Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Corratec 2009 X Vert Halcon Shimano Dİsk DaĞ Bİsİkletİ

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında SAYGIN ŞENER tarafından paylaşıldı.

1. SAYGIN ŞENER

SAYGIN ŞENER Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Birkaç gündür bisiklet almayı düşünüyorum ve artık son noktaya geldim.

Gerek iş yoğunluğu, gerek se kızarkadaş, hayattaki zorluklar vs. gibi daraltıcı sebeplerden dolayı artık enerjimi gerçekten biryerlere yönlendirme ihtiyacı hissetmekteyim yoksa bu stres beni öldürecek! :)

Bunun için sanırım doğru çözüm bisiklet olacak.

Şu an Istanbul/Suadiye sahil tarafında oturuyorum. Özet olarak Anadolu yakası sahil yoluna çok da yakınım ve düz olan bisiklet yolunda, Bostancı'daki ailemin yanına giderken, arada bir hava almak için dışarı çıktığımda yaz/kış yoğun bir şekilde kullanabileceğim bir bisiklet arayışındayım.

Son olarak aşağıdaki modele ulaştım. Özelliklerden ve detaydan çok anlamadığım için genel olarak nasıl bir bisiklet olduğu ve tavsiyeleriniz doğrultusunda aşağıdaki linkini verdiğim bisiklet bana uygun mudur diye sormak istiyorum.

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler!

CORRATEC 2009 X VERT HALCON SHIMANO DİSK DAĞ BİSİKLETİ

http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,3040,DeltaBisiklet,2411

2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    En güzelini yapmışsınız Bisikleti seçerek :) Mekanik disk fren pek önerilmiyor,v-frenle arasında pek fark yok,o yüzden v-fren olan bir modeli tercih etmeniz daha sağlıklı olur.Eğer disk fren istiyorsanızda hidrolik olsun.

3. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Mekanik disk frenin sakıncası nedir?..

4. SAYGIN ŞENER

SAYGIN ŞENER Yeni Üye

Bilgiler için teşekkürler Samet (her ne kadar bende net olmasa da söylediklerin dikkate alıp öğrenmeye çalışacağım)

Diğer taraftan başka bir arkadaşım da Sedona 761 modelini önerdi. Sanırım bu modelin iki alternatifi varmış ve biri 600 $ civarındayken diğeri de 900 $ civarlarında seyrediyormuş.

Açıkcası benim için çok havada olan ve şu an devamlı okuyup öğrenmeye çalıştığım bir konu olduğu için bu konuda da değerli önerilerinizi bekliyorum.

Peşinen teşekkürler!

5. SAYGIN ŞENER

SAYGIN ŞENER Yeni Üye

Bu arada kışın da binebilmeyi planladığım için v-fren'in ıslak havalarda tutuşunun azaldığından bahsettiler, doğru mudur?

6. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Evet doğrudur. Fakat bir hidrolik disk fren sizin işinizi çok rahat görecektir. Çamur, yağmur, kar heryer de çok rahat bir fren performansına sahip olacaksınız!

7. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Hidrolik disk frenin mekaniğe disk frene göre avantajı nedir?..

8. Sencer Kan

Sencer Kan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hidrolik disk fren; fren koluna uygulanan basıncı 7 kat arttırarak kampanalara gönderir. Ki bu, tek parmak hareketiyle bile! hava koşullarından etkilenmeyen, güvenli bir fren mesafesi sağlar..

Mekanik disk fren ise, kapalı kaplar içindeki sıvılar! prensibine göre çalışmadığından, fren koluna uygulanan güç, çelik bir tel yardımıyla kampanalara gönderildiğinden
    bu x7lik kuvvet kazanımını yakalayamazsınız.

Siz fren kolunu ne kadar çekerseniz ancak o kadar sıkı tutar kampanalar rotoru hepsi bu.
    Ayrıca telin kopma istatistikleri, hidrolik sıvısının boşalma istatistikleri yanında üst sıralardadır.

Yedek parça ve değişim kolaylık-yaygınlığı..
    Ekonomi
    Hava koşullarından V frene göre daha az etkilenmeme gibi sebeplerle mekanik disk frenler tercih edilebilinir.
    Ayrıca;

Hidrolik frene geçiş daha kolaydır.. Zira hali hazırda uyumlu jantlar ve göbek kullanmaktasınızdır.

V frenden, Hidrolik Disk frene geçmek görece daha pahalı.. zahmetlidir..

Hasan Kuru bunu beğendi.
  9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    hangi koşulda bu x7lik kuvvet gerekir ?.Yani ben mekanik freni sıkıyorum fazla bir güç harcamadan lastikler kitleniyor.bunun üstüneki fren basıncı lazım olur mu?

10. Sencer Kan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İnanın! bir gün, yokuş inerken ( yaklaşık 12 KM uzunluğunda oldukça engebeli ve yumuşak bir arazi, eğim SON DERECE DİK ) fren sıkmaktan! yorulup!! mola vereceğim hiç aklıma gelmezdi!!

O gün, bırakınız V freni, Mekanik Disk freni.. kendi kullandığım Hidrolik Disk frenin bile aslında ne kadar yetersiz kaldığını anladım..

Grubun en önündeki arkadaşımda formula marka, diğerlerinde ise elixir, avid gibi Hidrolik Disk frenin zirve isimleri vardı ve fark ortaya çıkıyordu..

Kısaca şunu demek istiyorum..

Dağ bisikletini, Dağda kullanırsak fark ortaya çıkıyor.. :in:
    Yoksa bisiklet yolunda, deniz kenarında ne gam.. ne tasa..
    kardeş kardeş geçinir gider disk fren kardeşler :p

Hasan Kuru bunu beğendi.
  11. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    ok anlaşıldı:) .

Sencer Kan bunu beğendi.
  12. Gamerasi

Gamerasi Üye

Adı:
    Ruhi Kurt
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kardeşim al şu bisikleti de gezelim artık... :)
    Hidrolik disk fren ilk tercihin olsun...

13. serkan boyracı

serkan boyracı Üye

Seviye:
    merhaba... alacaksan corratec ın expert modeli var.. bende 2009 modelı var beyaz olan ve hıdrolık frenlerden ve bısıkletımden de memnunum.. sonucta ılerıde degısıtrmektense baslangıcta hıdrolık frenlı bısıklet almanı onerırım..

14. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    hidroliğe geçmeyi düşünenlerdenim ama değinmeden de edemicem.v fren bisikletime baradine 3 renk papuçları takıp bahçede yağmura yakalandım baya bi yağış vardı .dağ yolundan yoğun yağış altında ve slick lastiklerimle indim fren kalitemde düşüş beklememe rağmen gayet yüksek bir performansla çalıştı frenlerim.

15. Sencer Kan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    performans kelimesini açmak gerek..
    Performans nedir?

Kişiye göre değişir mi? Koşullara göre değişir mi?

Hepsini geçtim.. Bn bisikleti hangi amaçla kullanıyorum ya da kullanmak istiyorum?, nasıl? bir bisikletçiyim? ya da nasıl? bir bisikletçi olmak istiyorum? soruları bence öncelik sırasında EN ÖNDELER..
    ..