Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Critical Mass Bisiklet Turları

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

1. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Critical Mass Turları hakkında genel konu.

2. Lütfi Koçyiğit

Lütfi Koçyiğit Yeni Üye

Bisikletsever dostlar !

Bildiğim/duyduğum kadarıyla critical mass in bir lideri, bir organizatörü, kısacası tek bir sorumlusu yok. Katılımcılar, zorba bir motor trafiğine teslim olmuş bu şehirde, bisiklet, tekerlekli iskemle (kullanan sakat), pusetli (anne), değnekli (ama - kör) ve diğer yaya haklarına dikkati çekebilmek için bireysel sorumluluk alıp tüm dünyada olduğu gibi bağımsız, fakat toplu halde bisiklete biniyorlar. Birilerine karşı değil ; birilerinin hakları için... Bence buna bir gosteri demek bile yalnış. Sürüşün yönü bile önceden belirlenmemiş. En önde giden teen-age bmx ciler yönü spontan olarak belirliyor. Toplu bir sürüş yalnızca... Bisikletinizle tüm taksi sürücülerine karşı isteseniz bile ne kadar zorba olabilirsiniz ki ? Böyle bir sürüş insanları neden rahatsız etsin ? Sürüş insanın en yalın hali olan yaya ve bisikletli hakları için yapılıyor... ( Şu bmx ci veletlere soralım bakalım bir dahaki için valilikten izin alabilirler miymiş ? :) Sevgiyle ve sağlıkla...

Lutfik

yolcu..., semdekor, ERTAN27 ve 36 kişi daha bunu beğendi.
  3. @ R D @

@ R D @ Üye

Seviye:
    fenris, ufhouck, Murat Öz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  4. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    açıkçası büyük kalabalıkların ne derece tehlike arz ettiğini geçtiğimiz ay gaziemir rotary kulübünün düzenlediği turda gördüm, kesinlikle bu çapta turlar için izin alınması gerektiği kanaatindeyim. sağduyulu olmak, insanlara sevdirmeye çalışırken onları bisikletten soğutmamak gerekli.

5. OrionForEver

OrionForEver Forum Bağımlısı

Seviye:
    "Benim şahsi görüşüm, Critical Mass ülkemizdede olmalıdır dünyada olduğu formatta ve ne istediğini bilen bilinçli bisiklet sürücülerince doğru yönlendirilmeli desteklenmelidir, Kırıcı, yıkıcı yöne gitmesine izin vermeden, yapıcı, saygılı, mesaj veren, bir yapıda gerçekleşmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum." Bu dediklerinize kesinlik ile katılıyorum...

6. OrionForEver

Seviye:
    Esasında simdi yazıları yukarı doğru okurken aklıma bir sey geldi...

Konu ile ilgili ve gelecekte olabilecek sorunları onlemek içinde uygun olabilir.

Genelde bir cok insan belki bu bahsettigimiz kurallara ulaşamadan (yani bilemeden) bazen basından cok kotu seyler gecebiliyor. Eger biz insanların bilinçlenmesini ve bazı seylere sahip çıkmasınıistiyorsak ve bu konuda katılımın artmasını dusunuyorsak, neden insanların ilk bisiklet ile tanıştığı zaman gerekli bilgileri kendisine aktarmayalım.

Oncelik ile yol kurallarını içeren bir bilgi hazırlayalım;

Bunun içinde ilk yardım, basit bakım, genel saglık gibi bilgiler olsun ve bu bilgiler;insnaların bisiklet ile ilk temas noktası olan VELESPIT, KACKAR BISIKLET, YESIL BISIKLET, DELTA BISIKLET, EDGOGANLAR BISIKLET gibi gercekten bu konunun ehli ve yıllarını bu işe vermiş kişiler tarafından 1 veya 2 sayfa kagit olarak sunulsun.
    Sonucda buda onların menfaatine olacaktır.

Bakın bu tur bir bilgilendirme insanların basdan itibaren ciddi yaklasmasını saglar.

Bence EGITIM SART!!! Madem bazı seylerden hosnutsusuz ozaman hep beraber elimizi tasın altına koyalım ve bazı seylere sahip cıkalım.

Kesinlik ile bisiklet sadece spor yapmak için bir araç degil bir yasam stilidir. Bu stili sekillendirmek sokaklarda olan bizlerin en temel gorevidir.

Tesekkurler...

7. sercan_pa

sercan_pa Aktif Üye

Seviye:
    Critical Mass, barışa pedal yada karşı bisiklet gibi grupların düzenledikleri turlar, Alternatif çizgidedir. Yaşanılası bir dünya için bisiklet gerekli ve bisikleti hayatımıza sokmak için eylem gerekir. Bahsettiğim şey turlar düzenleyip mangal yakıp dönmek değil, aksine bisikleti komformizme tercih edenlere tepki göstermek, alternatif sesler yaratmaktır.

Ayrıca bisiklet ile haşır neşir olmaya başladığımdan bu yana katıldığım turların çoğunda grup liderlerinin kaba, saygısız ve bilmiş tavırlarına çok rastladımm. Genelde bu hiyearşik yapıyı kullandıklarını gördüm.(Bu tutumda olmayan arkdaşlardan özür diliyorum). Ancak alternatif grupların hiçbirinde bu ast-üst ilişkisi yoktur. Buda bana bisiklete binerken grubun gerçek bir üyesi, parçası olduğunum hissini veriyor. Yanımda pedal basan insan falanca forumun, filanca mağazanın moderatörü değil benim bisikletsever dostum oluyor.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı Karşı bisiklet Critical Mass'ı destekliyor...
    Sevgi eylem gerektirir...

8. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar bu yazıyı Critıcal Mass 'ın İzmir web sayfasından aldım.Kimin yazdığını bilmiyorum ama etkinliğin güvenlik unsurlarını ciddiye almadığı görüşünü boşa çıkarır nitelikte.Lütfen okuyun...

Critical Mass’in Organizasyonu

Critical Mass özünde kendinden düzenlenmiş bir etkinliktir. Düzenlenmiş tesadüf terimi de sıkça kullanılmaktadır. Hiyerarşisi, lideri, organizatörü, üyelik sistemi yoktur ve bir meydanda veya dört yol ağzında verilen randevuyla start alır. Başlamadan hemen önce biskletçiler için yol kavşaklarını güvenli kılmak üzere gönüllüler öne çıkarlar. Bazen birkaç gün öncesinden rotalar çizilebilir ve yapılan oylama ile bir tanesinde karar kılınabilir ama rota genellikle etkinlik günü, şehrin akışına göre tamamen tesadüfi olarak belirlenir. Bu metodlar Critical Mass’i hiyerarşik bir yapıdan, toplantılardan, iç politika vb. unsurlardan tamamen arındırır ve özgürleştirir. Daha önceden hazırlanan Critical Mass’ler ise çevreci örgütler veya bisiklet dernekleri tarafından uygulanır. Genelde bu durumda belirli tek bir teması olur, rota üzerindeki yollar önceden işaretlenir, önemli trafik noktalarından geçer ve güvenlik güçlerinin desteği alınır.

fenris, ufhouck ve BERKERO bunu beğendi.
  9. OrionForEver

Seviye:
    Güzel bir günden goruntuler;

O gun Kackar'dan yuruyerek donerken arkadasları gordum, herkes sadece 1 seride yayılmıs sekilde duzenli olarak gidiyorlardı. Katılımcı sayısı oldukca iyi idi. Arabaların kornalar ve el sallamaları ile destek olmasıda goze hos gelen bir yandı.

Kısaca kasklı veya kasksız katılım olsada bu etkinlige katılan arkadaslar tepkilerini ve onlarında yollarda oduklarını acıkca belirtiler.

Bir diger konu KASK kullanımı: Bu konuda esasında ulkemizdeki insanların (Araba kullananların) etkisi cok fazla. Cok dikkatsiz ve pervasızca yollarda kullanım soz konusu. (BU konuda hafta içinde başıma gelen bir olayı KARTEPE başlığında paylaşacağım) Dunyanın en guzel sehirlerinden biri olan munich'de ise nerede ise herkes işine, evine, konsere bisikleti ile giderken ne kask takıyor nede baska bir sey. Sorun ne yazıkki bizim kronik sorunumuz olan karşılıklı saygı. Karşımızdakinin yerine kendimizi koyamama

Bu duygular içerisinde katılımı yapan ve bu konuyu sıcak tutarak burada görüşlerini belirten herkese teşekkürlerimi sunarım. Bu etkinlikler bence kurallara uygun oldukca yapılmalı. Inanın bana biz hakkımıza sahip çıktıkça karşı olanlar bu girdapın bir parçası olarak yanımızda yer almaya baslıyorlar.

Sevgiler, Saygılar

fenris, felis911, ufhouck ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  10. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    yok mu critical mass'ın nasıl geçtiğini anlatacak bir arkadaş:))

benim aldığım haberlere göre 120-130 bisikletçi varmış.yine davullu zurnalı geçmiş ve çok eğlenmişler.hiç bir sorun yaşanmamış.Üstelik vatandaşlardan da olumlu tepkiler almışlar.

Bence bu etkinlikler bu şekilde sürdükçe belediyeler acilen bisiklet yolları yapmaya karar vericekler:))bu da bu etkinliğin olumlu yanlarını ortaya çıkaracak.

Emeği geçen tüm arkadaşları,pedal basan tüm bisikletlileri kutluyorum.

Arkadaşlar ellerinde bu konu ile ilgili fotoğraflar olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim..hoşçakalın.

ufhouck, tuncdemir ve d.berkay bunu beğendi.
  11. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:

Bir kaç ay önce bu etkinlikten bir arkadaşım vasıtasıyla haberdar oldum ve 30 Mayısta etkinliğe katılmaya karar verdim.
    Tabi bu arada önceki CM etkinliğinde yaşananlara ait anlatılanlar neticesinde katılıp katılmama konusunda kararsız kaldım.
    En nihayetinde içimden gelen sese kulak verdim ve cumartesi günü Göztepe Parkı'na gittim.
    Gözlemlediklerimi kısaca anlatmaya çalışayım.
    Saat 17:00 civarı Göztepe Parkı'na ulaştım. Bisikletleriyle bekleşen insanlar arasında beni davet eden arkadaşımı gördüm. 17:30 civarına kadar bir hareketlilik olmadı ve bir iki polis otosu geldi.
    Polis memurlarını herkes güleryüzle karşıladı. Bir kaç dakika sonra bir polis memurunun amiriyle konuşmasına kulak misafiri oldum.
    -Efendim bir vatandaş ihbarda bulunmuş; "Göztepe Parkı'nda bisikletliler toplandı, yolu trafiğe kapatacaklar" demiş. Bisikletlilerin herhangi bir temsilcisi, yöneticisi yokmuş. dedi
    Bir kaç dakika sonra yavaş yavaş bisikletliler hareketlendi ve yolun tamamını kaplamayacak şekilde ilerlemeye başladık. Hiç bir şekilde hız yapılmadı ve hız yapıp diğer şeritlere taşan arkadaşlar uyarılmaya çalışıldı. Bisikletlilerin geçmesi için araçların durdurulduğu kavşaklarda elinde "Beklediğiniz için teşekkürler" yazılı bir yazıyla duran bir iki arkadaş vardı. Hatta bu yazının yazılı olduğu kartonun arkasında " Bisiklet sevenler korna çalsın " yazıyordu.
    Bu güzel fikir kimden çıktıysa teşekkür ediyorum doğrusu.
    Dikkate değer bir tatsız olay yaşandığını görmedim. İnsanların çoğu destek oldu. Özellikle Bağdat Caddesinden geçerken yolun kenarındaki cafelerden alkış kıyamet destek verildiğine de şahit oldum, arabalarının içinde el sallayan korna çalan güler yüzlü insanlara da.
    Arada sırada arkamızdan bir polis otosundan "Arkadaşlar yolun tamamını kapatmadan sağdan gidelim" şeklinde anons geldiğini duydum.
    Sağduyulu bir atmosfer yaşandığını katılan herkes hissetmiştir sanırım.
    Son derece keyifli ve amacına ulaşan bir etkinlik olduğuna inanıyorum.

12. OrionForEver

Seviye:
    Sado'cum senin ve tum katılan dostların ayaklarına saglık... Zamanınız ayırıp bu konuda toplumsal sorumluluk gosterdiginiz tekrar teşekkürler...

Bu yollar pedal çevirmek ile aşınmaz:D

fenris, ufhouck, tuncdemir ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    "Göztepe Parkı'nda bisikletliler toplandı, yolu trafiğe kapatacaklar" demiş. Bisikletlilerin herhangi bir temsilcisi, yöneticisi yokmuş. dedi

Yukarıdaki alıntı, forumdaki bir "kullanıcı"nın temelde karşı olduğu şeylerle ve söylemlerle ne kadar da benzeşiyor. Muhtemelen o her şeyi içinde yaşayan arkadaş "akıllılık" edip polise haber vermiştir.

Bu da fevkalade ayıp bir şeydir kanaatindeyim.

14. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kulak misafiri olduğum konuşmayı biraz daha detaylı bir şekilde aktarmam gerekiyor sanırım.
    Polis memuru bisikletlilerin yanına gidip temsilciniz kim diye soruyor, etkinliğin herhangi bir temsilcisi olmadığı için temsilci veya yönetici konumunda birini bulamayıp akabinde amirine " Herhangi bir temsilcileri yokmuş " diyor
    Söz konusu ihbarın içerisinde yer alan bir ifade değil.
    Yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için açıklığa kavuşturmak istedim.
    Ayrıca her kim ihbar ettiyse kınıyorum.
    Kimsenin yolu trafiğe kapatmak gibi bir niyeti olmamıştır.

fenris, ufhouck, BSD-Murat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Ben çok iyi biliyorum yapanı o da kendini biliyor zaten...

fenris ve ufhouck bunu beğendi.
  16. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    nası yani buna bir açıklık getirmen lazım

17. itunca

itunca Yeni Üye

selamlar,
    bende etkinliğe katıldım ve son derece olumlu buluyorum.
    ortada bisiklet etkinliği varken "bisikletsever" olupta karşı çıkan arkadaşları anlayamıyorum.
    arada bir arkadaşta belirtmiş, avrupanın birçok kentinde yoğun bisiklet kullanımı vardır ama kimseyi korumalı göremezsiniz.
    şimdi bisiklet dernekleri kalkıp diktemi etmeli ??
    istanbul trafiğinde sürekli tam korumalı gezen bir bisikletsever olarak ciddi manada bisiklete karşı farkındalığın artırılması gerektiği kanaatindeyim.
    insanlar bisikletle gezen tüm guruplara sempati ile bakıyor. binde birde olsa bu etkinlikte olduğu gibi bir sabırsız genç veya ihtiyar çıkıp araçla sıkıştırarak sorun çıkarabilir. ama genelde araçlarında saygısı var.
    kimseye zararı olmadıktan sonra gurupta hoplayıp zıplayan gençlerin olmasıda güzel. hatta çevredeki insanların dikkatlerini çektikleri için dahada faydalı diyebilirim.
    koruma iyidir , güzeldir, elbette teşvik edilmelidir . Ama olmadığında birilerinin yaptığı ve bisiklet oluşumlarından soğuttuğu gibi "hop arkadaşım , gelemezsin" tribi yapılmamalıdır. "valilikten izin alın" tribide aynı kategoriye girer.
    yılların bisikletlileri ; avrupa kentleriyle kullanım sayısını oranlayıp hayıflarken bitaraftan bu triplerle insanları bisikletten uzaklaştırmayın.
    gurup halinde gitmediğinizde sizi sıkıştıran , görmezden gelen , sıkıştıranı görmezden gelen , sizi herdaim rahatsız eden araçların bir etkinlik boyunca bisiklet kalabalığından rahatsız olması çok bişeymidir ? neticede tek yön yollar hariç yol tamamiyle, sürekli olarak hiç kapatılmamış.
    farkındalığı artırmak için, kullanımı teşvik için her türlü etkinliğe varım.
    dikte ile bi yere varacağını sanan hiç bir etkinlikte yokum.
    Sağlıcakla kalın.

fenris, ufhouck, Nuri Kongur ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  18. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar imrendim gerçekten..
    bu organizasyon eminim büyüyerek devam edicektir.
    bir daha ki ay sonu bende orda olmaya çalışcağım.

fenris, ufhouck ve tuncdemir bunu beğendi.
  19. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Critical Mass, bisikleti halka tanıtmanın önemli parcalarındandır..Kalabalık olarak yapılan turlardan biliyorum halk gerçekten sempatiyle yaklaşıyor, imreniyor..Bu nokta da Critical Mass'ın bunu çok iyi yaptığını düşünüyorum..Kendileri eğlendikleri için bu halka olumlu yansıyor ve elbette halktan güzel tepkiler geliyordur..
    Böyle bir turu yapan insanlar düşünceli insanlardır ve kimseye zarar gelsin istemezler elbette..Ama katılımcılara da 'senin kaskın yok sen tura gelme', 'sen kot giyiyorsun sen olmaz' demek olmaz..Neticede kendi kararları..
    Atlayan zıplayan gençler denilmiş, bence bu arkadaşlar renk katacağı için kesinlikle olmalılar zaten, kendilerine bir zarar vermedikleri sürece atlayıp zıplasınlar :)
    Critical Mass protest tavrıyla kah yolları keserek, kah trafiği aksatarak devam etmeli bence..Trafiktaki insanlarımız da biraz sabretsin bizim için..

günkut, fenris, g-f-u ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  20. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    yüksek sesle ve kuralsızca liseli bir ergen gibi ben de varım demeye karşıyım..sadece itici olunabilir böylece..bisikleti sevdirmek adına yapılan organizasyonları da bilinçli ve karşılıklı saygılı olduğu sürece tabi ki sonuna kadar destekliyorum.avrupada bisiklete kasksız biniliyorsa bu onların cehaletidir ve ayrıca onların trafikte bizlerinki kadar sıkıntıları yoktur.ülkemizde insanlar bisiklete binip de kask takan kaç insan görüyorlar ki?

Soner Sarihan ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.