Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çoruhta 5 süper günün 2.si: kaybolma ve geri çekilme (Yusufeli-Kılıçkaya-Bakırtepe)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hüseyin Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Anılar düştü peşime uyumaz oldum
    Düşlerim vardı yamacına
    Varamaz oldum
    Rüzgarla yarışırken koşamaz oldum
    Düze çıkmaz yollarım inemez oldım

Geçmiş günler düğüm düğüm
    Çözemez oldum güzelim
    Sevda yüklü bulutlardan geçemez oldum güzelim

Söz, müzik : ilhan karahan

aşağı yukarı bugünün hikayesi bu sözlerde. 2009'da Yusufeli-Morkaya-Ormandibi üzerinden arkaya aşıp Öşvank kilisesinin bulunduğu köyden geçip Artvin-Erzurum yoluna inmiştim.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=65540
    Bu seferde daha ileriden ve daha yüksek irtifadan geçen bir geçidi aşıp aynı yola inmeyi hayal ederek yola koyuldum. Tabii bütün haritalarda bu irtifalardaki yolların son derece rastgele olduğunu kesinlikle güvenilmeyeceğini deneyimlemişsinizdir. Bu yüzden en güvenilir kaynak olan google earth'ten bölgeyi tarayarak yol olduğunu tahmin ettiğim birkaç noktayı gözüme kestirdim. Kestirdim kestirmesine ama iki önemli hata yaptım: ana yoldan bu noktalara çıkan yolların ayrımlarına dikkat etmedim ve bu noktalarda görünen şekillerin yol olmaması halinde alternatif plan geliştirmedim.
    Üstüne bir de önceki gün kuruyup mumya gibi olmam nedeniyle uykusuz kalmam ve yeterince erken yola çıkamamam eklenince bugün çok güzel bir gün oldu ama tam süper olmadı.

neyse saat 8:30'da depo dolu, lastikler şişik ve adam mutluyken çıktım yola.

ilk gün için
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=95533

levhanın altındaki elemanı yeni farkettim. Önce Kılıçkaya.

Bir önceki rotada takip ettiğim vadiden gelen dere. Birkaç gün önceki yoğun yağışların sonucunda o zaman gördüğümüz güzel renkli tepelerden rengarenk çamurlar getirmiş. O zaman ilk gördüğümden anlam verememiştim çamurun rengine ama şimdi biliyorum.

Vadideki kalelerden biri.

Buraları gündüz gözüyle ilk defa görüyorum, geçen gelişimde son 10 küsür km'yi karanlıkta geçmiştim.

yine güzel yamaçlar, su kenarında tarlalar.

Kılıçkaya yol ayrımı. Birisi Artvin'in noktasını yürütüp İspir'e eklemiş galiba.

Dağlara doğru yükseliş başladı. kötü haber hava bozuyor, yukarılarda yer yer sağnak var.

ben ne edeyim yol rampa.

tepede sağanak var, Kılıçkaya tepenin arkası, hedef uzaktaki dorukları arkaya aşmak.

Stad ve tiribün.

hoşgeldiniz.

biraz hızlı çıktım Kılıçkayadan ama yol sormayı da ihmal etmedim. Herkes tahmin ettiğim yerden arkaya geçilebileceğinde hemfikir. Asvalt kasabada bitti tabii.

ve ilk sağanakla karşılaştım, günün geri kalanında havanın nasıl olacağını bilseydim köprünün altına saklanıp vakit kaybetmezdim.

iyi bastırdı, toprak kokusu doldurdu ortalığı. Üstümden geçtikten sonra Kılıçkayayı da bir suladı.

sevimli. böyle bir yerde ancak sevimli çocuklar yaşıyordur.

suyun azmi ve yarılmış kaya.

oralarda birşeyler oluyor ama benim bölge sakin, ilerlemeye devam.

muguu!!

şapırt şupurt.
    bir süre yolu da yağmuru da unutmuşum.

neyse toplanıp yine yola koyuldum. Nisbeten çorak çevre biraz daha ağaçlanmaya başladı.

bakırtepenin eteğinde ince uzun bir köy.

uzunköy'ün yukarıları. ileride ağaç sınırında çıplak tepeler.

etraf biraz daha yeşillendi.

ikiz kulübeler.

Aros gittiğim yerdeki önemli bir şenlik alanı.

Kayalığın tam doruğunda Ersis kalesi.

küçük derelerden biri daha. Çamlar da başladı artık.

yupii! bu sefer hanafta yani dağçileği.

gene yağmur, bu sefer de bana isabet etmedi.

!!! korktum bir an. Yüz kısmına ne koymuşsalar çok çorkunç görünüyor.

uzaktan kalenin olduğu stratejik kayalık.

bakırtepe bu olsa gerek.

yoğun bulutların arasından bir an güneş görünüyor ama bu aldatıcı. yağmur heryere hakim oldu bile.

yol keyifli çok, iki kenarda ağaçlar falan.

hava iyice kapattı, makina da ışık ayarını şaşırdı.

toprağın rengi ara ara gerçekten bakır rengine dönüyor. irtifayla birlikte ağaçlarda küçülmeye başladı.

geçide yaklaştım ama arkaya dönecek kadar yüksekte değilim, daha 500-600m daha tırmanmam lazımdı.

ağaç devrileli çok olmamış, başına ne geldi acaba?

bugün gördüğüm en güzel yerlerden biri.

yol üçe ayrılıyor. sağdan köye iniliyor, diğer ikisi nereye gidiyor?

Tahminime göre karşıdaki tepesi kısmen dumanya kapalı dağı geçmem gerekiyor. Ama emin olmadan o yöne gitmek istemediğimden köye kadar inip sordum. O yoldan Tortum tarafına geçilebildiğini ama uzun zamandır kullanılmadığını söylediler.

Yolun bozuk olması mesele değil, zaten yağmurdu, kirazdı derken geç kalmışım.

Yol çok güzel.

hep böyle gideceksem ne güzel.

minik.

sağ tarafta da tüm vadinin manzarası. aşağıda Çoruh ve İspir yolu.

çayır öyle güzel görünüyor ve kokuyor ki bir ara benim de canım çekti.

hava açacak gibi oldu iyice sevindim.

Bakırtepe köyü.

yine orman, mis gibi çam kokusu.

2. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

yetişememe ve yolu bulamama korkusunu unuttum bir süre, arkadaki çıplak tepeyi aştım mı inişe geçerim Tortum'a doğru.

daş yok mu daş.

köyden tarif ettikleri yola girdim ama ancak 100 metre gidebildim. Yol terkedilmiş bir patika.

Mevbur bisikleti elime alıp yayan ilerlemeye başladım, belki ileride kayalık biter de daha düzgün bir zeminde sürebilirim diye umut ediyorum.

Etraf güzel ve sakin ama benim tadını çıkaracak halim yok. Saat 14:30'u geçti arkaya devirsem bile karanlığa kalmadan Yusufeli'ne ulaşmam çok zor.

yanlış yere girdiğim belli olunca geri dönüp biraz daha devam ettim. Yol çalışması yapan köy hizmetleri ekibine yolu sorunca kesin bir cevap aldım. Buradan itibaren 42 km yol gittikten sonra Uzundere yakınında ana yola bağlanabileceğimi söylediler. İnişli çıkışlı (1600m'ye inilip 2500m'ye tekrar çıkılıyor) ve bulunması zor (işaretsiz yol ayrımlarıyla doluymuş) olduğundan umutlarım tükendi ve geri dönmeye karar verdim. Saat 15:00'dan sonra havanın kararmasına 5 saat kalmış oluyor ve Uzundere'den Yusufeli'ye en az 3 saatlik yolum var. 2 saatte yolu bilsem dahi 40km dağ yolunu aşmama imkan yok.

dönüşte kaleye daha yakın geçebileceğim eski bir yola girdim, uzun zamandır kullanılmıyormuş.

tekrar Ersis kalesi.

içini çok merak ettim ama iyice geç kaldım artık.

girdik bu yola ama boyumda ot var, neyseki bir süre önce bir jip geçmiş.

otların içinde biraz da körlemesine gidiyorum.

terk edilmiş bina, yeni yol yapılınca eskisinin kenarındaki binaların kaderi.

ateş altında buradan çıkılmaz, en iyisi arkadan dolaşmak ki gayet mümkün.

hızlı bir inişle biraz da kiraz ve çilek yiyerek vadiye geri indim.

iniş sırasında sakinleşen hava yine bozdu, soğumaya da başladı.

yarım saate pansiyondayım, önceki gelişimde bu levhanın yanındayken akşam ezanları okunmuştu.

köprüler epey sağlam.

geleceğin şampiyonu tempoyu belirliyor. Yolda ani bir sağanak yüzünden bir durağa sığındım, durmayınca mecbur çıkıp devam ettim. Devam etmeme kararı doğruymuş zira hava komple ve kararlı şekilde bozdu, yağmur da uzun süre durmadı.

uzaydan rotanın son kısmı, aşmak istediğim dağlar ve Tortum gölü.

bu da tamamı.

profil, bir tane sağlam tırmanma var. başlangıç ve bitiş irtifaları sapıtmış 770-1870 gibi bir aralık olması lazım.

hac5'in yaptığı kayıt. kayıt aralığını fazla düşük ayarladığımdan bir seferde yaptığı kayıt 6 saatle sınırlı. 6 saatten sonra yeni bir kayıt başlatmak gerekiyor.
    Önemli bir veri yok, uzun zamandır dışarıda yaptığım ilk uzun sürüşler olduğundan nabzı düşük tutuyordum. 160 atımın üstüne hiç çıkmamışım ve ortalama atım ilk grafikteki 6 saat için 125, son 3 saat için 112. Biraz da zorlamamak adına geri dönüş kararı aldım. Asıl yükleneceğim büyük kaçkarlar sürüşüne daha 1 ay var :)

3. dinlenmeyle ve ertelediğim görüşmeleri yapmakla geçti. 4. ve 5. günler çok daha iyiydi neyseki.

3. Mustafa İlişe

Mustafa İlişe Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    karadeniz harika bir coğrafya. istanbul'da yaşayam bir rize'li olarak en kısa zamanda oralarda sürmeyi çok isterim. bizim için de keyfini çıkarın.

Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  4. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yine muhtesem manzaralar ve performans;Turlariniza hayranim;
    Ayaklariniza saglik

5. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Manzara süper. Tek kişilik sakin ve keyifli bir tur olmuş anlaşılan. Grupça daha keyifli olabilirdi sanki:)

6. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben tek olmayı tercih ediyorum ama grup istesem de pek mümkün olmuyor. merkezi yerlere uzak olunca organizasyon ve uyum çok zor oluyor. Zaten turlarımın çoğu kısa sürede programı belli olan ve uygulamaya geçen olaylar. Örneğin bu turun nerede ve nasıl olacağına pazar sabahı karar verip öğleden sonra yola çıktım. O haftanın izin haftam olacağı sadece bir hafta önce kesinleşti ve Trabzon'a da Cuma akşamı ulaşmıştım. Biraz anlık kararlarla yürüyor işler yani.

teşekkürler, planlarım arasında avrupa dağlarında güzel bir hafta geçirmek var. Sizin gezilerin de etkisi var bunda :)

Ben de İstanbul'da yaşayan bir Trabzonluyum. Bu yaz bu planınızı uygulamaya koyun bence pişman olmazsınız.

7. Doğa Can Yaman

Doğa Can Yaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Çok güzel... Dalıp gitmişim fotoğraflara ben de çok isterdim oralarda bisiklete binmek. Batı Karadeniz'den selamlar :)