Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Corratec X-Vert Motion 2009 vs 2010

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Psychonaut tarafından paylaşıldı.

1. Psychonaut

Psychonaut Yeni Üye

Selam Herkese :)

Bu harika forumu daha önce nasıl keşfedememişim bilemiyorum ama zararın neresinden dönsem iyidir =)...

Kron XC-500 bisikletim artık iyice yıprandı (yada artık daha iyi bir makineye ihtiyacım var) ve 1-2 hafta içinde yeni bisiklet alacağım. Corratec x-vert motion alıp yavaş yavaş parça değiştirmeyi düşünüyorum ancak şu an mağazalarda 2009 ve 2010 modelleri bulunabiliyor vede hangi modeli alacağıma karar veremiyorum bir türlü.. 2009 motion 12,9 kg., 6061 aluminyum kadroya ve 80 mm. ön amortisöre sahip - 2010 motion ise 13,2 kg., 7005 aluminyum kadro ve 100 mm. ön amortisör... Anladığım kadarıyla 2010 modelin ağırlık fazlalığı kadrosunun 7005 aluminyum olmasından kaynaklanıyor ve 7005 aluminyumun 6061 e göre daha rijit, sağlam ve daha zor paslandığı ancak özgül ağırlığının daha fazla olduğu söyleniyor.. Hangisini tercih etmeliyim? Açıkçası 2009 model hem daha hafif hemde görünüşü daha güzel olduğundan onu seçeceğim gibi ama 7005 alu. ciddi şekilde daha iyiyse 300 gr. için ondan vazgeçmekte istemem. Tecrübeli arkadaşlar beni bu kaostan kurtarabilirse sevinirim =).

Bir de motion'ın Tektro hidrolik disk frenli modelleri var, Delta'nın sitesinde onun da 13,2 kg. olduğu yazıyor, bu doğru mu? Normalde aynı sınıftaki hidrolik disk frenle v frenin arasında 400-500 gr. fark var diye biliyorum. Eğer ağırlıkları gerçekten aynı ise kesin disk frenliyi tercih etmeliyim, şu anki v frenlerimin ayarları ile ne kadar uğraşsam da rahatsız edici sesinden kurtulamıyorum...

Hepinize tekrar merhaba

2. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yukarı.

Aynı soruları bende merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim.

3. Sinan Kefeli

Sinan Kefeli Üye

Seviye:
    merhaba,

ben mayıs ayından beri 2010 x-vert motion kullanıyorum, shimano deore disk frenli ve dediği gibi 13,2 kilo.

öncelikle üzerindeki ekstra aksesuarlar ve jelli pedle benimki 14 kilo geliyor ama bisikleti kaldırmadığım sürece üzerindeyken bu ağırlığı fark etmiyorum bile. ince lastik takarak düz yolda 50ye 60 a çıkabiliyorum ve ortalama 35-40 tutturabiliyorum.

araziye çıktığım zamanlar sadece dış lastiğini değiştiriyorum. güvenlik ve dayanıklılık açısından oldukça iyi, bir kaç lastik patlaması dışında şu ana kadar hiç bir sorunum olmadı. pek çok kez hızlıca çukura girmeme rağmen neredeyse hiç düşmedim.

2009 modelinin hiç test etmedim ama 300 gramın çok fark edeceğini düşünmüyorum, seleye jel koymama rağmen performansımda hiçbir değişiklik olmadı. arazide sürmek istiyorsan 2010 un daha güvenli ve dayanıklı olduğunu tahmin ediyorum.

ayrıcana dediğim gibi lastik değiştirerek gerek mtb gerek yol bisikleti gibi kullanmak mümkün

merak ettiğiniz ya da değinmeyi unuttuğum bir şey varsa yardımcı olmaya çalışıyırm

4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    örnek kendi bisikletimden vereyim

corratec motion 2009

bisikletin gidon boğazını karbon ve maxsis detanator 1,50 lastik taktım 1 kilo hafifledi oldu 12 kilo birde iyi hava bastınmı lastiğe kimse tutamaz seni

5. çağrı türkmen

çağrı türkmen Aktif Üye

Seviye:

recep bey aynı bisiklet bende de var. yalnız üzerinde zzyzx marka rise bar gidon var.merak ettiğim soru şu. bisikletinize düz gidon takmışsınız. bunun performans açısından size katkısı oldu mu. şahsen ben düz gidon takarsam daha rahat edecekmisim gibime geliyor da. şimdiden teşekkürler.

6. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    şimdi şöyle ben ilk aldığımda bana çok garip geldi o yüzden düz gidon aldım çokta iyi ama buna birde yandan desten kol takarsan çok süper olur sped pedal ve ayakkabı şart almanını öneririm %30 fark eder seleye gelince ilk fırsatta değiştirmeni öneririm hiç alışamadım çok sert taytsız olmuyor. lastiklere hiç sözüm yok %100 memnun kalırsın bu değişikliklerden sonra performansın inan %40 a yakın artacaktır garanti

çağrı türkmen bunu beğendi.
  7. çağrı türkmen

çağrı türkmen Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Aynen gidon bana da pek hoş gelmedi sanki eski bisikletimdeki gibi düz gidon alırsam daha rahat edecekmişim gibi bir his var içimde ve tabiki de barendlerle desteklenirse rahatlık iki kat artar. Sele ilk aldığım zamanlar sıkıntı yaratıyordu ama şimdilik o sorunu aştım sayılır :) bir de şehir lastiği taktım mı kimse durduramaz beni :) Hoş şimdi bile deli gibi gidiyorum ama:) hakkımızda hayırlısı artık.