Cycling Marathon 2011 - Bulgaristan

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Arkadaşlar, 2 Nisan - 4 Mayıs arasında, Bulgaristan'da "CYCLE SAFE" CYCLING MARATHON 2011 düzenlenecek.
İlgilenenler için son kayıt tarihi 28 Şubat 2011'dir.
kayıt için factor@factor-foundation.org adresine e-posta gönderilmesi gerekmektedir.
Tümüne veya bölümler halinde katılmak mümkün. Ben 23-24 Nisan etaplarına kayıt yaptırdım (HASKOVO - PLOVDIV-75km ve PLOVDIV - KIRCALİ-100km).
Ayrıntılı bilgi (etaplar, güzergah, takvim vb.) aşağıdaki bağlantıda:
(link)
Selamlar

Scudo

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Nisan sonuna dogru bende olabilirim.Bir ihtimal:)

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@cagatay-taha

Maratonun amacı,
Avrupa bisiklet güzergahı üzerindeki Bulgaristan'da bisiklet rotası oluşturulması, bisiklet yollarının yapılması, trafik işaretlerinin bisiklet kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi vb. amacılya dikkat çekmektir.

Maraton süresince:
-Bulgaristan'ın 28 il merkezi gezilecek - toplam mesafe 2500 km
-Varış ve hareket noktaları her ilin belediye önü
-Hareket 9:30 (toplanma 9:00)
-Varış (mesafeye göre tahminen) akşam 5:00
-Konaklama spor salonu vb. yerlerde "uyku tulumu ve mat" şeklinde olacak
-Katılım ücreti yok
-İstenen etaba katılabilirsiniz
-SON KAYIT TARİHİ 28 ŞUBAT 2011Departure (every day) in front of the municipality at 09-00AM
Arrival (every day) in front of the municipality at 05-00PM

• Start – 02/04/2011 (Saturday) from Sofia “NDK”, Bulgaria> Vratsa (112 km)
• 03.04.2011 (Sunday) Vratsa> Montana (38 km) presentation
• 04.04.2011 (Monday) Montana> Vidin (102 km) presentation
• 05.04.2011 (Tuesday) Vidin> Plant (98 km) presentation
• 06.04.2011 (Wednesday) Kozloduy> Pleven (82 km) presentation
• 07.04.2011 (Thursday) Pleven> Lovech (35 km) presentation
• 08.04.2011 (Friday) Lovech> Sevlievo (35 km) presentation
• 09.04.2011 (Saturday) Sevlievo> Gabrovo (28 km) presentation
• 10.04.2011 (Sunday) Gabrovo> Veliko Tarnovo (46 km) presentation
• 11.04.2011 (Monday) Veliko Turnovo> Targovishte (98 km) presentation
• 12.04.2011 (Tuesday) Targovishte> Shumen (40 km) presentation
• 13.04.2011 (Wednesday) Shoumen> Razgrad (48 km) presentation
• 14.04.2011 (Thursday) Razgrad> Ruse (63 km) presentation
• 15.04.2011 (Friday) Rousse> Silistra (125 km) presentation
• 16.04.2011 (Saturday) Silistra> Dobrich (96 km) presentation
• 17.04.2011 (Sunday) Dobrich> Varna (85 km) presentation
• 18.04.2011 (Monday) Varna> Bourgas (135 km) presentation
• 19.04.2011 (Tuesday) Burgas> Sliven (114 km) presentation
• 20.04.2011 (Wednesday) Sliven> Kazanlak (77 km) presentation
• 21.04.2011 (Thursday) Kazanlak> Stara Zagora (36 km) presentation
• 22.04.2011 (Friday) Stara Zagora> Haskovo (55 km) presentation
• 23.04.2011 (Saturday) Haskovo> Plovdiv (75 km) presentation
• 24.04.2011 (Sunday) Plovdiv> Kardjali (100 km) presentation
• 25.04.2011 (Monday) Kardjali> Smolyan (80 km) presentation
• 26.04.2011 (Tuesday) Smolyan> Dospat (50 km) presentation
• 27.04.2011 (Wednesday) Dospat> Gotse Delchev (50 km) presentation
• 28.04.2011 (Thursday) Goce Delchev Petrich (80 km) presentation
• 29.04.2011 (Friday) Petrich> Blagoevgrad (105 km) presentation
• 30.04.2011 (Saturday) Blagoevgrad> Velingrad (122 km) presentation
• 01.05.2011 (Sunday) Velingrad> Pazardjik (48 km) presentation
• 02.05.2011 (Monday) Pazardjik> Samokov (83 km) presentation
• 03.05.2011 (Tuesday) Samokov> Kyustendil (79 km) presentation
• Final – 04/05/2011 (Wednesday) Kyustendil> Sofia’s National Palace “NDK” (88 km) presentation

5. Plan – organization (every day):

1. Departure from the municipality. Gather in front of a municipality at 9-00AM.
2. Small demo 15-30 minutes (with megaphone). Photo all together for the media.
3. Departure up to 09-30AM

1. Arrival to the municipality up to at 5-00PM. (Will specify the exact hour in advance)
2. Small demo 15-30 minutes (with megaphone) to be collected on the promotion of cycling and safe cycling. Photo all together for the media.
3. Multimedia presentation (room or outdoors) 1-2 hours.

6. Registration:

Implore everyone to get involved in to cycling marathon of Bulgaria (2 April to 4 May 2011) to register on an e-mail:

factor@factor-foundation.org
For the main group cycled all tour of Bulgaria, up to 30 people, will be provided food and shelter.
Into the registration letter please specify yours names and whether it will join partially or completely. Applicants must be adults.

Deadline for registration is 28/02/2011

The list of participants of the main group will be published in early March. Details will be specified upon registration of the participants.

Thanks in advance!

Administration of the FACTOR FOUNDATION

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@Eren Tublek

kesin katılcaksanız haberleşelim, ben (bir aksilik olmazsa) 23-24 nisan katılcam. dönüş için araç sorunu olursa sadece 23 nisan da olabilir.

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
yeşil pasaporta bg kaldırırsa edirne den katılabilirim, direk haskovaya bisikletle giderim kırcaalide de otobüse koyarız bisikleti.. göreceğiz bakalm. biraz kayıt yaptırmak için erken...

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@ali alper uyar

Kayıt için 2 günün kaldı!
ya da istersen, kayıt dışı katılırsın :) bildiğim kadarıyla yeşil pasaporta vize istenmiyor, ama sen yine de araştır.

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
@Bulent Kara

hayır istiyor. kayıt dışı katılırım sorun deil filibe de fln kalcak yerlerm var maksat destek olmak fikre..:)

• Beğen
Tepkiler: bülent kara

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
ben de siteden okuduğum kadarıyla biliyorum,
30 kişilik ana grup olacak, onların tüm ihtiyaçları karşılanacak. onun dışında:
Mat ve uyku tulumu size ait, siz getireceksiniz. spor salonu veya benzeri yerlerde konaklama yapılacakmış. yemek işiyle ilgili bilgi yok, fakat belediyelerin desteğiyle düzenlendiğine göre, muhtemelen yemek verilir (benim tahminim). fakat, yemek verilmese bile, Bulgaristan'da yeme içme çok çok ucuz :) 3-4 liraya sağlam doyabilirsiniz! Örneğin,
  • 1 dana kebapçe (orada meşhur) 65 kuruş ile 1.80 TL arasında değişiyo. normal bir kişi 2 tanesiyle doyar :) çok aç ise 3 tane de yiyebilir...
  • Alkolsüz içecekler de 25 kuruş ile 1.50 TL arasında
  • Biralar, yerli 60 kuruş, yabancı 1.00 TL ile 1.50 TL arasında.
  • Kahvaltılık börek + boza 1.50 TL civarı.
  • Sulu yemekler de 2.00 ile 4.00 arasında ortalama.
  • Salatalar, çoğu et yemeğinden daha pahalı :):)
  • Ekmek (çoğunlukla) dilimler halinde ayrı alınıyo, genelde dilimi 10 kuruş, 3-4 dilim yeterli olabiliyo doymak için - kiloluk ekmeklerden kesiliyo dilimler. Aslında bu iyi fikir, ekmek ısrafı olmuyo böylece :)
  • Ulaşım bize göre daha ucuz - taksinin kilometresi (geçen sene) 14 kuruş
...

Unutmayınız ki bu fiyatlar, yerine, bölgeye göre değişebilecek ortalama fiyatlardır :eek:

bazı ayrıntılar, kayıtlardan sonra belli olacak diye yazıyo sitede.
belli olunca buraya yazarım

Kemal Caner

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Ben aslında tümüne katılmayı planlıyorum ama bisikletin dışında bir de giyecekler için ayrı bir çanta da götürmak lazım. Birde mat ve uyku tulumu durumlarını ben sitede okumadım. Bende yanlız bakıpta görememe var :):):). Senden başka arkadaşlara da bu konuda bir şey sorduğumda kesin cevap veremedikleri konular var. Bir de 'bu benim problemim tabi' benim pasaport uzatma durumum var ben şu çalışmadığım için bunların hepsi masraf. Sen Bulgar vizesinin ne kadara çıktığını biliyor musun bu arada?

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Sitede yazmayan bilgiler, bana kayıt mailiyle birlikte geldi.
kayıt olduğunuzda size de gelir aynısı.
Ben Bulgar pasaportuyla gideceğim... Vize ücreti de normali 85 EURO express olanı da 145 EURO diye biliyorum ama emin değilim, konsolosluk sayfasından bakılabilir. pasaport harçları 6 aylık 65, 1 yıllık 95, 2 yıllık 155 TL vb.
Ben de sadece iki gün katılcam, ama galiba orta boy bir heybe gerekecek en azından. Bu kadar büyük bir organizasyonda, katılımcılara teknik destek, yiyecek vb. sağlanması lazım diye düşünüyorum :)
Başka bilgiler için de mail attım organizasyona ama henüz cevap gelmedi. Bildiklerim bu kadar. Ne de olsa ben de sadece katılımcıyım :)
görüşmek dileğiyle

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
bu organizasyondan davetiye almazsanız bulgar vizesi kesinlikle alamazsınız. aklınızda bulunsun.

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@ali alper uyar

yav, bu vizeyi almak bu kadar zor mu? turist vizesi filan, kısa sürel, ya da tek giriş... yok mu bir yolu...

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
@Bulent Kara

kesinlikle zor, edirne'de yaşadığmdan bg vizesi tecrübem ve arkadaşlarımın yaşadıklarından biliyorum. otel rezervasyonu ypasanız bile o otelden davetiye istiyorlar.

Ayrıca vize parasına ilavet 26.5 lira konsolosluk randevu parası istiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: bülent kara

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@ali alper uyar

kırmızı pasaportun gözünü seveyim ben! komşunun komşuya attığı kazığa bak...
aslında istisnalar olsa ne iyi olur... ne bilim, "bisikletle maratona katılcaz abi, yap bi kıyak" şeklinde...
bu arada, kayıt yaptırdın mı? yine de sorayım dedim :)

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
@Bulent Kara

açıksasını söyleyim biz komşu gözüyle bakiyoruz da onlar komşu gözüyle kesinlikle bakmıyorlar. O yüzden vay komşu momşu bilmem ne diye şey yapmayın. yani gidecekseniz temkinli olun. yunanlılar gibi deiller bulgarlar.. Benim kapı gibi iki kişinin imzası olan davetiyem olmasına rağmen pasaport şeffaf dosyanın dışında olduğu için görevli, konsolosluk içinde hızlı yürümediğim için de güvenlik görevlisi bağırdı. onlar kimliklerini gösterip giriyorlar güzide ülkeme ne yapacan ezik olan biziz...
kayıt yaptırmadım ben:) açıkçası son gün karar verrsem giderim diye düşünüyorum
filibe ve haskovaya iki günlüğüne gitçem diye okadar kasılmaya para vermeye gerek yok bana sorarsanız. Çünkü iki şehrinde bir güzelliği yok, bildiğiniz komunizmden kalma iki şehir..
bulgaristandaki iki pozitif, birinin gece hayatının uygun olması ve gazinoların çok olması, ikincisi hayat ucuz. ama size geriye tek bir pozitif kalıyor tabi o da sizin bileceğiniz iş:)

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
@ali alper uyar

Ben, aynı zamanda Bulgar vatandaşı olduğum için, izlenimlerim (doğal olarak) çok farklı. Aslında, bir kaç kelime Bulgarca konuştun mu, aynı bizdeki gibi, işler hemen değişiyor.
Konsolosluklarda, her ülkede benzer olumsuzluklar yaşanıyor. Bir ülkeden başka bir ülkeye geçen insanlara nedense "kızılıyor".
"Evinde otursana, ne işin var başka memlekette?!!" der gibi davranıyorlar.
Bu aradai Haskovo konusunda katılmakla beraber, Filibe (Plovdiv) ile ilgili çok farklı düşünüyorum.
Bence, Plovdiv, mutlaka görülmesi, gezilmesi gereken bir şehir. Özellikle, tarihi, "Eski Plovdiv" kısmı. Romalılardan, Osmanlılardan, Komunizm'den kalma eski yapılar son derece iyi korunmuş oralarda, ve iç içe. Komunizm sözcüğünü antipatik bulabilir pek çok insan, ama önemli olan, tarihe, ve bırakıtlara olan saygıdır, onları geleceğe aktarmaktır. İster hoş hatıralar, ister ibretlik miraslar olarak...Buradaki mesele, hangi rejim olduğu değildir. Yaklaşımdır.
Edirne'de (ve tüm Türkiye'de) tarihi binaların başına gelenleri hepimiz görüyoruz. Oysa ki Plovdiv'de toz kondurmuyorlar. 400-500 yıllık evlerin pencerelerinde hala bembeyaz perdeler, çiçekler var! Hele bahçelerini görseniz!
Şehrin en değerli (bize göre rant kapısı) olan yerinde devasa bir park var, yeşili koruyorlar. Bizde olsa, çoktaaaan TOKİ'ye verilir, ya da müteahhitlere parsellenirdi orası!!! Alışveriş merkezleri, 15 katlı çirkinlik abidesi binalar yapılırdı.
Şehrin diğer bir değerli yerinde eski çağlardan kalma yerleşim kalıntıları var, açıkta, olduğu gibi korunmuş.
Bir yanda en modern alışveriş merkezi, bir yanda tarihi amfi tiyatro, bir yanda Osmanlı konakları, bir yanda adeta ormanı andıran devasa bir park, bir yanda, şehrin göbeğinden geçen kocaman bir nehir...Plovdiv, modern şehir, tarih ve doğa anlayışının en güzel harmanlandığı şehirlerden biridir.
Yeni bir rejimin doğduğu yerde, değişimi henüz tamamlamamış olmasının eksikleri, bütün bu saydıklarımın yanında, devede kulak kalır bence. Bizdeki gibi yeni(!) modern(!) binalar nispeten az, evet, ama onların yerinde tarihin ve geçmişten günümüze süregelen "güzelliklerle ve değerlerle birlikte yaşama"nın keyifli görüntüsü var.
Masrafa değer mi değmez mi bilemem, gerçekten çok para lazım :) ama, görülmeye değer bir şehir, kesinlikle. Tabii, nasıl bir gözle bakıldığına da bağlı :p

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Katılımcılar için bir kaç ayrıntı:
Bana gelen e-postadan çeviridir:
- Uyku tulumu, mat, kask, kişisel hijyen malzemeleri (sabun, şampuan vb.), yiyecek (ne yazık ki katılımcılar tarafından karşılanacak), kask, bakımlı bisiklet (yola uygun), her türlü giysi (ihtiyaca göre, tercihen yağmurluk vb.), su kabı (matara, termos vb.).
- Katılımcıların eşyalarını taşımak için bir adet otobüs gezi boyunca eşlik edecekmiş.
- Her etap üç bölümden oluşacakmış. İsteyen katılımcılar, otobüsle yol alarak dinlenebileceklermiş.
- Konaklama, spor salonu ve/veya askeri çadırlarda, BANYO imkanı mevcutmuş.
- Bu bir yarış değildir, yalnızca etkinlik amaçlıdır - önemli olan katılmaktır. Buradaki amaç, bisikletçiliğe dikkat çekilmesi ve bisiklet konusunda yapılacak çaluşmalar için destek sağlanmasıdır.