Contador Lance gibi efsane olur mu?

Tepki
7
@blackuo

evet, bence de, bir "karakter olmakla", "karakterli olmak" farkli. Contador iyi "karakterli olabilir" ama Lance kendi basina bir "karakter", hatta marka olmus bir adam.

Ayrica bence Contador'da Lance karizmasi da yok :)

• Beğen
Tepkiler: serdar canıbeyaz
Scudo

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@Ozden Ozturan

aynen ya amstrong un karızmasında cok cok onde dahada bu yasına ragmen

ayla abdan

Aktif Üye
Tepki
416
LANCE ile CONTADOR un arasındaki farkları aramaya fazla gerek yok, cok basit.
contador öldürmeyi simgeleyen silahı kendine ablem yapmış,
ARMSTORUN ölmek üzere olan insanlara hayat vermeyi gaye edinmiş.
biri yaşatmaya çalışırken diğeri öldürmeyi istiyor.
milyonlarca insan sadece bu ayrıntı yüzünden, kimi efsane yapacağını gayet iyi biliyor.
HELE ÇOCUKLARIMIZA OYUNCAK SİLAH BİLE ALMANIN NE KADAR KÖTÜ OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ BU DÜNYADA, KENDİNE BÖYLE BİR ABLEM SEÇMESİ BÜYÜK HATA,bundanda ne kadar zeki olduğunu!!!!!!!!!!!! düşünebilirsiniz.

ayla abdan

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ayla abdan

Tamam Lance birçok kişinin sempatisini kazanmış bir bisikletçi.

Benimde en çok sevdiğim bisikletçi.

Ama yiğidi öldür hakkını yeme diye de bir söz var.

Contador o silah işaretini yaparken aklından ölüm geçmediği %99 .

Adam orada hedefi tam 12 den vurdum deyimini simgelemek istemiştir.

Ünlü bir bisikletçi daha vardı oda birinci olduğu etaplarda finişe girerken ok atma işareti yaparak geçiyordu çizgiyi.

Ayrıca yukarıda resim falan konulmuş. Biri Lance şık bir toplantı yada yemekte iken diğeri ise contador muhtemelen antremandan sonra.

Adamı bukadarda aşağılamanın mantığı yok.

Contador iyi bir antreman planlaması ile 1 senede 3 büyük tur kazanabilecek bir potansiyele sahip.

Hatta geçen sene Fransa ya girseydi bunu başarıyordu. Ama adamı sokmadılar işte hemde ellerinde geçerli bir kanıt olmamasına rağmen.

Efsane olurmu olmazmı bilinmez ama adından çok fazla bahsettireceği kesin bir bisikletçi....

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Oksal Özdöl
Bravo Oksal, güzel yorum. Katılıyorum.

Temelde kıyaslamak yanlış. Sanırım Lance ikinci turunu kazandıktan sonra Eddy ile karşılaştırması çok yapılmıştı. Eminim o da sıkılmıştır o dönem karşılaştırılmaktan. Ne zaman ki parmakları ile 6 yapabildi... O zaman resmen kanıtlamış oldu.

Kıyaslamakta ısrar edenlere tavsiyem bir süre beklemeleri. Belki bir kaç sene, eğer istikrarlı giderse 12 sene. O zaman anlarız Contador'un ne olabileceğini.

Bu işler yeteneğin yanı sıra "şans" meselesi de. Bilen bilir. Beloki düştüğünde Lance tarladan geçti. Büyük şans lastiğinin bile patlamamış olması. O gün lastiği patlamış olsa üstüste başarılarına ara vermiş olacaktı. Başka açıdan da bakalım, Beloki o gün düşmemiş olsa (ki o en iyi yılıydı) belki de turu kazanacaktı... Kimse bilemez.

O yüzden Contador hakkında konuşmak için erken. Bugün dedikodu da olsa performansı hakkında doping dedikodusu var. Bekleyelim görelim. Yine de hakkını vermek lazım, Fransa turunu kazandı. Hem de süper hazırlanmış Saxobank ve Shclack kardeşlere, takımı domestikler dahil bölen ve tura iddialı gelen Lance'e rağmen.

Unutmadan, Lance'i sevmediğimi daha önceleri söylemiştim. Yanlış anlaşılmasın, Contador'u da sevmem.

• Beğen
Tepkiler: baris karli
Tepki
14
@serdar canıbeyaz

Kitabi okudum ve bu sporu uzun yillardir ilgi ile takip ediyorum.Benim icin bisiklet sporu ve Tdf vazgecilemiyecek bir tutku.Bende size L.A'yi sadece goklere cikaranlari degil ayni zamanda bazilari tarafindan neden sevilmedigini arastirmanizi oneririm.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Yine unutmadan...

Filozof Santayana'ya göre fanatizm "Gayenizi unuttuğunuzda, çabanızın ikatına çıkmasıdır".
Churchill'e göre fanatik "Düşüncesini (kendini) değiştiremeyen ve konuyu değiştirmeyecek kişidir".

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@Oksal Özdöl

asagalıma felan yapılmıyor ayrıca antreman veya bir davette sima degısmıyor yuz hatları degısmıyor karızma orneklemesıne koyulmus ıkı resımdır bu senede 3 zafer ama dopıng skandallarıyla bırlıkte çelişki deglmı bu bumu basarı bırakın ya

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@gurol

lance amstrong keske aynı yasta olsaydıda contadorla su zamankı standartlarda o zaman yanı 1999-2005 arası o zaman kım ne dıyebılırdı acaba merak edıyorum

sız kendınızden arastırın:D 1 yas kucuk veya 1 yas buyuk ınsanlarla aranızda kas güç üretim farkının,ciğer soluma farkının,kalp buyuklugu farkının,kanda besın degerlerı yakım farkının aklınıza gelen tum dayanıklılık farklarının ne kadar olabılcegını bır ogrenın ondan sonra bence kıyasla yapın.

lance amstrong bu yasında onca genc rakıbı karsısında ust sıraları zorluyorsa sapka cıkartılması gerekır.kabahat ettı ve zırvedeyken bıraktı ok ama gerı donmuyecektı.

buda dıp notum olsun: lance amstrongun kalp buyuklugu normal bır ınsan kalbınden neredeyse ıkı katı buyuklugundedır.ayrıca bacak boyuda kendı boyuna esıt kısılerden hatrı sayılır uzunluktadır ınternetten kendısıne aıt fızık raporları bulunan makaleler vardır.okuyun gorun o zaman konusun ve dıyeceksınızkı gercekten ALLAH BU adamı bısıklet ıcın efsane olsun dıye yaratmıs.

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@Oksal Özdöl

hıc merak etmeyın o sevınc hareketlerıde kursaklarında kalıcak mlyara yakın ınsanın ızledıgı bır sor musabakasında asla sılahsal vs. kotu ızlenım bırakıcak hareketlerın yapılması cok yanlıstır futbolda onune gecıldı fıfa bu konuya hassasıyet gosterdı ve hıc bır futbolcu yapamaz oldu bu tarz hareketlerı ıngılız bır futbolcu kokaın cekme hareketı yaptı dıye kac mac ceza ve para cezası aldıgını hatırlatırım yakındır bısıklet kurallarındada cıkıcaktır bu ve bunun gıbı hareketlerı engelleyecektır verılcek cezalar.

ayrıca lance amstrong bısıklet yarıs dunyası kurallarını da degıstırebılcek sevıyede bır yarıscıdır o var dıye bu dunyada cok kural zorlastırıldı.
buda onun efsane olusundakı unsurlardan yanlızca bırıdır.

Tepki
14
@serdar canıbeyaz

Bu silah hikayesini alinti yaptiginiz arkadas bence cok net acikladi .Hangi kurallarin degistirildigine dair birkac ornek verirseniz memnun olurum.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serdar canıbeyaz

Ben diyorumki Armstrong benim en sevdiğim bisikletçi en favoride bisikletçim.

Ama bu şuan armstrongun contadordan iyi olduğunu göstermez.

Resim olaylarına gelince bu seneki turda yokuş etaplarında kimin yüzü daha sağlamdı bir kontrol edin bence.

Ayrıca aslında bunuda istemeden söylüyorlum ama bu seneki turda bir zirve etabında ( adını hatırlayamadım aspen di galiba) gelmiş geçmiş en iyi tırmanmayı gerçekleştirdi.

Hani diyoruz ya armstrongun Vo2si doğuştan fazla diye Contadorunkine şuan için erişebilen dünya üzerinde başka bir bisikletçi değil bir tek sporcu bile yok.

Buna dopinglidir diyebilirsiniz ama kimse ispatlanmadığı sürece suçlu değildir...

Tepki
14
@serdar canıbeyaz
Olsaydi etseydi vs. ile tartisma yurutmek ne kadar saglikli olur siz karar verin.Ama bilim adamlari yine de bos durmamislar ve bunu arastirmislar.Ozellikle bu sene Verbier deki etaptan sonra lance'in en formda oldugu donemde ki degerleri ile contador un bu seneki degerlerini karsilastirmislar .Bu arastirma da lance 1700 civarinda gezerken contador'un degerleri 1800 un uzerinde.Sizin mantiginiza gore demek ki iki kat kalp buyuklugu ,bacak uzunluguda contador'u gecmeye yetmiyor.

Tepki
14
@serdar canıbeyaz

Rahmetli pantani'nin burnuna kadar epo dolu iken ciktigi l'alpe d'huez'i lance ayni zamanda ciktiginda icinizde bir suphe uyandimi ,celiski duydunumuzmu ? ya da 99 yilinda alinan idrar orneklerinde lance'in epo kullandigi tespit edildiginde ne dusundunuz.Bu spor oyle celiskiler ile dolu ki birine kaka deyip otekini purupak gosterirken dikkat etmek gerekir..

Celasin Telli

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Cannondale
@baris karli

Kim ne derse desin Contador'un performansı bana ve benim gibi milyonlara doping kokuyor.İspatı olmadıktan sonra pek bir anlamı yok.Ama bana şu söz bile yetiyor Lance'i efsane olarak saymak için.."Strength does not come from physical capacity. It comes from an indomitable will".Tur sonundaki üçüncülüğü kabul edemeyen ifadesi de bu sözü gerçekten hayatında ilke edindiğini gösteriyor.

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@baris karli

yakında acıklanıcak aklımda unutmuyorum ve goruceksınız neler yasaklanıyor
zaman asımına ugratmayı felan dusunmuyorum ıstedgın an hatırlatabılırsın

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@Oksal Özdöl

kımın favorısı degılkı amstrong dıyorum ya keske aynı yasta veya yakın yasta olsalardı da gorseydık contador un dagılıs anlarını ama bınlerce kez helal olsun lance yınede ezdırmıyor kendını contadorun fızık sevıyesıne dunyada sahıp hıc bır sporcu yok demıssınız bu nasıl bır kıyaslama ya bısıkletcı yok dıyebılırsın ok kabul ederım ama sporcu yok dıyemezsın Michael Phelps bu yuzucuyu bıraz arastırın ve spor branslarında dayanıklılıgın en saglam olması gereken yuzmede nasıl fizyolojıye sahıp olduguna bır bakın ve ona gore iddiada bulunun

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
@baris karli

ok arastırıp belgelendırme yapalım o zaman kımın degerlı daha yuksek o zaman hem daha saglam bılgıler olur atıp tutma sansı ortadan kaybolmus olur ok