Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok ucuza 2. el bisiklet(Scott 10) buldum. Acil yardım lazım...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Umut Tekin tarafından paylaşıldı.

1. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bisiklet arıyorum. Önce şehir bisikleti araştırdık tur için sonra yol bisikletine geçtik. Forumu 3-4 gün istila ettik derken ara vermiştim ta ki komşum(bisiklet bilgisi zayıftır) bana çok ucuza bir canavar verebileceğini söyleyinceye kadar. Ellerine geçmiş bir yerden bisiklet uzun hikaye anlatmayayım. Bisikletimiz zamanında erdoğanlar bisikletten alınmıştır sanırım 2014 model tam bilemeyeceğim. Markası tahmin ettiğim de üzere Scott Sportster 10

Rengi aynı olduğu için orjinal sitesinde ki linkini vereyim :http://www.scott-sports.com/global/en/products/221829008/bike-sportster-10-l/
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/a...i/scott/scott-2014-sportster-10-bisiklet.html
    Evancycles'te bile 1260 dolar.

Arkadaşlar alacağım bisikletin önceki sahibi tam bir şehir bisikletine çevirmiş bunu. Birazdan resimlerle göstereceğim. Yani çantası, pompası, çamurluğu, arkasında çanta tutacağı falan. Yani benim gibi sportif sürüşe ters dizayn edilmiş.
    Normalde almam ama şuan erdoğanlar bisiklette 1025 Euro'ya satıldığını(Aksesuarlarla 4000 Tl'yi geçer) ve bana sadece 1000 Tl'ye sana veririm 15 yıllık komşumsun diyene dek.

Hemen bir heyecan bastı ne yapsam ne etsem uzun turda yaparım bununla diye düşündüm bugün gittim bisikleti görmeye. Moralimi bozan şehirci tavrıyla karşıladı beni. Ama hemen ne var atarız çamurluğu çantayı birde temizledik mi tamamdır diye düşünüp bu kötü ön yargılardan kurtuldum.

Test(Sürüş Aşaması)
    Bisikleti kaldırmaya çalışmamla beraber en az 15kg olduğunu tahmin ettim. Üzerinde çok yük vardı gerçekten. İlk düşündüğüm " Şu hidrolikleri atarız zamanla çanta falan temizledik mi hafifte bir lastik işimizi görür "demek oldu.

Bisikletin üzerinde özellikle Schwalbe marathon 1.50 lastikler olması bisikleti hantallaştırmış. Neyse bindim bisiklete hızlanması çok ağırdı. Hayatımda ilk kez deora set kullandım harbiden farklıymış tık tık geçiyor. Sadece ön aynakol 3. yaprağa geçerken sıkıntı yaratıyordu yavaş giderken sorun değil tabi bakımla çözülür.
    Neyse sürüyorum yok arkadaş 35'i geçemedim ya. 15 Dk falan sürebildim zaten şehir içinde. Hani Salcano Ng 650 kullanıyorum kısa zamanda 40'ı görebiliyorum. Bununla 200 metre de 34'ü falan gördüm o da kıt kanaat. Ya da ben biraz önyargılıyım. Değişik duygular oldu işte şehir içinde sürünce rahat bir alan bulamadım çok kalabalıktı. Sürem de kısıtlı. Konfora gelirsek harikülade. Maşayı saniye de kilitleyip açabiliyorum çok hoş. Ayrıca çok konforlu yani bıraksan kendi gidecek. Bırak abi ben giderim sen zahmet etme diyor. Sadece hızlanmada sorun var ağırlıktan dolayı.

Arkadaşlar bana yol gösterin. Gidip alayım mı bisikleti bilemedim. Çok ucuz gerçekten. Her ihtimale karşı konu açmak istedim. Ben yol bisikleti bakıyordum sonra tur yapamayacağım için ve asfaltta sınırlı olacağım için vazgeçtim şehir bisikleti aramaya başladım karşıma Scott'un en iyi şehir bisikletlerinden biri çıktı. Bu bisiklet ne bileyim o kadar sağlam ki downhill yapılır yani o derece. Kadro sağlamlığı müthiş. Dokununca anladım :) Ng 650'den buna geçmek birden 5-10 seviye atlamak gibi bir şey olsa gerek.
    Resimleri de atıyorum siz olsanız bu bisikleti alır mıydınız ? (Hızlı bir şehir bisikleti yapılabilir mi biraz masrafla ?) Bir Specialized sirrus elite olabilir mi :) 1000 Tl gerçekten çok ucuz.

ProfessionaL ve Mert E. bunu beğendi.
  2. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bence alınır. Madem komşumun , yani çalıntı değildir diyorsun...

Umut Tekin bunu beğendi.
  3. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yok yok kesinlikle çalıntı değil. Bu bisikleti aldığımız kişiye 0'nı almışlar. Toplam 4600 Tl tuttu. Şüphe olmasın anlatayım o zaman. Komşum arabayla bisikletli arkadaşa çarpmış. Mahkeme falan uğraşmamak için ben sana sıfırını alırım demiş. O da kabul etmiş. Buna Aksesuarlarla beraber yaklaşık 4600 Tl'ye sıfırını almış. Bu bisikleti de almış depoya koymuş. Kazadan dolayı aynakol falan eğilmişti düzelttirmiş biraz. Durum bu. Bir şeyi yok bisikletin.

Tek korkum acaba bu bisikleti hızlandırabilir miyim ? Tüm aksesuarları atsam. Km saati falan hariç. Maşayı kilitlesem, hidrolik frenler, V fren ile değiştirip Schwalbe yerine hafif bir lastik alsam diyorum. Bu bisikleti hızlanabilir mi :( Ham ağırlığı 12.75 kg. Hidrolikleri atsam 11.5 kg falan olur bence.

4. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    "Bence" hız arıyorsanız yol bisikleti bakın. Bu bisikletten çok güzel tur bisikleti olur. Tur'a çıkacaksanız bunu alın.

Düzenleme: tekrar baktım da kadroda bagaj delikleri yok sanki. Siz tur için yukarıda söylediklerimi dikkate almayın. Hız istiyorsanız yol'a gelin :)

Umut Tekin bunu beğendi.
  5. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öyle çok büyük bir hız beklentim yok. Yol bisikleti beni çok kısıtlıyor. Bir süre sonra sıkılacağım çünkü arkadaşlarım asfaltta sürmüyor genelde. Toprak yollarda kaldırım taşlı yollarda sürüyorlar hep. Tek başına nereye kadar :)
    Bu bisiklet'den beklentim yol bisikleti hızı değil zaten. Hızlı bir şehir bisikleti yapılabilir mi diye merak ediyorum. Bu fiyata bu bisiklet kaçmaz gibi duruyor. Karar veremedim.
    Bisiklet alınca kullanım amacım. Kaldırım taşlı yollarda-Sahilde toprak yolda ve yine dikdörtgen taşlı yollarda sürüş olacak.
    Bazen asfaltta 100 km ye yakın yol yapabilirim. Gezi için.
    Belki uzun tur yapabilirim öyle bir hedefim var. Genel olarak günlük şehirde kullanacağım ama Yol bisikletinin pek seveceği yollar değil bunlar. Ben sadece asfaltta bir yere kadar sürebilirim. Arkadaşlar çağırınca gel hadi sahile. Yok siz gidin diyemem de. Zaten hep sahile giderler :)

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    +1

fiyat çok iyi ama bu bisiklet senin istediklerini vermez.
    buna binicen dağ bayır vurucan kırbacı.

Umut Tekin bunu beğendi.
  7. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hiç mi kurtuluşu yok :) Hızlandıramaz mıyız bu canavarı :) Gerçekten binince çok ağır geldi. Hafifletemez miyiz ki :(

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    v frene geçmek sana 500 gr belki kazandırır.
    onun içinde jant çemberleri değişcek.

marathonları attın yerine marathon supreme lastik aldın diyelim 300tl oda.
    1 kilo daha atmış oldun.

maşayı söktün attın rigit maşa aldın diyelim oda en az 200tl gibi bi rakam olsa.
    ordanda 1 kilo atsan..

2.5 kilo atarsın.
    500-700tl gibide bir rakam harcarsın

BFOkuru ve Umut Tekin bunu beğendi.
  9. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Eğer 2.5 kg atarsam 10kg olur bisikletim. Toplam da bana 1600-1700 Tl'ye patlayacak anladığım. Attığım maşa, lastik vb şeyleri satsam 1500 Tl'ye bence alınır. Zaten 3 milyarlık bisikletten bahsediyoruz. Aksesuarlar ile 4500'ü bulmuş. Fiyat konusunda derdim yok tek derdim bu bisiklet hızlı bir bisiklet olur mu ?
    Deora Set-Xt set falan var. Bunlar dağ bisikletinde kullanılıyordu sanırsam. Zamanla bunları yol bisikletinin vites sistemi ile Tiagra-105 gibi değiştirmem mümkün mü ? Tek sorunum hız konusunda.

Edit: Arkadaşlar yollarımız bozuk zaten ben yol bisikleti hayalimden vazgeçmiştim. Hızlı bir şehir bisikleti arıyordum. Specialzied sirrus elite ilk sıradaydı. Bu bisikleti specialized gibi onun kadar olmasa da ona yakın bir hıza ulaştırabilir miyim ?

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    umut ateşi tekrar bulmaya gerek yok.
    bence macera arama..
    bisikletin sana 1000tlye verilmesi güzel nerdeyse 1/3 fiyatına.
    ayrıca ben 1500TLlik bir aksesuar paketide göremiyorum...

Ama bu bisikletin senin istedin yerlere gelmesi için para ve bolca zaman harcaman lazım.
    dediğin herşey olur.
    aynakol büyür , aktarıcılar 105 olur v frene geçilir fakat bu yollar çok alengirli.
    artık canına tak eder " lanet olsun " der kaldırır atabilirsin.

elinde bütce varken devşirme işler yapma git " posizyonun adamını " al.
    defansı forvete sürüp gol kralı olmasını bekleme.. ;)

AykutÇ., Berke, Özer Koç ve 5 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2014
  11. Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak Onursal Üye

Seviye:
    tiagra-105 gibi set aktarıcıların bacak boyu mtb kasetlerine yetmeyebilir. hesaplamaları var. lastikleri inceltip maşayı da rigit maşa alırsan, bahsettiğin hızlara yaklaşabilirsin. ama yine de mtb geometrisinde bir bisiklet kullanacağın için aynı performansı hiç bir zaman alamazsın.

Umut Tekin bunu beğendi.
  12. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel bir bisiklet bu komponentlere bu fiyat zor, almazsan ileride pişman olursun. Bu haliyle her türlü hava koşulunda kullanırsın tura çıkarsın. Eğer daha çok hız istersende lastikleri inceltip dişsize geçersin.
    İleride ne tip ihtiyaçlar duyacağını bilemezsin ama bu bisiklet ihtiyaçların çoğuna cevap verecektir.

Umut Tekin bunu beğendi.
  13. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu mtb klasmanında değil yalnız. Scott'un Şehir-Tur Bisikleti kategorisinde yer alıyor. Ben o yüzden "ACABA" dedim. Belki bu ağırlıktan kurtarırız dedim. Bakın ben size istediğim hızı yazayım. Genel itibari ile Yol bisikletiyle karşılaştırma yapılıyor. Şuan NG 650 ile ben ortalama 20 yapıyorum. İstediğim zaman 33-34'e rahat çıkıyorum. Maksimum ise 42-43 yapıyorum. Sonrasında pedalların etkisi kalkıyor artık. Bu bisiklet ile ortalama 25-30. İstediğim zaman maksimum 45-55. Maksimumda ise 60'a yakın hızlar mümkün mü sizce ?
    Ng 650. 21 Vites sınırsız güçle çevirsen 45'i göremezsin düz yolda. Peki ben bu 30 vites bisikletle sınırsız güçle maksimum kaçı görürüm ?

Maalesef bu kısmı yani fiyat kısmı beni çok etkiledi. Pişman olacağım hissi var. Olmazsa satarım diye de düşünüyorum sonuçta 2000 Liraya bile satılabilir bence. Ama eğer hızlandırabileceksem kendim bile kullanırım. İlk izlenimlerim çok olumsuzdu maalesef. Gerçekten ağırdı yani.

İleride çok fazla hıza belki ihtiyaç duyabilirim. Hayattan soğuyup şöyle 500-600 km tur yapma ihtiyacı duyabilirim.
    Ama şuan ki ihtiyacım arkadaşlarla beraber bisiklet sürmek. Onların bisikletleri Ng 650 sınırları belli. Sürdükleri yerde asfalt değil. Eğer yol bisikletine sahip arkadaşlarım olsa düşünmezdim bile ama çok profesyonel bir çevrem yok :)

14. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    1000 liraya bunu al 1500'e de carraro 032 al. Bunla tur carraroyla hız yaparsın. Ben olsam cidden böyle yapardım :)

Umut Tekin bunu beğendi.
  15. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    çok vites olması hızlı gideceğin anlamına gelmiyor. arka rublendeki ve aynakolundaki dişlerin sayısı ve tekerlek boyutunla alakalı. düşünülenin aksine fazla olan vitesler genelde büyük diş sayısı ile yapılır ve yokuş performansı içindir. genelde rubledeki en küçük, yani en hızlı gitmeni sağlayan dişli sayısı 11-12 ya da 13 tür. önce o dişlileri bir say eğer bu söylediklerimden biri ise aynakolu büyütmen son hızlarında sana yardımcı olur. fakat bu seferde yokuşta zorlanırsın. üzerindeki aynakolda kaç dişli var onu say en büyük dişlin muhtemelen 44-46 civarlarındadır. yeni alacağın aynakolda ise 48-50 diş olabilir. aynakol ruble oranı ve lastik çapı ile ilgili senin bahsettiğin şeyler. lastiğini incelttiğin zaman sürtünmen azalır son hızın bundan etkilenmez ya da maşayı rijit yaptığında ise bisiklete uyguladığın kuvvetten %100 verim alırsın. yani sana gereken şeyler aynakol-ruble oranları. araştırmanı bu yönde yap bence

Umut Tekin bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2014
  16. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Evet anladım. Yoksa yol bisikletleri 20 vitesle en yavaş olurdu biliyorum aynakol boyutu en önemlisi. Bu bisiklette ön taraf 3 yaprak arka taraf 10 yaprak. Önde ki 3 yaprak boyu 48x36x26 yazıyor. Keşke ince hesaplamalardan anlasam. Bu yüzden bu konuyu açtım acaba hızlandırabilir miyim diye. Yoksa sabırlıyımdır uğraşırım. Lastik değişimi yapar maşa'yı atarım. Hidrolikleri söker kaliteli bir v fren alabilirim. Aynakol'u da boyutuna uygun yapabilirim. Zaten ne kadar harcarsam harcayım bisikletin orjinal fiyatına yaklaşamam gibi. Yenilerini alacağım gibi eskileride satacağım çünkü. Tabi bunlar zamanla ihtiyaç duyuldukça olacak şeyler. Arka taraf oranlarını ise bulamadım orjinal sitesinde yazmıyor ya da ben anlayamadım. Sanırsam şu Cassette diyor.: Shimano CS-HG62-10, 11-34 T

Ama Kıvılcım'ın dediği gibi çok uğraşacağına git kendine uygununu al o da var aklımda. Yine kararsız kaldım işte hadi buyur. De 1000 liraya hadi masraflarla 2000 liraya bu kalite de ne alınabilir. Sirrus yanına yaklaşamaz ki bunun :)

17. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    şu anda bu bisiklette yapabileceğin hızlar bunlar:
    üsttekiler dakikada çevirdiğin pedal sayısı soldakiler vites dişli oranları 48-11 en son vitesin 26-34 1.vitesin. teorikte bu bisikletle 120 kadansla düz yolda 74 yapabilirsin :) pratikte öyle babayiğit az bulunur. ama istediğin sonuçları yakalarsın gibi sanki. lastiği inceltmen ise sadece harcadığın eforu düşürür. yani bu hızlara daha kolay çıkarsın. karar senin :) bence al derim

Umut Tekin bunu beğendi.
  18. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu çok süper bir cevap oldu işte. Zaten halihazırda şuan ng 650 bundan daha ağır. Benim 55-60 hayalim 90-95 kadansta gerçekleşebiliyor demek. Kim ne derse desin ben bu bisikleti 10 kg yaptım mı düz yolda biraz zorlama ile 55'i görürüm :) Zaten maksimum hız maceramız düz yolda olmuyor yolun eğimi aşağı yönlü arttı mı oluyor genelde )
    2. yaprak ile 60 kadansta 30 ortalama tutturabiliyoruz. Bu çok iyiymiş. 2. yaprak bana çocuk oyuncağı gibi geliyor zaten.
    Sanırım alacağım bisikleti. Olmadı satarım. Bu bisiklete 2000 verecek adam bulunur diye tahmin ediyorum sadece 2014 model mi acaba o şüpheli. Renk uyumuna bakılırsa 2014 olması muhtemel.
    Çok teşekkür ederim cevabınız için.

19. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kategori farklı hala karşılaştırma yapıyorsun. Istersen al bu bisikleti benim scott sub 30 2011 i ve üste 350 lira para verip takas edelim. Bisikletim 12 kg. Konum var şehir bisikleti bölümünde.

20. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence alınabilir bir bisiklet hele ki fiyatına göre. Arkadaşlarımla hem toprak yolda hem şehir için kullanıcağım diyorsan çok düşünme derim. Üstündeki ekipmanları sökersin ve sadece uzun yolda kullanırsın yada satarsın. Hidroliği söküp v frene geçmen biraz sıkıntılı olabilir çünkü kadron ve maşan v fren uyumlu değil. Geçemezmisin geçersin ama ek parçaları bulman biraz zor olabilir. Bence geçmene gerekte yok gibi çok uzun yollar yapmıyacaksan ve de aşırı yüksek hız peşinde değilsen.
    Birde senin bisiklete binince hızlanamaman büyük ihtimalle aynakol dişli sayısından kaynaklı. Bu bisiklette senin dediğine göre 48x36x26 yapraklı aynakol var. Ng 650 de ise tahmini22-32-42 yada 44'lü aynakol var küçük aynakolda daha çabuk hızlanırsınız fakat en yüksek hızınız düşük olur. Büyük aynakolda daha çok güç gereklidir buda düzenli antremanla olur ve o zaman gerektirir. Bu bisikletle Yol bisikleti performansı alamazsın fakat senin şartlarına en uygunu bu gibi hem fiyat olarak hem kullanmak istediğin alan olarak.

Umut Tekin bunu beğendi.