Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇOK ÖNEMLİ: Bisiklet kilitleri hakkında güvenlik sorunu!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında PRO|Bisiklet tarafından paylaşıldı.

1. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar hepimiz biliyoruz piyasada satlan içinde çelik halat bulunan kilitleri bunlar çok ince bir elektrik kablosu kalınlığında da olabiliyor bir boru kalınlığında da bu boyutlardan ortalarda olan bir kilit modeli hakkında bir güvenlik uyarısı yapmam gerekiyor. Hemen belirteyim sadece bu kilit için değil tüm model ve markalar için geçerlidir.

Bu nedenlerle yine en iyisi küçük boy olmayan üçlü anahtarı bulunan kilit ve hortum ile izole edilmiş bir zincir gibi görünüyor en basidi.

Aşağıdaki fotoğrafları dikkatle inceleyin ve nereden koptuğuna da bakın.

NOT: Hiçbir şekilde zorlama veya ağırlık asılması olmamıştır. Kilidi bisikletten sökerken bu hale geldi.

2. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu kilitlere zaten pek güvenmemek lazım. tanıdığımın bisikleti balkonda demire zincirlenmiş duruyodu. bauhaus'tan eğe aldı, zinciri kesmesi 2 dakka sürdü. yarın tchibo'dan zincir alıcam bakalım o nasıl bişey

3. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Doğru söylediğin şey zincirlerde pek güvenli değil daha sağlam ve en azından zor açlabilecek şeyler aramak gerekiyor.

4. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    bazı bisiklet kilitleri var arka tekerleğin üzerinde bulunana v frene paralel bir yere takılan anahtarlı kiirler var arka tekerleği kelepçe gibi sarıyo bence onlar daha güvenli

5. swat

swat Aktif Üye

Seviye:
    Motorsiklet lere takılan 3-4 parmak kalınlığında kilitler var onlar işinizi görebilir. ;)

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Evet. Arkadaşın anahtarları kaybolmuştu. Ufacık bir yankeskiyle kilidi kesmem 1 dk bile sürmedi.

7. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o kadar ince bir kilide elbette güvenmemek gerek, hiç zorlanmadığı halde çok rahat kopabiliyor... ben de bir gün arkadaşımın yanına gittiğimde zemin katta merdiven korkuluklarına kilitlemiştim bisikleti ve 2 saat sonra aşağı indiğimde bisiket yoktu. yusuf yusuf modunda kilidin parçalarını bulup her kim kırdıysa nasıl kırdığını çözebilmek amacıyla etrafıma bakınırken, kapıcıyla denk geldik ve ona bisikleti görüp görmediğini sordum. o da gayet sakin "heeaaa, aşağı garaja bırahtıydım. apartıman içine pislet goymak yassah yiğenim." dedi...

abi dedim, nası söktün kilidi, nası götürdün garaja... "kitli diildi ki yiğenim" demez mi :confused: kilidi tutmuş yoklamış, zaten halat kopukmuş. "ben de sandıydım ki sen onu süs olsun diye tahıyon" diye de ekledi... gittik garaja, kilit harbiden de kırık. tam da resimdeki yerden kopmuş halat...

o gece eve gidince bisikleti 1 gece odamda misafir ettim, kedi ağırladı kendisini :D ertesi gün de gittim 1 parmak kalınlığında, dolana dolana gelen bir kilit aldım da kurtuldum... aşağıdaki resimler de o geceden :)

8. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    bende 4 haneli şifreli kilit var teli işaret parmağı kalınlığında diyebilirim zaten en fazla yarım saat bırakıyorum bisikleti tabiki espark carrefour gibi alış veriş merkezlerinin oto parkında
    tel kısmı aletsiz kopacak gibi değil e adam spiralle daldığınıda görmezsem alsın götürsün bisikleti :D ama beni asıl düşündüren şifre kısmı şifrenin 2 hanesini fln unutmuştum açmam 2 dakikamı aldı yerine oturduğunda hissediliyor (yol göstermek gibi olmasın):D e çalan adamlarda bu işlerin kurdu olmuş şerefsizler
    neyse dediğim gibi güvenli bir şey bulamaz mıyız

9. Tolga Can Sabah

Seviye:
  10. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    benimkineden bu :) çok şükür bisikleti iyi koruyor ama adam illede kafaya koyduysa bisikleti çalar bu kadar açık koca arabları götürüyolar bisiklet hiç bişi değil :D oda olmadı çalamadı uyuz olur bisikleti berbat eder aynı şey benim başıma geldi çalmaya çalıştı sanırım sabah bisiklee bi baktım selesi yırtık ve km saatinin kablosu kopmuş memleket bisiklet düşmanı dolu

Arif Nalbant bunu beğendi.
  11. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    http://www.yesilbisiklet.com/pazar/...AKSESUAR-TAMİR&p_alt_cat_id=95&p_prod_id=1834

Ben bu modeli kullanıyorum Onguard'ın ama açıkcası linktede blirtildiği gibi çokta güvenmiyorum,caydırıcı etkisi var ama yine de biraz azimle falan kesilebilir gibi..

Ama benim okulda hemen bölümün önüne kilitlediğim için güvenlikten yana şüphem yok onun haricinde de zaten kolay kolay kilitlemiyorum bir yere..

12. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    bence kalın gibi gözükse bile hiç bi işe yaramayan çin malı kilitlerden kesinlikle almayın.ben bi arkadaşımın kilidinin anahtarı kaybolduğunda seleyi çıkartıp kilidin arasına sokup çevirdim çok zorlanmadan dibinden koptu.sele borusu ne kadar uzun olursa o kadar kolay kopar.yani bu dandik kilitlerin anahtarı bisikletin üstünde.bence o kadar para saydığımız bisikletlerimizi oldukça sağlam ve kendini kanıtlamış bi markaya emanet etmek gerek.onguard fena değil.ama yinede bisikletinizi çok fazla mecbur olmadıkça yanınızdan uzun süerli ayırmayın şerefliler bisikleti alamayınca ya zarar veriyo yada parçalarını söküyo.:)

13. Tolga Can Sabah

Seviye:
    en iyisi elektrikli bir koruma olacak adam dokunamayacak dokundumu cız:D

14. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bu benim de aklıma geliyor. Elektroşok cihazlar vardı aslında ama nerden bulunur ne kadardır bilmiyorum.

15. Tolga Can Sabah

Seviye:
    esnaf sarayında görmüştüm pahalı fln da değildi ama çok büyüktü cebe sığacak gibi değil anca çantaya atacan e çıkartana kadarda iş işten geçiyor küçükleriyse çok pahalı aslında basit bir devreden ibaret elektronikten anlayan bir arkadaş bakıra basılacak şekilde devre şemasını ve kullanılacak elemanları kolay bir biçimde açıklarsa yapabiliriz ama kilidi acana kadar bizde şoklanıcağımızdan :D ve batarya büyük bir sorun olacağından bi işe yarayacağını sanmıyorum:rolleyes:

Serden Us bunu beğendi.
  16. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    O halde uzaktan kumandalı yaparız ve çarpılmayız. :D :p

Şaka bir yana da ufakları düşünmüştüm baya. Pahalı demek... Hımm.

17. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    Daha önce bir yazıda da yazmıştım, bu kilitler gerçek anlamda güven veremeyecek kilitler. Umarım bu yazdıklarımı bir bisiklet hırsızı okumuyordur :) Bu halat kilitler çok rahatlıkla bir su borusunun bir kaç tur üzerinde tur attırarak bu gösterilen noktadan atabileceği kilitler.

En güvenli kilitler U kilitlerdir. Bu kilidi kullanıyordum ve bisikletim bir çalınma teşebbüsünde çok ağır darbeler almasına rağmen bu kilit sayesinde kadronun bozulmasına yamulmasına jantımın eğilmesi pahasına bisikletimi korudu ve ayakta kaldı.

Buna karşı ben de şuan da bu kilitleri kullanıyorum. Sebebi U kilitlerin bence biraz yurtdışı şartlara göre dizany edilmiş olması ve Türkiye şartlarına uygun olmamasında. Şöyle ki bu kilitler on tekerlegi kadroya bağlayıp bu ikisinide bisiklet parklarındaki demirlere uyumlu olarak bağlanabilecek bir şekilde dizayn edilimiş. Bisiklet parklarındaki demirlerden bulursanız çok şanslısınız bulamazsanız kolay kolay her bahçe demirine yada tabela direklerine bağlayamazsınız. En azında ben hiç sanmyorum

Bu nedenle ben de kablo kilit kullanıyorum bütün risklerine rağmen. Yıllar evvel iyi bir sporcu arkadaşıma sormuştum senin bisikletin bukadar pahalı nasıl oluyorda hiç kilit kullanmıyorsun diye. Bana ben bisikletimi cuzdanım gibi her yere götürüyorum diyordu. O kadarki okulda iki kat yukarıya taşıyıp labaratuarın içine kadar getirirdi. Bu bağlamda kablo kilit lüks bile kalır.

Sözün kısasası risk mevcut ama kablo da alternatifler arasında bence olabilecek en iyi yöntem. Çok tehlikeli ise durum yanınıza alın bisikletinizi..

İyi sürüşler...

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar size altın bir kural, bisikletinizi asla bir yere 5-10 dakikadan fazla kilitli bırakmayın ;)

19. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Dükkana gidince güvnlik kamerasının önün bağlıyorum boş vakitlerde kesiyorum başına bir iş gelmişi mi dye.:D Dersaneye falan zaten götüremiyorum.Sadece okuldayken saatlerce yalnız başına kalıyor.

20. Tolga Can Sabah

Seviye: