Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok kararsız kaldım katlanır mı şehir bisikleti mi?

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında Erdem Şiğva tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar, abilerim, ablalarım. yakın zamanda bisiklet alacağım. katlanır bisikletleri çok araştırdım kullananların yorumları hep olumlu yönde. ben de dahon vitesse d8 modelinden almaya karar vermiştim. ama çok kararsız bir yapıp olduğu için düşündükçe şehir bisikleti mi alsam acaba yok yok katlanır bisiklet alıyım en iyisi gibisinden kararsızlıklarla karşılaştım. ben bisikleti rahatlamak için sarıyer beşiktaş sahiline çıkar gezerim bisiklet keyfi yapar arada durup sahili izlerim veya şehir içi-şehir dışı turlara katılıp yeni insanlarla tanışıp güzel zamanlar geçiririm diye almak istiyorum. okula bisikletle gitmek gibi bir amacım yok. şehir bisikleti turlara daha yatkın gibi duruyor ve dahona verilen parayla da gayet güzel bir şehir bisikleti alabileceğimi düşünüyorum. ama sonra düşünüyorum ki katlanır bisikletle de tura çıkan çok insan var ve bisikletle başka şehre çıkmak istediğim de(memlekete giderken mesela) şehir bisikleti olunca zorlanacağım. bazı engeller çıkacak ama katlanır bisiklet olunca tek olan insanların garip bakışları olacak ama hiç bir engel çıkmayacak. ayrıca şehir bisikleti alırsam da apartmanda tutmak zorunda kalıcam(yer sıkıntısı) ve öğrenci olduğum ve ilk bisikletim olacağı için de çalınmasını istemiyorum ki çalınırsa bi sonraki bisikletimi almam çok uzun sürer belki de şevkim bile kırabilir(hırsızlık olayları fazlalaştı bizim mahallede). katlanır alırsam eve alabilirim. boyum 1.72 olduğu için katlanır bisiklette çok farklı görünmem diye düşünüyorum ki okuduğum çoğu yazı da 1.85 1.90 insanlar biniyordu 20'' lik bisiklete. ayrıca hemen hemen katlanır kullanan hiç kimse kötü bir yorum yapmamış ve çok eğlenceli bir bisiklet ve bu kadar güzel olacağını düşünmüyordum gibi yorumlar gelmiş ki bu beni almaya çok teşvik ediyor.

biraz uzun yazdım galiba ama bir yardım edin bana lütfen siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız :)

2. iogee

iogee Bi Garip Yolcu !!!

Adı:
    Onur GEBEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba tern link c7 sahibiydim yakin zamana kadar katlanir bisikletin en guzel yani evde yer sikintisi varsa genelde sehir icinde isen ama rahat sekilde alisinca uzun tura cikiliyor ucak otobus araba bagaji olayi cok guzel :) kararsiz isen katlaniri denemeni tavsiye ederim boyu dert etme her boya gore ayarlaniyor benim boy 1.70 gibi sikinti yoktu :) son tavsiye kesinlikle dahon tern gibi markalar alman katlanir bisikletin eklem yerleri fazla dostum kalite onemli :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

3. Resul Özbarlas

Resul Özbarlas Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla siz katlanır bisikleti baya bir sevmişsiniz :) Bence içinizden geçen,hangisine daha yakınsanız onu alın :)

4. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    tramvaya metroya vapura trene otobüse taksiye uçağa binmek istiyorsan katlanır tavsiye ederim.

5. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    katlanır bisiklet çok rahat değildir. 20" bir bisiklet tur ızdırap olur. şehir bisikleti alın. ben bisikletimi dairenin girişinde ayakkabılığın yanında tutuyorum, sonuçta o da evin bir parçası.
    katlanır bisikletin sürekli olarak arabasının bagajına ve uçağın bagajına bisikleti atıp gittiği yerde bisikletle binenler için avantajı vardır.
    evde katlanır bisikleti koyacağınız her yere diğer bisikletlerde girer

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bende önceleri katlanır bisikleti işe gidip gelmek müşterilerime gitmek için aldım.
    hatta kafamdaki olay uzaktaki müştelerime otobus metro vb ile gidip katlanırı yanımda taşımaktı.

daha sonra binmeye alıştıkca gördümkü eskiden metro vb araçlar kullanırım dediğim yerlere bisikletle gidebiliyorum.
    haliyle katlanır bisikleti 5 kere katlamadım ömründe.

bende satıp şehire döndüm.
    çünkü katlanır 20 km ufak bir gezide ağrılar yapıyordu.

bunu göz önünde bulundurun bir daha 2 iş yapmayın derim.

7. Homer

Homer Kıdemli Üye

Adı:
    A.Murat Günal
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Katlanır bisiklet, toplu taşıma ile entegre etmeyecekseniz yanlış seçim olur diye düşünüyorum.

Hergün işe gidip gelirken katlanır kullanıyorum, servise biniyorum. Çok memnunum.
    Ama iş sahilde turlamaya gelince katlanır aklıma bile gelmiyor, tempolu gidemezsiniz, jantların küçüklüğü sebebiyle konforsuz olursunuz ve en önemlisi karşınıza çıkan ilk ciddi yokuşta elinize alırsınız.

8. Serdar Kaptı

Serdar Kaptı Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Katlanır ile şehir bisikletinin farklı avantaj ve dezavantajları var. Ancak konuyu genel anlamda şehir içi kullanım ile sınırlarsak katlanırın avantajları bana göre biraz daha fazla. Teker çapının ufaklığı, gidonun boğazının ergonomisi size trafikte, dar alanlarda, gerektiğinde kaldırımda, hatta yayalarla birlikte aynı hızda ayağınızı yere koymadan hareket etme şansı tanıyor. Yüksek hızda konfor aramak, şehir kullanımında benim için bir beklenti değil. Zaten böyle bir hıza da gerek yok. Katlanırın çok farklı bir konforu var. Farklı bir sürüş keyfi var. Bu bisikletleri sadece katlanabiliyor diye tercih etmekte yanlış gibi geliyor. Aylarca katlamadan kullana bileceğiniz gibi, bir gün gelir bu pratik özellik size bisikletinizi tatile götürme avantajını sunar. Yada buna benzer bir çok durumda, taşınabiliyor olması güzel birşey. Farklı, değişik bir sürüş keyfi veren sevimli araçlardır. Unutmayın mercedes lede uzun bir yola çıkabilirisiniz, fiat 120Bis lede. Mersedes daha konforludur ve sizi daha az yoracaktır. Ama FiatBis le aranızda bir bağınız varsa ve o yolları onunla birlikte geçmek isterseniz zaten konfor derdiniz olmaz. Anlatmak istediğim bisikletin her modeli uzun yolda öyle yada böyle konforsuzdur. Ama sanıyorum hiç birimiz öncelikli olarak konfor derdiyle bisiklete binmiyoruz. Bu bir his meselesi, hatta ruhani birşey :) Bu yazdıklarım tamamen benim öznel düşüncem. Katılmayan arkadaşlarım elbette olacaktır. Uzatttım biraz ama, umarım ufakta olsa Erdem'e yardımcı olabilmişimdir.

Ebazer ve Çağatay Günet bunu beğendi.
  9. kana

kana Yeni Üye

Seviye:
    Ben de senin gibi kararsız kalmıştım. Sonunda D8 aldım. Öncelikle ana amaçlarını belirlemen gerekiyor. Eğer ana amacın tur ise katlanır almanı tavsiye etmem. Ama günlük bisiklet kullanımın kısa süreli olacak ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsan katlanır almalısın. Denildiği gibi ikisinin de ayrı avantaj ve dezavantajları var. Tur alacaksan bile bisikleti ev dışında tutmanı tavsiye etmem. Ne alırsan al, evin içinde muhafaza et. Çünkü çalınırsa çok koyuyor. Katlanır, diğer türlere göre kullanıcıyla daha çok bütünleşiyor. Aynı bir at gibi, bir bilgisayar oyunu gibi her hareketi sen belirliyorsun. Bisiklete daha hakimsin. Ayrıca çok çevik. Giremem dediğin yerlere rahatlıkla girebiliyorsun.

10. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese yorumlarından dolayı çok teşekkür ederim. Benim bisikletle hız yapma gibi bir amacım yok aslında. Yavaş yavaş gidip her şeyin tadını çıkarmayı seven biriyim. evde büyük bisikleti koyabileceğim bi yer de yok çünkü katlanır alırsam 1-2 metre karelik balkona koyacağım ki oraya büyük bisikletin girmesi imkansız. ve aynı zamanda yeri geldiğinde toplu taşımaya da binmem gerekecek ki bu ülkemizde büyük bisikletle gerçekten çok zor ve çabuk sinirlenen bi insan olduğumdan tartışma ortamı yaratmak istemiyorum otobüs şoförleriyle :) o yüzden tercihimi katlanırda kullanacağım :)

11. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kesinlikle binaya koyma bu yüzden katlanır al derim.

12. Ziya A.

Ziya A. Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhabalar;
    Ben de şehir bisikleti kaybolduktan sonra katlanabilir bisiklet almış biriyim.
    Benim de en başlardan beri isteğim katlanabilir bisiklet alabilmekti. Özellikle de yukarrıda dile getirilen toplu taşımaya entegre kullanabilmek sebebi ile.
    Katlanabilir bisikletim ile ilk toplu taşıma deneyimim de ise hüsrana uğradım. Herhangi bir yasak ya da başka bir sebeple değil. Tamamen Türkiye'deki toplu taşımanın aşırı yoğunluğundan ötürü. Rahatlıkla binebiliyorsunuz ama o kadar rahat inemiyorsunuz. Katlandığı zaman öyle çok da portatif olmuyorlar maalesef. Ben 20 inch kullanıyorum. Belki daha küçükleri daha portatiftir..
    Araba bagajında vesaire de rahat taşıyabilirsiniz. Evinizde de az bir yer kaplar. Ama gündelik hayatınızı, toplu taşımaya entegre kullanmanız halinde kolaylaştırı mı? Bilemem.

13. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Eğer toplu taşımanın yoğun olacağı iş çıkış saatlerine binmiyorsanız hiçbir sıkıntısı yok.. Metronun 5-7 arası yogun olur bir de ilk duraktan kalkan son otobüslerde yoğunluk olur. Ama ben her iki durumda da çok büyük problem yaşamadım. İnsanımız ne kadar acayip de olsa rica edince kolaylık gösteriyorlar :)

Serdar Kaptı bunu beğendi.