Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok ilginç bir hd sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Yiğit Türkben tarafından paylaşıldı.

1. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar size yaşadığım sorunu paylaşmak istiyorum. Daha önce Avid Elixir 1 kullanıyordum daha sonra fren kollarım bir kazadan dolayı kırılınca kolları Avid Elixir 3 ile değiştirdim ancak fotoğrafta görüldüğü gibi pul kullandığım zamanda her ne kadar ayar yapsamda disk sürmesi devam ediyor pulları çıkardığımda ise disk tamamen kaliperin içine gömülüp tekerin dönmesini engeliyor ancak Avid Elixir 1 de pul kullanmıyordum böyle bir sorun yaşamamıştım. Sizce bunun sebebi nedir ? Yardımlarnızı bekliyorum

Not: Teker sökülüp tekrar takılınca aşağı yukarı 1.5 saatlik uğraşlar sonucu kısmi bir sürtme ile sürtme sesini kesebiliyorum..

Ekli Dosyalar:

2. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Rotora baktınız mı? yamukluk olabilir. Kol değişimi sürtmeye sebep olmaz çünkü.

Yiğit Türkben bunu beğendi.
  3. HasanOnur15

HasanOnur15 Yeni Üye

Adı:
    Hasan Onur İmrak
    Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Pullar yerine oturana kadar yapar bunu . 1 hafta sonra kesildi aynı şekilde benim de vardı . 1 hafta sürtme yaptı . Sonrasında pullar sabitlenince düzeldi . Belki de ondandır . Çünkü kol değişimi yapmaz böyle bir şey.

4. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @M.Burak KARADAĞ Eski frenimi kullanirken (Avid elixir 1) surtme sorunu yasamamistim kontrol ettim tekrardan

@HasanOnur15 Tekeri çıkartıp taktikca yine pullarin hizasi bozulup boyle bir sorun yapacağından tereddutluyum. Acikcasi neden pul kullanmaya gerek oldu onu anlamadım.

5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Metal (Alüminyum) olan pullar bir hafta sonra nasıl bir korozyona uğruyor da (şeklini) yolunu buluyor çok merak ettim. :) Acaba bir hafta sonra yerini yolunu bulan şeyler pullar değil de; sürtünmeden dolayı aşınan balata ped lerinin artık rotora sürtmemesinden olabilir mi?

6. HasanOnur15

HasanOnur15 Yeni Üye

Adı:
    Hasan Onur İmrak
    Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Tabi ki hocam doğrudur . Balatanın da şekil alması . Yanlışımın düzeltilmesini her zaman isterim . Ama kastettiğim şey o değildi . Bende 20 tane pul olunca pullar birbirine yapışmayıp hareket ediyorlardı . O yüzden diye düşündüm . Dediğiniz gibi de olabilir. Demek istediğim şu anda pullarım tek parça haline geldi . Ben onu kastetmiştim . Düzeltme için teşekkürler

7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    20 Tane pulu nerede kullandiniz, ilk defa böyle bir olayla karsi karsiyayim. Inanin bisikletinizi cok merak ettim.

mehmet.ali bunu beğendi.
  8. HasanOnur15

HasanOnur15 Yeni Üye

Adı:
    Hasan Onur İmrak
    Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Hocam 160 lık adaptöre 180 taktık . Açıkçası adaptör bulamadım . Küçük şehir burdur . Bisikletim kendi çapımda yükselttiğim kron xc 1000 .

SerkanH bunu beğendi.
  9. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tamam anladim, yani spacer niyetine pul kullandiniz ki adaptörlere spacer olmuyor. Insallah nekadar büyk bir hata yapdiginizin ve hayatinizi tehlikeye atdiginizin farkindasinizdir.

10. HasanOnur15

HasanOnur15 Yeni Üye

Adı:
    Hasan Onur İmrak
    Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Şahsen değilim. Bilgilendirirseniz sevinirim . Ayrıyeten halen ilanda adaptör arayışım sürüyor . Bulamadım grupta 180 mm adaptör satan varsa alabilirim

11. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla şöyle açıklama yapabilirim. Model farkından dolayı kaliperin amortisör bacağındaki pozisyonu değişmiş. Yani balatalar amortisöre daha da yakınlaşmış ve rotor balataları kaliperde tutan vidaya sürtmeye başlamış. Bu sürtmeyi pul aracılığı ve ince bir ayar ile halledebilirsiniz ama balataların rotorunuza tam oturduğuna dikkat etmelisiniz.

12. BlackJack#

BlackJack# Üye

Adı:
    Berat
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    hocam allah korusun pullardan biri kaysa birşey olsa fren sıkışsa direk taklaya gider hızlıysanız birde bence bulana kadar kullanmayın canınızı tehlikeye atmayın

13. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Peki bilmediginiz bir konu hakkinda neden insanlari yanlis yönlediriyorsunuz. Arkadasin kullandigi pullar zaten sizin kullandiginiz yöntemde kullanilmayan pullardir. Arkadas ayar pullarindan bahsediyor.

14. HasanOnur15

HasanOnur15 Yeni Üye

Adı:
    Hasan Onur İmrak
    Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Cahillik ettim ben yanlış anlamışım . Konuyu açan arkadaştan defalarca özür dilerim . Cahillik ettim ben yanlış görmüşüm ve yanlış anlamışım beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim . Mesajımı siliyorum

SerkanH ve Murat Cömez bunu beğendi.
  15. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Disk yok sorun da yok tşkler v fren

16. Cem Özyurt

Cem Özyurt Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    üstad avid xx kullanıyorum, okuduğum yöntemler dışında, bir miktar yağ boşaltma yöntemi var, kolu sıktıktan sonra serbest bıraktığımda fazla açılmıyordu mesela, bi miktar yağ boşalttıktan sonra sürtme kesildi yeterince açılmıyormuş birbirinden balatalar, en son çare olarak deneyebilirsiniz.

17. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Atakan Kovancı Anlatmak istediğim tam olarak bu. Fakat neden böyle bir sıkıntı yaşıyorum anlamadigim kısım maşa rockshox diskler avid hepsi sram adı altında üretilen şeyler bunların bir standardı yokmu? Sonuc olarak avid elixir 1 in diski Avid elixir 3 den farklı bir disk olduğu için olabilirmi ?

@Cem Özyurt Demek istediğim tam olarak Atakan Kovancı arkadaşımızın dediği gibi. Sizin ki daha farklı bir sorun olabilir emin değilim

18. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Yiğit Türkben Model farklılığından dolayı kaliperde ufak bir pozisyon farkı var. Aşağıda verdiğim ekte Elixir modellerine baktığınızda Elixir 1 ve Elixir 3 modelinin kaliper tasarımı farklı. Elixir 3 te pistonlar bariz bir şekilde jant göbeğine Elixir 1 den daha yakın. Önceki yazımda da dediğim gibi ince işçilik ve pul yardımıyla halledilebilir bir problem.

Ekli Dosyalar:

Yiğit Türkben ve suat akman bunu beğendi.
  19. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Atakan Kovancı Tespitiniz için çok teşekkür ederim. Bir kaç haftadır pul yardımıyla sorunu minimize ettim ancak kaliperin üzerinden gelen pullar olmadığı için biraz daha ince işçilik isteyen bir meseleye geldi bu durum. Acaba avid elixir 3 ün üzerinde gelen pulları nasıl bulabilirim onu bilemiyorum.[​IMG]

Ek olarak bu videodaki kullanıcı bu tarz kullanıyor ve sorun yaşamıyor