Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

commencal fs bisikletlerden birisi ama hangisi

Konu, 'Downhill / Freeride' kısmında Derviş Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    :in: :eek: ;) :ci: arkadaşlar ben artık fs bi bisiklete geçicem daha geçen yaz bi ng 303 almıştım...ama şimdi sürüş tarzımı keşfettim dh tarzı yani ..o yğzden kadro aramaya başladım bu iki kadro hoşuma gitti yabancı forumlardada bayağı tutuluyor..bu ikisi arasında kaldım fiyatları ise kırmızı olan 430 euro meta mavi olan 460 euro ya geliyor.bu yaz sonuna kadar alıcam donanımlar ise nerde ise hazırbu ikisinden hangisini alıyım..yada bu fiyatlara dengi başka bi bisiklet önerirmisiniz....

By babax55 at 2011-12-21

Uploaded with ImageShack.us

meta 4x

By babax55 at 2011-12-21

By babax55 at 2011-12-21

yorumlarınız için şimdideen teşekkür ederim.

2. Derviş Özcan

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    arada sırada turlara katılıcam max 120 140 amartisor kullanıcam

3. Derviş Özcan

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    kimse dh bisikletten anlamıyomu nolur yani bilgilerinizi bizimle paylaşasanız

4. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Oncelikle Commencal'i Turkiye'de sorarsaniz cevap alamamaniz da normal. Alacaginiz cevaplarin da cogu benimki gibi Commencal kullanmamis insanlardan gelecektir.

Ikincisi ne kadar ciddi bir sekilde DH ile ugrasacaksiniz bir fikrim yok, yalniz iki kadronun birbirleriyle ya da DH ile bir alakasi yok. Ilki XC/trail kadrosu, ikincisi adi ustunde 4X kadrosu, bu yuzden bu bolumde size yardimci olacak birilerini bulamayabilirsiniz.

Ilk kadroyu kullandigim Fuel EX'ten yola cikarak aciklayayim. Bu tip suspansiyonlar teknik bolumlerde, kayalik bolgelerde vs yol tutusu artirma amaclidir ama yarim metre civarina kadar droplari da gayet sorunsuz bir sekilde karsilarlar. Pedallama verimleri de yuksektir, Commencal'in kadrosu "link-driven single pivot" olarak gecen ve nispeten biraz daha verimsiz bir tasarim olsa da uzun turlarda is gorur. Yalniz geometrisi DH'de cok bas agritir, 69.5 derece alin borusu acisi (benim Trek'inki 69'du sanirim) hizli inisler icin biraz fazla diktir. Eger su an XC suruyor ve biraz daha agresif bir surus tarzi deneyip ileride DH'ye yonelirim diyorsaniz alinabilir.

Ikinci kadronun suspansiyonu genelde kucuk engebeleri degil buyuk darbeleri emmesi icin tasarlanir ve travellari azdir. Bir nevi konforlu DJ bisikleti gibi. Bu kadrolarin guzellikleri 4X yarislarinda gereken atiklige yonelik olarak uretilmeleridir. Kisa ceki borulari, dayanikli/esnemez kadrolar, dusuk standover yuksekligi bu bisikltleri bayagi eglenceli yapar. Yalniz uzun yolculuklar icin elverisli olmayan bir geometriye sahiptirler. Meta 4X ozelinde bakarsak sele borusu acisi bayagi dusuk ve seleyi pedallama yuksekligine cektiginizde kendinizi arka tekerlegin ustunde bulabilirsiniz, orasi biraz soru isareti. Alin borusu acisi da minimum 68.5 gorunuyor sitelerinde, ancak 1.5" inc alin borusunda AngleSet kullanirsaniz 67.5 derece civarina cekip daha iyi DH performansi alabilirsiniz. Yalniz travelin azligi yuzunden inislerde bayagi calismaniz gerekecektir.

Genelde "DH'imsi takilacagim, ama uzun turlara da katilacagim" diyen tayfa All-mountain ya da Enduro bisikletleri kullanir. Commencal'in Meta ve yeni cikan Meta AM modelleri de tam bu is icin tasarlanmislardir, bulabiliyorsaniz onlara yonelin derim. Ben su an Marin Attack Trail kullaniyorum, on arka 150mm inislerde yeterli performansi sunarken Quad-Link (bir nevi VPP) suspansiyon sistemi pedallarken zincir gerilimini kullanarak suspansiyonu sertlestirerek gereksiz hoplamalarin onune geciyor.

Son olarak bu iki kadroyu da 500 euro altina bulabiliyorsaniz ikisinden de birer tane alin:)

EmirhanKarasu ve Derviş Özcan bunu beğendi.
  5. Derviş Özcan

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:

öncelikle bu değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim..

ben dediğiniz gibi hafif dh takilicimm.yani al maunt tarzı..turlarada katılacağım..bana kalsa kona getirticem ama tr ye kargoları yok..bisikletlerin fiyatı 530 euroya gelilo ben tercihimi üsteki kadrodan kullanacağım ozaman..
    cevabınız için teşekkür ederimm

6. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    seciminizi yaparken on masa acisinada dikkat edin (Head angle)
    69 derece ve alti acilar inis icin uygun olan kadrolardir...

500 eu kadro seti(kadro ve susp) almak icin uygun bir fiyat,bir cok seceneginiz olucaktir...
    iyi forumlar...

7. selimmerdan

selimmerdan Üye

Seviye:
    sen bu iki kadrodanda vazgec önce. bu istediklerini keyifli yapmanın iki yolu var. specialized enduro veya trek strach. ha bu iki modelde fiyat olarak biraz yuksek geleiblir ama inan kullandıkca hakkını veriyor harcadıgın paraya acımıyorsun.

Derviş Özcan bunu beğendi.
  8. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    CRC'den getirmeyi planliyorsan ve gumruk vs gibi isleri goz onunde bulundurduysan ayni fiyata Meta 55 Alu kadrolar var All-mountain kadrosu olarak. Yalniz almisken karo degil kadro-arka suspansiyon-on suspansiyon seklinde kit olarak alirsan daha ucuza gelir ve bisikletin geri kalanini Tr'de toplamak cok daha kolay.

Trek, Specialized gibi markalar online bisiklet satmaz, ya Tr distributorune gidip esek yukuyle para vermen lazim ya da yurtdisinda bir tanidik. Zaten ABD menseili firmalarin Avrupa fiyatlari biraz fazlaca ucuk. Gecen Yeti 575 Enduro'lar 2100$'a inmisti Huck n Roll'da, CRC'yse eski 2008 kadrolari 1300$'a satmaya calisiyor hala.

9. SonerYaman

SonerYaman Yeni Üye

Seviye:
    Kardeş selam .
    Resimdeki modeller tam bir dh değil aslında dh değil. Dh 180 200 mm arka esnemesi hatta 220 ye kadar esnemesi olan bisikletlerdir . mesela google den trek session 88 kona stab primo , scott gambler gibi modeller.

120-140 mm esnemesi olan bir bisiklet dh olamaz fr de olmaz all mountain modeli olur fr olması için arka esneme payı en az 165 mm olmalıdır.

Resimdeki modeller commencalin all mountain -fr tarzı modeli ha DH modeli furios ve birde mini dh modeli var

10. Derviş Özcan

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye: