Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Crossmax ST vs Crossmax SLR vs Shimano XTR

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Barış Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Barış Yılmaz

Barış Yılmaz Üye

Seviye:
    Soru açık. Bu üç jant setinden birini almayı planlıyorum. Ama tabi ki üçü de çok pahalı ve bir kere alınan şeyler. İyice araştırma yapmadan ve emin olmadan almak istemiyorum.

Bisikleti genellikle şehir içinde kullanıyorum. Araziye çıktığım fazla yok. Ancak şehir içindeki arazileri sayabiliriz. Onun dışında işte kaldırımlardan inip, bazı engellerden geçiyorum, herkes gibi. Şunları merak ediyorum:

1) Crossmax SLR ve XTR yarıiş için tasarlanmış jant setleri. O yüzden günlük kullanım için zayıf kalır mı? Yani daha kolay kırılabilir ve daha kısa ömürlü olur mu?

2) Mavic'de kullanılan rulman sisteminin, bilye sistemine göre çok daha iyi olduğunu ve bu yüzden Mavic jantların Shimano'lara göre çok daha akıcı olduğunu duydum. Doğru mu?

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    1. Zayif? Aksine daha kuvvetli olmalari gerekir. Ama darbelere karsi daha dayaniksiz olabilirler. Janti jant gibi kullandikca hic bir problem olmaz, ondan emin olabilirsin.

2. Akicilik konusunda en iyi karsilastirma BURADAKI konuda.

Iyi forumlar

3. Barış Yılmaz

Barış Yılmaz Üye

Seviye:
    Jantı jant gibi kullanmak? Örneğin 30 santimlik kaldırımdan crossmax slr'le inersem kırılma ihtimali olur mu?

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Inmekten inmeye fark olmakla beraber, bunun bir siniri da yok. Teknik kesinlikle yükseklikten daha önemli.

Janti jant gibi kullanmaktan kastim, amaci dahilinda kullanmak. SLR'lar ile freeride yapmanin bir anlami yok mesela...

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence Crossmax ST güzel bir seçim olacaktır.SLR'a o kadar para vereceğinize ST daha uygun olur hem test sonuçlarına bakınca SLR'dan daha esnemez oldukları ortaya çıktı.Fakat XTR'da yabana atılır değil ama ST'nin rulmanlı göbeklere sahip olması bir problem durumunda daha kolaylık sağlar.Rulmanlar bozulursa yeni rulmanları düşük ücretlerle alıp eskisiyle değiştirebilir ve yolunuza devam edersiniz.Fakat bilyalı göbekte yatak bozulursa bütün göbek değişmek zorunda kalabilir.Şunu da belirtmek de fayda var Shimano'nun tüm modelleri bilyalı olsa da XTR'ın yataklarını bozmanız çok güç.XTR jant setinin de çemberleri alüminyum değil scandium.Bu yüzden daha esnemez olabilirler.

Şerif Şentürk bunu beğendi.
  6. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Crossmax ST zaten agir kosul seti, all mountain kadrolarda daha cok tercih ediliyor. Bence sehir ici kullanim icin biraz fazla olur, xt gobekli set dizmek daha mantikli. Ama arazide kullanmaya baslarsaniz saglamlik acisindan Crossmax ST veya xm819/240s, daha hafif bi set icinse Crossmax SLR veya DtSwiss 4.2/240s uygun olur.

7. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    Xtr çemberleri bir kere maviclerden çok çok sağlam ama iş akıcılıga gelince mavic bir adım öne çıkyor rulmanlı olması sayesinde bence dt swiss 4.2 çember 240 s jant topla

8. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Madem konu öneriye doğru kaçtı,ben de bir tane yapayım. Mavic XM 819 disk çember, mavi Hope Pro II göbekler ve tabiki bu çemberlere güzel birer içlerine stan's ya da joe's sıvı sıkılmış tubeless lastikler.Maxxis Crossmark tubeless olabilir.Tel konusunda ise DT Swiss ya da Sapim derim.En hafif jant seti olmaz ama en iyisi ve sorunsuzu olur diyebilirim.8 ayda bir sıvı değiştirmeniz yeter.

Şerif Şentürk bunu beğendi.