Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu hakkında birkaç soru

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında obezkirpi tarafından paylaşıldı.

1. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    merhabalar, bisiklet yarışlarına dair pek bilgim yok, bu yarışı da yakinen takip etmediğimi belirtirim, ama izmirli olduğum için izmirde biten etabı televizyondan izledim.

bu yüzden bilgisizliğimi mazur görün, birkaç sorum var bilenler yanıtlayabilirse sevinirim.

https://tourofturkey.org/2015/media/stages/results/stage7-ITE.pdf

şimdi bu izmir etabının sonuçları imiş.

1-bu listede split denen şey anladığım kadarı ile birinci ile arandaki süre farkı oluyor. neden 73. sıradaki adama kadar hepsinde denden ( ' ' ) varken 73. sıradaki garibana 17 saniye takmışlar.

2-durasek isimli yarışçı genel klasmanı birinci bitirmiş. bu etapta ise 86. sırada görünüyor. bir etabı 86. sırada bitiren biri nasıl genel klasman lideri olabiliyor.

3-ayrıca bu adamın üstündekinin yani 85. sıradakinin split değeri 01'43", altındakinin yani 87. sıradakinin split değeri de 01'43". niye 86. sıradaki durasekin splitine 00'' yazmışlar, ne demek o?

4-ayrıca, cavendish isimli yarışçı epey etap kazandı diye gördüm, hatta 1. ve 2. etabı kazanmış ama bu adam neden 3. etabı yani kemer-elmalı turunu 135. sırada bitiriyor, https://tourofturkey.org/2015/media/stages/results/stage3-ITE.pdf sakatlandı mı ya da yarışın ortasında adamın kadrosu falan kırıldı sanayide kaynak ustasına falan mı götürdüler anlamadım. sonraki turda da seksen küsuruncu mesela. toplamda üç etap kazanıyor, sprint sıralamasında birinciymiş, türkiye güzellikleri (bu ne bilmiyorum) üçüncü, ama genel klasmanda bu adamcağız niye 71. sırada?

5-bir bisiklet turunda diyelim ki bir yarışçı sakatlandı, köprücük kemiği kırıldı ve yarışı bitiremedi. takımlar puan sıralamasında https://tourofturkey.org/2015/media/stages/results/stage8-ETG.pdf yarışı bitiremeyen bir adamın puanı nasıl hesaba dahil ediliyor bunun mekaniği nedir.

6-mesela birinci durasekin takımı lampre merida neden takımlar sıralamasında 10. sırada.

bilenlerin bilmeyen beni aydınlatmasını rica ediyorum.

2. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @obezkirpi, ben de pek bilgili sayilmam ama üstadlar yanlisim varsa düzeltecektir:

1- Sprint etaplarinda genellikle toplu finish oldugu icin son 3 kilometre kurali mevcut. Yarisci, yarisin son 3 kilometresine girildiginde ön grubun icindeyse finishte zaman farki olmuyor. Hatta son 3 km icinde kaza yapar yada mekanik bir problem yasarsa dahi eger yarisi bitirirse ön grupla zaman farki yok kabul ediliyor son 3 km'ye ön grupta girdigi icin.
    2- Genel klasman tüm etaplarin zamanlari toplami ile hesaplaniyor. Durasek önceki tirmanis etaplarinda kendini birinci yapacak zaman farkini yapmisti rakiplerine karsi.
    3- Yarisi hatirlamiyorum ama görünen o ki son 3 kilometreye girildikten sonra Durasek kendini yaris disi birakabilecek olasi bir kazaya karismamak icin temposunu düsürmüs. Son 3 km kurali sebebiyle aleyhine zaman farki islememis.
    4- Cavendish bir sprinterdir. Nispeten düz etaplarda gücünü yaris sonuna kadar koruyarak son 100 metrede sprint atip etabi almaya calisir. Fakat genel klasmani tirmanis etaplari belirler. Tirmanis etaplarinda son 3 km kurali yoktur. Her saniye zaman farki olarak yazilir. Cavendish iyi bir tirmanici olmadigindan tirmanis etaplarinda yedigi zaman farki normal. Sprinterlerin genel klasman diye bir dertleri yok, onlar olabildigince cok sprint etabi almak icin ugrasiyor.
    5 ve 6 - Takim siralamasi, takimin o anki en iyi derece yapan ilk 3 yariscisinin toplami ile hesaplaniyor.

obezkirpi ve taner07 bunu beğendi.
  3. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Murtega arkadaşımız açıklamış hepsini elinden geldiğince, biz bu soruların hepsini yarış koşulurken cevaplamıştık, keşke yarışı ve konuları takip etseydiniz umarım gelecek seneden itibaren sürekli izlersiniz :) @obezkirpi Başka sorunuz olursa yanıtlayalım :harika:

obezkirpi bunu beğendi.
  4. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    En temel bilgiler şunlar.
    Bir grup finişe beraber geldiğinde gruptaki herkesin derecesi aynı sayılır. Ancak geliş sıraları kaydedilir. Yani 165 kişi grup halinde gelirse hepsinin derecesi aynı sayılır. Dendenler bunun için ..
    Bir yarısı toplam zamanı en iyi olan kazanir. Düz sprint etaplarinda genelde herkes birlikte veya 3-5 saniye içinde gelir. Birbirlerine hiç fark atamazlar. Fark dağ etaplarinda olur. Bir dağ etabında sprintciler yokusculardan yarım saat Fark bile yiyebilirler. Sonuçta turları genelde dağı en iyi tirmana kazanır. Durasek turu kazandı cunku elmalı etabında 2. Oldu.

obezkirpi bunu beğendi.
  5. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    herkese çok teşekkür ederim