Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

creatine hakkında bilgisi olan var mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Semiral Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    kış boyunca bisiklete binmedim. şimdi kondisyon arttırmak için normal temponun ardından 30 sn ile 45 sn arası tam tempo pedal basıyorum. bazı zamanlar glikoz seviyesinin düşmesinden kaynaklandığını sandığım titreme başlıyor. bu olay her zaman olmuyor. enerji jellerinden kullandım, kafein yüzünden baş ağrısı yaptı. besin takviyesi satan bir mağazaya derdimi anlattım. oradaki görevli bisiklete binmeden önce creatine kullanabileceğimi söyledi. netten araştırdım çelişkili sonuçlar var. arada kaldım.

tecrübeli arkadaşlar arasında creatine kullanan var mı? önerir misiniz?

2. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    cevabınız için teşekkür ederim. sıvı tüketiminiz nasıl? creatin kullanırken normalden daha fazla miktarda mı sıvı almak gerekiyor? kullandığınıza göre fazla bir yan etkisi yok.

3. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    arkadaşlar, yapmayın bunu kendinize...

doping ve benzeri maddeler vücudunuza kısa vadede daha yüksek güç veriyor evet, ama kısa sürede bunlara bağımlı hale geliyorsunuz. bir yerden sonra bu madde olmadığında hem fiziksel, hem de zihinsel olarak kendinizi kötü hissetmeye başlıyorsunuz.

dahası; uzun vadede birçok kronik hastalık sizi esir alıyor ve bir yerden sonra iş göremez hale geliyorsunuz. bunları gidermek için doktorlar size bir sürü farklı ilaç veriyor, böylece tamamen yapay maddelerin esiri haline geliyorsunuz. ilaç şirketlerinin döndürdüğü sentetik çarkın bir dişlisi olmaktan başka bir amacınız kalmıyor hayatta...

daha yüksek performans mı istiyorsunuz? o zaman doğa anada milyonlarca yıldır varolan şeyleri tüketin. ihtiyaç duyabileceğiniz bütün maddeler; çeşitli meyve-sebzelerin ya da hayvansal besinlerin içinde bol miktarda mevcut. tek yapmanız gereken, birazcık araştırmak.

siz siz olun; yapay maddelerden durabildiğiniz kadar uzak durun. kendinizi o çarkın bir dişlisi yapmayın...

4. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    antrenman şiddeti,süresi,amacın vs bilgi vermemişsin ama,sanırım amatör amaçlı bir binicisin ,yani yarışmayan,zevk için binen,
    normal düzenli beslenmeni yap,bu tür şeylere paranı harcama ne gözle görülür,nede elle tutulur bir getirisi yok,kan şekerin düşüyorsa bir avuç kuru üzüm ye:)

5. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    yarışmıyorum hafif form tutmak için, koşmaktan fazla hoşlanmadığım için bisiklete biniyorum. düzenli olarak binmeye çalışıyorum. bindiğim zaman 15- 20 km den az binmiyorum. öneriniz için teşekkürler.

6. BORA AÇAR

BORA AÇAR Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    merhaba ...

fırat arkadasın söyledigi gibi creatinin sana gözle görülür bir etkisi olmaz ...

öncelikle creatinin amacı performans amaçlı sporlarda kısa süreli hareketten sonra en kısa sürede kasların toparlanmasıdır. creatin bu süreyi kısaltır ve creatin depoların nekadar doluysa bütünleşik hareketleri seri şekilde aynı seviyede yapabilirsin ...

egerki dısarıdan creatn takviyesi ile bu dolulugu sağlıyorsan antrenman sonrası vücut çabuk toparlanır ...

creatinin kullanımı hakkında istersen detaylı mesajda yazabilirim ...

not. 1 kg ette 1gr creatin mevcuttur.

7. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mesajınızın ilk halinde vermiş olduğunuz bu linkteki makaleyi okudum.

makalede kreatin'in sadece kırmızı etteki miktarına değinilmiş; beyaz et, balık, ve vejeteryanların protein kaynağı olarak kullandığı mercimek v.b. baklagillerdeki miktarlarına hiç değinilmemiş.

ayrıca yapılan araştırmalar nedense 12 hafta ile sınırlı tutulmuş, uzun vadeli kullanımın zararları hep havada bırakılmış. kullanılan cümleler; çeşitli otoriteler tarafından yapılan sağlık uyarılarını sadece birer "iddia"dan ibaret olarak gösterip geçiştirmiş.

demek istediğim; bu makale kesinlikle kreatin haplarının gerekliliğini ya da zararsız olduklarını kanıtlamıyor. sadece vicdanını rahatlatmak isteyen insanlara, kendilerini suçlu hissetmemeleri için bir yol veriyor. ancak o yolun sonu da aynı...

bir kere daha söylüyorum; bütün yapay takviyeler uzun vadede zararlıdır. bunların vücuttaki çeşitli sistemler ve organlar üzerinde yavaş yavaş biriken akılalmaz zararları vardır, yıllar içinde sizi içten içe çürütüp geri döndürülemez hasarlara sebep olurlar.

bana inanmıyor olabilirsiniz, ne de olsa 25 yaşında herhangi bir vatandaşım. o zaman buyrun; forumda herkesin saygı duyduğu 50 yaş ve üzeri aktif bisiklet kullanıcılarına danışın. sorun bakalım; hayatlarında doktorların yazdığı tansiyon-şeker ilaçları vs. dışında bir yapay madde kullanmışlar mı? bu yaşa kadar böylesine sağlıklı ve performanslı kalabilmek için hangi spor aktivitelerinde yer almışlar, neler yiyip içmişler, lütfen bir sorun.

yazdıklarımı da lütfen olumsuz olarak algılamayın; ben burada sizlerin hayatlarınızı kurtarmaya çalışıyorum. bundan 20 yıl sonra tamamen güçten kuvvetten düşmeyi göze alacak kadar gözünüzü hırs bürüdüyse de birşey diyemem, hayat sizin hayatınız...

İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    protein adı geçmişken küçük bir dip not vereyim:hayvansal ürünlerde bulunan demir +2 dir bitkisel olanlarda ise +3 .ne anlama gelir,demir bağırsaktan emilirken +2 olarak emilir,+3 ise aslında c vitamini sayesinde +2 ye dönüşütürülerek diyelim emilir,tabiki + 2de c vitamini emilim oranını arttırır.

9. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Uzun süredir fitness yapan biri olarak supplementlerin hiç bir zararını görmedim, creatine kullanımı zaten uzun süre yapılmaz, böbreklere zarar veriyor diye biliyorum tabi uzun kullanımda... He kullandımmı kullandım. Kesinlikle güç artışı oluyor, bisiklet sürerkende denedim, ahım şahım bi performans artışı söz konusu değildi açıkcası ama daha dayanıklıydım tabi.
    Israrla rica ediyorum bu tür şeyleri yani supplementleri yasal sporcu gıdalarını kullanmayıp, ne olduğunu bilmeden, yok öldürür yok şurasına zarar verir yok şu yok bu diye bişeyler uydurmayınız. Doğru şekilde kullanıldığında zararı yoktur ve yasaldır. Supplementlere steroid muamelesi yapmayınız ! .

Semiral Öztürk bunu beğendi.
  10. GÖKHAN GİDER

GÖKHAN GİDER Yeni Üye

Selam, creatine genelde bodybuilding yapanlara önerilen bir tefam ( takviye edici farmakolojik mamül ) sizin kullanmanıza hiç gerek yok.doğal gıdalarla amacınıza ulaşabilirsiniz

11. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kesinlikle body building de ağırlık çalışmalarında etkili ancak bisiklette etkisini fazla göremedim , en güzeli 1.30 - 2 saat öncesinde karbonhidratlı beslenmek sanırım.

12. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    gayet güzel görünüşlü bir vücuda ve güçlü kaslara; sabırlı bir çalışmayla hiç bir takviye almadan da ulaşabileceğinizi muhakkak biliyorsunuzdur. bu spor da her spor gibi; öncelikle sağlıklı kalmak adına yapılıyor. ve siz ne kadar şimdi inanmak istemeseniz de, yapay olarak üretilen takviyelerin tamamı uzun vadede zararlıdır. şimdi bir zararını görmüyor olabilirsiniz, ancak 50 küsur yaşınıza geldiğinizde vücudunuz dökülmeye başlayacak ve o zaman da inatla bu takviyeleri savunmaya devam edecekseniz, aynen kullanmaya devam edin.

ya da ben size birşey önereyim; normal temponuzu hiç bozmayın ve takviyeleri tamamen bırakın. yapay olan hiç bir maddeyi kullanmayın, hatta başınız ağrısa aspirin bile içmeyin. görün bakalım neler olacak...

13. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam ben bu işi 7 yıldır yapıyorum, babam 42 yaşında ortalama 20 yıldır yapıyor, bizden çok daha yaşlı saçları ağırmış antranörlerimiz var onlarda gayet formunda ve sağlıklı. Body building sporunu yapan kişiler, temel supplementleri (protein tozu, amino gibi) zaten peynir ekmek gibi tüketmelidirler. Bu olay dünyanın her yerinde böyledir, kimsenin sağlığından olduğu yok.
    50 yaşında kimsenin döküldüğü yok :) dökülüp kalanlar steroid kullananlardır ;) .

14. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Takviye adı üzerinde beslenmeye takviye için vardır. Eğer temponuz çok yüksek ise, ciddi antremanlar yapıp yarışlar koşuyorsanız bu durumda almamak hata olur. Pro. düzeyde sporcusunuz ve bu tip takviye ürünlerini kullanmazsanız ne olacağını söyleyim; büyük ihtimalle kısa sürede sürantrene olacaksınız. Bağışıklık sisteminiz çökecek ve birinden grip virüsü kaparak yatağa düşeceksiniz. Tedavi maksatlı ilaç da kullanmamakta diretirseniz 1 hafta içinde iyileşecekken bu süre 2-3 hafta ya çıkar ve önünüzdeki birkaç yarış sizin için biter.

Başka bir seçenek daha var tabi. Son derece düzenli, kaliteli ama doğal bir beslenme programını takip etmek. Ama istediğiniz o creatini ve glutamini doğal olarak almak için günde yarım kg. kırmızı et ya da demir eksikliğiniz var ise bunu tamamlamak için bir o kadar sakatat vs düketmeniz lazım. Bunlar ihtiyacınızı karşılar ama aslında ihtiyacınız olmayan başka şeyleri de, mesela yağ ve kolestrol gibi, fazlasıyla verir. Bir ayda 2-3 kg. alırsın ve yokuşlarda rakiplerin giderken sen arkada kalırsın :)

Yediğimiz ne kadar doğal peki? GDO lu sebze ve meyveler almış başını gitmiş. Kısırlık oranı son 5 yıl içinde %30 artmış. Yediğin tavuk 1 haftada büyütülüyor ve kesiliyor. Et desen artık nerden geldiği belli değil. Gidip marketten yoğurt, peynir alsan işte asıl facia burada. İçinde 3-5 gr. protein gerisi palm yağı. Aslında doğal beslendiğimizi zannediyoruz ama protein tozları, creatin, glutamin gibi şeyleri kullanmak belki de daha doğal kim bilir? Tanıdığım 50 yaş üstü bisikletçiler de bunları bilmez :)

Neyse konuyu saptırmadan creatine döneyim. Zamanında ben de kullandım ama farklı sporlar yaparken. Normalde bir bisikletçinin, sprinter veya pist bisikletçisi ise durum farklı, creatin monohydrate kullanmasına gerek yok. Creatin daha çok patlayıcı güç gerektiren anaerobik sporlarda işe yarıyor ve standart bir bisikletçi için de ayrıca dezavantajı var. Yükleme faslından sonra kişiden kişiye değişir ama 1 ila 3 kg. arasında, kasların su tutmasından ötürü, vücut ağırlığında bir artış olur. Yani mukavemet sporu yapan bir kişiyi hantallaştrır ama bırakınca 1-2 haftada eski halinize gelirsiniz. Creatin'in kan şekerini düzenlemesi gibi de bir artısı yok. Kesinlikle yanlış bilgi. Konuyu açan arkadaş bunu sormuştu galiba. Bunun için creatin alarak paranı çarçur etme. Ufak bir öneri olarak; spor esnasında çok yüksek tempo kan şekerinin hızlı düşmesine neden olur. Bunun yerine nabzını aşırı yükseltmeden daha sakin antremanlar yaparsan daha uzun süre şekerin düşmeden gidebilirsin. İzotonik içecekler çok işine yarar. Yanında muz, kayısı vs gibi şeyler de bulundurabilirsin.

15. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    cevaplarınız için çok teşekkür ederim. ben lider bir besin takviyeleri firmasında çalışıyorum. besin takviyeleri o kadarda korkulacak bir şey değil bazıları tedavi edici özellikte olabiliyor. yalnız doğru endikasyonda doğru ürünü doğru dozda ve sürede kullanmak şartı ile. ben diz kıkırdaklarımı korumak için glukozamin takviyesi kullanıyorum.
    creatine hakkında hiç bir bilgim olmadığı ve her zaman tecrübeye daha çok inandığım için bu konuyu açtım. daha önce de belirttiğim gibi profesyonel olarak bisiklete binmiyorum sadece spor yapmak için biniyorum.
    creatine kullanmamaya karar verdim. kan şekeri için tavsiyeniz olan izotonik sıvılar ve kuru kayısı üzüm gibi gıdalarla karşılmayı düşünüyorum.
    herkese verdiği değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. olan aldığım creatine oldu.
    profesyonel olarak kullanmak isteyen olursa gönderebilirim.

saygı ve sevgilerle

16. GÖKHAN GİDER

GÖKHAN GİDER Yeni Üye

sevgili Mustafa ben 76 yılından beri body building camiasının içersindeyim, farmakolojik madde kullanmayı vücut hak edecek idmanlar yapıyorsa uygun görürüm,o da sezonda 2 ayı geçmeyecek şekilde,üstelik te bilimsel olarak sadece % 1-2 faydası olduğu kanıtlanmıştır.güç artışı psikolojiktir,ben sana protein diye nişasta versem daha az etki görmezsin.acı ama gerçek bu!!!