Çok önemli bacak boyu ölçme metodu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
http://www.competitivecyclist.com/images/pages/fitcalc/measure_ex_1.jpg

resim ile ..

video ile..

cetvelin üst yatay çizgisi baz alınacak..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
normal bi cetvel ile ölçme yaptım yanımda kalan arkadaşımın yardımı sayesinde ölçme yaptık evet 83 cm benim bacak uzunluğum bu da doğru kadro aldığımı bana göstermiştir ,,

(link)

kadro boyu 18.76 inç 19 ince yakın,
kadro boyu ise sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan mesafe 47 .64.. .. 48 e yakın ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Mountain Bike Saddle Height

...bacak 83 cm buradada her şey doğru çıktı..

(link) (link)
Use this information as a starting point when setting your saddle height.

Rider Details

Adult, male

Height (H)

• [*=center]5' 8½"
    [*=center]68½"
    [*=center]174 cm

Leg Length (I)

• [*=center]32½"
    [*=center]83 cm

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/person-man.gif?1310180857

Your Saddle Height

Here is your saddle height measurement based on your height and leg length. Adjust your saddle using the instructions below.
Read our (link)to learn more.

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/mountain-bike-saddle-highlight-600x400.gif?1310180857Mountain Bike Saddle Height

Saddle Height

• [*=center]35½"
    [*=center]90 cm

Adjusting your Saddle

Use these instructions to properly adjust your saddle height:

• Starting Saddle Position

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/saddle-position-level-500x300.gif?1310180857
    Level your saddle so it's parallel with the ground (A) and centered from front to back (B) on the seat post. Also make sure the nose of the saddle is pointing straight towards the front of the bike (top view).
  • Set Saddle Height to 35½" (90 cm)

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/mountain-bike-saddle-height-measurement-500x300.gif?1310180857
    Line up your cranks with the seat tube so they form a straight line from the saddle down to the ground. Then adjust your saddle so the distance between the top of the saddle and top of the lower pedal is 35½" (90 cm). See red dotted line in the diagram.
  • Proper Knee Extension

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/mountain-bike-man-saddle-height-riding-position-600x600.gif?1310180857
    Once your saddle height is set, your legs should almost fully extend during your pedaling downstroke. See the slight bend in the knee in the diagram. This is the proper saddle height.
  • Remembering your Saddle Height

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/saddle-seatpost-marking-500x300.gif?1310180857
    Note the marking on your seatpost, if available, or mark the seatpost with a small amount of tape or permanent marker (M) so you can easily reset your saddle height if necessary.
  • Set Saddle Fore/Aft Position

http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/images/saddle-fore-aft-knee-position-man-400x600.gif?1310180857
    Sit on your bike with the pedals parallel to the ground (at 3 and 9 position). Adjust your saddle forward or back until your knee is directly over the pedal spindle. Use a string with a key tied to one end and hold it to your knee to make sure it drops down through your pedal.
  • Try it out

Ride for a week or two at this new saddle height. If you have discomfort when riding, adjust your saddle height up or down in 5mm or 1/8" increments, riding for a couple weeks after each adjustment, until you find a comfortable saddle height for your body.

DISCLAIMER: There are NO GUARANTEES with the information provided here. Every rider is different. Consult your local bike shop for a professional fitting or size recommendation.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bu konuda sormak istediğim bir şey var.

Çok yaygın olan bir ölçüm metodu vardır "Her iki ayakla yere basıyorken, kadro ile apış arası arasında 3-4 parmaklık mesafe bulunmalıdır" şeklinde. Bu metoda göre;
1. Bu açıklığın faydası/yararı nedir? Neyi ifade ediyor?
2. Bu açıklık 3-4 parmaktan daha kısa ya da apış arasına tamamen sıfır ise ne gibi etkiler görülür? Normal boy bisiklete göre daha mı çok yorar?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1013170_609666415732603_1622381064_n.jpg

2008 mart ayında aldığım scott scale 30 karbon bu hale dönüştürüldü ,,,,4500 lira idi ,10 kilo 700 gram idi ve önde fox yüzlük amortisör var idi ,,evet çok kişi bana kızdı amortisör satılırmı diye o amortisör ün sıfırı 600 yuro idi ama o amortisör sadece çatlak zeminli arazilerde toprak yollarda ve keçi yollarında çok işimi gördü artık çatlak zeminli toprak arazilerden çıktım stabilize ama ağır ve de sert düz toprak yollara girebiliyorum bu bisiklet ile ,tekerler maxxis over driver 700 x32 olup bir stabilize canavarıdır ..ayna kol 44 diş slx dir ön aktarıcı göbekten sistemli lx dir ve hala 2008 in orjinal parçasıdır arka aktarıcı deore shimanodur xt modeldir 50.000 km yi eylül sonu bulacak olan arka aktarıcı ve ön aktarıcı hala çalışmaktadır ..
karbon dayanıklı çıkmıştır tayvandan geldi bu bisiklet ama şanşıma karbonda sorun olmadı gıant yol bisikletleri iki kişinin elinde patladı 6 ın ayda biri kırıldı diğeri 8 inci ayda ....evet bu arkadaşlarımada tayvandan gelmiş idi bisikletler kısmet tabi..
evet bisiklette çok teker değişti tabi...şu gerçeği algıladım 200 km de kısa mola anlayışı ve tempolu sürüşlerde bu bisiklet 26 jant iken bana fazla zaman kaybettirmiştir resimde gördüğünüz 700 x 32 takılınca kendime 50 dakika fark attım ,26 jant bisiklet sadece ormanda kullanmak için oralarda tepinmek için adı üstünde dağ bisikleti, dağda işe yarar 200 km de yaramaz hammallıktır, orman bisikletidir onu orada kullanacağız..evet 2012 de cyclo cross bike lar geldi, bunlardan en dikkatimi çeken focus cyclo lardır ,yalnız yarış gidonu ile sert ağır stabilizelere girmek risklidir çalışma gerektirir çok dikkat lazım..evet asla kullanım hatası yapmadım 5 yılı geçtik bisiklet tam 5 yıl 4 aylık ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sefa.N

sefa bey,
ben kendimden örnek vereyim resimdeki bisikletimin selesine oturmadan iki bacağım arasına alıyorum ve üst borunun ortalamasını alıyorum 3 parmak boyu mesafe oluyor bu durumda doğru kadro oluyor 3-4 parmak boyu mesafe olacak tabi mtb ye göre düşünüyoruz tabi...
faydası ise 200 km lerde sorun yaşamamak ki ben asla yaşamadım 200 km li kısa mola anlayışı tempolu sürüşlerde ..tonlarca rampa devirdim ben,bel ağrısı çekmedim hiç.
kısa olması durumunda ve sıfır olması durumunda ise malesef burada çok insan bel ağrısı ve bilek ağrısı artı kıkırdak zedelenmesine maruz kaldı ..sakatlandılar bi nevi..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok önemli bir hatırlatma: Tablolar genel vücut ölçülerine göre belirlenmiştir. Kişiden kişiye bacak uzunluğu ve kol uzunluğu değişiklik gösterir. En önemli nokta bacak uzunluğudur. Bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha kısa kalıyorsa küçük kadro tercih etmenizi öneririz. Yada bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha uzunsa büyük kadro tercih etmenizi öneririz. Seçiminizin doğru olup olmadığını anlamanın bir de püf noktası vardır. Seleye oturmadan bisikletin üzerine binersiniz ve kadronun üst borusu ile bacak aranıza temas noktasının mesafesine göre seçim yaparsınız. Eğer kadro üst borusu bacak aranıza çok yakınsa kadro size büyük gelmiştir. Eğer bu mesafe fazlaysa kadro size küçük gelmiştir. Mesafe ortalama 3-4 parmak genişliğinde olmalıdır.

ulaş admin dostumun mesajı ..

kaynak..

(link)

Berkay ata

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
benim boyum 176cm bacak boyum 82 cm alacağım bisiklet carraro sportive 224 onunda 51 cm kadro boylusu var bana uyarmı
verdiğiniz mtbtr deki hesaplamayı yaptım kadro boyu 54,78cm çıkıyo sizce 51 cm kadro boyunu alsam sorun çıkarmı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berkay ata

bacak boyu ...82 cm benden 1 cm kısa ..
mtb alacak iseniz durum aşağıdadır 26 jant teker ..

(link)

durum bu ..

mtb de..18.53 inç
kadro boyu 47.07

şehir bisikleti alacak iseniz ise

(link)

durum bu..

kmert

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Kmert
Bisiklet
b'Twin
@Kudret Kurtcebe

Kudret Bey malum ben de bu canavar gibi sağlam uzun ömürlü bisiklet bakıyorum.Bütçe azami 2000, buna benzer bir şeyler bulabilir miyim. Bir de bu bisikletin modelini öğrenebilir miyim ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kmert

mert bey ,
2008 senesinde scott lar geldi karbonlar ,scale 30 serisi , evet 2000 lira ise sermaye aliminyum kadro olabilir mtb olabilir ya da şehir bisikleti..

kmert

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Kmert
Bisiklet
b'Twin
sizin kullandığınız şehir bisikleti kategorisine mi giriyor ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kmert

tasarımı düşünürsek şehir bisikletine yakın oldu ön gidonu yarış yapamıyorum çünki bisiklet karbon kadro ve arkadan yengeç fren sistemini takacak çıkıntılar yok karbona arkadan 2008 senesinde çıkıntı yapmamışlar idi ,zati bu bisiklet mtb 26 jant idi..önden fox yüzlük amortisörü ikinci el 500 liraya sattım benim tarzım ağır stabilize de ve sert düz toprakta ve asfaltta sürat yapmak idi, ama 2008 de türkiyede bi tane bile cyclo cross bike yok idi olsa idi kesin cyclo cross focus ya da scott karbon alırdım focus un karbonları ne durumda bilmiyorum ama almanyadan geliyor bisiklet,,,şimdi memnunum 700 x 32 teker var maxxis over driver tam anlamı ile stabilize canavarı ve sert düz toprakta randımanlı ,,,öne aliminyum çatal oturunca v -break fren sistemi yaptım ama yengeç sistemide oluyor idi...

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Hortlatacağım ama benim takıldığım nokta çok daha başka :D Bacak arasındaki malum organ penis beyfendiyi yokmuş gibi mi ölçüyoruz yoksa kendisine gelince duruyor muyuz? Yani ben videodakine benzer bir şekilde kitap koyarak ölçmeye çalıştım fakat beyfendiye dayanınca durdum. Epey fark ediyor diğer türlü.

• Beğen
Tepkiler: modus operandi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alcest

Bacak arana sert ciltli bir kitabı sonuna kadar daya. Sonra kitabı duvara daya. Sonra yerden kitabın üst noktasına kadar olan yüksekliği ölç. Bacak yüksekliğini bulursun. Penisinle hiç alakası yok. Dikkat et penisin kitapa sıkışmasın. :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.