Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Corratec o Trek ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kaganaytan tarafından paylaşıldı.

1. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba.

Istanbul'da ulasim icin ve 3-4 ayda birkac kez Belgrad'a gitmek icin bisiklet almak istiyorum.

Gectigimiz gun gezdigim magazalarda su iki bisiklet onerilerini aldim;
    Corratec Super Bow 29er ve Trek Mamba bisikletleri arasinda kaldim.

Ürün Özellikleri TREK MAMBA ( VELESPIT.COM 'dan ALINMISTIR )

Corratec Super Bow 29er'e ait detaylari bulamiyorum.
    Delta Bisiklet kendi sitelerinde detaylarina ulasabilecegi soyledi fakat henuz sitede yok.

1) Anladigim kadariyla iki bisiklet birbirinden cok uzak sayilmaz fakat belki de gozumden kacirdigim bir fark olabilir.
    Yardimci olursaniz sevinirim.

2) Trek Mamba, kadroda omur boyu garanti veriyormus. Avantaj gibi gorunuyor.(?)

3) Vites ve suspansiyonlar karsilastirmalari icin ne yorum getirirsiniz ?

4) Ikisi de hidrolik, 29" bisikletler. Fakat malzemeleri, kalite farki yaraticak kadar birbirinden uzak mi ?

5) Bu bisikletler tamamen gereksiz ve yanlis secimler diyenleriniz varsa da alternatifleriniz icin simdiden tesekkur ederim.

Tesekkurler.

2. dağhan yaşar

dağhan yaşar Aktif Üye

Seviye:
    kağan hocam,

öncelikle 29er tercihiniz bisikleti ulaşım aracı olarak da kullanmayı düşündüğünüzden çok yerinde. daha konforlu, engelleri daha rahat alabilen ve ortalama %3 daha az enerji talep eden bir tasarım. tebrikler:) corratec super bow 29 jantların bir kaç modeli var aslında ama herhalde düşündüğünüz model trek ile aynı fiyat seviyesinde olan 'fun' modeli.

trek markası son 12-13 yıldır (lance armstrong' un tour de france zaferleriyle) büyük bir popülerliğe ulaşmış ve bir çok kişinin 'iyi bisiklet markası' deyince aklına gelen ilk üreticilerden olmuştur. ki bunda markanın lance' in zaferlerini çok pazarlamasının etkisi de aşikar..

corratec ise görece daha genç bir üretici ve yaklaşık 20 yıldır üst düzey bisiklet üretiminde faaliyet gösteriyor. alman menşeili ve kalite olarak geride olmayan bir firma. kadrolarına yanılmıyorsam 5 yıl garanti firma garantisi veriyorlar ama distribütörü delta bisiklet bunu mağaza olarak bunu ömür boyu gibi uyguluyor. bilgi almanızda fayda var.

özellilkelirini karşılaştıtmaya gelince,

-süspansiyonlar eş değer özelliklere sahip yalnız trek' te kullanılan rockshox markası rst' ye göre daha bilinir ve kabul görmüş bir marka.

-vites donanımı konusunda corratec bir iki adım daha önde. 'fun' slx ve doere kullanırken 'mamba' da ise deore ve bir model düşüğü alivio kullanılmış. aynakollar için de durum aynı. keza corratec' te hollowtech2 (içi boş orta göbek daha az sürtünmeli ve çok daha hafiftir) sistem 'mamba'daki klasik octalink sisteme göre çok daha başarılıdır.

- frenlerde de aşikar bir fark yok ama corratec'teki hayes frenler biraz daha performanslı, mamba'daki shimanolar ise biraz daha yaygındır. hayes' in parçalarını da satıcıdan temin etme konusunda sıkıntınız olmaz ama:)

- geriye kalan donanımlarda da öyle büyük bir teknoloji farkı falan yok. ama lastikler ve jantlar corratec' te biraz daha kaliteli. (continental ve dt swiss jant telleri)

- asıl önemli konu kadrolar ise, trek' in iddialı olduğu bir konu. trek marka politikası olarak kadrolarına verdiği ömür boyu garantiyi öne çıkarır. corratec' teki superbow kadro dizaynı kendine ait bir tasarımdır ve üst düzey esnemezlik ve konfor değerlerine sahiptir. ayrıca kullanmış olduğu 7005 alüminyum sağlamlığı; trible butting (üç kez yük binmeyen noktalardan inceltme; bu mamba' da bir sefer yapılmıştır) ise hafifliği garanti ediyor.

eğer ki aklınıza 'ee corratec madem bu kadar iyi neden fiyatlar hemen hemen aynı?' gibi bir soru takılıyorsa da bunun nedeni biraz trek' in lance armstrong ile kazandığı imajı kullanması ve biraz da corratec' in tr' ye yüksek adetlerle gelen 'üst seviye' segmentindeki en eski ve yaygın marka olmasıdır.

umarım alacağınız bisikleti sever; yaşamınıza mutluluk ve istanbul' a da küçük bir soluk katmasına izin verirsiniz..:)

3. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    Evet haklisiniz. Benim magazada ilgilendigim model
    CORRATEC SUPER BOW FUN 29

1) tavsiyeniz nicin corratec yonunde ?

2) Corratec cross two modeline bakiyorum mekanik freni shimano fakat Fun modelina baktigim zaman Hayes dyno.

Trek Mamba'da ise Shimano frenler mevcut.

Fakat fiyatlara bakinca yakin sayilir. Bu modellere bakinca ayirdedici ozellik nedir ?

3) vites ve Amorisorler icin bir kiyaslamaya giderseniz sevinirim.

4. dağhan yaşar

dağhan yaşar Aktif Üye

Seviye:
    kagan aytan,

aslında birçok sorunuza yukarıda cevap verdim. corratec cross two modelinde mekanik disk değil, tektro marka hidrolik disk var verdiğiniz linke göre:)

cross two modeli,

-vites anlamında fun modeline göre de küçük bir farkla daha üstün (mamba ile fun modelini kıyaslamıştım).

-fren olarak biraz daha geride (tabi bu fark kullanınımla anlaşılamayacak kadar küçüktür)

ve kadro olarak da diğer iki modele göre farklı bir geometriye sahiptir. daha konfor odaklı ve yumuşak sürüşler için tasarlanmıştır. sürüş pozisyonunuz diğer modellere göre daha diktir, diğerleri kadar eğilmezsiniz. kısaca tur bisikleti ile dağ bisikleti arasında bir segment diyebiliriz:)