Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

compression çorabı ve varis

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında orcun oguzhan tarafından paylaşıldı.

1. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhaba aktif olarak 4 senedir bisiklete biniyorum kimi zaman 100 km kimi zaman 60 km turlarım oluyor ve bunlar genelde tırmanışlı parkurlar ...bisiklet hayatımda önemli bir yere sahip ve çok ciddi sağlık problemleri geçirmediğim sürece bırakmayı düşünmüyorum..4-5 gün önce sol bacak calf bölgesinde birbirine paralel 8-10 cm uzuklukta 2 damar farkettim nihayet bugun bir kalp damar cerrahına gösterdim şanslıyım ki kendiside bisikletçiymiş bana compesyon corabı önerdi ve damarların daha varise dönüşmemiş ama dönüşecek damarlar oldugunu söyledi.spor esnasında dizime kadar gelecek olan komprsyon çorabı giymem gerektiğini bisikleti varis yuzunden bırakmama gerek olmadıgı çünkü bisikletin daha sağlıklı oldugunu söyledi.. egzersiz sırasında kompresyon çorabı giyen forumdaşlar varsa izlenimlerini yaşarsa çok sevinirim .. kramplara sebep oluyormu veya çok sıkı gelip rahatsız ediyormu vs teşekkürler

2. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @orcun oguzhan Bey,

Öncelikle doktor ya da sağlık uzmanı değilim. Tamamen kendi kişisel amatör deneyimlerime dayanarak paylaşımda bulunacağım.

Ben, Kalenji ve BV Sport markalarının kompresyon çoraplarını kullanıyorum. Varis gibi tüm bacağı ya da diz aldı tüm bölgeyi kaplayan birşey değil. Baldırı saran birşey.

Bu çoraplar esnek ve sıkı yapısı sayesinde bölgeyi sıkıyor ve damarlara baskı uygulayarak kan akışının tüm kas hücrelerine gitmesini sağlayarak performans artırıyor. Firmalar bunu söylüyor.

upload_2016-7-26_8-40-50.png

Kullanan biri olarak, hem basketbolda kol versiyonunu da kullandım (Iverson hayranıydım) hem de bunu kullandım, psikolojikte olabilir, performansımın arttığını gözlemledim.

Dediğim gibi bu tamamen yarı amatör/ amatör spor yapmış/yapan biri olarak tavsiyelerim.

BV Sport Booster Çorap Beyaz
    Koşu Çorapları - KANERGY TOZLUK

3. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Selamlar

Spor sırasında kullanılan kompresyon çoraplarının performansa + getirisi kanıtlanmış bir şey değil. Genelde maraton ve ultra koşanlarda görüyorum. Ki onun da sayısı fazla değil. Ama yararı psikolojik bile oluyorsa denemekte fayda var. Çok yüksek fiyatlar talep ediyor bazı markalar, üç aşağı beş yukarı hepsi aynı şeyi yapıyor. Teknoloji yok. Paranızı verirken mantıklı harcamanızı öneririm.

Ama spor sonrası kullanılanları bilmiyorum. Belki gerçekten yararı vardır.

mutlu07 bunu beğendi.
  4. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Onur Ali İmren çok güzel anlamlı açıklamışısnız,bencede spor ve performansı bahane ederek satış stratejisi olarak düşünüyorum.

fiyatlara baktımda 100 küsür tl yahu bunlara bu kadar para vermek hiç mantıklı değil,hastanelerin karşısında genelde ortopedik malzeme satan yerler olur,oralardan bu tür corapları almak daha mantıklı,tabi varis var ise,varis corapları fiyatlarıda uygun hem

5. orcun oguzhan

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tavsiyeleriniz icin tesekkurler ..compresyon urunlerini performanstan ziyada bacagimdaki dolasimi hizlandirarak varis olusumunu yavaslatmasi icin kullanmayi dusunuyorum

via Tapatalk

6. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @orcun oguzhan Bu arada, uzun tayt giyebilirsiniz o da yardımcı olabilir. Sonuçta bisiklet kıyafeti olacak.

7. orcun oguzhan

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Compresyon coraplari ayaktan dize cesitli basinclarda genelde azalarak kani yukari tasimayi amacliyor bunu yapan bir bisiklet tayti varmi emin degilim tavsiye icin tesekkurler arastiracagim

via Tapatalk

8. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Damarlarda belli aralıklarla valfler vardır. Kalbimiz bir yandan temiz kanı pompalarken diğer yandan kirli kanı kalbe doğru her atışında biraz daha çeker. kalbe taşıyan damarlar normalden fazla genişler ise bu valfler kapandığında bile kan akışını durduramaz. Dolayısıyla kalbin çekmeye çalıştığı kan iki adım kalbe yaklaşır valfler kapanamayınca
    bir adım geri döner.
    Böylece yer çekimi sebebiyle kan ayaklarda birikir kalp bu kanı normalden çok daha yavaş kalbe çekebilir. (Hava kaçıran bir iç lastiği sisirmeye çalıştığınızı düşünün)

Varis çorabı da bacağı sıkıca sararak genişleyen damarları büzer ve valflerin tam kapanmasını sağlar. böylece kan dolaşımı normale döner ve kaslarinizi taze kan ile beslersiniz.

Vâris çoraplarınin dize kadar ve kasığa kadar olanları var. Varisli damar dizin ustunde yoksa diz altı olan ve spor yapmaya müsait, düşük veya orta basınçta muhtemelen pamuklu bir varis çorabı alabilirsiniz.

Varis problemi olmayan sporcuların kompresyon çorabı giymesinin sebebi ise damarların spor esnasında ısı kaybını çabuklaştırmak ve vücudu soğutmak için genişlemesi yüzünden (uzun saatler sıcakta sürüş yaptığınızı düşünün) kan dolaşımının geçici de olsa aksamaması ve spor sonrası kasların çabucak beslenip recovery sürecinin çabuk olması içindir. Aynı işi gördüğünden bu çorapları da kullanabilirsiniz .

Pamuklu diz altı varis çorabı 20ylye de var 200tlye ergonamik kesilmiş daha yüksek basınçlı ve daha özel çoraplar da piyasada mevcut.

Bence siz dusuk basınçlı pamuklu diz altı corabiyla başlayın. Çorabı giymeden evvel ayağınızı kalp seviyesinin ustune çıkarmayı unutmayın.

9. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hocam bu çorapları giyerken ayakları kalp seviyesine çıkarma durumu herkes için mi geçerlidir?

10. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Varis problemi olan herkesin öyle yapması lazım. Mantığı, biriken kanı geri yollayıp çorabı öyle giymek ki kan yeniden birikmesin.

11. orcun oguzhan

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Spor hekimi ve kalp damar cerrahinin dedigine gore bisiklet surerlende giymek lazim ve bans oyle yapmami tavsiye ettiler

via Tapatalk

12. televole2

televole2 Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Zamanında kullandım varis çorabı hiçbir halta yaramadı. Ameliyatsız varis tedavileri var ben randevu alacağım birkaç yer var. ağrısız sızısız yöntemlerle varisleri yok ediyorlar. Araştırmanızı öneririm. Çorapla falan varislerden kurtulamazsınız.

mutlu07 bunu beğendi.
  13. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çorapla varisten kurtulursunuz diyen yok ki. Çorap varis olmasını veya ilerlemesini görece engeller.
    O bahsettiğiniz yöntemlerle varisli damarı alıyorlar ve diğer küçük damarlar büyüyerek alınan damarın görevini yapiyor. siz operasyondan sonra çorap giymezseniz bu defa da operasyon bir halta yaramiyor dersiniz.

furkan.zaman ve orcun oguzhan bunu beğendi.