Çok Terliyorum…

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
Düşük Tempoda bile çok terliyorum NEDEN ? FAYDASI ? ZARARI?

Scudo

runner

Üye
Tepki
9
eger kilolu degilsen spor yaparken terlemenin hicbir zaman zarari olmaz.terlemek isteyipde terleyemeyenleri bi dusun.unutmaki ter senin gururundur.:)

• Beğen
Tepkiler: inbox

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
Terleme bir problem değildir,aksine iyi bir şeydir.

Vucudumuz ısısını korumak için ter bezlerinden sıcaklıgı ter olarak atıyor,bırak terlesin vucudun,rahatlasın...:)

Biraz bilimsel mi konustum ne:):)

• Beğen
Tepkiler: ceyhun555 ve inbox

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
Bizde bilimsel acıklamar beklıyoruz teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: ceyhun555

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Terlemek güzel birşeydir :) Faydası vardır:D ama zararı var mıdır bilen var mı?

• Beğen

onurcb

Üye
Tepki
25
eğer zararı varsa bende yandım:( Zaten bisiklete dolayısıyla baya kilo kaybına uğradım:)

• Beğen
Tepkiler: Kir-pi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ayrıca vücudunda demir fazlası olan kişilerin de çok terlediğine dair bir bilgi almıştım. Bilen arkadaşlar teyit etsin lütfen.

Terlemek vücudun doğal ve faydalı bir etkinliği; ancak aşırıya kaçıyorsa ter bezlerinde bir sorun olabilir. Çok az harekette bulunmanıza karşın aşırı terlemeyle karşılaşıyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var derim.

N

nanek39

Misafir
evet vicudunda fazla demir olan hızlı terler ama hiç bir sorun yok terlekmek herkezin dediği gibi vidun düzenlenmesi ve zarar görmemesi için gerek olan bir tavranıştır sorun etme terle bişey olmaz

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Sebepsiz yere aşırı terleme guatr bezinin fazla çalışmasından, bazı kalp hastalıklarından, başka hormonal bozukluklardan, obeziteden(aşırı kilo) vs vs vs kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla fazla terleme ifadesi oldukça genel kalıyor. İfadeyi biraz daha netleştirmek gerek.
Yani başka insanların terlemediği yerde terleniliyorsa bunda bir sorun vardır.
Yada eskiden terlenilmeyen bir işte artık terlenmeye başlanmışsa vb...

Ancak sporun bazen gayesi ter atmaktır. Yani terlemek, eğer kaybedilenler yerine konulabiliyorsa metabolizmal faaliyetlerin yerinde olduğunu gösteren vucudun ısı ayarının güzel yapıldığını telkin eden bir olaydır.

Terleme böbreklere yardımcı bir fonksiyondur aynı zamanda.

Bilmem anlatabildim mi?

Keşke içimizde bir endokrin uzmanı olsa da sayfalarca terleme olayını anlatsa. Böylece biz de bu konuda terlemekten kurtulsak. Valla ter bastı şimdi beni.. İnsanın üzerinde çok durmadığı bir konuda konuşması da bayağı ter yapıyormuş.. :)

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
@Mesut Girgiç

Mesut BEY (MESUT ABİ daha sıcak sabimi ) çok teşekkürler her zaman ki gibi keyifli ve eğlenceli uslubunuzla yanıtladınız. Bende sizin yorumlarınızı beklıyordum acıkcası ter önemli bir konu
sanırım asıl önemli konu ise kaybedileni yerine koymak bu konu beni daha çok kokutuyor 100 ve 120 nabız arası bile baya ter atıyorum (12 15 kilo fazlam var) rahatsız olma sebebim terlemekten çok yerine koyamamak sadece su olarak bakmıyorum olaya yani bunun yanında bazı degerlerde kaybedıyoruz tuz v.s gibi...Konu baya geniş izin dediginiz gibi kardiyoloji endokrini gibi tabi sebebine göre degisiyor...Kaybedilen bölüm için değerli yorumlarınızı beklıyorum
saygılar sevgiler...

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Düzenli antreman yaptığın takdirde vücut kendisini su kaybına karşı ayarlıyor ve daha az su atıyor.
Bu da bir etken.
F1 pilotları -ki kendileri yoğun bir şekilde vücut ve jimnastik çalışırlar- yanlış hatırlamıyorsam yarışlarda 2-3 litre su kaybediyorlar.
Aynı durumda sıradan birisi 4-5 litreye kadar su kaybedebilirmiş.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@deniz AYLIKCI

Terle kaybedilenleri avam usulü direk yerine koyma metoduyla sağlamaya çalışırsak.
1. Tuzlu Ayran (Su, Sodyum, Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve proteinler açısından)
2. Maden suyu. (İçindeki türlü mineraller açısından- ancak gazı nı ne yapacaz bilemiyorum- zira spor yaparken gazlı içecekler pek tavsiye edilmiyor)
3. Mis gibi çay. (Bunun içindeki şekerden başka faydası yok ama benden ikram olsun diye söyledim. Bazen ter atma sonrası fena iyi oluyor kerata... Terden şeker atılmadığı için çayı şekersiz de içebilirsiniz :) )
4. Bildiğimiz anam babam su. (Bizzat suyu yerine koyma açısından)

not: İşin uzmanları tarafından Uzun turlarda, yarım saatte bir su, saat başı katı gıda alınması tavsiye ediliyor. Biz su kısmına uyuyoruz da katı gıda kısmını 2-3 saatte bir yapıyoruz. Pekii, oluyor mu? Yok bee.. pek de iyi olmuyor. Saat başı yemek daha keyifli olsa gerek.. .:D Zaten şu dünyada yiyeceğimiz iki lokma bi şey. Ne diye aç aç yaşalım. Zaten bisiklet bizi eritip duruyor..

Ter replasmanı yani kaybedilen terin yerine konması bağlamında şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha profesyonel çözümler tabiki var. Ancak benimki dedim ya... avama göre. Yani halk için. Hem ucuz hem kaliteli.. Kaliteyi ve ekonomiyi birleştirdim yani... :) :) :)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
ben de cok basıt ve fazla terlıyorum ama bunun sebebı sanırım fazla kılo bı sorun pldugunu sanmıyrm :)

• Beğen

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Sign-on

Tuz kısıtlamasının da bir usulü ve zamanı var.
Yanlış zaman ve miktardaki kısıtlamalar; vucüttaki tuzun (NaCl deki Sodyumu kastediyorum) azalması neticesinde hiponatremi ve dolayısıyla hipotansiyon(tansiyon düşmesi) gibi durumlara yol açabilir.
Ayrıca tuz almadan tuza göreceli olarak aşırı miktarda su alımı da yine benzer bir duruma yani dilüsyonel hiponatremiye yol açacaktır.

Yani tuz kısıtlaması derken tuzu tamamen kesilmesi kastedilmiyordur. Özellikle spor etkinlikleri esnasındaki aşırı terlemelerden sonra.

Burada kastedilen(yani Hakan hocanın kastettiği) normal zamanlarda alınan aşırı tuzun ve baharatın kısıtlanması yönündedir kanaatimce.

Vucut sıvılarındaki olmazsa olmaz elektrolit kompozisyonları
Şekil-1-A :) ( şu malum şekil 1-A yani ;) )
Vücut sıvılarının kompozisyonu

Değerler sırasıyla hücre içi, kan ve doku lardaki elektrolit düzeylerini kabaca bildirmektedir.

Sodyum (meq/L)
10 (hücre içi)
145 (kan)
142 (doku içi)

Potasyum(meq/L)
140
4
4

Kalsiyum(meq/L)
1
3
3

Magnezyum(meq/L)
50
2
2

Klor(meq/L)
4
105
110

Bikarbonat(meq/L)
10
24
28

Fosfor(meq/L)
75
2
2

Protein (g/dL)
16
7
2

Özellikle sıcak havalarda yapılan bisiklet turlarındaki aşırı ter kaybıyla birlikte seyredebilecek Hiponatremi (tuz eksikliği) tablosuna ait erken bulgular şunlar olabilir:
1. iştahsızlık
2. Bulantı
3. güçsüzlük.

Çok İleri vakalarda (ki böylesi bir durumun bir spor aktivitesi esnasında oluşma ihtimali zayıftır. Kan Na düzeyinin 120 mili ekivalanın altına düşmüş olması gereken böylesi bir durum birlikte seyreden başka metabolik bir hastalığın tabloya eşlik ettiği vakalarda gözlenebilir)
Belirti ve bulgular.
1. beyin şişmesi
2. sara nöbeti gibi nöbetler( letarji, konfüzyon) koma ve ölüm.

Böylesi bir durumda kanda dolaşan volümün korunması (sıvı alımı), ozmolaritenin korunmasından(tuz alımı) daha öncelikli ve elzemdir.

Yani tuz replasmanı(yerine koyma olayı) sıvı ile birlikte olmak durumundadır.

Selam ve saygılar.
(link)

çağdaş

Daimi Üye
Tepki
174
bence de terlemek iyi bir şey ama kesinlikle spor yaparken attığımız suyu ve tuzu orantılı bir biçimde tekrar vücudumuza kazandırmalıyız ki herhangi bir tehlikesi olmasın.

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
ben de kendimi bildim bileli fazla terliyorum kiloluyken de (98) zayıfkende(73) fazla terliyorum. doktor bazı tahliller istedi hemoglobin falan her şey normaldi yapısal da olabilir yada doktorun farkedemediği bi rahatsızlığım var doğuştan ama spor sırasında iyi oluyo kolay kolay yorulmuyorum.