Custom ruble bulunurmu yada yapılırmı? (Yokuş çıkma dişlisi)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
başlık abes olabilir kusura bakmayın, nasıl tarif edeyim bilemedim.

ben şehir bisikleti kullanıcısıyım çok fazla antrenmanlı ve kondisyonluda değilim. ancak o şekilde olunsa bile yokuşlarda yinede problem olur diye tahmin ediyorum.

arka arttırıcıda daha büyük çapta dişliler olsa olmazmı, böyle birşey mümkün değilmidir.
örnek olarak arkadaki en küçük dişli 11 dişe sahipse en küçük dişli 20 den başlasa yokuşlarda ve şehir içinde gezmede daha rahat olmazmı? birde bisikletin arkasında yük vs olduğunuda hesaplarsak, çok faydalı olur diye düşünüyorum.

belki düşüncem komiktir kusura bakmayın.
yokuşlar sadece bize düz olsun istedim

Scudo

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
Komik olmuş gerçekten. ortalama rublelere bakacaksak, 11-13-15-18-21-24-28-32 olarak dişli sayısı sıralanıyor. İstediğinizi kullanın. Ön viteste 1 e getirip arka vitesi 1-2-3 te kullanabilirsiniz. Ancak bu viteste dahi ancak ciddi rampa ve ağırlıkta yol tutuşu sağlarsınız. Diğer türlü ayakta bile duramazsınız.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Aslında düşüncen komik değil, herşey amacına göre kullanılır en küçük dişlisi 16 dişle başlayan yol bisikleti rublesi gördüğümde anladım bunu :D rubleler çok karışık sınıflarda ve modellerde oluyor yani demek istediğim bütün dişlileri tek tek sökülen rubleler de var tek parça halinde 7 dişlinin de birbirine geçtiği rubleler de mevcut. Kendi isteğine göre yapmak istediğin dizilimde en yüksek değerin arka vitesine göre uyumlu olması önemlidir yol bisikleti vitesi 27-28 dişlilere izin verirken tur bisikletine 36 dişli rubleye kadar çıkabilir.

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Size ne kadar büyüğü lazım? Dağ bisikleti için 36 hatta 42 dişli yaprağı olan rubleler mevcut.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
@osmankitay

derdim yol tutuşu değilki, sadece yokuşta nefes nefese kanter içinde kalmak yerine rahat rahat çıkmak düzlükte gider gibi. birde bisiklette çanta vb olduğunu düşününce iyice ıstırap olmasın diye düşünmüştüm. yani demek istediğim en küçük dişli 18 olabilir mesela bu oranda en büyük dişlide 48-52 civarı birşey olabilir. sürat yapılmak istendiğinde aynakoldaki 3 dişli işimizi görür diye düşünüyorum.

AMAÇ= sağda solda yavaşça gezinmek, süpermarketlerden alışveriş yapılıp heybelerle eve dönerken yokuşlar sıkıntı olmasın. ayrıca bisiklet kullanan bayan arkadaşlarda var, onların kas yapısı biraz daha hafif erkeklere göre, ben birazda onlar için böyle bir şeyi sordum.

@eyupozturk

süpermiş :) fiyatlarını araştırayım hemen. teşekkürler

@Murat B.

sorunuz güldürdü beni tam piyasa adamı sorusu olmuş :D
şaka bir yana özellikle aradığım birşey yok sadece böyle şeyler varsa diye yada yapılıyorsa diye sormak istedim

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hamit E.

Yapılmayacak birşey değil, ancak ben yapıldığını görmedim/duymadım. Bu arada, rublenin dişlilerini büyütmek bisikletin ağırlığını arttıracaktır, amacınızın yokuş çıkarken rahat etmek olduğunu düşünürsek onun yerine aynakoldaki en küçük yaprağı daha da küçüğü ile değiştirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
evet dediğinizde doğru.

ağırlık artsa artsa nekadar artacakki? kazandırdığı verim iyi olduğu sürece bence arttırdığı ağırlık sorun olmaz diye düşünüyorum.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
hocam bu 42 dişli rubleleri google da nasıl aratabilirim. bulamadım bir türlü.
yakın zamanda almayacağım fakat elmin altında bulunsunlar

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Ürün bu:

(link)

"SRAM XG-1199 casette" veya "SRAM XG-1199 ruble" diye aratırsanız bulursunuz diye düşünüyorum.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
Fiyatıda süpermiş, yeni bisiklet parası :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hamit E.

Bu ilginizi çekebilir:
(link)

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
@Murat B.

200 lira pahalıymış tek dişli için.mesela bende 2x10lu sistem var.28-42t. 28 li yaprağı söksek tekli aynakol yapsak ve arkaya bundan taksak verimli olur mu ki?

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
ilgilendiğiniz için teşekkürler bu aralar foruma bakamıyorum, hayat mücadelesinden. bisikletlede ilgilenemiyorum. ancak bu konu aklımda hep.
benim gibi yeni başlayan yada bisikleti yüklü iken (alışveriş, kamp malzemesi vb) sürenler için gerçekten faydalı olabilecek birşey diye düşünüyorum. durup dinlenmek yerine ufak ufak ilerlemek daha iyi

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
hiç gerek yok bence. 11-32 rubleyle, aynakolda en küçük dişlide hiç kullanmadım bile. hatta aynakolun en küçük dişlisini hiç kullanmıyorum

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Standart rublelerde 34 hatta 36'ya kadar bulunuyor artik. (Ancak dikkat etmek lazim 36'yi bazi aktaricilar desteklemeyebilir) Onde de en kucuk aynasi 22 olan bir aynakol kullanirsaniz yeterli olmasi lazim; zaten bu oranda bile yokusta biraz bastiniz mi on tekeri yerde tutmak problem olacaktir.
48li ruble buyuk ihtimalle onde tek yapragi olan aynakollar icin olabilir. 48li rubleye hicbir aktarici uymaz, cok ciddi modifikasyon lazim, o zaman da diger vites gecisleri cok kotu hale gelir.

• Beğen
Tepkiler: Hamit E.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
@Burçak Erbil

çok teşekkürler bilgiler için.