Çok spor yaptığım halde kilo alıyorum

engin444

Üye
Tepki
40
Varsa Allahın şanslı kuluymuş demekki. Sağlığına zarar vermeden dedim.

Scudo

condition

Aktif Üye
Tepki
114
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çoğu kişi yazmış ama bende yazacağım kesinlikle sağlam bir diyetisyene danışın. Çünkü kilo kontrolünde sporun katkısı sandığımızdan daha düşük. Kabaca bir rakam vermek gerekirse %30 spor %70 beslenme düzeni ve diğer etmenler devrededir. Yani beslenme düzeniniz sağlıklı olmazsa kiloda veremezsiniz. Birde istediğini ye gençsin yaklaşımı bana göre de takip ettiğim birçok uzmana görede çok doğru değildir. Yaş ilerledikçe işlerin zorlaşacak olduğu bir gerçek ve tabi seçim sizin. Son olarak kilo o kadarda önemli değil bel çevresi yağlanma tehlikeli ve sağlıksızlıktır. Kas kütleniz arttıkça kilonuz artabilir ama fit ve sağlıklı olursunuz.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Bana kalırsa kilo vermeye çalışmanıza gerek yok. Yâni, hedefiniz kilo vermek değil, sporu bilinçli bir şekilde yapmak olmalı. Günde bir veyâ iki saati hareket etmeye vermek spor yapmak değil gibi. Spor için düzenli uyku, iyi bir kahvaltı, düzenli bir hayat şart. Eğer hamurdan, şekerden uzaksanız, geç saatte yemek yemiyorsanız, abur-cuburdan kaçıyorsanız, bolca su tüketiyorsanız, metabolizma veyâ hormonâl bir sıkıntısınız yoksa günde söz gelimi bilinçli yaptığınız yarım saat koşu, 30/50/100... şınav, ...100 mekik, 3-5-10 barfiks vücudunuzun kısa sürede şekle girmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte "bir şey olmaz" deyip haftada bir-iki şişe alkol devirmek veyâ bir-iki paket cips yemek yine göbek çevresini simitleştirecektir.
Kendi adıma, şeker kullanmıyorum, marketten paket ürün (çikolata, şekerleme vb.) neredeyse hiç almıyorum, canım çok isterse evde kendim ödül olarak çok az şekerle ve azıcık hamurla nefsi köreltmek için kek-kurabiye yapıyorum :) Sporum da haftada 3-4 gün koşu, şınav, mekik, barfiks Bir sebep olur da spor yapamasam dahi, kilomu çok rahat koruyorum. Bununla birlikte uyku düzenim maalesef düzensizlik şeklinde devâm ediyor.
Kısacası, 8 saat uyku, kahvaltı, bol su, erken yenen akşam yemeği, şeker yok, hamur yok, bol sebze, alım gücü oldukça kırmızı et, balık, sofradan da göz doymaz, karın doyunca kalkış. Bence sâdece bunlara dikkat etsek, spor yapmasak dahi kilomuzu koruruz. Bunlara ek olarak, yaptığımız spora bağlı olarak uygun gıdalar...Ayrıca, kendi çapımızda spor yapıyorsak, süreye abartmamak.

Kuvars Keraite

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Kuvarss
Bisiklet
Sedona
Günde 10 km bisiklet sürmenin kilo vermeye pek faydası yoktur bence. Çünkü 10 km insanı terletmez bile en azından haftanın 5 günü 50 şer km günde sürerseniz 1 ay sonra hemen zayiflarsiniz bende bu şekilde olmuştu bide bisiklet te en son göbek ortadan kalkıyor

metegur

Üye
Tepki
53
İsim
mete gür
Bisiklet
Giant
10 km bisiklet için çok kısa bir mesafe bu konuda haklısınız tabi ama yine de beslenme düzeninin yanında spor hafif kalıyor diye düşünüyorum

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Kardeşimle yaşamlarımız çok yakın o kilo veremiyor ben de kilo alamıyorum, hayatlar işte :komik::komik:

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@metegur
10 km diyince bişey yok yolun neredeyse yarısı yokuş :D

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@taner07
bir zamanlar bende alamıyordum yiyorum falan annemlerle dalga geçiyodum sonuç herkezi üzdü tabi :(

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Okan111
Fitness tavsiye edilir bu göbiklere....:D Hocanız bayan olursa daha içten yaparsınız tabi....:D:D(Michelle Lewin gibi mesela)

• Beğen
Tepkiler: yaboga