Cyclocross vs Şehir/Tur?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhabalar arkadaşlar,

Son dönemde kullanmakta olduğum MTB'yi satıp bir şehir bisikleti almak istiyorum, kullanım alanım doğrultusunda doğru olanın bu olduğunu düşündüm,
ama dün gece uyumaya yakın, nerden aklıma geldi bilmiyorum ama, cyclocross niye düşünmüyorum acaba dedim.

Sormak istediğim bir iki şey var bu konuda,

Şimdi benim boyum 1.98, bisiklet sürerken çok eğilmek istemiyorum,
Cyclocross'lar sürüş pozisyonu olarak şehir bisikletine mi daha yakın yoksa yol bisikletine mi?
1.98'lik bir insan irisine dik bir sürüş pozisyonu sağlayabilir mi?

Cyclocross bisikletlerde azami kilo ilgili bir sınır var mıdır?
105kg'lık bir insanı çeker mi? (muhtemelen çekeceğini düşünüyorum ama yine de sorayım ne olur ne olmaz =).)

Bir de bu tip yola daha yakın bisikletlerde (şehir veya cyclocross) SPD pedal olarak illa yol SPD'si mi olmalı yoksa dağ SPD'si de kullanılabilir mi?
Bu konuyu da şu yüzden soruyorum, kendime SPD ayakkabı bulmak için çırpındım ve yurt dışından 49 numara bir dağ SPD ayakkabısı getirttim, bir daha aynı süreci yaşamak istemiyorum. Bu bile şehir veya cyclocross arasında seçim yapmamda büyük bir etmen =)

Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara =)

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cyclocross bisikletler yol bisikletlerine göre daha dik sürüş pozisyonuna sahiptir. 105kg`lık birisini de rahatça taşıyabilirler, çok korkacak bir durum yok. Spd ayakkabınıza uygun spd pedal takarsanız kullanabilirsiniz, zaten Cyclocross spd ayakkabıları mtb ayakkabıları gibi dişli bir yapıda oluyor mtb ayakkabısının çamur versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Alttaki resimdeki ayakkabı Cyclocross spd ayakkabısı
http://bastbiti.info/img.php?fl=l5s4p4t513v2n2o4v406v2e454i406l4s5s4w5g5s2j5u5l424f4t5h5k5740614o4i574j5q4i4n4r2q4l464k584v28364s4e5i4g4z3l3i5f4s5u23444033425k354z284m414r234o5w5k5

Alttaki resimdeki de MTB Spd ayakkabısı
http://www.bikeinn.com/images/products/fotos/shimano_09361.jpg

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sağol Eser cevap için,
Ayakkabı konusunda ayakkapının tipi değil de kallerin takıldığı yer konusunda sıkıntım var.
MTB'lerde kaller için iki delik varken yol tipi olursa altta 3 delik gerekiyor sanırım, öyle bir şey olursa, tekrar sipariş, tekrar 3 kere Almanya'ya yanlış gönderim yaşamayayım istiyorum =)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Edip Dinçer

Ayakkabınızın kallerine uygun pedalla kullanırsınız, çok problem olmaz. Yol bisikleti deseydiniz o zaman işler değişirdi ama Cyclocross zaten arazi için.

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Süper..
Zaten seçimde zorlanıyorum, üzerine bir kat daha koyayım =)

Ali YILDIRICI

Daimi Üye
Tepki
346
Bisiklet
Trek
edip abi selam

pedallarını aynen kullanabilirsin hem yol hem dag bisikleti olan bir çok arkadaşım ikisinide aynı ayakkabı ve pedalla kullanıyor eger sehir yada cyclocross bisikleti alırsan sende aynı pedalla devam edebilirsin

onun dısında madem dik oturmak istiyorsun boyuna gore mesela xl degilde l alırsın kadroyu biraz daha dik tutar seni yada kısa ve biraz daha dik acılı bir bogaz kullanarak ta one yatma mesafeni kısaltabilirsin

karbon aluminyum farketmez 105 kiloyu taşır kadroda degil sıkıntı cok ust seviye jantlar maksimum 90 kg vs vs bazı sıkıntıları var ben 2012 model slr aldım kendime icinde yazıyor 90 kg den fazlası binmesin diye

onun dısında hicbir sıkınyı yasamazsın 130 kg arkadasım benim gayet rahat biniyor mtbyede yolada hicte bir sıkıntı yasamadı

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Kafa çok karıştı Ali ya anlatamam. =)
Tam şehir için 2-3 bisiklete tamam dedim, bunlardan biri olacak, (Specialized Sirrus Elite, Cannondale CX serisi veya Trek 7.x serisi)
o sırada aklıma cyclocross düştü, araştırıyorum bakalım, ne olacak göreceğiz =)

Gürhan

Üye
Tepki
4
caadx 6 tiagra ya bakmanızı onerırım. bende bu ay basında delta bısıklette bu modelın uygun kadrosunu bulursam almayı dusunuyorum.gerci delta bısıkletın sıtesınde bu model yok ama belkı ellerınde vardır kısmet artık ..

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Gürhan

Fiyatı da benim bütçemin sınırındaymış...
Bunu da listeye alayım ben =)

Gürhan

Üye
Tepki
4
cannondalenın sıtesında buldugum bır dokumanda kılo ılgılı bır acıklama var buda aklınızdakı kılo problemlerını cozer umarım bende bu degerlere guvenıp alıcam bısıkletımı bende 102 kılo cıvarındayım :)

(link)

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Oooh süper, demek ki 30 kilo daha alabilirim =)

Cyclocross aklıma çok yatıyor ama hala çok emin değilim.. Sanırım şehir ve cyclocross'u yanyana koyup bakmam gerekiyor =)

mustafa tanrıverdi

Daimi Üye
Tepki
236
İsim
Mustafa
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cyclocross ile asfalt yolda sürüşlerde, yol bisikletine göre performansı nasıl olur? o konuda bir yorum var mı?

Ali YILDIRICI

Daimi Üye
Tepki
346
Bisiklet
Trek
ben ikisinide kullanmış biri olarak diyebilirim ki bizim gibi biniciler için bir fark yok ama kadro geometrisi olarak farklı bisikletler cyclocross ve yok bisikletleri benim şahsi fikrim ikiside güzel bisikletler ama amaca uygun almak lazım diye düşünüyorum

avrupada amerika da vs sokakta çok az yarış veya dağ bisikleti görürsünüz hatta göremezsiniz belki çünkü adamlar günlük kullanıma uygun şehir içi kullanıma uygun rahat vs vs gibi özelliklerden dolayı şehir bisikletine biniyorlar he hafta sonu ormana giricekler

var zaten evde bir dağ bisikleti yada bir dh bisikleti alıyor arabasının arkasına bisikleti dalıyor ormana bence bu konularda çok arada kalmaya gerek yok bir cyclyocrooss bisikleti alıp ormana balçık gibi çamurun içine giricekmisiniz eğer cevap hayırsa bence yazık

alın ozaman bir şehir bisikleti bisiklete vereceğiniz fark yerinede alın ekipmanın en kralını aslanlar gibi bir bisikletle gezin mis gibi

dediğim gibi bu benim şahsi fikrim şehir dağ yol cyclocross hepsini kullandım ve en sonunda bu karara vardım he sen neye biniyorsun derseniz mtb ye biniyorum ama sevdiğim için doğru olduğu için değil