Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Corratec Alman malımı Taiwan malımı?

Konu, 'Corratec' kısmında gecekusu333 tarafından paylaşıldı.

1. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    slm herkese.kafama takılan bi mesele var.bu Corratec alman diye tanıtılıp alman malı diye satılıyor.fakat marka alman malımı taiwan malımı ciddi bir bilgisi olan varmı? ismini vermiyim yıllardır tanıdığım bir trek bayisi bu markanın taiwan malı olduğunu,ancak bürosunun almanyada olduğunu ve tüm dünyada alman diye satıldığını söledi ki hiç inanasım gelmemişti.ancak yine ismini vermiyim corratec bayisinden aldığım bisikletin kadrosunun altında made in taiwan ibaresini görünce kafam karıştı. bilgilerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum..

2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    O yıllardır tanıdığın Trek bayisine sor bakalım; Trek nerede üretiliyormuş?

Şu bisiklet piyasasında herkes ne kadar seviyor belden aşağı vurmayı...

Bir "başka" Trek bayisi de, çok başarılı olan bir yerli marka için "2. kalite Shimano malzeme kullanıyor" demişti. Yalanın ve iftiranın böylesine; eğer yazılı bir belge olsa elinde git ver Shimano'ya bitirsinler adamı. Çünkü Shimano hiçbir şekilde fabrikalarındaki kalite kontrolleri geçemeyen malzemeyi dışarı vermiyor. Buna 150USD'lik XTR arka akt. da dahil, 10USD'lik Tourney de...

Bırakın arkadaşlar böyle asılsız laflarla piyasayı ve müşteriyi dolandırmayı.

Corratec Alman markasıdır ve Dünya'daki bisiklet piyasasının %90'ı gibi Taiwan'da üretim yaptırmaktadır. :in:

3. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Ben dünyanın nerelerinde, hangi fabrikalarda, ne markaların üretildiğini gördüm. Yazsam kitap olur.

-erkan- ve ulas bunu beğendi.
  4. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:

bu konuya en güzel acıklama gelmistir

5. Hakan Aydemir

Hakan Aydemir Yeni Üye

Seviye:
    Corratec 1990da Bayernde kurulmus , ve Fabrikasi filan halen Almanyada .
    Corratec dünyanin en degerli Alman Markalarindan biri .

Sitesinde bu yaziyor :

German Design & Engeniering
    Made in Germany .

ulas, lindemann ve Ali ALTIN bunu beğendi.
  6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Üstünde ne yazdığı önemli o dediğin her marka da yazıyor...

Burada Gürol abiye kitap değil de Türkiye için tarafsız ve bu fabrikaları canlı ziyaret etmiş olan bir Cinelli çalışanı olarak o kitaptan bir kaç parça yazmasını rica ediyorum...

Gürol abi bi konu açıp yaz ki bunları bizim bildiğimizi herkez öğrensin hangi markalar aynı fabrikada üretiliyor ne koşullarda üretiliyor anlaşılsın...

ulas ve gecekusu333 bunu beğendi.
  7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Yazsam çok insan, sevdiği markanın güncel ürünlerini tekrar gözden geçirir.

Şu anda bisiklet üretiminde bir gerçek var ki, batıda üretim yapan ucuza mal edemez. O yüzden batıda üretim yapan çok az sayıda marka oldukça pahalılar. Bunun en son örneği Cannondale, uzun süredir Amerika'da kadro üretimini turmaya çalışıyordu, bu sene o da vaz geçti ve Uzak Doğu'ya taşıdı.

Bayern'de kurulması, fabrikasının bulunması ve Alman markası olması konusunda hiç şüphe yok. Alman tasarımı ve mühendisliği de şüphe götürmez. Şuna da eminim, bazı modelleri Almanya'da da montajlanıyor olabilir. Ancak bir çok Corratec modeli Alman malı değil, olamaz. Bizzat uzak doğuda kadrolarının üretildiği, boyandığı vs montajlandığı yerleri gördüm.

Bu, Corratec'in değerini ve kalitesini düşürür mü? Hayır elbette düşürmez.

Bizim, Türkler olarak şu "Alman Malı" ürün, "İtalyan Tasarımı", "Japon Malı" elektronik gibi hastalığımızdan vaz geçmemiz lazım.

Herşey bir yana, ben şimdi İtalya'da olduğuma göre, bir tasarım yapsam üzerine "Designed in Italy" yazabilirim dimi?

8. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    bilgil ve yorumlarıyla beni aydınlatan arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.şunu belirteyimki markanın kalitesini filan araştırıyo değilim.zaten araştırıp seve seve aldım bisikletimi.gayette memnunum. dediğiniz gibi bizim insanımız başkasını kötülemeyi çok sever.trek nerde üretilmiş beni hiç ilgilendirmiyo ama altımda corratec olduğu için kafama takılan soruyu sizlerle paylaştım ve görüşlrinizi aldım.hepinize tekrar tşk ederim.
    2.kalite shimano tabiri tam türk işi olmuş yalnız.profesyonal bir markanın 2. kalitesi nasıl oluyo acaba(=

9. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar önemli olan markanın nerede üretildiği değil üretilen ürünün kalitesi markanın üretim krıterleri ve kalite anlayaşınaki titizlik önemli olan bu....size bmw x5 in motor pistonunun izmitte üretildiğini söylesem heralde bana inanmazsınız inanın çünkü o pistonların yüzbinlercesi benim ve mesai arkadaşlarımın kalite kontrolünden geçti hala kafasında soru işareti olan varmı?

Keya ve Serdar TEBER bunu beğendi.
  10. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bence önemli olan,
    Nerede üretildiği değil tasarımın, dizaynın, kullanılacak malzemenin ne olduğu nasıl üretileceğinin belirlenmesi kısacası "know how" teknolojisinin iyi oturtulması.
    Tüm üretim ve montaj hattı kurulduktan ve dengelendikten sonra üretimin nerede yapıldığı kalite açısından çok önemli değil. Maliyetler tabi ki ülkeden ülkeye çok değişiyor. Yalnız uzak doğuda üretim yaptırmanın ucuz olması düşük kalite değil iş gücünün fazla olmasıdır. Ama bizde yerleşen tabu şudur ki ucuz=adi; pahalı = kaliteli bunu yıkmamız lazım.
    Tasarım ve üretim prosesleri belli olduktan sonra almanlar, tayvanlılardan daha mı kaliteli üretirler? böyle bir soru saçma bana göre.

Ömer Faruk MUMCUOĞLU bunu beğendi.
  11. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.ancak bi kez daha hatırlatma ihtiyacı hissettim.ben bisikletimin kalitesini tartışmaya açmak için konu açmadım.zaten kalitesine güvenmesem almazdım(= sadece elimdeki bisiklet hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum.yoksa yıllardır gsm işi yapmış biriyim.neredeyse hiçbir markanın kendi ülkesinde üretilmediğini zaten biliyorum.yani dediğiniz gibi nerde üretildiği önemli değil kalite açısından. herkese iyi forumlar...

12. armağan balcı

armağan balcı Yeni Üye

Seviye:
    German Design & Engeniering

13. Tamer Varol

Tamer Varol Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Geçenlerde benim ''dingil'' bir arkadaşım da diyor ki ''Corratec Türk Malı! ''... Dipnot : babası motorsiklet-bisiklet satıcısı...

14. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Değerli Arkadaşlar,

Cevaplar verilmiş ve hepsi de doğru bilgilerdir.

Cannondale Amerikan malıdır son zamanlarda ekonomik sorunlar yüzünden üretimin büyük bir kısmını Tayvana taşıdı ve aynı teknoloji ile üretiliyor. Kalite konusunda değişen bir şey yok. İşçilik ucuz olduğundan fiyatlar da ona göre düşüyor tabi. Örneğin 399 euroya bir cannondale alabiliyorsunuz veya 419 Euroya bir corratec alabiliyorsunuz.

Bu bütün modellerin taşındığı anlamına gelmiyor tabi. Bütün markalar için de geçerlidir. Üst donanıma sahip modeller genelde kendi fabrikalarında yapılıyor. Hatta bir ipucu vermek gerekirse Cannondale bisikletlerde hand made in usa yazısı varsa ve bayrak logosu varsa amerika üretimidir.

Bisiklet konusunda tayvan çok iyi durumda.

Corratec Sannino adı altında yine almanyada kendi kadrosunu üretiyor.

Şimdi gelelim bisikletin Amerikada veya Tayvanda üretilmesi ile oluşan farklara.

1. Bisikletin Fiyatı daha uygun olur. Ulaşımı daha kolay olur.
    2. Kullandığı malzemelere bakmayı ihmal ediyorsunuz. Shımano singapur, çin gibi ülkeleri seçiyor oysa biz japon sanıyoruz. Sram ve diğer markalar da aynı. Rock shox çinde yapılıyor. vs vs
    3. Giydiğimiz kalite bir marka ayakabının etiketine bakın made in chine yazısını görüyoruz.
    4. Uzak doğunun tek dezavantajı da zihnimizde yatıyor. Kurtulamıyoruz. Ben kendi bisikletime bile parça takarken bakıyorum çin mi tayvan mı italyan mı? Sizin de bu tip duygularda olmanız gayet normal.

Bunlara takıldığımız için de bu sektör ne yazık ki istenildiği gibi gelişmiyor ve bu zihniyetle de gelişmeyecek.

Önemli olan bu güzel spora gönül vermek bindiğiniz atın adı önemli değil önemli olan size yarış kazandırmasıdır. Siz bisiklete gönül verin biz size en iyi şartlarda en iyi kaliteyi (bütün markalar adına söylüyorum) size sunalım.

Bayiler ve temsilciler marka savaşı yapmak yerine bisiklete binme savaşı yapsalar ne güzel olur.

15. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben daha bombasını duydum ve gördüm. Türkiyenin en çok okunan gazetelerinden birisinde Muşta yapıldığını okudum :) Resimde gösterilen bisiklet te Corratec Revolutiondu

16. Şeref ARSLAN

Şeref ARSLAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Harbiden şaşırdım ,
    Patentini götürmüş , belli kriterler ölçüsünde üretim yapıyor , Fabrikanın yeri önemli değil.
    genede alman markası...

17. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Zengin şirketler işçilik maliyetlerini minimuma indirmek için dünyanın dört bir yanındaki gelişmemiş ülkelerde fabrika açarlar. Bu şirketlerin bu ülkelerde üretilen mamüllerinde o ülkenin isimi yazar. Bizler de bu yazılara bakıp o mamülün o ülkeye ait olduğunu zannederiz ve yanılırız. Örneğin bir Alman efsanesi olan Mercedes Benz in Türkiye de üretilen araçları vardır. Üzerinde Made in Turkey yani Türkiye de yapıldı yazar. Biz bu yazıya bakarak Mercedes in Türk malı olduğunu zannedersek yanılmış oluruz. Bir malın kesin olarak hangi ülkeye ait oluğunu öğrenmek için üzerinde Licenced by ...... yazması gerekir. Yani Licensed by Germany yazan bir mal kesinlikle Alman malıdır. Ancak Made in Germany yazarsa Almanya da yapılmıştır ancak patenti Almanya ya ait olabilir de olmayabilir de. Örneğin Fransız malı olan Peugeot un Almanya da fabrikası vardır. Ancak Peugeot un patenti Fransaya aittir. Corratec e gelince patenti Almanya ya aittir ancak diğer ülkelerde de üretilebilmektedir. Bir Türk Almanya da doğdu diye Alman olmaz çünkü annesi de babası da Türk tür. Sadece Alman vatandaşıdır o kadar.