Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok Heyecanlıyım :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Uğur KARATAŞ tarafından paylaşıldı.

1. Uğur KARATAŞ

Uğur KARATAŞ Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar :)
    Ben uğur foruma yeni üye oldum, şu an bir bisikletim yok ama çok severdim çocukken uzun sürüşler yapardım :) lise , üniversite sınavlar falan filan derken biraz ara verdik.
    şimdi uzun bir süredir bir gezi planlamaktayım. Ağustos ayında yaklaşık 15-20 gün sürecek ( yaklaşık 1600 km ) bir gezi olacak. Bu turu gerçekleştirebileceğim 1000 tl civarındaki bir bütçeyle Mart ayında bir bisiklet almak istiyorum. Bu konuda siz değerli tecrübeli arkadaşlarımın tavsiyeleri benim için çok önemli olacak.
    Lütfen bisiklet tavsiyelerinizi nedenleri ( artıları ve eksileri ) ile yazarsınız çok sevinirim.
    Hepinizi tanıdığıma memnun oldum :) Teşekkürler.

2. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sedona 721
    http://www.sedonabisiklet.com/#!721/c4bq
    sedona711
    http://www.sedonabisiklet.com/#!711/cmhh

salcano insomnia 272 shimano
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=914
    insomnia 273 sram
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=915

Bunların artısı eksisi bence başta sedona da avid elixir 1 fren seti var fakat çekiş sistemi sram x3 benim kanımca düşük bir sistem en azından x4 olabilirdi veya x5 le karışık onun dışında benim bunlar arasında önereceğim insomnia 273 sram olurdu hem sram x5 donanım var hemde avid juicj 5 hidrolik fren setine sahip maşası kilitlemeli ve kadro görünümü hoş:)Onunda eksi olarak rublesi gözüme çarptı onun yerine sramın pg-1030 unu koysalar çok iyi olurdu orda ucuza kaçmışlar:) ama yinede f/p oranı iyi bir bisiklet
    Şimdiden Hayırlı Olsun:)

gok ve Barış Yavuz bunu beğendi.
  3. Uğur KARATAŞ

Uğur KARATAŞ Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  4. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Berk Mercancı bunu beğendi.
  5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Ağustos ayında 15-20 gün sürecek 1600 kmlik bir tur ve siz yıllardır bisiklet sürmeyen birisisiniz . Zor ... . Ben geçen sene 7300km antreman yaptım , ben bile süremem o mesafeyi o kadar günde . Hem de Ağustos sıcağında , hem de 1000 TL'lik bir bisikletle . Gerçekçi olmanızda fayda var ...

Saygılar

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  6. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hidrolik frende sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum bir iki pratikten sonra hidrolik freni çözeceğinize inanıyorum :)

7. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Eray Geçay bunu beğendi.
  8. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam sedona 751 benim zaten favorim mayısta inşallah hayırlısı ile bende alıcam bi 751 bana sorarsanız kusursuz on numara bisiklet 731 ve 741 fiyatları neredeyse aynı fakat birinde acera birinde sram x5 vites sistemi var frenlerde biri sram avid elixir 1 biri shimano m445 ben çekiş sistemlerinin,hidrolik frenlerin fiyatlarını filan araştırdım hep kendimde alıcağım için,sadece sram avid elixir 1 fren seti 400 tl zaten shimano m445 250 tl burada her türlü 731'in sram parçalarla önde gözüküyor bence

Ama madem uzun turlar yapıyorsunuz bnce 321 via turcular için harika bir bisiklet ona da da bakabilirsiniz.311 de olabilir. 321 bn tavsiye etmiyorum nedenide amortisör olmaması sonuçta uzun bir turda ve türkiyede bence bir bisiklette olması gerken en önemli şeylerin başında amortisör sonrada sele gelir:)Tabi alıp amortisör takarım derseniz ayrı:)

9. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam 1000 tl lik bir bisikletle demişsiniz sizce iyi bir tur bisikleti ne kadar olmalıdır.Bence zaten down hill yapmayacağız için acera donanım,tektro v-frenler,bence en önemlisi(uzun turlarda)Deore xt zincir (gürkan gencinde -30-40 larda kullndığı zincir)yeterldir.yani bence bir turcunun öle ağım şahım bir bisiklete ihtiyacı yoktur.
    Bu konuda Ferhat Köse nin de bir konusu vardı blogda şuan yok shimanonun 2012 kataloğunda yazan yazıyla ilgili...
    Orda kullanıcıların gereksiz donanım alması ile ilgili bahsediyordu...
    Yani şehirde bisiklete binen bir adamın veya hafif patikada gidip xt xtr takmasından bahsediyordu veya slx bnce turlar için oldukça yüksek sistemler bunlar...

Saygılar:)

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Cem Bey'in demek istediği, sanırım, çekiş sistemi üzerine değil..

Elbette çekiş sistemi de tur için önemlidir fakat, şahsi fikrime göre, bu konu için kadro en önemli unsurdur.
    Ağırlığı olsun, açıları olsun; kadro, sizin ağrı çekmemenizi, daha rahat pedal çevirmenizi sağlar.
    Gidip Salcano'nun bir bisikleti ile de tura çıkabilirsiniz tabii. Ama bu yaptığınız hamallıktan farklı bir şey olmaz.

Bu konuda rüştünü ispat etmiş bir marka olarak Surly öne çıkar. Yaptığı kadroları daha çok tur için tasarlar.
    Örneğin Surly LHT Deluxe kadro.. Fiyatı 999$. Sadece kadro.

Bisikletin kalitesini sadece çekiş sistemi ile ölçmek, kanımca, oldukça yanlıştır.

Bence iyi bir tur bisikleti;

Kadro: 999$ (Surly Long Haul Trucker Deluxe)
    Çekiş sistemi: 310$ (Deore 509 Grupset)
    Lastikler: $70 (Vittoria Vittoria Randonneur Cross 26 x 1.75)
    Sele: 100$ (Brooks England B17)

Toplam: 1.479$ (2.600TL) (Bu fiyatın üzerine, sele borusu, gidon boynu, gidon, elcikler vs... geleceğini düşünürsek toplam 3.500TL'yi bulacaktır)

gok bunu beğendi.
  11. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ama kabul ederseniz ki bir bisikletin sonuçta bence en önemli yeri atar damarı çekiş sistemidir kadro açılarına gelirsek bence çok ama çok fark olmaz tabiki fark olur oturuş pozisyonu olsun açılar falan bu kadar firma boşuna üretmiyor tur bisikletlerini:) ama ne biliyim sonuçta bisiklet bisiklettir:)Siz onla mutlu olduğunuz sürece pedala o mutlulukla,şevkle bastığınız an açı falan kalmaz insanın aklında:)

Bu benim Şahsi Görüşümdür:)

12. Emre Keklik

Emre Keklik Üye

Seviye:
    Deluxe, LHT'in ortadan ikiye ayrılan modeli. Başlığı açan arkadaşın valize bisiklet sığdırma gibi bir niyeti yok, o yüzden 1000TL'lik LHT daha iyi bir örnek olurdu sanki.
    http://surlybikes.com/bikes/trucker_deluxe
    http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker
    http://www.wiggle.co.uk/surly-long-haul-trucker-road-frameset/

Günde 100km ham değilseniz zorlamaz, ama yükünüzü hesaplayıp bunu bisiklette deneyin mümkünse.

(Bu arada wiggle'dan alışveriş yapacaklara davetiye gönermek isterim :) Malum indirimiz kazanıyoruz :) )

13. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Hasan Söylemez 600 tl lik bisikletle Türkiyeyi turluyor bunları tartışmaya gerek yok bence :)

Eray Geçay bunu beğendi.
  14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dağ bisikleti veya ucuz bir bisikletle elbette tur yapılır. Ben de yaptım 900TL'lik dağ bisikletimle.
    Ama uzun yol gidecekseniz bu iş için yapılmış bisikletler kullanılması doğrudur. Şu anda Trek FX7.5 kullanıyorum ve keşke bununla yapsaymışım turu diyorum.

Ahmet Bey'in dediği doğru, ama yine de o kadrolu bir bisiklet 2.000TL'yi geçecektir.

Benim demek istediğim, istediğiniz her türlü bisiklet ile tur yapılır, çift amortisörlü bir bisiklet ile dahi tur yapabilirsiniz.
    Ama dağ bisikleti ile 150km'de yaşayacağınız yorgunluk, bir tur bisikleti ile yaşayacağınız yorgunluğun çok daha üstünde olacaktır.
    Amacınız sadece tur yapmaksa, gidip dağ bisikleti almak bence doğru değildir...

15. Uğur KARATAŞ

Uğur KARATAŞ Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben istediğim sürece başaramayacağım hiç bir şey yok :) altımda 600 tl veya 3000 tl lik bir bisiklet olmuş bu farketmez ( 700-800 tl lik bisiklet ve ağır yükle 2200 km yol almış arkadaşarım var) tabi 3000 tl lik bir bisikletle yaptığın turda performans açısından mutlaka iyi bir fark olacaktır ama şimdilik ekonomik durumum buna elveriyor. bu turu hayal etmesi bile benim için çok güzel :)
    Bisikleti mart ayında almayı planlıyorum turdan önce ( ağustos ) 5 aylık bir zamanda kısa deneme turları yapıcam :)

16. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Valla arkadaşım öyle bir farkeder ki sen bile şaşarsın . Altında iyi bisiklet , iyi lastik oldu mu ; yolda sağlam güvenli gidersin . Sonuçta her çıkışın bir inişi var . İyi parça iyi performans . Tabii ben sizi uyarmak istedim . Kendinizin bileceği iş

İkincisi performans meselesi . 15-20 gün 1600km yol sürmek için düzenli antreman yapmak lazım . Ağustos sıcağına ona göre hazırlanmak lazım . 20 günde 5 gün dinlenseniz 15 gün sürseniz . Günde 100 km sürmek gerekir . Ortalama 20 km/sa 'ten günde 5 saat . Sabah 6-11 arası sürseniz yine bayağı sıcağa kalırsınız .

Uzun turlar için Soner Sarıhan'dan bilgi alsanız daha iyi . Seminerler falan veriyor İstanbul'da . Ayrı bir uzmanlık işi bu "uzun tur olayı"

Saygılar

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  17. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Elimizden geldiğince,dilimiz döndüğünce destekliyoruz tura çıkanları ancak "ben istediğim sürece başaramayacağım hiç bir şey yok...600 tl lik ya da 3000 tl lik bisiklet farketmez" ifadeleri,açtığınız konunun sonundaki "Yardım" talebinizle hiç uyumlu değil.Yapacağınız her tur öncesi,turun yol profilini çıkarıp incelemeniz gerekir.Defalarca,günde 100 km nin üzerinde sürüş yapmış olmanız gerekir.Kendi ağırlığınız,yükünüz,beslenmeniz,dinlenmeniz ve daha bir çok detay içerir turlar.Yanınızda bulundurulması zorunlu teknik donanımdan,psikolojik hazırlığa kadar.Yola bir kez çıktınız mı,dönüş yoktur;olmamalıdır.Yapamayacağınızı anlayıp direnciniz kırıldığında,bir daha o işe girişecek güç ve cesareti toplamanız oldukça zaman alır.Yani yola çıkmadan önce,her yönüyle ve kesinlikle "Hazır" olmanız gerekir.

Elbette insan isterse her şeyi yapar.Bilgisi,şansı ve gücü kadar yapar,bunu unutmayın.Tecrübelerden yararlanın.

18. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Shımano Tourney,Acera-Sram x4 uzun turlar için ideal.Zaten uzun tura çıkarken 21,24 vitesli bisikletler yeterde artar bile.Birde tura çıkarken vites ayarlarını yapmayı kesinlikle öğrenin,bir keresinde tur dönüşü vites kolu kitlendi yarım saat sonra kendime zor geldim(önümde tam 30 km boyunca inişli çıkışlı yol vardı)Neyseki zorlada olsa sorunu hallettik,vites kolunu fazla yukarı kaldırmışım:=).İnternette Ferhat abinin paylaştığı bu konudan az çok bir şeyler kaptım; http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=97030,bakmanızı tavsiye ederim ayrıca çıktılarınıda alın uzun yolda tek başınasınızdır,gerekli teknik bilginiz olmadan herhangi bir durumda yolda kalırsınız,2 3 bin lira verdiğiniz bisiklet kendi kendine yol almaz.

Uğur KARATAŞ bunu beğendi.
  19. fatih çelik

fatih çelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Uğur KARATAŞ bunu beğendi.
  20. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    O arkadaş yanına para almayı da unutmuş :) Normaldir