Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Custom Pinokyo!!! İlk bisiklet modifikasyonum...

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    İyi günler sevgili bisiklet severler. Birkaç haftadır uğraştığım işi bugün bitirdim.. Öncelikle yardımları için birkaç kişiye teşekkür edeceğim. Orhanalkaya nickli Orhan Abi'ye, jantlar konusunda verdiği bilgiler için. Seda Bisiklet- Birol Ustaya jantı ördüğü için, ve Bornova Özge bisiklete son toplamada yardımcı olduğu için; doğukanaksu adlı kişiye, ne balık tuttuğu ne de balık tutmayı öğretmediği, hiçbir şekilde yardımcı olmadığı için teşekkürlerimi iletirim.
    Öncelikle sizlere biraz bisikletimden bahsetmek istiyorum. Ben 16 yaşındayım, 11 sene, evet 11 sene önce bir hurdacıdan 5 liraya aldığımız bu pinokyo'yu ( belki pinokyo değil de sindirella olma ihtimali de var ) yıllar önce boncuk mavisine boyadık, orjinal rengi ise pembe idi. Ayrıca kendisi ilk bisikletim, emektar dostumu çürümeye bırakmak istemedim. Boyumdan dolayı bana da pek gitmediği için annem kullansın diye toplamaya karar verdim. İşleri çoğunlukla tek başıma yaptığım için her evrede fotoğrafını çekemedim. Ayrıca ilk işim olduğu için pek profesyonelce olmadı ama olduğu kadar artık..
    Öncelikle boyasını çıkarmak için polisan'ın boya sökücüsünü kullandım.Şimdiye kadar kullandığım ilk ve tek boya sökücü ama fena değildi- işimi gördü. Boyasını çıkarırken;
    Boyasını çıkarmam 2 günümü aldı. Çift kat boya olduğu için ve alttaki boya farklı bir şekilde atıldığı için bir türlü boya çıkmadı. Boyayı tamamen söktükten sonra iyice zımparaladım. Bu arada boyayı çıkarmadan 3-4 saat zımpara yaptım, işlemi hızlandırdığını düşünüyorum.
    Birkaç kere zımparaladım ve astar esnasında sorun çıkarabilecek yerleri elimden geldiğince kazıdım. 2 kat ve krem-beyaz karışımı gibi güzel bir astar attım.Her kat astardan sonra 1 gün güneş ışığı altında kurumaya bıraktım. İlk kat astarı attıktan hemen sonra;
    2. kat astar güneş altında;
    Bu astar da güneş altında bir gün kuruduktan sonra, Marshall'ın hammerite serisi sprey boyaları ile 3 kat boya attım. Her boya katı arasında 1 gün bekledim. Kullandığım boya çekiçlenmiş gümüş grisi idi, çok sexy bir ismi var değil mi? Fiyat- performans olarak ise, beklediğimin çok üstündeydi. Paslı yüzeye atılabilmesi, astar istememesi ve 8 yıl koruması gibi çok iyi özellikleri var. Cidden memnun kaldım ve hepinize öneririm. Burada ise boya atıldıktan sonra güneş altında beklerken;
    galiba boyanın 3 katı kururken;
    bu boya işleri ile uğraşırken, bu bisiklet için farklı bir şeyler yapmak istedim. Çok fazla emek verdiğimi düşünüyordum ve sadece şekil ile değil- işlevsellik ile de hakkını verebilecek bir şey olsun diye düşündüm ve gizli silahımı sipariş ettim. 2 gün sonra ise elimdeydi..
    Kargomu aldığım gün doğru Birol Usta'nın yanına gittim. Sağolsun; 1 gün sonra jantları aldım. Evet nexus 7 göbek taktırmıştım.
    Göbekleri taktıktan sonra, göbeğin içindeki milin dönmesini engelleyen sarı renkli bir parçayı piyasada bulamadık.. Bende normal kontra göbeğe döndüm ve karşınızda pinokyo bisikletin son hali..
    Bisikleti bitirdikten sonra birkaç saat sürdüm. Zevkliydi, keskin dönüşler yaparken biraz savruldum açıkçası ama gayet hızlı, dengeli olmuş. Kontra fren'in verdiği duygu bambaşka bir olay zaten. Ne diyeyim, iyi ki klasikler var ve bugünlerde bunlara binebiliyoruz. Zamanında bunları yapmış ustalarımızın ellerinden öperim. 40 yıldan daha eski bir alet tıkır tıkır çalışıyor...
    Okuduğunuz için teşekkür ederim.

2. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Güzel olmuş elinize sağlık..

3. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ah ne günlerdi be...eline sağlık sayende bizde geçmişe döndük.

Çağlayan bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu arada eklemeyi unuttum, gidon boynu kısa geldiği için, sanayide kaynak yaptırarak uzattım. Biraz aradım, yenisini bulamadım.

Çağlayan bunu beğendi.
  5. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    güzel olmuş emre bey :) ama şu maşanın rengini değiştirmelisin biraz tatlılık kat şu yaramaza :) ellerine sağlık

Çağlayan bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    sağol orhan abi.. baharda değiştiririm artık

Çağlayan bunu beğendi.
  7. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Elinize sağlık böyle emek verilen bir şeyin kötü olması mümkün değil zaten, benim de ilk bisikletim BİSA dı ve sanırım kadroları neredeyse aynı.
    sadece benimki kontra değildi.

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Cok tesekkur ederim. Bu bisiklet de kontra degil, beyaz renkli demir fren bacaklari var. Ben kontraya cevirmeyi tercih ettim.

9. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İnanılmaz bir şirinlikte :D Umarım kazasız belasız sonraki nesillere aktarılır :D

10. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Helal hocam :D Çok güzel olmuş. Frenler vites düşürdükçe güçleniyor mu? Benim dedemin bisikleti de göbekten vitesliydi, onun 1. viteste kontra fren, 2. vitese göre baya güçlüydü.(2 vites)

11. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Harika olmuş güle güle kullan.

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    sağolun arkadaşlar.. göbekten vitesi ördürdüm ama takamadım. onun için ayrı bir planım var, birkaç aya hazırlarım belki. şuan bisiklette sadece kontra göbek var.

Çağlayan bunu beğendi.
  13. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayırlı olsun. Güzel dönüş yapmış. :)

Çağlayan bunu beğendi.
  14. frtyvz

frtyvz Rockrider 8.1 MTB, Beldesan Rody 1970s

Bisiklet:
    b'Twin
    S.a. Emre bende de şimdi buna benzer bir beldesan var. Temizlemem gerekiyor. Ama bi türlü orta dişliyi sökemedim. Sen nasıl yaptın? Yardımların için teşekkürler.

osman öksüz bunu beğendi.