konuyu dağıtmak olacak ama ek bir bilgi vermek isterim.Burada mahkumlar ait oldukları gruplara göre işaretlenirmiş bu yüzden bazı mahkumlar zaten kötü olan şartlarda çok daha fazla kötülüğe maruz kalırmış:haftalarca aç kalmak,dayak vs.Paylaşmadığım bir çok fotoğraf var(herkesin girebildiği bir platformda bazı fotografları paylaşmanın yanlış olacağını düşündüm).Bu fotoğraflarda insanlar resmen bir deri bir kemik kalmış.30 kilo var yok.
    Neyse konumuza dönelim bu barakalar mahkumların yatakhanesi,personel ofisleri,personel antreman salonları,revir ve birçok amaç için kullanılmış.3 barakada alman doktorlar mahkumlar üzerinde bilimsel deneyler yapmışlar.Bu deneyler sonucu birçoğu ya ölmüş ya da sakat kalmış.
    Aşağıdaki resimlerde bu alanın günümüzdeki resimleri var.
    bu ağaçlar olan biten herşeyin sesiz tanıkları adeta.İlgincime giden daha o zaman barakalarla beraber bu ağaçlar da dikilmiş.Alman işte vardır bir bildiği.
    sağ taraftaki barakaların yerinde şu an sadece çakıl taşları var.yolun sonunda da yahudi soykırım anıtı var.
    insani konulara siyasi gözle bakmaktan nefret ederim ama bu kadar acı çekmiş bir milletin sorun yaşadığı toplumlara karşı daha hoşgörülü olması gerekmez mi ? neyse derin mevzulara girmeden devam edelim.Barakaların sonunda ayrı bir yapı var. Burada Hava kuvvetleri üniformaları için dev angora tavşanları yetiştiriliyormuş.
    Hayvancağızların derisinden ve tüyünden yararlanmışlar.
    Müzede gördüğüm birkaç seçim afişi.Sosyal demokrat parti ve komünist partinin çabaları nasyonel sosyalist alman işçi partisinin yani hitlerin yükselişini engelleyememiş.
    Gelelim kaçış hikayelerine.Ne yazık ki bu hikayelerin sonu hep kötü bitmiş çünkü burada ki sistem adete kaçışı imkansız hale getiriyor.Zaten 7 tane kuleden yasaklı alana giren mahkuma derhal ateş açılıyor,bunu atlatanlar ise dev bir kanalı atlayarak geçmek zorunda ve tutunmaya çalıştığı bütün demirlerde elektrik var.Yani acı son.
    Zamanımın kalmaması ve birazda çekinmem sebebiyle gitmediğim ölülerin yakıldığı kısım ile ilgili birkaç alıntı fotoğraf koyup kısaca bu konuya da değinmek istiyorum.
    resimde görülen 1 numaralı kısım mahkumların bekleme odası,2 numaralı kısım soyunma odası 3 numaralı kısım ise her ne kadar girişinde banyo yazsa bile gaz odası.Bu odada bir çok duş aparatı olsada hepsi sahte ve herhangi bir boruya bağlı değil.mahkumlar buraya girince kapılar kapatılır ve alt bölmelerden gaz verilir.Ama bu kamptaki gaz odaları bilindiği kadarıyla hiç kullanılmamış.Bazı hasta ve zayıf mahkumlar yakın mesafedeki başka bir kampa nakledilmiş ve oradaki gaz odalarında infaz edilmiş .Buradaki gaz odasının neden kullanılmadığına dair bir bilgi yok.4 numaralı kısım ise fırın odası.Tabi fırınlar fazlasıyla kullanılmış fakat bi yerden sonra kamptaki ölü sayısı o kadar artmışki fırınlar ve kömür yetersiz kalmış.
    Savaşın ilerleyen evrelerinde alman orduları geri çekilirken kamptaki mahkumların bir kısmı zorunlu ölüm yürüyüşüne çıkarılmış,yorulan bitkin düşen o noktada öldürülmüştür.Bu yürüyüştekilerinin bazıları amerkan ordusunun yardımıyla kurtulmuştur.Ayrıca amerikan ordusu kampa yaklaştığında tamamı çürümeye yakın cesetlerle dolu vagonları bulmuş ve daha sonra kampa gidip kampı dağıtmıştır.Yakaladıkları birçok alman subayını da yargılama yapmadan öldürmüşlerdir.
    İlaçlar etkisini göstermeden konuyu toparlamak gerekirse bu kampta resmi olmayan rakamlara göre ki resmi bir veri bulmak imkansız yaklaşık 30 binden fazla insan hayatını kaybetmiş.Sadece almanların değil tüm insanlığın ders alması gereken bu olayın üzerinden 70 sene geçmiş ve görüyor ki dünyamızda pek de bir şey değişmemiş.
    Daha sonra ekleme yapabilirim ama şimdilik benden bu kadar 
    eksiklerim hatalarım için şimdiden affınıza sığınıyorum
    her türlü soru,görüş ve önerilerinize açığım.
    saygılarımla
    sağlıcakla kalın

2. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Soner bey belgesel tadında fotoğraflarınız roman tadında yazılarız diyecek bir şey yok ayaklarınıza sağlık ....

Soner Közen bunu beğendi.
  3. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    cok teşekkür ederim.Sizin begenmeniz beni ayrıca mutlu etti.

ERTUNGA bunu beğendi.
  4. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Avusturya da değilmiydi Auschwitz ? Ben mi yanlış hatırladım....

5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    soner bey ,,
    belgesel bisikletçiliğin çok güzel bi örneğini teşkil etmişşiniz size teşekkür ederim ,
    çok acılı günler yaşadı bu dünya,evet üzerinde yaşayan insanlar esasında koca bi evi paylaşıyor ,araya sınırlarda girse hepimiz bu dünyanın çocuklarıyız ,ama dünyada huzurlu bi şekilde birbirimiz ile doğru dürüst yaşamasını asla öğrenemedik. 5000 senedir ,insanlığın ,insanlık ile savaşı devam etmiştir ,5000 yıllık yazılı tarihe baktığımızda gördüğümüz tablo iç açıcı değildir..
    meselenin özüne iner isek insanlık daha hala şu güzel dünyayı eşitçe ve hakça paylaşmasını çözemedi ,açgözlülük ve kibir devam ettiği müddetçe problemler sürecek.doğaya baktığınızda aç aslanlar geyiğe saldırır ve onu yer ,peki insandamı aynı olacak ,oda mı öldürecek farklı dilden konuşanı yada farklı kültüre sahip olanı,insanın içinde bu öldürme içgüdüsü nedir ?
    ve bizim bu ilkel dürtülerimizin ana kaynağı nedir ? beynimiz bize tuzaklar hazırlamakta ve biz malesef o et parçasının oyuncağı durumundayız ,o et parçası bizi yönlendirir o kimyasal sıvılar bizi tetikler ,beyindeki elektrik akımları düşünmemizi sağlar, tabi iyide düşünürsünüz kötü de ,yüksek beşer üstü insan ne demek ,asla kinin ne olduğunu bilmeyen kıskançlığı bilmeyen, kibiri bilmeyen ,sinirlenmeyen ,bir insan ,varmı böyle bi insan,henüz ilkel dürtülere sahibiz ve bu ilkel dürtüler asla değişmemiş yerinde saymıştır,en acı gerçek ise 1 milyon yıl önce küçük bi su birikintisini paylaşamayan ve bu yüzden hem cinsini öldüren ilkel insan ile bu günki insan arasında düşünsel olarak hiç bi fark yoktur ,ilkel düşünceler asla ilerlememiş yerinde saymış ama insanoğlu teknolojide, en üst seviyeye gelmiş, bence değişen hiç bi şey yoktur ,,şimdi modern silahlar var ,1 milyon yıl önce ise ilkel insanın elinde yaban domuzunun kalça kemiği var idi ,,

OnurA, Salih Kü ve ERTUNGA bunu beğendi.
  6. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tamam Polonya doğru Polonyalı yahudilerin toplama kampı...Özel ilgi alanımdır 2 Dünya savaşı

7. murat aslan

murat aslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Şu ana kadar bu kadar ilgi çekici bir gezi/tur anlatımı okumamıştım genelde yemek yerken fotoğraf çekip koyarlar ama sizde yok elinize ayağınıza sağlık

8. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ölmeden gitmek istediğim yer maginot line ( majino hattı ) burayı görmeden gidersem gözüm arkada kalır...

9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayaklariniza saglik cok güzel olmus turunuz. Dachau müzesini önceden gidip görmüstüm, gezmek icin önerilecek bir yer. Almanya da hitler kalintilara cok ve görmeye deger diye düsünüyorum.

10. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    beğenerek okudum. acil şifalar diliyorum.

11. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim.Aslında aklımda oraya da gitmek var ama en erken gelecek yaz olur diye düşünüyorum.Belli bir yere kadar otobüsle gidip oradan sonra bisiskletimle gidebilirim.Çünkü uzun bir tur için ayırdığım zamanı daha çok akdeniz tarafına doğru giderek kullanmak istiyorum.Tabi rotamı oluştururken olabildiğince tarihi mekanları içermesine dikkat edicem.

12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Fotoğraflar için çok teşekkür ederim, çok hoş bir gezi yazısı olmuş. :) Böylesine zulümlere maruz kalmış bir milletin, diğerlerine hoşgörülü davranması gerekir mi, gerekmez mi, bence bu soru biraz çetrefilli. Bana kalırsa, bir milletin diğerine zulmetmemesi için bir şey yaşamasına ya da yaşamamasına lüzum yok.

Politikada karar verici unsur, milletin kendisi olmadığı müddetçe, "millet" kelimesini sürekli kullanmak da doğru değil. Misal; Türkiye düne kadar belirgin bir sorun yaşamadığı komşularının hemen hemen hepsiyle ipleri koparmış vaziyette. Çıkın sorun, kaç kişi ne olduğunu, ne dümenler döndüğünü biliyor? Televizyonda 7/24 palavraların pompalanmasından başka bir şey olduğu yok. Haliyle insanlar da uykularından uyanmaya niyetli değiller. Ne verilirse, onu alıyorlar. İnsanlar ne yazık ki apolitikleştiriliyorlar günden güne. Politikayı, bir avuç bürokratın işi olarak görüyorlar. Halbuki hepsi temsilci. :) Politikanın ana unsuru insandır, millettir. İsrail'de yaşayan, yaşamayan tüm Yahudiler'i düşünün. Kendilerine verilenden başka ne alıyorlar ki? İnternet üzerinde onlarca, binlerce video ve kaynak var, bu insanların savaş hakkında ne düşündüklerine dair.

Türkiye'de de malumunuz, herkes Yahudilik üzerine ihtisas yapmış durumda. Kahvehane köşelerinde memleketi kurtarmaya çalışanlar hele ki... Afedersiniz it yellense, İsrail diyorlar. Günah keçisi de İsrail'deki masum insanlar oluyorlar. Nemalanan grupların tuzu kuru. Sırf bu sebepten ötürü Hitler sempatizanı insanlar tanıyorum ben, siz de mutlaka denk gelmişsinizdir. Utanç verici benim açımdan. Müslümanlar katledilirken yaygara koparanlar da aynı insanlar nasıl oluyorsa. Söz, krematoryumda yakılan Yahudiler'e gelince, nedense "helal lan sana Hitler"ci kesiliyorlar. Samimiyetten zerre kadar nasiplenememiş bu insanlardan nefret etmemi sağlıyor yukarıdaki fotoğraflar. Sırf bu yüzden bile tebrik ve teşekkür ederim.

Konu çok uzun. Ben her şeyi okudum ve biliyorum gibisinden bir iddiam yok fakat kimse bana soykırım için gerekçe gösteremez. Böyle düşünmem için her şeyi okumak ya da bilmek gerektiğini düşünmüyorum kesinlikle. Ürperdiğiniz anlar oldu mu, tüyleriniz diken diken kesildiler mi bilemiyorum ama ben sadece fotoğraflara bakarak bile bu hisleri yaşadığımı bilirim.

tekkir ve Soner Közen bunu beğendi.
  13. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok tesekkurler Murat bey.Elimde geldiğince beğeneceğiniz paylaşımlar yapmaya devam edeceğim :)

14. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Umarım bir gün görürsünüz ama siz gidene kadar belkide ben sizin için bir tur yaparım.Gerçi insan kendi görmeyince aynı tadı alamaz ama kısmet diyelim,yapabilirsem koyarım :)

evet Ahmet bey dediklerinizin çoğuna katılıyorum.Zaten o konuya hiç girmeyecektim çünkü yanlış anlaşılmak en çok korktuğum şeylerden biri.Hele konu böyle hassas olunca..Ayrıca israilde israil devletinin politikalarına karşı olan çok büyük bir grup da var.Kalan insanların hepsini de kötülemek bana yakışmaz,orada demek istediğim dünya siyasetinin ve güç dengelerinin ne kadar çabuk durum değiştirebildiği.İlginiz ve güzel tespitiniz için teşekkür ederim

Salih Kü, tekkir ve ERTUNGA bunu beğendi.
  15. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    zulüm gören 6 milyon yahudi öldürüldü yakıldı yok edildi ,bu nasıl bi kin bunu açıklamak zor geliyor bana ,bunu ben nasıl yapabilirim bi insanı yakabilirmiyim asla yapamam insanlıktan çıkarım,o insanları yıkanmaya gidiyorsunuz diye çırılçıplak soyup ziklon gazını vermek nasıl bi düşüncenin ürünü, bu kadarmı ilkeliz,,aynı şekilde iran -ırak savaşında esir alınan askerin eline bağlanan ip ve gaza basan diğer asker kopan el bu nasıl vicdan,evet arenada öldür diye bağıran roma toplumu bu nasıl toplum,
    aynı şekilde filistinli çocuklara mermi yağdıran israilli asker ölen çocuklar bu nedir,,kimyasal atıldı kim attı o kimyasalı ,çocuklar bebeler öldü, kim bu caniler,tarihde bi sürü canilik vakaları oldu, suçlu kim ,suçlu dünya üzerinde yaşayan tüm insanlardır ,,herkes bu suçu taşımaktadır, hepimiz geçmişte birbirimize yaptığımız barbarlıklardan sorumluyuz ve utanç duymalıyız kenara çekilirsek susar isek barbarlar daha çok borazan öttürür, dünyada yaşayan tüm insanlığın uyanışına inanırım o uyanışki tüm dünyanın eşitçe ve hakça paylaşımı ve kavgaların son bulmasıdır, farklı dilden, dinden renkten, tüm dünyanın insanları en sonunda doğru yolu bulacak ve dünya insanlığı bu güzel mavi kürede huzur ve barış içinde yaşamasını öğrenecektir ,,

tekkir ve Soner Közen bunu beğendi.
  16. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Almanya Fransa sınırında maginot hattı ben gidin görün derim resimleride paylaşın emin olun kendim gitmiş gibi sevinirim Soner bey...

17. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Her ne kadar güzel sözlerinize katılsamda o uyanışın olabileceğini düşünmüyorum,çünkü dünya dünden daha kötü buna rağmen insanlar daha duyarsız.

tekkir ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  18. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

belkide dostum ,çok büyük bir yıkım olacak dünyada ve çok büyük felaketler ,doğa olayları olacak ve akabinde yepyeni bir nesil ortaya çıkacak ,eskinin tüm ilkelliklerine son verecek ,önce varını yoğunu, evini arabasını, lüks yaşantısını ,afetler depremler alacak götürecek,,

19. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ütopik bir yaklaşım ama emareler var neden olmasın Kudret bey..

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  20. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Belkide Jack london the iron heel kitabındaki gibi bir Dünya Kudret bey......

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.