Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

crossmax

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ergin tarafından paylaşıldı.

1. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    :eek: arkadaşımda crossmax sl var benim hedeflediğim jant fakat bi sorun var bisiklete bindim virajlarda bisikleti hafif yatırdığımızda jant esniyo ve fren papuçlarına sürtüyo elimle bile esnetebiliyorum bana hiç normal gelmedi bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Crossmax SL zaten çok rijit bir jant seti değil. Oldukça esnediği bilinen bir şey. Hatta onunla yanı ağırlıkta ancak çok daha pahalı olan Cross Max SLR'ın çıkma nedeni, SL'den %15 daha rijit olması.

3. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    halil benimkilerde esniyo naapçaz:D :in:

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Elman disk kullanırken sorun yok :) Hatta esnemesi bazı zamanlarda iyi bile (darbe vs söz konusu olduğunda). Ancak V fren olunca biraz dertli bir durum.

5. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    saol abicim ilgilendiğin için

6. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    crossmax ların esnemesinin aslında faydalı olabileceğini bende düşündüm ancak sürttükten sonra ne anlamı var diye sonradan aklıma geldi u zaman crossmax kullancaksak disk uymlu kullanmak ve disk kullanmak lazım heral ülemi

7. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    Evet aynı sorunu şu anda bende yaşıyorum. Crossmax SLR aldım ve ayağa kalktığımda bile v frenler jant yanaklarına sürtüyor. Elle bile çok rahat jantı esnetebiliyorsunuz. Virajlarda da aynı sorun söz konusu.
    Performansda çok büyük bir sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Ama frenin janta sürtündüğünde çıkarttığı ses insanın moralini bozuyor tabi ki. Birde pabuçların daha çok eskimesi söz konusu.

8. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Peki ne anladim bu isten:D:D:D

O kadar para verilip ayaga kalktigimda esneyen bir jantim olacaksa, ona guvenip araziye nasil girerim demiyor musunuz?...
    Onun yerine biraz daha agir olan ama oldukca rijit olan jant setlerini dusunmuyor musunuz?...

XC dayanakililik degilmidir? Ve arazi tecrube ettikten sonra yorumlarinizi merak ediyorum...Gercekten degiyor mu parasina ve esnemesine?

Iyi gunler:)

9. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    Bu janta sahip olmadan önce Crossmax SL'de böyle bir esneme sorunu olduğunu ve v-frende sürtme sorunu olduğunu okumuştum. Fakat SLR'da bu sorunu daha aza indirgediklerini biliyordum ama eğer bu aza inmiş haliyse SL'deki esnemenin nasıl olacağını düşünemiyorum bile. Bu saatten sonra yapacağım birşey yok. Henüz arazide test etme imkanı bulamadım.

Merak ettiğim Mavic firmasının bu ürünü, ürünleri piyasaya sürerken test edip etmediği. Sonuçta insanlar bu ürüne 850€ para veriyorlar. Evet gerçekten üzücü.

10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    O modeller sadece 60-75kg sınıfındaki yarışçı binicilere hitaben üretildiklerinden eğer binicinin kilosu bu rakamlardan fazlaysa hele ki ayakta pedal çevirirken esneyebilir.
    Fakat teker setinde esneme olayı verimi olumsuz yönde çok etkiler.
    Ben de eski arka tekerimi örgü stil ördürmüştüm ve atlama zıplama da yaptığımdan aceleyle örülmüş olan arka teker beni 30'un üzerine çıkaramıyordu bile, çıngır çıngır tellerin esneme sesleri geliyordu.
    Yine de Mavic o ki çok az sayıda bir kullanıcı kitlesine üretiyor bu son teknoloji ürününü, ve verimi düşürüyor, bu kadar pahalı olmamalı o zaman.

11. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar, doğrusu bir set crossmax almak üzereydim ki, bu konuyu okudum, hem de V brake... üstelik ağırlığım; 82 kg...Peki ki ikinci alternatifim olan mavic 717 , XTR göbekli,DT Revolution telli bir setin rijiditesi ne düzeyde olur?
    Crossland serilerinde de esneme durumu crossmax gibi mi?
    selamlar...

12. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    bildiğim kadarıyla crosslandlerde bu düzeyde esneme yok. Sana sorun çıkaracağını sanmıyorum. Test etme imkanın varsa önce test et derim.
    Sonra benim gibi üzülmeni istemem. :)

13. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok teşekkürler...

14. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Crossmax SL veya SLR yerine daha hesaplı fakat çok sert(esnemez) olan Shimano XTR(2007) yi tavsiye ederim. İnanılmaz bir set. SLR ile birebir aynı ağırlıkta. 5 aydır kullanıyorum, çok memnunum.

15. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    crossmax sl ve slr daki esneme olayına anlam veremedim. bu bir sorun mu yoksa bilerekmi yapıyorlar.

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, Crossmax SL esnek olmasıyla tanınan bir cant ama lütfen yanlış bilgiler vermeyelim, insanları yanlış yönlendirmeyelim, özellikle bu cantla tecrübesi olmayanlar...

Öncelikle virajlarda biraz yatınca frene değecek kadar bir esneme sorunu yok. Ben ilk aldığımda o kadar esnekti ki pedala biraz basınca bile ön frenler değiyordu elbette müthiş bir hayal kırıklığı yaşamıştım dedim bu kadar esneme imkansız olamaz,çok üzülmüştüm , neden sonra sıfır aldığım bu cantların göbeklerin rulman boşluk ayarlarının oldukça gevşek bırakıldığını farkettim, göbeklerin boşluğunu alınca bomba gibi oldular. Bu cantlar zaman içinde sık sık boşluk yapıyor ve bu da esnemeye yolaçıyor ve sık sık boşluğu almanız gerekebiliyor oldukça kolay bir işlem bir kaç dakika bile sürmüyor.

Ben göbeklerimde ana milin sık sık gevşememesi ve boşluğa neden olmaması için vida dişi kısmının zor dönmesi için içine küçük bir lif koymuştum, ama yine de zaman zaman gevşedi ama dediğim gibi hemen anlaşılıyor fazla esnemeden ve kolayca alınıyor boşluğu. Ayrıca yine ön cantlarda rijitliği oldukça azalttığını düşündüğüm bir sorun keşfettim, bu fabrikasyon bir hata ve diğer cantlarda da vardı, küçük bir pul modifikasyonu ile bunu çözdüm eğer bana (yarışlarda vs) denk gelirseniz gösteririm nasıl yapıldığını...

Netice olarak Mavic Crossmax SL dünyanın en iyi hazır cantlarından biri, direk alarak dünya kupası koşabilirsiniz. Evet biraz esnek ama abartılacak kadar bir sorun yok, bu cantlar bu hafiflikte tubeless olma özelliği ile ve seramik yanak avantajı ile alınabilecek en iyi hazır cantlardan, bunun dışında XTR 07 de çok güzel cantlar ama bildiğim kadarıyla yanaklarda seramik özelliği yok bu açıdan dezavantaj, disk alacaklara ise yenilenen kavrama sistemi ile XTR 07 cantları öneririm ...

17. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    Hakan, acaba Crossmax SLR'dada bahsettiğin bu fabrikasyon hatası mı var?

Rulmanlarda boşluk olabilir doğru söylüyorsun, sonuçta fabrikadan geldiği gibi takılıyor jantlar. Bunu kontrol edeceğim.

Bu arada pul modifikasyonunu nasıl yaptığını öğrenmek isterim. Yarın saat 11:00-12:00 gibi Delmece yaylasında olacağım. Sende orda olursan görüşürüz.

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Burak, sanırım bir mühendislik hatası ya da gözden kaçmış birşey, Slr da bakmadım ama olabilir genelde aynı dizayn sanıyorum, SL leri mağazalardaki diğer cantlara da bakmıştım onlar da aynı şekildeydi bu arada dediğim v-fren seti için, disklerin göbek sistemi biraz farklı onlarda sorun olmayabilir. ön canttaki yan pullardan biri tam yanak yanağa basmak yerine 1 mm bir çaptan daha az basıyordu bu da haliyle tam rijitliği sağlayamıyordu, bir pul uydurarak sorunu çözdüm.
    Yalovaya ise uzakta olduğum için gelemiyorum malesef :(

19. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Crossmax SLR yılın jant seti seçildiğine göre (Ciclismo italyan bisiklet magazin dergisinde 2007 cross-country yarışlarında en mükemmeli seçilmiş ) bence bir hatası yoktur. Bu jant setleri 70 kilonun üzerindeki biniciler için tasarlanmıyordur. 65 kilo civarında olupta jant esneyen varmı ? SL ya da SLR ? Eğer bu tür bi hata olsaydı SLR en iyisi seçilmezdi . Sonucta yurt dışındaki kullanıcılar bizlerden daha çok haşır neşir bu tip ürünlerle ( Maddiyat açısından ) ..

20. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    Bilgiler için teşekkürler Hakan.

Bisikletçi, dediğin gibi bu tip üst malzemeler genelde 65-75 kilo aralığı için üretiliyor. Böylede olsa bir jantın bu kadar esnemesi bir sorun olduğunu gösterir. Ben 79 kg'yim. Bir 4-5 kilo versem bu esneme sadece azalır, tamamen ortadan kalkmaz. Neyse artık rulmanları biraz sıkıp birde Hakan'ın pul çözümünü deneyeceğim.