Cyclocross Tavsiyesi

okanrua

Üye
Tepki
0
Merhaba,
uzun süren düşünme aşamasından sonra road yada cyclocross bisiklet almaya karar verdim ve mtb yi eledim. bütçemi de biraz daha arttırıp 3500-4000 tl civarına çıkardım. Model tavsiyenizi bekliyorum. Aklım hep yol bisikletinde olsada ülkemizin yolları beni ürkütüyor. Genelde yolda, bazende hafif arazide kullanmayı düşünüyorum.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
O bütçe ile Specialized'dan Aluminyum kadrolu Tricross ya da karbon kadrolu Roubaix yol bisikleti alabiliyorsunuz.
Her ne kadar Specialized da olsa iki bisiklet, karbon kadronun farkını hissedeceksiniz.

O nedenle, eğer kullanacağınız öyle çok ağır araziler olmayacaksa, yani çamurdur vs. olmayacaksa ben Roubaix'e yönelirdim.
Youtube videolarını izlerseniz bisikletin, asfalt olmayan araziler için de uygun bir bisiklet olduğunu görürsünüz zaten.

okanrua

Üye
Tepki
0
Gökhan bey tavsiyeniz için teşekkürler. yol bisikleti benim zaten uzun süredir hayalim ama ince tekerin bana problem olabileceğinden korkuyorum. bu problemi kafama takmasam tabii seçeneklerim artıyor. Zaten mtb den çok zor vazgeçtim, şimdi bir anda yol bisikletine geçmek zor geliyor bana.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
İnce teker kesinlikle sorun değil. Ben şehir bisikletimde 700x25 lastik kullanıyorum ve çok memnunum. Siz de rahatlıkla 25 ebadında lastik kullanabilirsiniz. Zaten yol bisikletinde de 25 lastik kullanılabiliyor.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bizim yazlığımızın olduğu bölgede hafif arazi denilebilecek yerde kullandım yol bisikletimi. Bir kere kontrolü çok zor. Lastikler aşırı yıpranıyor. Kesinlikle güven vermiyor. En ufak çamurda lastik kitleniyor. Bazı yerlerden geçmek mümkün olmuyor zaten. Kullanım yüzdesi %40'ı aşacaksa cyclocross almanızda yarar var.

Focus'un bu modeli oldukça uygun: (link)

Cyclocross modelleri hakkında pek bilgim olmadığı için diğer markaların ne gibi seçenekleri var bilmiyorum. Ancak bu fiyata ultegra kollar ve ön&arka aktarıcı sunabilecek başka marka yok sanırım.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@okanrua

Yol bisikletleri Endurance ve Performans olarak iki türe ayrılıyorlar. Eğer performans bisikletleri alırsanız, kadronuz oldukça sert ve konforsuz olacak.
Fakat endurance modellere yönelirseniz, hem bisiklet daha kalın lastik kullanmanıza izin verecek hem de kadro daha "affedici" olacak yoldaki engellere karşı.

Yine de ilk başta dediğim gibi, eğer işin içine çamur vs. girecekse yol bisikleti uygun olmaz. Fakat asfalt olmayan sert arazide kullanacaksanız bisiklet, Roubaix gibi endurance alanındaki bir yol bisikleti bende CX bir bisikletten daha mantıklı olacaktır.
Bu tür bisikletlerde 28C lastik de kullanabileceğiniz için öyle çok da ince kalmayacak ayrıca lastik.
Eğer şartlar bundan sert olacaksa, o zaman mecburen CX bisikletlere yönelmek gerek :)