Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Critical Mass Turkiye, Istanbul, 2008

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında esperanto tarafından paylaşıldı.

1. esperanto

esperanto Yeni Üye

konu ile ilgili sesleniş-1'im =)

Critical Mass ilk olarak 1992 yılında San Francisco'da başlayarak bütün dünyaya yayılan bisiklet turlarına verilen isim. Bisiklet severlerin hemen hepsinin ortak istekleri olan pedallamanın ne kadar sıradan bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyor bu fikir. Bir fikir olduğunun altını çizdim ben de onlar gibi çünkü amaç bir organizasyon ya da etkinlik olmadığının vurgulanması. Lider yok, belirli bir rota yok. Sadece gün, saat ve yer belli. Gerisi sadece pedallamaya kalıyor.

Hiç bir şeye karşı olmayan bu fikir, tüm insanlığın bisiklete karşı olan önyargıları yıkmak ve bisikletlerin de bu trafiğin bir parçası olduğunu anlatmak için var. Kendi aralarında sık kullandıkları (bazen turlarda bağırarak söyledikleri) ağızdan ağıza yayılmış bir sloganı da var: "Trafiği engellemiyoruz, trafik biziz!"

Ülkemizde de bir an önce böyle bir pedallama fikrine dahil olarak bisiklete bakış açımız için bir de bu şekilde seslenişte bulunması gerekiyor. Yerel organizasyonlarımızın yeri tabii ki çok başka, bunu da akıldan çıkarmamak kaydıyla Critical Mass Turkiye, Istanbul, 2008 için kollarımızı sıvamalıyız. Herkes üstüne düşeni yapacaktır! Değil mi?

http://critical-mass.info/howto/index.html İncelemek isteyenler ve Critical Mass'e nasıl başlayabiliriz metinleri (ing.)

http://critical-mass.info/international.html#europe Şimdiye kadar Critical Mass şehir tularına katılan Avrupa şehirleri (ing.) -Aynı sayfa üzerinden tüm listeyi de inceleyebilirsiniz, Afrika'dan Amerika'ya 100'ün üzerinde katılım var-

Ekim'de memleketim Gökova'da da ayrıntılı şekilde detaylandırırız umarım bu fikri. Muğla gurubunun ve diğer tüm gurupların katkısına ve fikirlerine ihtiyacımız var. Organizasyonu diğerlerinden ayıracak ve olaya bilimsellik katacak olan bir şey de eğer hayata gerçekleşecek olursa bir liderimizin olmayacak olması=) "Great man" teorisini çürüten bir organizasyon=)

Bu arada Mayıs'ta Gökova Pedallarınızın altınızdayken ben de ordaydım, ama resimlerinizden ama yüreğimle=) Benim bisikletimi de umarım o süper arabanın arkasına 6. yaparız=) Resimler de bir harikaydı, Gökova'da pedallamak bir ayrıcalıktır tabii! ;) Ama ben Gökova'da yalnız gezerken nerdeydiniz diye de içim yanmadı değil...Görüşmek üzere...

2. maksim

maksim Yeni Üye

Seviye:
    ben buna varım....yer,zaman belli olsun yeter....çünkü biz Trafiği engellemiyoruz, trafik biziz!

3. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    ben de kesinlikle elimden geldiği kadar destek vermeye hazırım

4. esperanto

esperanto Yeni Üye

forumda ilgili kişilerle fikri paylaşırsan iyi bir destek olur.
    kolay gelsin..

5. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    Nerede ve nezaman olduğunu söyle hertürlü yardımı yaparım

6. Emirhan Gördebil

Emirhan Gördebil Kıdemli Üye

Seviye:
    Kesinlikle yer ve zaman belli olsun bende gelirim.Trafikte görülen her bisiklete binen insanın "mahallesinde bakkala ekmek almaya giden çocuk" şeklinde tanımlanmasının ne kadar yanlış olduğunu birazda olsa göstermiş oluruz.

7. Aydan Çelik

Aydan Çelik Üye

Seviye:
    Merhaba.
    Criticall Mass'in sloganinin: "Trafigi engellemiyoruz, cunku trafik zaten biziz" slogani oldugu dogru.

Ama Criticall Mass'in hicbirseye karsi olmadigi cumlesi -eger ben yanlis anlamadiysam- pek dogru degil.

Criticall Mass kentlere egemen olan motorize kulture karsi orgutlenmis bir girisim. Bu yaniyla bir tarafi temsil ediyor. Ozellikle Avrupa'daki olusumlar hayli politik.

**
    Bu baglamda forumunuza bir de duyuru yapmak istiyorum. 27 -31 agustos tarihlerinde İstanbul cok onemli bir organizasyona ev ssahipligi yapacak.

Otomobilsiz sehirlere dogru adini tasiyan bu konferanslar dizisi icinde farlklli ulkelerden bisikletciler de olacak.

http://www.worldcarfree.net/conference/

adresinden bilgiler ulasabilrsiniz.

Kolay gelsin.

Aydan Celik (Cizer/ arada bisiklet hakkinda yazar)

8. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Benim arkadaşıma Taksim-Divan Pastanesi taraflarında, Bisiklet Federasyonunun düzenlediği günde taksi çarpmıştı. İnşallah böyle aksilikler olmaz. Trafik biziz de hala mazgallara lastikler giriyor, arabalar bizi hiç sayıyor.
    Elimizden gelen neyse, yine de yapmalıyız elbette.