Cycling yazmayı neden bıraktım?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Game of platoon
Uzun yıllardır izler ya da bir şekilde takip ederdim bisiklet yarışlarını.Hattâ kısa bir zaman öncesine kadar,yabancı forum ve medya kaynaklarını inceleyip,acizane fikirlerimi de eklemek suretiyle paylaşırdım.
Yanlış anlaşılmasın.Herhangi bir kırgınlık ya da küskünlük sebebiyle bırakmış değilim.Artık yazmıyor olmamın sebepleri tamamen bıkkınlık.
Baktım ki aktörler değişse bile yazılanlar değişmiyor.Hepsinden de öte,içimdeki komplo teorisyeninden bir türlü kurtulamıyorum.
Biraz eskilere giderek bu günlere bağlayalım.
Bundan on yıl önce "Lance Armstrong bir pazarlama ürünüdür"diyenleri çarmıha gererlerdi.Birileri ona asla inanmadı.Dramatik bir şekilde,asla inanmayanların pek çoğu da profesyonel ya da bisiklet sporuna yakın olanlar;inananların çoğu ise ,hayatı boyunca 5km bisiklete binmemiş sempatizanlardı.
Çok şükür,kendi adıma ne bisikletci olduğuna ne kanser olduğuna ne de insanüstü vo2 değerlerine inandım.
Sadece o mu?
Zamanında doping ve genç ölen şampiyonlar,başlıkları altında paylaştığım için uzatmayacagım.

Peki ne oldu?
Bisiklet sporu artık temiz (!)
Sahi mi?
Bugün öyle söyleniyor .Dün de,dün için temizdi.Sonra,her nesil ve her jenerasyon bir şekilde bu pisliğin bir parçası oldu.
Kendi adıma, günümüzün bisiklet fenomenlerinin de bir şekilde boyasının çıkacağından eminim.Unutan unutur,ben Ewans'ın wiggins ve froome'ün ve Contador'un nasıl tur kazandıklarını gözlerimle gördüm.Fazla söze gerek yok.
Peki Evans'ı bir daha gören var mı?Ya sir Wiggins'i ?
Froomi'yi ve Contador'u özellikle de clenbuterolsüz Contador'u...
Ben gördüm:Criterium 2014 de.SKY'ın gücü,tinkoffun zekası,Contadorun da azm'i yetmedi.
Şimdi,sabıka kaydı hayli yüksek ıtalyanların Messina Shark'ıyla Movie'nin Şaşkın ördeği Valverde ve Avustralyalı tazmanya canavarı Richie'nin ne yapacağını bekliyoruz.
Fragman yok konu yok.Aktörler kötü,yönetmen zayıf.
Bir pelaton yok bir pelaton !
Pelaton canlı bir organizmadır.İstediği sürece son sözü daima pelaton söyler.Ölü bir Pelaton izliyorum ben.Bir oyun izliyorum.Nasıl bir oyunsa,Degenkolb gibi bir kıyamet,fransızların reklâm yıldızının gerisinde yarış tamamliyor.
Hadi canım!
El Purito ! Bana göre El patetuco!
Yani keyif vermeyen şey Contador ya da Froome'nin yarış dışı kalması değil.Puzzle'ın tüm parçaları birleştiğinde tertemiz bir resim çıkmıyor.
Bir iki laf da eurosport yayını için.Çok seviyor ve çok da değer veriyoruz.Caner Eler,Berkem Ceylan,İnan Özdemir,Ata Alttan çizgi Atay(*)
Bisikletle uzak yakın alakası olmayan bir çok insan onlar sayesinde bisiklet yarısı izliyor;ama boğuyor o muhabbet beni.Daimi bir konuk var;daraltıyor beni.Eskiden inter aktif katılırdim yayına.Ama gördüm ki,seçkin arkadaşlar bunlar.Galatasaray liseli olmadan,bir kaç dil bilmeden,fransız peynirini ispanyol mutfağını tanımadan o sofraya oturamazsınız.
Neyse biz Baba yaştayız.Bilgi ve kültüre de saygılıyız.
Bir seferinde kendilerine bir soru sormuştum:Cawendish'den domestik olur mu?
Tam o sırada Mark da arkadaşları için su depoluyordu:
Tesadüf bu:Lafı benim gediğime koydular tabi:"İste,Cawendish de domestik olabiliyor"
Oysa Cawendish'den domestik olmayacağını gayet iyi biliyorlardı.Nitekim,takım hedeflerine Cawendish'le varamayacakları için yollar ayrıldı SKY ile.Bir pist bisikletcisini devşirip GC Canavarı yaparak (Wiggins) Dünya bisikletini forse ettiler:Kimler ?İngilizler.Yeni bir antrenman tekniği bulmuşlar.Kim bulmuş?Dave Brailsford! Hadi canım.
Bahsettiğim konuda bir de topigim vardır forumda.Hani Tony Martin ve Cavendishli HTC Highroad dağılmış ve Cawendish SKY'a gitmisti;o mesele.
Şimdi karbon jantların kaymaya etkileri konuşuluyor canlı yayında.Hatta bir yorum gelmiş:Karbon jantlar esniyormus da o yüzden düşme olayları artmış.Tabi,karbon jantlar yeni kullanılıyor(!)
Kardeşim yıllardır fiber karbonun rijitligi konuşulmadı mı?
Alüminyum jant mı yoksa karbon jant mı daha esnektir ?
Viraj alırken bisikleti düşüren etken jantın esnemesi mi,yoksa esnememesi midir?
Yoksa biz bu bisikleti konuşmayı tamamen bırakalım mı ,ne dersiniz?

GT-S7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: dost acı söyler
Scudo

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
Derya Abi pelotona laf çakmışın :) bisikletçilere doping yapıp yapmadığı belli olmayanlar dahil laf çakmışın :) yorumculara laf çakmışın :) karbon jantla ilgili yorum yapan birine laf çakmışın :)

Yanlış anlama dediklerinde haksızsın anlamında söylemiyorum birçoğuna da katılıyorum ama çok fazla gerginlik biriktirmişsin gibi geldi bana.Bence bisiklete atlayıp güzel uzun bir tur yapman lazım.

Bisiklet yarışları ile ilgili de yazman gerektiğini düşünüyorum nacizane olarak bence mutlaka birilerine bilgi tecrübe anlamında faydan dokunacaktır.En azından ben ilgiyle okurum yorumlarını..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özgür R

Gergin bir adamım ben özgür.Tanıyanlar bilir.
Ayrıca bisikletten anlamam.Tura çıkmam da mümkün değil;hattâ on dakikadan çok bisiklete de binemem.Hadi bineyim,desem,bir bisikletim bile yok,desem inanır mısın...

Özgür kardeşim !

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
@Derya Keçeci

Tamemen iyi niyetle yazdığım bir mesajdı Derya Abi..Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum ama olsun..Geçmiş yorumlarını okudum çoğu yerde tur işini nasıl yaptığını yakında çıkmayı plandığın Anadolu turunu da takip ediyorum.Neyse ben gene de kusura bakma diyorum eğer sizi istemeden kırdıysam..Saygılar..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özgür R

Özgür kardeşim,ben de senin TDF konusundaki yazılarını okuyorum.Bireysel çıta'nı az çok biliyorum.Sana asla kızmadım.Yazmış olduğum ironik yazı son zamanlarda forumda uçan kaçan tutan parçalayan ve bisikleti bitirip kitabını yazacak hale gelen zevatla ilgili.Birine giydireceksem ve bu bir kişiyse direk giydiririm,Kıvırmam.Bildigini bildiğim konulara tek tek değinmedim.Asıl ben sana karşı kırıcı gibi oldum,böyle değil,bilmeni isterim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Abi konuya benzer seyleri sabah ihtiyar abi ile biraz konusmustuk.takimlardaki gencler sanki cok temiz gibi duruyorlar sence de oyle degilmi.uzun zamandir salya sumuk rampa cikan bisikletciyi ilk defa gorduk :) bir gun atak cekenin ertesi gun dokuldugunu gorduk.sanki gelecek biraz umutlu degil mi sence....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben pro team takım yarışlarının show amaçlı olduğunu, bütün dünyada bisiklet sporunu sevdirmeye, marka bisiklet ve komponent sattırmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden çok önemsemiyorum, profesyonel adı üzerinde, yani para için yapılıyor, sürücülerin asıl başka işleri yok, bu işten ekmek yiyorlar ve belirli bir yaş aralığında yapıyorlar, erken emekli oluyorlar. Futbol gibi.

Renault f1 de Alanso ile başarılı olduğu dönem dünya çapında reno satışlarının hiç artmadığını görünce şok olmuştu. Sky nedir, quick step nedir ne işe yarar, belliso kimdir nedir hiç birisini bilmiyorum, ben aslında sponsor ve sürücülerin ikinci plana itilip, fabrika takımlarının yani bisikletlerin öne çıkmasını tercih ederdim . Eğer bu sporcular için bisikletlerin hiç önemi yoksa, altlarına ne versen aynı performansı gösterebiliyorlarsa bu işte bir yanlışlık var demektir ya da kadrolardaki markaları kapat gitsin, önemsiz nasılsa.
Ya konu neydi, dağıldım biraz, garip bir film izliyorum, özür dilerim.

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
@Derya Keçeci

Yok Derya Abi bende seni yorumlarından takip ettiğim kadarıyla az çok tanıdığımdan kesinlikle alınmadım sadece yanlış anlaşıldığımı düşünerek üzüldüm..Lafın kısası aslında demek istediğim sadece şu.Ben bisiklet yarışları hakkında da yazmanı isteyen yorumlarını merakla okuyacak biriyim.Umarım yazarsın söylemek istediğim sadece buydu aslında..Saygılar..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ferhat Köse

Ferhat,ben hâlâ çok iyimser değilim.İşin içinde iş var.Takıma şüpheli bile almayan SKY da benim iki tane olağan şüphelim var.
Sagan'a ne oldu da gazozuna yarışır gibi.Performans sporda değişir ama bu kadar değil.%15-20 lik yokuslarda Contadorun tozunu atan Rodriquez nerede.Devamlıligi olan bir kişi mi olmaz.Evet,aşağılarda yani sürekli başarısızlıkta devamlıligi olan çok.Degenkolb o fransızı ramazann ayının sonuna kadar geçer.Sagan da öyle.Değişik iş bunlar.Marka savaşları reklâm anlaşmaları falan.Ben hâlâ spor goremiyorum.
Bir ekleme daha yapayım.Gerçi Valverde henüz sahne almadı ve şişman kadın sahne almadan opera bitmez,diye bir söz vardır.Moviestar Quintanayı Giro'ya yolladı,Valverde'yi Fransaya sakladı.Valverde burada TDF alsa ne yazar.Yabancı kaynakları takip ediyorum uzun süre bu tartışıldı.
Sezon başı mükemmel bir Valverde vardı-ki hâlâ sahne alabilir-hep esas çocuklar üzerinden konuşuluyor.Ya süper domestikler? Süperi geçtim,ben takımlarda liderlerini sprinte getirecek ya da %Valverde8-10 ortalamali yokuslarda taşıyacak birilerini de goremiyorum.Buna Nibali'nin Astana'sı dahil.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Derya Keçeci

Sonuna kadar haklisin abi katiliyorum ama sanki biraz daha temiz gibi geliyor bana en azindan adamlar artik kirilgan onu gorduk.oyle domine edecek ne takim kalmis gozukuyor nede sporcu.bundan sonra her etap ayri supriz merak konusu tabi birilerinin senaryosunu da izliyor olabiliriz oda ayri konu.yinede ben kendi adima izlemekten hala buyuk keyif aliyorum yetmis ustu hizlarda inis yapip o virajlari donen adamlar sprint treninden firlayip finise basanlar egimin en pis noktasinda birden serit degistirip 50-100 metre fark atanlar kacanlar kovalayanlar herbiri ayri guzel :)

• Beğen
Tepkiler: Arda_7

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
abi sen gene iyi yazmayı bırakmışsın ben okumayı da bıraktım. Şöyle bir bakıyorum başlıklara, arada da etap sonuna denk gelirsem açıp izliyorum.

Gerçekten zevk almak için detayını bilmek ve hikayeleri uzun vadeli takip etmek gerekiyor ki bunu yapmaya ne zamanım ne de birikimim var.

Değişken performans bence dopingin değil temizliğin ya da az=etkisiz dopingin işareti. Eskiden antrenman ve sağlıktaki tökezlemeleri doping programındaki doz ayarlamalarıyla düzelten takımlar tam istedikleri performansı alıyorlardı şimdi en ufak aksilikte yola yansıyor problemler. Dopingin yaygın olduğu dönemde antrenmanla hematokriti 43'e düşene 49.5 olana kadar epo verip durumu ayarlardın, adam hasta vb oldu 41 hematokrite indiyse veya 46'ya çıktıysa sadece dozu değiştirirdin. Şimdi öyle bir imkan yok veya az var, sonucu da ortada. İnsanın günü gününe uymuyor, ne kadar profesyonel de olsalar bu takımlar da tutarsızlıklar yaşıyorlar.
Bir de dinlenme olayı var tabii, eskiden kan alıp küllerinden doğarak dinlenmek çok kolaydı. Şimdi yüksek eforun bedelini ağır ödüyorlar.

Belki doğru değil ama o zamanlar üst düzey amatör sporcuların profesyonel takımlardan daha gelişmiş antrenman sistemleri olduğu ve daha bilgili oldukları iddia ediliyor. Ben doğruluk payı olduğunu düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
valla derya beyin içi o kadar dolmuşki haklı yanlar bence var ,,hakikaten oldum olası şu eurosporttaki sunucular bana itici geliyor ,yarış oluyor adam tarihten bahsediyor bana ne kardeşim tarihten, sen olaya kilitlensene ,ya da bana anlatsana sky takımın antrenörü nasıl çalıştırıyor takımını nasıl bir teknik uygulattırıyor ,bi haber bildiği yokki..valla bilen adam var ise aynen alkışlarım bana çok faydası olur ,bu antrenörler acaba nasıl çalıştırıyorlar, disiplin, takım ruhununun disiplinini nasıl sağlıyorlar, ben bunları dinlemek istiyorum benim derdim bu,,
evet lense yazık oldu ama çok insanı kullandı yalanları ile ve amerikan balonu çok kötü patladı doğrusu,,yalnız bu son yarışlarda benim en çok dikkatimi lars boom çekti ,adam resmen boomlattı ortalığı :)kimleri boom latmadıki fabianı bile bumlattı :)fabian favorimdi kafama taşlar düştü ,bide yarışlardan çekildi meteor düştü yaktın beni fabian :)ama genede hakkını vermek lazım 254 km paris-rube toprak yol-arnavut kaldırım ve asfalt karışımı etapta 5 saat 45 dakika ortalama dehşet.yürüyemedi fabian 3 ay bisiklete binemeyeceğinide söylemiş idi o zaman ..evet malesef doping alanlara benim pek tavizim yok bunları yazmıyorum seven arkadaşlar var onlara saygım var ama beni bilen bilir ,birinin adı dopinge karışmış ise onu aynen engizisyon mahkemesine gönderirim :)edindiğim bilgiler ışığında fabianın bir dopinge karışmamış olduğu aşikar gözükmekte ,sadece mekanik dopingi var dediler ama ispatlanmadı ,bu son etap birincisi lars boom 'da doping çıkar ise onuda aforoz ederim ama bi ses yok şu an..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hüseyin Çelebi

Kullanılan yöntem hakkında tamamen katılıyorum Hüseyin bey.O dönem durum tamı tamına buydu.Epo hem sporcular açısından hem de WADA açısından.Kullanımı da tespiti de son derece kolaydı.Günümüzde olimpiyat limitlerini yakalamak amacıyla hâlâ kullanılıyor.Bisiklet sporunda ise işin rengi değişti.Kan nakli-ki buna sporcunun kendi kanının saklanarak verilmesi dahil-özellikle VO2 'yi yukseltecek ,ya da akciğer kapasitesini arttıran maddeler ve daha adını dahi duymadigimiz ama kg/watt açısından sınır değerlere ulaştıran maddeler.
Hırsız daima bir adım öndedir.Sentetik olması şart değil.Afrikanin bilmem neresinde yetişen bir ağacın yaprağı da olabilir.
Başkalarında olmayıp sende olan, güç yetenek dayanıklılık dışında her ne varsa o dopingtir.
WADA on yıllar boyunca dilediğini gördü ,dilediğini es geçti.Lance 'i WADA Değil USADA Yani birleşik devletler dopingajansı enseledi.

O formalar,markalar ve spordaki sponsor adında ne kadar maskara varsa hepsi çekilse ve spor tamamen amatör olsa sorun biter mi ,bitmez.Çünkü kazanma hırsı DNA mizda var.

Bu arada rotalar farklı olsa da,yakın tarihlerde benzer cografyada olacağız.Sevgi ve selamlar