Cromoly Alüminyum Kadroya Delik Açmak..

kaanaysel

Üye
Tepki
46
Arkadaşlar elimdeki bisikletin kadrosu Chromolly denen bir malzemeden ve yeni aldığım Fren-Vites kollarının kadroya kablo bağlama aparatını takabilmem için kadroda 2 tane 2-3mm çapında delik açmam gerek. Bu işlemi boyaya en az hasarı vererek nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim...

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Matkapla açarsın herhalde.Aklıma gelen tek yöntem bant yapıştırıp bant üzerinden delmen.Duvarda işe yarıyor :D ama kadroda işe yararmı bilmiyorum :)

Burak Oguz

Forum Bağımlısı
Tepki
90
en iyisi önce boyanın üzerine halkalar çiz en küçükten başla yada direk istediğin boyutta çiz ve boyayı kazı bunu en iyi daire şablonu ile yaparsın halkaları sonra halkanın üzerinden geçerek o çizili yeri kazı ve sonuç kazılan yerden kalan bolayı kısımlara temes olmadıgından boyada oynama yapmıyor vede delme işlemini minilmatkap uclarıyla birkaç yere aç en son istediğin boyutta del daha kolay olut delerken sogutma işlemini unutma

• Beğen
Tepkiler: kaanaysel

solamare

Daimi Üye
Tepki
156
kadroda delik açarken: en ince matkap uçundan başla;bulabildiğin en incesi.ama deliği açarken asıl sorun oval ortamda matkap devir aldığında dönme hareketi kayma yapıp cizer(buna dikkatet sevgili arkadaşım)kadroyu ve matkabı güzel sabitle mümkünse büyük sabit matkap bulunan bi işletmeye mesela tornacıya gidip onlara kadroyu deldirt...sevgiler

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
kadronun resmini koysana. delik deleceğin noktayı belirle.sivri uçlu bir aleti o noktaya çak.bu işlem matkap ucunun kadroda hareket etmeden delme işlemine başlamasına yardımcı olur.matkap ucunu o noktaya koyup delmeye başla.matkabı çok hızlı çalıştırma.istenmeyen bir aksilikte durdurman zor olur.uç yerini genişlettiğinde artık borunun öteki tarafından çıkmasına yakın zamanda matkabı hızlandır.malzeme inceldiği için uca sarılır ve matkabı durdurur.buda iyi olmaz.kolay gelsin.

• Beğen

kaanaysel

Üye
Tepki
46
Arkadaşlar, hepinize yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. İnce uçlu matkap ile hafif rotasyon ile 1-2 saatlik bir çalışma ile toplamda 6 tane delik açtım. Hepsi de 10 numara oldu. Sizlere yakında bisikletin yeni halini resimleyerek göstereceğim. İlgilenen herkese yeniden çok teşekkür ederim, görüşmek üzere... ;)

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Dostum en kolay ve en etkin çözüm, arkadaşın da bildirdiği gibi bant yapıştırmak. 3-4 kat maskeleme bandını ya da koli bandını kadroya dola, ne boya atar ne matkabın ucu kayar.
Ama biliyorsun ki kadroda delik açmak o noktada kadronun mukavemetini düşürür.

• Beğen

hakano

Daimi Üye
Tepki
313
@Ahmet Turan BABACAN

Aslinda bu isin teknigi baska bir arkadasin da soyledigi gibi delinecek yere cekic ve zimba ile (bildigimiz zimba degil, ucu sivri bir demirden bahsediyorum) ufak bir oyuk acmaktir. Boylece matkap ucunun gezmesi engellenir. Zimbanin resmi icin: (link)

• Beğen

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@hakano

Metalin arkası dolu olsa dediğiniz doğru. ancak kadronun arkası boş ve sizin zımba ile darbeniz milimetrikte olsa kadronun o kısmında bir deformasyona sebep olacaktır. BU da gereksiz mukavemet kaybı demek. Aynı zaman da delik açılacak yer en çok yük taşıyan bölgelerden biri.

3-4 kat koli bandına matkap ilk değdi yerde zaten size gerekli olan o "oyuğ"u sunacaktır. Aynı yöntemle fayansları bile çok rahat çok temiz bir şekilde patlama çatlama olmadan delebilirsiniz.

az biraz sabitlenmiş bir kadro, biraz koli bandı, yeni bir matkap ucu azıcıkta el becerisi ile çok temiz iş çıkarabilirsiniz.

Kolay gele..

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
sorun sadece kablolardaysa pilastik kelepçe kullanabilirsin; siyah, sırıtmayan ve gayet şık duran mini boylarından çeşit çeşit satılıyor. ve bence kadroya kesinlikle delik açmaya çalışmayın ki kadroyu rezil etme olasılığın gayet yüksek. ben bu yaşıma geldim, kadroya açılmış başarılı bi delik görmedim; fabrikasyon olanlar hariç :)

Tepki
18
Kabloları tutturmak için delik açmak çok gereksiz ve yanlış, plastik kelepçeleri deneseydiniz. :S