Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

corratec x-vert halcon (upgrade)

Konu, 'Corratec' kısmında ayanux tarafından paylaşıldı.

1. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    selamlar,

yeni bir corratec x-vert halcon kullanıcısıyım.. siz forum üyelerinden, bisikletime yapacağım mantıklı upgrade'ler hakkında bilgi almak istiyorum.

bisikletimin üzerinde ekstra hiç bir parça yok. yaklaşık bi iki ay boyunca bu şekilde binip bisikletimi ve bisiklet üzerindeki bedenimi iyice tartıp tanımak istiyorum. bu iki ay sonunda bisikletime, giyimime ve aksesuarlara yapacağım mantıklı upgrade'ler ne olabilir.

tüm bunları belirlerken size bisikleti nasıl kullanacağımı ve bedensel durumu da yazayım, tam olsun..

bisikletimi hafta içleri şehir içinde takribi 7 gunun 3 günü 40-50 km.. ayda da bir veya iki sefer şehir dışında, asfalt/arazi karışık yolda 100 km civarı kullanmayı planlıyorum.. kondisyon sorunum yok.. kaleci kökenim olduğu için ağır şartlarda zor idmanlar yaptım ve yaklaşık 4 senedir de halı sahada her pazar futbol oynuyorum.. bileklerim ve kollarım bu mesafeleri kaldırır. bacaklarım için biraz pedal basmam gerekiyor sanırım.. bu gun bunu acı olsada öğrendim ve siz sevgili üyelere saygı duydum :) neyse bacaklardaki yanmayı iki aya çözerim sanırım..

ben önce aklımda olan soruları sizlerle paylaşayim, sizde hem bunları hem de bunlar dışındaki noktalara doğru beni yönlendirin..

1- bisiklet üzerinde gelen elcikleri değiştirmek istiyorum. standart elciklerle pek rahat ettiğimi söyleyemem.. ya sizce?

2- shimano alivio marka vites kolları gayet sağlam gözükmesine rağmen beni pek tatmin etmedi. tek tek basmak cok sorun olmasada çok hızlı vites değiştirebildiğimi söyleyemem. sizce alivio şu an için bana yeter mi yoksa belli bir süre sonra değiştirmem benim yararıma olur mu ?

3- vitesin yavaş geçmesi shimano alivio marka vites kollarından değilde shimano altus marka arka aktarıcı yüzünden olabilir mi ? olabilirse onu değiştirmem mantıklı mı ? yoksa ben çok mu uçuyorum ?

4- fren sistemınden gayet memnunum ancak bu gun birşeyi fark ettim ki ön amortisorler kilitli halde değilken, yani açıkken ani/sert fren yapınca bisikletim öne doğru takla atma eğilimi gösteriyor. bu fren sistemimden mi kaynaklanıyor yoksa ben fren yapmayı bilmiyor muyum ? eğer bu normal ise frenlerimi ne gibi mantıklı sistemlerle değiştirebilirim.

5- orta aktarıcım shimano alivio.. yukarıda yazdığım kullanma stiline göre şu an için bana yeter mi ?

6- kilitli pedal sistemi ve ayakkabı nın yararını biliyorum. şu an için böyle bir yatırım yukarıda yazmış olduğum kullanım için çok mu lüks kaçar ? gereklimidir ?

7- tekerleklerimi dişli. yukarıda yazdığım kullanma stilime göre tekerleklerimi desenli bir tekerlekle değiştirmeli miyim. yoksa bu şekilde takılayım, dişlerin erimesini mi bekliyeyim. (bunu uydurdum direk hakkaten dişler eriyince rahat bir sürüş olur mu bilmiyorum..tamamen mantık yürütüyorum)

8- çamuru tozu severim ama taaa enseme kafama kadar çıkıyor yağmurlu havada.. çamurluk takmalı mıyım? yoksa bu işin raconunda da ayaklık gibi ''hocam bu çamurluk ne yav'' gibi bir felsefe mi var... varsa hiç bulaşmayacağım..

9- ön led hakkaten önemli bir şey mi? kimileri çok önemli diyor.. kimileri geçiniz diyor..

10- standart corratec sele'mden cok memnunum. bu gun 45 km yol yaptım ve kesınlıkle rahatsızlık vermedi. bu rakam 100 km ye cıkarsa ertesi gun simit kullanmak zorunda kalır mıyım? kalırsam eğer mantıklı bir sele seçimi ne olabilir.

11- giyim kuşamda ne gibi şeylere dikkat etmeliyim ? kaskım ve eldivenlerim var. forma konusunda da bir sıkıntım yok. çok güzel bir koleksiyonum var sırayla giymeyi planlıyorum. geriye ayakkabı ve şort kalıyor. mantığımı çalıştırarak tabanı sert olan ve bağacıkları kolay cozulmeyen ayakkabıları tercih ederek sanırım doğru bir hareket yapıyorum. yapmıyorsam ne yapmalıyım. ? şort ve türevine ezeli beri karşıyımdır. capri pantolonlar bu iş için caizmidir ?

ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

sağolun...

2. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Direk cevaplıyorum.

1- Elcikler rahatsız ediyorsa değiştirebilirsiniz. Bisiklette en ucuz ve en seçenekli opsiyonel parça odur. Hangi elcikle rahat ediyorsanız onu kullanın.
    2- Eliniz alıştıktan sonra (heralde rapidfire) rahatça vites geçebilirsiniz. Deore’de 9’lu vitese terfi etseniz bile öyle inanılmaz derecede hızlanmaz geçişleriniz. Bu daha çok vitesi doğru zamanda geçmenize bakar. Geçiş anında ne kadar az tork uygularsanız o kadar hızlı ve ekipmanlar için acısız olur.
    3- Altus, acera, alivio arka vitesler birbirine benzer mekaniğe sahip. Aralarında büyük farklar yok.
    4- Ani frende amortisör çalışır. Size takla hissiyatını veren o olabilir. Zaten iyi fren sert sıkılırsa takla attırır. Aksi halde fizik kurallarına aykırı. Frenlerinizi önlü arkalı olarak beraber kullanın ve %70-80 frenleme gücünün ön frende olduğunu unutmayın.
    5- Alivio size yeterli olacaktır.
    6- Kilitli pedala geçmeniz performansı ve sürüş kontrolünü önemli ölçüde arttıracaktır. Özellikle yokuş yukarı ve teknik yerlerde bisiklete hakimiyetiniz artacaktır.
    7- Ayda bir-iki kere arazi karışık gidecekseniz, Schwalbe marathon tarzında bir modelle değiştirebilirsiniz. 2.0 kalınlığının altına inmeniz asfalt sürüşlerinin keyfini arttıracaktır.
    8- Şehirde yağmur altında arka çamurluk acayip ihtiyaç duyulan bir parça. Hızlı sökülüp takıldığı için hava durumuna göre modifiye edebilirsiniz kolaylıkla.
    9- Ön led araçların sizi fark etmesi için önemli. Arka ledin görevini pedallarınızdaki kedi gözü ya da spd ayakkabıdaki reflektörler görebilir. Yine de ufak bir arka led, trafikte sürüş güvenliğinizi arttıracaktır.
    10- Sele 45 km’de rahatsızlık vermediyse ergonomik açıdan sorun yok diyebiliriz. 100 km gibi rakamlara çıkacaksanız pedli tayt kullanmanız sağlıklı olacaktır.
    11- Kask ve eldivenin yanında bir de gözlük ekleyebilirsiniz. Halısaha ayakkabıları gibi tabanı sert ayakkabılar normal pedalla güzel gider. Capri pantolonlar caizdir de taytlar daha caizdir. Şorta neden karşı olduğunuzu anlamadım.

İyi sürüşler...

lindemann bunu beğendi.
  3. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    ilgi ve alaka için teşekkür ederim

sanırım ilk etapta yapılacak en mantıklı yatırım kilitli pedal sistemine geçmek olacaktır benim için.

tekrar teşekkür ettim.