Cube Aerial 'a 105 set

Tepki
15
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar merhaba,

2011 model Cube Aerial Sora setli bir yol bisikletim var. 6 ay kadar önce 2. el satın aldım. Yaklaşık 2500km yol yaptım. Bugüne kadar tık demedi. Bisikletimden çok memnunum. Üzerindeki eski model 3 lü sistem sora seti 2015 model Shimano 105 5800 11 Speed Groupset ile değiştirmek istiyorum. Şu anda merlin de vergi dahil 1.040TL ye geliyor. Konu ile ilgili iki sorum var.

1- Acaba bu yeni set bisikletime uygun mudur?
2- Bu seti satın alıp bisikletimi upgrade etmek yerine 105 setli bir bisiklet mi almalıyım?

Bisikletimin fotolarını koyacaktım fakat url den nasıl yönlendireceğim bilmiyorum :(

Yorumlarınızı bekliyorum.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
1. Bisikletinize uygundur ama 11'li kaset, 9'ludan daha geniş olduğu için muhtemelen jantlarınıza uyumlu değildir.
2. Bisikletinizden çok memnunsanız değiştirmeniz için bir sebep göremiyorum ben.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de 3403 sora kollar ile kullanıyorum, karma bir set kurmuştum zamanında; bir yerlerden para gelmediği sürece yükseltmeyi düşünmüyorum bile. Sonuçta mili saniyelere ihtiyacım yok, çünkü yarış vs koşmuyorum. Benim felsefem şöyle: "bir şey çalışıyorsa değiştirmeye gerek yoktur" yine de bir yerlerden para gelir o zaman da uygun almanın yollarına bakarım, elimdeki muadili kaçtan çıkarabileceğimi hesaplarım. Tamamen rasyonel düşünmek lazım bence böyle şeyleri

Tepki
106
Bisiklet
Specialized
Atilla Bey,
İki ay önce bende sora triple setimi çıkarıp 5800 11 li sisteme geçtim. Bisikletim 2009 Specialized Allez. Murat Bey in dediği gibi jantları da 11 li sisteme geçirmeniz gerekli.

Seti alırken dikkat etmniz gereken iki nokta var. BB(Bottom Bracket) İngiliz mi İtalyan mı? Rublenin ölçüsüne göre arka attırıcının mid cage mi short cage mi olması.

Ben de sizin gibi bisikleti değiştirsem mi diye düşündüm ama bisikletimi çok sevdiğim için grupseti ve jantları değiştirdim. İyiki de böyle yapmışım.