Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cyclecross (Focus Mares 4.0) mu, Race (Focus Cayo Al 150) mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Vscan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Vscan

Vscan Yeni Üye

Merhabalar,

Bu alakasız iki modelden birini alacağım. Zaten soru aslında modeller değil, bisiklet tarzları hakkında ama yorum yapacaklara açıklamak için yazdım.
    Mares az kullanılmış 2. el, Cayo sıfır. Cayo daha pahalı ama asıl benim için mühim olan ilk bisikletim olacağından doğru tipi seçmem.

Efendim ben bisiklete mahalle içinde binmek dışında binmediğimden sizlere kullanım planımı ve kendi spor alışkanlıklarımı aktarsam, sizin yanıt vermenizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.

Yeni bisikletimi şehir içinde Kadıköy - Bostancı arası sağa sola gitmek için kullanmayı düşünüyorum.
    Ayriyeten bir çok sakatlık geçirdim ve doktorum sadece bisiklet ve yüzmeye izin veriyor. Eskiden maraton koşan birisi olduğum için, bisiklete alışınca da haftada bir antrenman yapmayı seveceğimi düşünüyorum.
    Triatlonlara belki katılırım, belki half-ironman'e katılır, yüzme ve bisiklet etaplarını yaparım, eşim de koşuyu yapar. ama bu tarz etkinliklere sadece tamamlayıp eğlenmek için katılırım. amacım derece ya da müthiş performans değil. yarış sevdalısı hiç hiç değilim, ama belki yarışırım.

her açıdan bana mares mantıklı geliyor, çünkü gün gelir köpekleri gezdirirken çimden bisikletle giderim, gün gelir kaldırıpdan inip şehir içi kendime kolaylık sağlamak isterim, yarış/antrenman yapacak olursam da ince yarış lastiklerini takar, ilave aparat taktıysam söker kiloyu minimuma çekip performans veririm diyorum.

mares'i daha kendime uygun gördüğüm sebeplerden biri de kalın lastiğin biraz daha yol tutuşu sağlayarak şehir içinde trafikte daha yol tutuşu sağlayıp sanki hayatımı daha az riske edecek gibi düşünüyorum.

hem bisiklete binmeye de çok alışık değilim sanki kalın lastik biraz daha konfor verecek diye mantık yürütüyorum.

tabi o sahilden jilet gibi geçen o bisiklet gruplarına katılabilmek isterim ama bu benim bisikleti alış amacım değil.

"mares al" yorumu yapalım diye amma zorladın, diyebilirsiniz ama bilmiyorum belkide Mares şehir içi az daha bir konfor katacak ama yarış/antrenman keyfini çok çok düşürecek bundan dolayı da hiç gerek yok.

mares'ten beni soğutan konularsa bir ben asıl kullanım amacı olan toprak sürüşünü nerdeyse hiç yapmayacağım, bir toprak yarışına kesinlikle katılmayacağım, işte ancak köpekleri gezdiririm arada sırada onda da hız yapacak değilim. ikincisi mares bir cycle cross yani gravel bike olmaması. Gravel bike sanki benim ihtiyacıma daha uygun gibi geliyor ama türkiyede uygun bulamadım.

bu arada bu soruyu sormadan evvel 6-7 tane benzer başlığı okudum, aldığım fikirler oldu, o başlıklardaki yorumlar için de teşekkür ederim.

tüm foruma saygılar.

2. mtbrhnkc

mtbrhnkc Gold Üye

Adı:
    Burhan Küçükoğlu
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence kesinlikle Cayo. Hem toprakta binmeyeceksiniz, hem keyfine de olsa ironman gibi yarışmalara antrenman yapmayı düşünüyorsunuz, hemde sıfır bisiklet bence daha makbul olur. Benim önerim Cayo

hlksnrr ve Vscan bunu beğendi.
  3. Vscan

Vscan Yeni Üye

4. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence yazdığınız şeyleri okumanız size yol gösterecektir , zaten kafamızda bazı oluşturduğunuz noktalar var. Kendinizi dinleyin derim , çünkü iki seçenek de sizi çok uzecek pişmanlık duyacağınız seçenekler değil

Onu al bunu al diyenleri değil kullanıcı detaylarını göz önüne alın derim. Başkasının parasıyla hayal kuran da çok olur. :):)

Vscan bunu beğendi.
  5. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Focus Mares bir dönem benim de radarımda bulunan oldukça hoş bir bisiklet, ancak şehir içinde cyclocross kullanma yanlışına düşen biri olarak size önermem.

Hafif arazi şartlarında kısa süreli yarışmak için tasarlanan cyclocross kadrosu size aradığınız konforu vermekten uzak bir geometriye sahip. Ayrıca doğası gereği yüksek mukavemete sahip olduğu için yol bisikleti kardeşine kıyasla ağır kalıyor. Kullanılan jantlar da aynı şekilde yol değil mtb jantı klasmanında.

Diğer taraftan Cayo da bir racing sınıfı yol makinesi. Yüksek performans için tasarlanmış bu uğurda konforu ikinci plana almış bir bisiklet. Yazdıklarınızın ana ekseninde hız değil konfor yer aldığı için Cayo'nun da sizin aradığınız bisiklet olmadığını düşünüyorum.

Bana kalırsa sizin için ideal olan bir fitness bisiklet. Konu ile ilgili şu başlığı okumanızı öneririm: Yol'dan Şehir'e geçiş

Vscan bunu beğendi.
  6. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mares'ten safkan yol bisikletine geçmiş biri olarak kesinlikle Cayo diyorum. Neden direkt yol bisikleti almamışım dedim durdum kendime hep.
    Amacı dışında kullanılmayacaksa cyclocross bisiklet almak tamamıyla gereksiz. Konforu daha iyi falan da değil. İnsanlarda yanlış bir algı var. Yola göre daha ağır ve vites oranları daha küçük aralıkta. İleride antrenmanları arttırdığınızda vites oranları yetersiz gelmeye başlayabilir.

Vscan bunu beğendi.
  7. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cayo CF kullanıcısı olarak ben de oyumu Cayo'dan yana kullanıyorum. Ironman'e falan da katılacağım diyorsanız cyclocross yerine perfomance race bisiklet almanız daha mantıklı. Yine de Mares de çok güzel bir bisiklet hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız bence. :harika:

Vscan bunu beğendi.
  8. Vscan

Vscan Yeni Üye

Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim. Mares'i görmek için satıcıyla bugüne sözleşmiştik ama parayı teklif eden düdüğü çalmış :) Kendimi Mares'e daha yakın hissediyordum ama bir müddet düşününce ve tek seçim Cayo kalınca çok daha da içime sindi. Çok ciddi olmasa da yüzmek dışında antrenman yapabileceğim tek spor olacağından da umarım yarış bisikletine adapte olabilirim ve şehir içinde de kaldırımdan zıplamayacak da olsam alışabilirim. Zaten çoğu kişi ya ortada ya Cayo demiş. Fitness bisikleti önerisi konusunda da çok haklısınız aslında ama nedense şu aşamada tip olarak çekici gelmediklerinden, belki biraz racing'ten hevesimi aldıktan sonra o yola giderim. Yarın havaleyle alacak şekilde bir satıcıyla anlaştım umarım yine bir pürüz çıkmaz ve Cayo'm cargolanır. İlk bisikletimi alırken özellikle ikinci el satanlarla ilgili garip sorunlar yaşadım. Onları da sonunda bir bisiklet elime geçince sizlerle başka bir yazı başlığı olarak paylaşıyor olacağım.

Tüm yorum yapanlara tekrar teşekkür ederim, özellikle ilk bisikleti alan kişi için bu forum çok faydalı bir bilgi havuzu.

9. Onur Yıldız

Onur Yıldız Yeni Üye

Bir Cyclo-Cross kullanıcısı olarak bu tarz yerine yol bisikleti kullanabileceğiniz görüşüne katılmıyorum. Fitness bisikletler ise bir nebze düşünebilir. Bulunduğum şehirde sürekli yol çalışmaları olduğu için cyclocrossu şehir içinde çok rahat bir şekilde kullanıyorum ve yol bisikletli arkadaşların çok zorlandığı yollarda kolaylıkla sürebiliyorum. Aynı zamanda temiz asfaltta da yol bisikletlerinin çok gerisinde kalmıyorum. Benim için en güzel yanı da çok kötü olmayan ormanlık yollara da cyclocrossla girebilmem. Hatta 11-32 ruble kullandığım için çok uzun olmayan dağ tırmanışlarında dağ bisikletim yerine cyclocrossu tercih etmeye başladım. Nedense bana tırmanışta bile daha konforlu gelmeye başladı. Bu sebeplerle ben Mares diyorum.

10. Vscan

Vscan Yeni Üye

Cayo bisikletim sağolsun Aydın Bisikletten çok makul fiyata sorunsuz ve hızlı olarak geldi. İlk defa dün akşam bindim, çok keyifliydi. Herkese teşekkürler

Ekli Dosyalar:

Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  11. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Vscan Harika gözüküyor, hayırlı olsun.

Vscan bunu beğendi.
  12. deadlistcach

deadlistcach Felt F65x cx

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Cx lobisi yenilmis :p kazasiz keyifli surusler hayirli ugurlu olsun :)

Vscan bunu beğendi.
  13. Şafak Hasret

Şafak Hasret Üye

Adı:
    Şafak Hasret Yıldız
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende bir cylocross kullanıcısı olarak hemde 1 haftalık olaraktan gerçekten çok memnunum ön yargı ile acaba derken nolcaksa olsun diyerek aldım ama İyi kide almışım rahatlık konfor arazi yolları çok sorunsuz hele bide mtb den geçmiş biri olaraktan iyi ki diyorum başka bişey demiyorum

Vscan bunu beğendi.