Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cyclocross Aski

Konu, 'Cyclocross' kısmında biozalp tarafından paylaşıldı.

1. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bu foruma gelmeden once ve bisikletle bu kadar ilgilenmeden once yani bisikletin sadece karne hediyesi oldugu zamanlarda bu toplama isinin sadece bilgisayarda oldugunu sanirdim, farkettim ki bisiklette de var. Mtb aldigimdan beri bir cyclocross hayranligi basladi bende ki forumdan once boyle bir bisikletin varligindan dahi haberdar degildim, yol bisikletinin tiplerini ve kullanimini cok seviyorum zaten konu acmistim 1500 civari yol bisikletleri icin,fakat dusundum de mtb ile bile bazi yollar zorlarken beni yol bisikleti ile ne olurum bilemiyorum turkiye yollarinda, bi handikapim var ki 3000 kusurlere cikmam 1 yil icinde mumkun degil ve bir sureligine rafa kaldirdim, fakat hala istiyordum. Para biriktirmeye bu hafta itibari ile basladim bakalim ne zamana hazir olcak. Cogu bisiklette toplama daha pahaliya geliyor, cyclocross'ta da bu gecerli mi ve de minimum ne kadar bir meblagyi gozden cikarmam lazim bu guzelliklerden birine sahip olmak icin?? ogrenciyiz cepten 3000 cikarip veremiyoruz. ufak biriktirmeler, karne falan bi seyler yapacagim umarim

ayrica nereden bulabilirim anladigim kadariyla turkiyede bulunmuyor pek kolay. bi de kadro ve masa konusunda yol bisikletinden farklari neler. Surekli disli lastik takilmis yol bisikleti gibi goruyorum bunlari, boyle olmadiginin farkindayim bu kadar kolay degil de ne bileyim oyle bir izlenim birakiyor insanin uzerinde

iyi aksamlar/gunler (her ne zaman okuyorsaniz)

2. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Gördüğüm kadarıyla 2000TL'den başlıyor toplamak.
    Cyclocrossun teknik farkı donanımında ve geometrisinde. Donanım olarak daha sağlam jantları ve lastikleriyle öne çıkıyorlar. Jant çemberleri 622X15, 622X17 gibi oluyor. Buna göre de lastik ebatları dişli ve 622X30'dan 622X37'ye kadar gidiyor. Bu genişlikte bir lastiği yol bisikletine takmak mümkün değil. Bu yüzden cantilever yahut geniş aralıklı v fren kullanıyorlar. Tel sayıları ise görece yol bisikletlerine oranla daha fazla oluyor. Rahat seleleri olmazsa olmazı.
    Geometri bakımından yol bisikletlerine benzese de daha dik sürüşe imkan verecek biçimde yapılıyorlar. Buna göre ön taraf yükseltilirken oturma kısmı kısmen aşağı çekiliyor. İki teker arasındaki mesafenin uzaması da yine bir geometrik fark.
    Eğer şehir-tur bisikleti ile bu dönüşümü yapmayı düşünürseniz bedene göre seat tube'nin uzun olanlarından yapmaya bakın. Örneğin L beden Trek DS 49.5 cm iken, M beden FOCUS Lost Lagoon 50 cm kadro boyuna sahip. Dolayısıyla Focus'un geometrisi daha müsait. Uzanma mesafesi tamamiyle değişeceğinden gidon boynunu vücudunuza göre iyi ayarlamanız gerekir.
    Aslında Kinesis, Planet X gibi üreticiler cyclo kadro yapıyorlar. Onlara bakabilirsiniz.
    Umarım bir gün hayalinizdeki cyclocrossu toplarsınız.

ulaş kaya, ihtiyar, biozalp ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cyclocross bisiklet Türkiye'de daha yeni yeni bilinmeye başladı diyebiliriz. Hatta bazen etraftakiler ''yol bisikletine nasıl kalın lastik taktın'' diye soruyorlar. Fiyat olarak aynı donanımdaki bir yol bisikletiyle kıyasladığınızda arada bir fark yok.

Türü ne olursa olsun ülkemizde toplama bisiklet daha pahalı oluyor. Her komponent birbirine uymuyor, uyanları bulmak zor oluyor. Ekonomik gücünüz olsa bile sabır ve bilgi istiyor. Hazır alınacaksa piyasada f/p açısından en uygun Salcano Cyc02 Apex var. Sram apex vites sistemi yanılmıyorsam Shimano tiagra ile 105 arasında kalıyor.

4. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    tesekkur ederim, 2000tl'lik toplanmis bir ornek verebilir misiniz bana acaba??

salcano modelin yorumlarina baktim, herkes sorunlu diyor, ayni zamanda gorunumunu de begenmedim, mekanik disk de kullanmak istemiyorum. Cube Cross cyclo x modeline baktim, forumda da kullanan biri var gordugum kadariyla, asik oldum diye bilirim, toplarsam bile onun benzeri bir kadro alacagim

5. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Kendimin de bir bisiklet toplama projesi olduğundan o rakamı baktığım fiyatlara göre verdim. Forumda daha önce toplayan mevcut. Başlıkları ve arama kutusunu kullanarak bu konuda oldukça fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ha tek tek şunları alın diyemem. İşin teferruat kısmına siz bir dalın bakalım :)
    STI kollardan başlayabilirsiniz.

6. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    tesekkurler, anladigim bilgisayar kadar kolay olmayacak :D

7. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    2000 liraya yakın hazır olarak satılan salcano cyc02apex var sadece. Benim bu markaya karşı bir antipatim var niyeyse. Bu sebepten dolayı olumlu/olumsuz yorum yapmıyorum.

Her ne kadar anti-disk frenci olsam da Avid bb5-bb7 disk frenlerin performansı iyidir. Buna bağlı olarak fiyatları da artar. Tabi disk demek ek bir ağırlık demektir.
    Hazır alacaksanız Cube bakabilirsiniz. Veya Focus Mares AX serisi bakabilirsiniz. Fakat bunların fiyatları 3000 liranın üzerine çıkıyor.

Ben 2013 Focus Mares AX 1.0 kullanıyorum.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=130213

Bu da muhtemelen bahsettiğiniz Cube
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=132883&highlight=

8. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    (
    zaten topu topu 3-4 model var turkiyede biri "beyaz siyah" cube (cross race cyclo x olmasi lazim), mavi siyah cube (diskli modeli oncekinin) kirmizi aski (kirmizinin hukum surdugu model - focus) bi de salcano... cyclo'mu disk almayacagim, v alirim buyuk ihtimal

ayrica http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129570 linkte bir proje verilmis, sizce boyle bir bisiklet iyi bir performans verir mi, sadece kadrosunu farkli yapmayi dusunuyorum

sizin konunuzu okumustum zaten :D

9. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Forumda her cyclocross'un yol bisikletinden daha rahat sürüş pozisyona sahip olduğuna dair bir kanı var.
    Focus Mares AX 3.0 kullanan biri olarak hiç de öyle olmadığını söyleyebilirim. Hatta Caad10'la geometrisi neredeyse aynı. İnanmayan aşağıdaki adreslerden karşılaştırma yapabilir.
    http://www.focus-bikes.com/gb/en/bikes/2014/cyclocross/mares-ax/mares-ax-40.html
    http://www.cannondale.com/2014/bikes/road/elite-road/caad10/caad10-5-105

Endurance tür bisikletlerin daha rahat sürüş sunduğunu düşünmekteyim.
    Yol bisikleti Türkiye koşullarındaki bütün asfaltlarda gider. Asfalt dışında sürüş yapılmayacaksa, asfalttan çok toprakta, çamurda sürüş yapılmayacaksa cyclocross bence tamamıyla gereksiz.
    Hatta asfaltta ne kadar çok sürerseniz safkan yol bisiklet alma isteğiniz de o kadar çok artıyor.
    Ben aldım, gereksiz olduğunu gördüm, şimdi safkan yol bisikleti alma çabasındayım. Amacına göre alınmayacaksa, hiç alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

10. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ben her iki yolu da kullandigim icin hatta bazen daga ciktigim icin mtb aldim, yol bisikleti cok seviyorum, babamin eski airolg bisikletini cok kullandim ve mtb'den cok daha rahat biliyorum, ama ben bi bisikleti alip sadece yolda kullanmam ki yapamam da zaten, gittigim yerlerde asiri bozuk yollar bile var (her yil kac kisi dusuyor dedigim yollarin birinde, gecen sene biri beyin kanamasi gecirdi). bu yuzden cyclocross istiyorum.

11. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende ilk yolu aldimda cyclocross dusunuyodum ama hicte oyle degil turkiyenin her kosuluna gider yol bisikleti cimenede girdim topragada girdim bozuk asfalttada gittim bozuk parke tastada ne bir proplem ne bir sorun var yol bisikleti her turden cok farklidir :)

Samsung Galaxy S2 Cihazimdan Gonderildi.

ihtiyar bunu beğendi.
  12. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yazdiklariniz cok kafami karistirdi var ya :D

13. Aytuğ Ş.

Aytuğ Ş. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yol bisikleti kullananlardan toprağa da çime de girdim hiçbir şey olmadı diyen çok kişi duydum. Ki bunun verdiği cesaret ile cyclocross yerine yol bisikleti aramaya başlamıştım. :D

14. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sonuc ne oldu peki? :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

15. Aytuğ Ş.

Aytuğ Ş. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İmzamdaki bisiklette (mobildeydin pardon :D , Cube Agree GTC pro) karar kıldım. Ama henüz bisikleti kullanma fırsatım olmadı. Mağazada paketinde teslim almamı bekliyor :D

16. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    hayirli olsun, simdi pc'ye gectim, cok sik bir bisiklet, zaten pp'de o bisikletmis, gule gule kullanin

17. Aytuğ Ş.

Aytuğ Ş. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Bu arada belirteyim. Hedefim yarışlara hazırlanmak , bu benim tercihimde çok etkili oldu. Forumda cyclocross kullanan ve mutlu olan çok insan var. Keza yol bisikleti ile tüm şartlarda sorun yaşamamış olanlar da var. zaten cyclocross ya da yol hangisini seçerseniz seçin üzüleceğinizi zannetmiyorum :)

18. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    O proje imkansız değil. Ama uzun sürebilir ve bilgi ister.
    En basitinden Campagnolo vites kolları için 133 dolar fiyat yazılmış ama ebay'de 142 dolar fiyat gördüm. TR'ye gönderiyor mu? Kargo bedeli var mı? Onlara hiç bakmadım.
    Fırsat kovalamak gerekir. Tabi bunun için de zaman ve sabır lazım :)

19. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    peki performans acisindan ne dusunuyorsunuz??

20. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba,

Fatih onun ve benim bisikletimi yazmış mesajında :) İkisi de güzel bisikletler. Fatih'in Focus'u donanım olarak daha üst bir model. Ultegra set var üzerinde. Ben de kendi Cube'umdan çok memnunum. Her gün işe gidip geliyorum. Hiç bir sorun yaşamıyorum. Disk frenden sonra bir tek frenlere alışmak zaman aldı.
    Bir tek üzerindeki lastikleri 28'lik Continental Gatorskin lastikler ile değiştirdim. Kalın lastikli bir yol bisikleti gibi oldu :)
    Çok memnunum ben tavsiye ederim

biozalp bunu beğendi.