Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çok büyük bir kazadan kılpayı kurtuldum.

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Tunakan Önen tarafından paylaşıldı.

1. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Saat gece 11.30 sularında caddebostandan maltepeye geldikten sonra karşıya geçmek için şato kafenin az ilersindeki yolunu kullanmak istedim yanımda 2 bisikletli daha vardı bu forumdanlarmı bilmiyorm 2 yarış 1 dağ bisiklet yaya yolunda karşıya geçerken aşırı süratlı birisinin gazabına uğruyoduk.Tam 2 bisikletli arkadaş geçti bende arkadan geçmeye kalkarken en az 10 saniye boyunca kornaya basarak önümden geçti yaya yolunda olmama rağmen en küçük yavaşlama gayretini göstermedi sürücüyü net bir şekilde gördüm bir bayandı ve yaya yolundayken önümden en fazla 20 cm uzağımdaydı başımdan aşağıya nasıl terler döküdüğünü bilmiyorum.O sinirle aracın arkasında çok yüksek bir sesle o.çocuğu diye bağırdım yaptığımın ne kadar yanlış birşey olduğunu biliyorum fakat o anki öfkemle yaptığım birşeydi.Uzun lafın kısası 1 Avrupa değil 1 Kıbrıs dahi değiliz bu kadar medeniyetsiz bir toplumda yaşıyoruz halbuki ben yaya yolunda yol verilmemesinin trafik suçu olduğunu biliyordum.

metin mülayimoğlu bunu beğendi.
  2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aman dikkat mirim.
    Can gittikten sonra haklı olsan ne fayda... :(

3. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kadınların araç kullanma stili çok tehlikeli aniden gelişen olaylarda kazalara swbebiyet verebileceklerini düşünüyorum yavaş kullanmalarını artı olarak sayabiliriz

4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynı olay benim başımdan geçti araba burnumun önünden geçti gitti.Şoktan 10 gün bisiklet sürememiştim.

5. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Bayanların yapısından dolayı panik olmaları ve çok fazla heyecan yapmalarından dolayı trafikte araç kullanmalarına pek sıcak bakmıyorum. Ama günümüz şartları çalışan bayanların işe gidip gelmeleri yada mecburiyetten dolayı onlar da bu trafikte yer alabiliyorlar saygım sonsuz.Fakat şöyle bir şey söyleyeyim bayan erkek fark etmez acil işi olduğu zaman insan biraz kurallar dan taviz verebiliyor. Bana da olmuştu, genelde dikkat etmeye özen gösteririm ama sınav giriş belgemi unutmuştum son 15 dk kala.Yolun yarısında aklıma geldi inanın hayatımda öyle kasap araba kullanmamışımdır yetişeceğim diye korna selektör ne varsa.Yani doğru değil tabi ki hatalıyım kabul ama belki hastası filan vardıysa dikkatinden kaçmış olabilir sizin başınıza gelen olay da. Tabi başka bir kazaya da sebebiyet vermek var dikkat etmek lazım Allah korusun.

6. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun.
    Yarım saat öncesinde gruptan arkadaşla eve doğru gidiyorduk.
    Bir kamyon sol şerit boşken tam yanımızda öyle bir korna çaldı ki o panikle biraz sol yapsak ikimiz de altına girerdik. Biz de o an hızlı gittiğimiz için yoldaki sarı renkte tıkırtı yaparak uyaran çizginin üstünden geçmemek için onun hemen solundan geçiyorduk. Adamın yolu da boştu.
    Ondan birkaç gün önce de viraja yaklaşıyordum km saatine bakıp kafamı kaldırmamla sağa manevra yapıp frenleme ve küfretmem bir oldu.
    Malın teki virajda sollamaya çıkmış tam karşımdaydı çünkü.

7. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gecmis olsum ama siyah renkli yazdiginiz icin tapatalk koyu temada hic birsey okuyamadim haberinkz olsun

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:

ne kadar haklı(!) ve doğru (!) bir tespit... tebrik (!) etmekten başka yapılabilecek bir şey yok... -- kadınları daha çocukluktan baskı altında tutmaya başla, herşeylerine karış, kısıtla... erkekleri sal dışarı top oynasın, refleksleri gelişsin, hayatla iç içe olsun, kız çocuklarına tam tersini yap, eve kapat... "kadın sürücü" yaftasıyla kendilerine güvenlerini iyice yok et, iki ayaklarını bi pabuca sok... ondan sonra "ay efendim panik yapıyolar, ay efendim refleksleri gelişmemiş, trafikte araç kullanmalarını tasvip etmiyorum..." -- neyin kafası bu arkadaşım...

9. Defne Deniz

Defne Deniz Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de bir kadın olmama rağmen,annemin de dahil,kadınların sürüş stilini beğenmiyorum.Önceden ben de tepki gösterirdim böyle kadınları eleştirenlere "Ne fark var ki canım!" derdim.Ama erkeklerin haklı olduğunu şu kısacık 4 senede öğrendim. Kadınların tek kusuru çok fazla dikkat ettikleri için dikkatsiz olmaları.

10. Tahsin Y.

Seviye:
    Hucuuum :)

Kadin Erkek kesinlikle esit degil tabiiki!!!

Kadinlar her daim ustun ozellikle bu esitlik cumlesini kurup jep uste cikiyorlar. Birakinda bir konuda da erkekler ustun olsun :)

( haklisiniz o ayri cocugunu 5 yasinda direksiyona geciren baba var kucagina alip otobanda hadi oglum tut falan diyen.kucuklukten yetisiyor tabi kiz cocuklarina genelde plastik bos oyuncak bardakda kahve yaptirirlar)

11. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bu arada; tunakan bey size de geçmiş olsun... sürücüler maalesef kendilerine kırmızı yanarken bile durmuyolar...
    aracın durduğundan/durabileceğinden (elimle ışığı gösterip üstlerine bisiklet sürmüşlüğüm var... başka çarem yok n'apıyım...) veya beni görüp yavaşladığından veya ortada araç olmadığından emin olmadan hamle yapmıyorum :S

bi de bahsi geçen sürücülerin erkek olduğunu belirtiyim de tam olsun :)

12. Defne Deniz

Defne Deniz Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Pardon,kadınların trafikte araç kullanmalarına mı pek sıcak bakmıyorsunuz? Feminist değilim,kadınların sürüş biçiminin yanlış olduğunun da farkındayım. Ama bu kadar da olmaz .Biraz kullandığınız kelimelere dikkat edin lütfen.

H.Genç bunu beğendi.
  13. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum. İnanın sahilyolunda bisiklet üstünde yaptığım her hamlede defalarca düşünür oldum. Rahat yok, keyif yok kaza riski çok bu nasıl iştir böyle anlamadım.

14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    parantez içi doğru tespit olmuş evet :) ama onun üstündeki tespitin yine biraz düzeltilmeye ihtiyacı var.. olay kadın ve erkeğin eşit olup olmaması değil, iki cinsiyete fırsat eşitliğinin tanınmaması... artık kadın/erkek tartışmasını bi kenara bırakıp bireysel üstünlüklerin ve sosyal yaşama birey olarak katılımın ön planda tutulması lazım diye düşünüyorum...

günlük hayatı devam ettirebilecek kadar sürücülük, yemek yapmak, ufak tefek tamir işleri, spor -- mesela koşu, bisiklet -- ekstra bi kabiliyetsizliği veya ilgisizliği yoksa herkesin yapabileceği şeyler... her yemek yapanın muhteşem bi ahçı olmasına gerek yok, her bisiklete binenin dünya çapında olmasına gerek yok, tıpkı her araç sürücüsünün ralliye katılmayacağı gibi... -- az biraz sosyal adalet be abicim...

15. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hatayı kadında yapar erkekte her iki tarafın hatalarına şahit oldum bi kamyon sürücüsü uyuyor idi şile yollarında arkadan sesini duydum baktımki adam emniyet şeridi üzerinden geliyor önce farkedemedim uyuduğunu, ama bi terslik var idi birazdan üzerimden geçecek idi istanbul dışı etaplarda asla kulaklıktan müzik dinlemem ,çünki arkadan gelen aracın sesini duyamam, ha ne vakit dinlerim, bildiğim yollar var orada tek araç yoktur ,tavşanlı yolu örneği ..evet hemen durdum ve bisikletten indim, dikkatle bakınca adam uyuyor idi ,ağır geliyor idi ,ve önümden geçti ,az ilerde şarampole düştü, bastım yanına gittim, adam panik ve şok halinde idi ,hemşerim uyuyorsun dedim ,geçmiş olsun dedim valla uykusuzum dedi ,sen sen ol dedim burada kestir, bu vaziyette olmaz dedim ,adamı geride bıraktım ,yollarda böyle yorgun uykusuz sürücüler var, şehir içinde sağda araçlar park etmiş ise spd pedal sağdan ayaktan çıkar neme lazım kapı açılır çok sazan yakaladım, benim işim sazan yakalamak ,bayanlara rast geldim aniden kapıyı açmış idi birisi ama benim durduğumu görünce özür dilerim dedi aynaya bakmadım ,zararı yok dedim sürekli kollayacaksınız şehir içinde araçları ve şöförün hatasını hissedeceksiniz genelde pek şehir içi turlarda artık olmuyorum eskiden epey gider idim poyraz ,sapanca, beykoz ,riva artık sahil yolları tedavülden kalktı şile -teke on numara erken saatlerde özellikle sonbahar kış aylarında ,,

16. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Tunakan arkadaşa geçmiş olsun öncelikle..Kadın sürücü konusuna gelince de trafikte kadınları sürücü olarak görmek istemeyenler aslında kadınları ev dışında hiçbir yerde görmek istemeyenlerdir..

barayda bunu beğendi.
  17. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Genel bir toparlayayım madem yanlış anlaşılıyorum; kadınların trafikte olmamalarını istemiyor değilim fakat eleştiriyorum sadece onları, ufak bir örnek vereyim. Kadınları fıtri bakımdan karar vermekte seçici davranırlar yani acaba onu mu yada bu mu ? diye. Bir elbise alacaksınız diyelim şu mu? yok sa bumu ? yani bu durumda aynı şey trafik içinde geçerli sarı yanıyor basıp geçeyim mi? yoksa durayım mı? diye karar vermeye çalışırken zaman geçiyor ve arkasındaki yada sağından çıkacak kişiler de sıkıntı olabiliyor.Kadın düşmanlığım yok beni yanlış anlamayın.Trafikte erkeklerden çok daha duyarlı ve güzel araç kullanan lar da var(sinyal, emniyet kemer vb.) fakat ekseri sizinde dediniz gibi trafiğe erkeğe göre daha geç çıktığı için yada ilgi alanı küçükken arabalar değilde başka şey olduğu için (bebek,çay setleri vb.)yada genelde vakit baba ile dışarılarda değil de anne ile evde geçtiği için, araçları ve trafiği geç tanıyorlar bunun acemiliğini de alışıncaya kadar geçen sürede hata yaparak atıyorlar.

18. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    trafik kurallarına uyalım derken, "sarı'da geçmek mi geçmemek mi" ikilemi nedir... :D

sorun anneyle geçen zaman da diil aslında.. sorun annenin de evde zaman geçirmesi, çocuğu gündelik hayata hazırlayamaması, anne zaten bi önceki jenerasyon olarak hayatın dışına itilmiş... bu kısır döngünün kırılabilmesi için kadının beceriksizliğine veya tecrübesizliğine kılıf uydurulması da yanlış bi yaklaşım bence, yani fıtratmış, ilgi alanıymış... bunlar hep toplum baskısı işte :) -- sadece, madem arabadan açıldı konu, arabadan gidelim -- ki hayatın farklı alanlarından (iş mesela) örnekler çoğaltılabilir-- "dikkatli ol yeter. araba kullanmak basit bir iştir... gözünde büyütme" cümlesi bile 5 kere tekrarlandığında çok ciddi değişimler sağlayabiliyor... çevremdeki kız arkadaşlarımdan biliyorum...

19. Tahsin Y.

Seviye:
    Kadin dedigin dizini kirip evde oturacak! Cocuklarinin anasi evinin kadini olacak! Net!!

Şaka şaka

Fakat soylede bir durumda var bayan arkadaslar ne yazik ki bir cok seyide yapmiyorlar cok arkadasim var bisiklete binelim diyorum yok, yuruyelim yok, onu yapalim yok bunu yapalim yok. Biraz cesaret biraz himbilliktanda kurtulmalari lazim.

Viyanada 5 sene ogrenciydim ve o zamana kadar gormedigim kultur seviyesini gordum belkide neredeyse butuz bayanlar bisiklete biniyordu. (Bazilarida bunu mini etekle yapiyolardi onlari ayri bi takdir etmek isterim)

Gecen Pisikletliler Dernegi tur yapti 3 tane bayan vardi heralde :)

Ozetle bayanlarinda bu tip konularda biraz atik olmasi lazim sizler gibi

20. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    çok sevdiğim bir söz vardır... "bir kadın özgürleşir, bir erkek özgürleşir"

EDIT: "Ne zaman bir kadın özgürleşse, beraberinde bir erkek de özgürleşir" de denebilir :)

erkekler biraz kendi hayat kalitelerini düşünseler de eşlerine/kızlarına/arkadaşlarına ona göre davransalar keşke :)