Çocukluk hastalıkları ve ben :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Merhaba arkadaşlar geçenlerde arkadaşlarla muhabbet ederken lafı geçtiydi de, ben çocukken hiç bir çocukluk hastalığı (kabakulaktır kızılcıktır vs) geçirdiğimi hatırlamıyorum, acaba bunları geçiripde unutmuş olabilirimiyim acaba, veyahut çaktırmadan bunlara bağışıklık geçirmiş olabilirmiyim. Litaratürde bu hastalıkları geçirmeme diye bir şey var mı ? Geçirmediysem şu anki risk durumu nedir. Bir de son olarak chickenpox hastalığı bizim dilimizde neye tekabül ediyor, çocuklukta geçirmezsen büyüklükte ölümcül olabiliyormuş sanırım, bu yüzden analar babalar çocuklarını diğer hasta çocukların yanına yatıya gönderirlermiş hastalığı kapmaları için (bkz Southpark: chickenpox isimli bölüm) Böyleyken böyle, her türlü yorumunuzu (kulaktan dolma, tıbbi, gayrıtıbbi :) ) beklerim.
Teşekkürler,
Hakan Yazman

Scudo

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
chickenpox su çiçeği anlamına geliyor sanırım, bahsettiğiniz hastalıkları bebekken veya çok küçükken geçirmiş olabilirsiniz bence büyüklere bir daha sormalı :))

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Hoochie

Sağolun, büyüklere sorim diyorum ama daha dün ne yediklerini hatırlamıyorlarki (onların deyimiyle) :) Şaka bir yana babamda da bende de unutkanlık baş sorunlardan birisi :)

• Beğen
Tepkiler: sadana

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
yok eğer geçirmediyseniz bu yaştan sonra yakalanırsanız hastalık daha ağır geçecektir. çevrenizdekilere dikkat hemen bulaşabilir.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
HAkan abi bildiği kadarı ile kabakulak geçirmemek hehangi bir risk olmaz diye biliyorum.Netden de baktım.
"Geç kabakulak geçirenlerde ise % 50sinde testis tutulumu (orşit) başlar.Buna bağlı olarak ağrı,şişkinlik,bulantı,kusma vs.göstren bir hassasiyet görülür.Testis tutlumuna bağlı olarak kısırlık görülen bir durumdur.(Alıntı)

(link) Yazının devamı burada da var.
Çok farklı ve Çocuk yaşda "Aileyi" ilgilendiren bir konu.Paylaşım için tşk ler.
Sağlıklı ibr yaşam diliyorum..İyi Forumlar.
Yani burda kısırlık yazısını ön planda tumak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
Kesinlikle küçüklükte geçirilmesi en makbul olanı:)