Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cyclocross Kadro

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Osman Atasoy tarafından paylaşıldı.

1. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkdaşlar,
    Cyclocross kadrolar Yol bisiklet kadrolarına göre farklıklık gösteriyor mu ? Farkı nedir ?
    Sadece Asfalt olmayan yollarda Yol bisiklet kadrolu, daha kalın lastikli Cyclocross kullanmak daha uygun geliyor.
    Maalesef hem çeşit hemde fiyat olarak Türkiye'de pek alternatif yok.

2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yol bisikleti kadrolarına ve maşalarına, kalın tekerlek takılamıyor (üretim maksatlarında böylesi bir ihtiyaç olmamasından dolayı). Cyclo kadroları ile kalın tekerlek gereksinimi yüzünden buna göre dizayn ediliyor. Cyclocross bisikletlerde ihtiyaca/keyfe göre gerekirse cross tekerlekleri gerekirse ince yol tekerlekleri ile kullanmak mümkün. İki kadro arasındaki tek fark bu değil tabi. Yol bisikleti kadrolarının geometrisi ile cyclocross kadroların geometrileri çok farklı. Bu da birbirinden farklı kadro ölçüleri, sürüş pozisyonunda değişiklikler gözlenmesi vs demek oluyor.

Berke ve Osman Atasoy bunu beğendi.
  3. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Teşekkürler. Maalesef Ülkemizde pek Cyclocross satılmadığından arzı da yok. Olsada çok pahalı. Pahalı olmayan da Salcano. Yol bisikletine geçiş yapma konusunda çok tereddütlüyüm. Ince lastikle bozuk yollarda çok sıkıntı yaşarmışım gibi geliyor. O yüzden şehir bisikletine yöneliyirum maalesef...

4. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yol bisikletinden korkmayın bu kadar. :)

Şehir içerisinde rahatlıkla yol bisikleti kullanan bir dünya dolusu insan mevcut, hiçbirinin bisikleti de bir kürdan gibi dağılmıyor ya da tekerleği iki adımda bir patlamıyor. :)

KaanG, Berke, Fanonn ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Şehir içinde, şehir dışında, asfaltta, beton dökülerek yapılan yolda, stabilize yolda, toprak yolda, çim arazide, mıcırlı düşük bankette vs. yol bisikleti kullanıyorum, şimdiye kadar bir şey olmadı.
    Mayıs ayından bu yana iki yol bisikletini değiştirerek sürekli biniyorum, bir kez lastiğim patladı, onda da beni eve kadar getirdi.
    Korkacak bir şey yok bence.
    Sevgiler, saygılar

Osman Atasoy ve Sefa bunu beğendi.
  6. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yol bisikletleri ile cyclocross arasında geometri olarak çok büyük farklar yok. Cyclocrossun yol bisikletinden temel farkları; Sefa Bey'in de dediği gibi, daha geniş lastik takılabiliyor olması, orta göbeğin biraz daha yukarıda olması (pedalı taşa falan vurmayasınız diye) ve alın borusunun biraz daha yatık olması (arazide kontrolü daha kolay olsun diye).

Cyclocross bisikleti gibi gözüken iki farklı tür var aslında; ilki cyclocross yarışları için olan gerçek cyclocross bisikletleri. Bunlar genelde 46/36 aynakol, üst seviye değilse cantilever fren, dişli lastik gibi ekipmana sahip oluyorlar ve bagaj/çamurluk deliklerini olmuyor. Diğer tür ise bozuk yollar, şehir içi ulaşım gibi amaçlara yönelik olanlar. Bunlarda kompakt (50/34) aynakol, disk fren, tur bisikletlerinde olanlar gibi geniş ama dişsiz lastik, bagaj delikleri oluyor.

7. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sonunda yol bisikleti alacağım herhalde. Btwin fit 5 flat bar. F/p olarak çok uygun geliyor bana. Birçok yerli yabancı sitede hep olumlu yorumlar okudum hakkında.

Fanonn bunu beğendi.
  8. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Triban 3 de bakabilirsiniz forumda en az 20-25 kişi kullanan var...

9. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Osman Bey;

Çok kararsızsınız hem bütçe konusunda hemde bisiklet seçiminizde . Kafanızda model belirleyip sadece o seçeneklerden yürümek yerine size sunduğumuz opsiyonlarada bakmanız size fayda sağlayacakken . Btwin modelleri ve focus'dan uzaklaşamadınız . Şimdide cyclecross mu yol mu diyorsunuz . Beklentinizi bütçenizi kullanım alanlarını neler gerçekleştirmek istediğinizi belirleyin ki alacağınız bisiklette mtb gibi sizi üzmesin

Saygılar...

Osman Atasoy bunu beğendi.
  10. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Cenk Bey, aslında MTB yi kullanmak istemediğim kesin. Almak istediğim bisiklet max.2000 tl ye kadar olmalı. Hafif ve 50-100km turlarda fazla yormadan kullanabileceğim mümkünse ön maşa karbon bir bisiklet. Kullanacağım zemin % 90 asfalt...sadece bu.

11. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Açıkçası bütçeniz yetiyorsa şehir içi kullanım için en iyisi bence cyclocrossdur. Hem yol bisikletinin sportif sürüşünü barındırıyor, hem daha kalin lastik ve jantları kabul ediyor ve geometrisi daha rahatlatılmış. Orta göbek yüksekliği dışında endurance yol bisikletlerine çok benziyor. Üreticiler de giderek artan talep doğrultusunda cyclocross adı altında aslında daha çok günlük kullanım için üretilmiş seçenekler sunuyorlar, bu modellerin sayısı giderek artıyor. Bunların yarış için üretilen cyclocrosslardan fakları:
    -Orta göbek düşük oluyor genelde yol bisikletlerindeki gibi, 70mm standart sayılır. Önemli bir fark bence.
    -Matara yerleri oluyor. Normal yarış CX lerde yok matara yeri. Benim Salcano CYC02 de iki adet var :D Günlük kullanım için bu da önemli bir ayrıntı.
    -Tabi ki çamurluk montaj yeri oluyor. Günlük kullanım, önem, vs vs
    -Daha çok disk fren tercih ediliyor. Yarış kısmında da giderek yaygınlaşsa da henüz tam kabul görmüş değil disk frenler. Canti frenler yaygın onlarda.
    -Küçük geometrik farklar. Daha uzun alın borusu, daha uzun zincir borusu.

Kendim bütçeyi son anda zorlayarak CX aldım, henüz yeni ama şu ana kadar gayet memnunum :) Şu an üzerinde dişli 700x35 lastikler var. Düz yolda akıcı değil haliyle. Ama 700x28 lik conti gp4000s II lastiklerim de yolda :) Araziye gireceğim zaman tek yapmam gereken lastikleri değiştirmek olacak.

Eğer olmasaydı şöyle bir şey yapacaktım, 700x28 lastiklere izin veren yol bisikletleri var, onlardan alırdım. Btwin ve galiba carraro cr serisi gibi. Ama tabi 35lik dişli lastik ile xc tarzı kullanım mümkün olmazdı.

12. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Osman Bey; Mtb bisikletinize lastik ararken'de yorum yapmıştım. Şahsım adına devşirme bisikletlere karşıyım kullanım alanına göre tercih edilmeli lastik ebatlarıyla oynayarak bisikleti farklı bir sınıfa sokmak benim sevmediğim bir durum tabi tercih meseledir karışmak haddime olmaz . "Yorulmak" derken biraz detay vermenizi isteyeceğim pedal çevirmekten mi yoruluyorsunuz? yokuş çıkmaktan mı? sürüş pozisyonundan mı?rüzgardan mı? Kısacası 100 km çok ciddi bir mesafe değildir ama güzergah üzerindeki %6-%8 lik 1-2 km çıkışlar 2'li aynakola sahip olan Cx ve Yol bisikletinlerinde yorucu olabilir

13. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Mustafa Bey, bende sizinle aynı fikirdeyim. Endurance de benim en favori gördüğüm Giant Anyroad modeli. Fakat bu bisiklet şu an için Türkiye de yok. Ocak sonrası geleceği söyleniyor. ABD satış fiyatı 1280$. Sizin CX model dediğiniz hangisi ?

14. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Cenk Bey, valla bu durumda en güzeli en az üç bisiklete sahip olmak. MTB, Yol ve Şehir/tur. O an yapacağınız aktiviteye ve gidilecek yola uygun seçim yapmak. Ama dağ ve patika kısmını geçtim. Bozuk yol ve asfalt (bisiklet yolu) gibi yerde ağırlıklı kullanımda. Endurance gibi Hybrid bir bisiklet olmalı diye düşünüyorum. Cyclocross bunu karşılıyor gibi gözüküyor. Tabii bilmiyorum kullanmadım. Yorulmak dan kastım çok fazla pedal çevirerek (26 jant ve 44/32/22 aynakol ile) aynı yolu 700x28 veya 700x35 ile gitmek.

15. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cyclocross kadrolarının hepsinde çamurluk ve bagaj için delikler bulunmuyor maalesef.

16. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim bisiklet Salcano'nun CYC02 modeli. 1900 liraya aldım. Hem iki adet suluk yeri var hem de çamurluk yerleri. Bulabilirseniz kesinlikle tavsiye ederim. Ama servisinden bir şey beklemeyin, her ayarını kendiniz yapın.

17. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eski klasik yol bisikletleri 200-400 TL gibi fiyatlara satılıyor. cyclocross şastikler takılabiliyor. Bir inceleyin isterseniz.

Mustafa Kocabaş ve Osman Atasoy bunu beğendi.
  18. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Mustafa Bey,
    evet Btwin e takılıyor diye biliyorum. O yüzden Btwin Fit 500 üzerinde duruyorum. Ön maşa karbon 50/39/30 Aynakol. Üzerinde 700x23 lastik var. İlerki aşamada 700x28 takılır diye biliyorum. Geçen Decathlon bisiklet reyondaki arkadaşa sorduğumda sadece 25 takılabilir 28 üst boruya (frenin takılı olduğu) deyiyor dedi. Bu beni biraz soğuttu.
    Diğer bir alternatifim, yol bisikleti olmasa da, Fuji Absoulute 1.5. Bu daha çok şehir/tur bisikleti. Fakat kullanımı çok rahat ve hafif bir bisiklet ve ileride üzerinde olan 700x28 lastikleri 700x32/35 gibi değiştirebilme olasılığı. Bu durumda fiyat Btwin Fit500 1250 TL, Fuji 2000 TL. İkisi kıyasanacak kategorilerde bisikletler değil ama, şu an için ben bunları beğeniyorum. Daha öncede dediğim gibi en güzeli Giant Anyroad (1 veya 2 farketmez) ama bunun Türkiye de satışı yok. ABD fiyatı 1250 €...:(

19. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    1900 liraya nereden aldınız? Bir de genel olarak beğendiğiniz / beğenmediğiniz yönleri neler oldu? Özellikle kadrosu konusunda fikirlerinizi almak isterim.
    (servisi hariç, benim açıkçası hiç servis beklentim yok)
    Ben de önümüzdeki sene bu bisikletten almak istiyorum, kağıt üzerinde oldukça yeterli görünüyor ancak bu forumda bayağı yerden yere vuruldu, bu bisiklete sahip olduğunu söyleyen arkadaşlara özelden mesaj attım ama kimse dönmedi.

20. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Geçen gün Bisiklet bayileri, Ocak 2015 itibaren birçok Marka (Bianchi, Carraro gibi) Türkiye ye Cyclocross bisiklet modellerini geleceğini söyledi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bunu duyan başka arkadaşlar var mı ?