Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

CORRATEC X- Vert Motion 2007 için disk fren

Konu, 'Frenler' kısmında Manta tarafından paylaşıldı.

1. Manta

Manta Üye

Seviye:
    Merhabalar. CORRATEC X- Vert Motion 2007 bisikletimde hidrolik disk frene geçmek istiyorum. Üzerinde deore v-frenler var. En dandik hidrolik disk fren bile bunlardan iyi midir? Yoksa biraz paraya kıyacak mıyım? Ayrıca göbekler möbekler de değişecek mi yoksa sadece fren seti yeter mi? Teşekkürler.

bikernomad bunu beğendi.
  2. agencalp

agencalp Aktif Üye

Seviye:
    Göbeklerde değişecek. Aldığınız rotorlara göre merkezden kilitlemeli veya 6 vidalı göbek alıcaksınız. Yani göbekler gene deore olsun diyorsanız ördürmesiyle beraber yaklaşık 100 ytl daha masraf yapıcaksınız

3. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    V-fren dandiktir diye bir şey yok. İkisinin de artıları ve eksileri var. Benim kişisel kanaatime ve kullanımıma göre disk frenin artıları daha fazladır ama yine de herkes için farklılık gösterebilir. Bence dğeişikliğe gitmeden önce forumdaki disk frenle ilgili başlıkları okuyun. Bu arada modeller konusudna da yeterli bilgiye kavuşursunuz.

4. Manta

Manta Üye

Seviye:
    Shimano'nun sitesinden baktım, deore göbekler zaten centerlock'muş. Kadro ve amortisor de disk uyumlu. Sadece disk takımı almam gerek. Bunu çözdüm. Diğer sorum ise yanlış anlaşılmış. V-frenler kötü mü demiyorum, en kötü hidrolik disk bile deore v-fren'den iyi midir diyorum. Yoksa paraya kıyıp avid 7, xt, magura gibi birşeyler mi alayım?

5. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Motion'un üzerindeki göbeklerin centerlock uyumlu değil,
    deorenin sadece v-fren için göbekleri de var ki, onun göbekleri deore de
    değildi sanırım.
    En kötü disk emin ol iyi bir v-frenden daha masraflı daha ağır ve daha kötüdür.

İyi ayarlanmış bir v-frenden (ve tabiki iyi fren pabuçları) mekanik disk frenden
    alıcağın performansın daha iyisini alırsın. Mekanik disk frenin v-frene olan avantajları:
    çamurda gidiyorsanız etkilenmez, v-fren çamur toplar bisüre sonra işlemez
    hale gelir. Birde street falan yapıyorsanız, akordun bozulduğu durumlarda
    sürtme yaşanmaz.

Tabi ikiside hidrolik diskin performansı ve rahatlığıyla karşılaştırılamaz,
    zaten maliyete de yansıyor bu :D. Motionda hidrolik diske geçmektense
    daha öncelikli değişimler olduğu kanısındayım :(.

Manta bunu beğendi.
  6. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    1-Disk frenler genel olarak iniş bisikletlerinde(çok kısa sürede reaksiyon göstermesi için) ve yüklü tur bisikletlerinde(bagajdan dolayı frenleme yüzeyi az olan V frenler yokuş inerken yetersiz kalabileceğinden + jantlar zarar görmesin diye) Kullanılıyor.Yani, bu amaçları dışında ağırlığı artırmak pek anlamlı değil.Ben mavic crossroc jantlarla Shimano LX paralel kollarda baradine fren pabuçları kullanıyorum ve kimi zaman son derece extrem uzun inişler yapıyorum.Ne tel azlığından dolayı hassas olması gereken jantlarda bir sorun oluyor.Ne de baya ağır olama rağmen(80 kg.+) frenlerde yetersizlik.
    2-Hidrolik disk frenler bakımı(özellikle shimanoda) zor.Çamurlu ortamlarda kullanınca mutlaka pistonların temizlenmesi gerekiyor.Arazi kullanımında alet ve becerin yoksa balata sürtmesi çok can sıkıcı olabilir.Halbuki iyi bir mekanik disk fren daha sorunsuz olacaktır.İyi hidrolik diskler genel prensip olarak üst düzey bisikletçilerin gereksinimlerini karşılamaya yönelik üretiliyor inancındayım.
    Sonuç olarak öncelikle fren pabuçlarını değiştirmeni ve doğru ayarlamayı gözden geçirebilirsin disk fren için kesin karar vermeden önce.

Manta ve Firochromis bunu beğendi.
  7. Manta

Manta Üye

Seviye:
    Aslında v-frenlerle bir sorunum yok. Standart halleriyle bile gayet iyiler. Her zamanki hastalığımıza yakalandım ben de. "Acaba geliştirsem daha mı iyi olur" diye. Şu halde disk frenin hiçbir türüne ihtiyacım yok gibi.

8. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Daha önce başka bir arkadaşa yazdığım görüşümü buraya da ekliyorum:

Manta bunu beğendi.